Мұғалім: Бушумбаева.М.Х __________
|
Мектеп: |
№2 ЖОББМ |
|
Мұғалім аты-жөні: |
Хаяратқызы Нұргүл |
|
Күні: |
04.03.2024 ж |
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|
Сынып: 4 «Ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Етістік жіктелуі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.4.1 тірексөздер мен жоспарды пайдалана отырып монолог құрау 4.2.4.1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау жә- не ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.3.5.1 стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап түзету, жазба жұмысын қазақ тілінің пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау 4.4.2.2 жіктік жалғауларының қолданысын білу |
|
Сабақ мақсаты: |
Берілген жоспар мен тірек сөздер арқылы монолог құрамын; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлеметсіздер ме ! Сабаққа дайындықтарын тексеремін. Психологиялық ахуал: «Додекадэр» жаттығу әдісі бойынша. Өткен сабаққа шолу жасау. Балалар, өткен сабақта біз қандай тақырып өттік? 69-жаттығу. Жаңа тақырыпты ашу. 71-жаттығу. Мәтінді тыңда. -Тырналардың неліктен өкінгенін өзің болжап айт. Себебі олардың туған жеріне көктем әлі келмеген еді деп ойлаймын. - Жоспар бойынша монолог құрап айт. Жоспар: 1.Қарт тырнаның түсі 2.Балаларының қарсылығы 3.Қарт тырнаның шешімі. 4.туған жерге келгендегі өкінуінің себебін болжау. Мен қарт тырнаның түсі жайлы әңгіме оқыдым.Ол туған елін сағынып балаларын шақырып,еліне қайтуға үгіттейді.Қарт тырнаның асыққаны сағынғаны соншалық,балаларының қарсылығына да мән бермейді.Қарт тырна өз дегенінің қылыпмбалаларын ертіп жолға шығады.3 күн 3 түн жүрген тырналар өз еліне жетіпті.Бірақ шаршап келген тырналар еліне жеткенде қатты өкінген екен.Өкінуінің себебі де анық сиақты.Көктем келмеген болу керек. Қарттың асығыс шешімі тырналарды осылайша әуре қылған ау. -Мәтіндегі етістіктерді тауып,қай жақта тұрғанын айт. Етістіктер: Оянды, сілкіні, шақырды,көрдім,( 1жак) келіпті,барады,Көтерілеміз,(1 жак) кірісті, алды,ұшты, жетті, өкінді. Қалғандары үшінші жақта тұр. 72-жаттығу. Тірек сөздерді қатыстырып,мәтін құрап жаз.
Дастан суынан босаған бос құтыны суға лақтырды.жалпы адамзат баласыосы немесе басқада политилен немесе пакеттер тастау арқылы өзен жағасын ластайды.Сондықтан мүмкін болса серуенге шыққанда табиғатты ластамау керек.Ондай қоқыстар жүздеген мың,даған жылдар бойы жойылмай жата береді. 73-жаттығу. Жұмбақты оқып,шешуін тап. Көк жүзінде жылжып жай, Керуен құрған тізіліп, Ілгек-ілгек шынжырдай Қалмайды олар үзіліп. Жұмбақ жауабы: Тырна. 74-жаттығу. Берілген сөздердің жіктік жалғаулы етістік екенін дәлелде. Ойлаймын, білесің, табамын, көреді, емдейміз. Ойлаймын-мен ойлаймын 1 жақ Білесің-сен білесің 3 жақ Табамын-мен табамын 1жақ Көреді-ол көреді 3 жақ Емдейміз-біз емдейміз 1 жақ,көпше. «Бас бармақ » әдісі арқылы кері байланыс береді. Бүгінгі сабақта алған білімдеріңді бағалаңдар. Үйге тапсырма: 75-жаттығу. Үйге 69 бет |
Оқушылар шаттық шеңберге тұрып, бір-біріне жылы сөздер айтады. Өткен сабақты «Тізбектеп оқу» әдісі бойынша пысықтайды. Мәтінді тыңдап жоспар құрап жазып алады. Тірек сөздерді мәтін құрап жазып алады. Жұмбақты оқиды. Оқулық бойынша тапсырманы қарап орындап шығады. Кері байланыс жасайды оқушылар. Үйге тапсырма жазып алады. |
Өте жақсы жарайсыңдар! «Үш шапалақ» әдісі. Дискриптор: Үй тапсрмасын біледі. 1б Дескриптор: Мәтінді мәнерлеп оқиды-1б Тырналардың неліктен өкінгенін болжай алады-1б Жоспар бойынша монолог құрай алады-1б Мәтіндегі етістіктерді тауып, қай жақта тұрағнын анықтайды-1б Дескриптор: Тірек сөздерді қатыстырп,мәтін құрап жазады-1б Мәтінді құрап жаза алады-1б Дискриптор: Жұмбақты шешуін таба алады-1б Дескриптор: Берілген сөзді жіктік жалғаулы сөз екенін дәлелдейді-1б Жарайсыңдар Өте тамаша! |
Оқулық
Дәптерменжұмыс. Дәптерге Дәптермен жұмыс.
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Етістіктің жіктелуі
Етістіктің жіктелуі
Мұғалім: Бушумбаева.М.Х __________
|
Мектеп: |
№2 ЖОББМ |
|
Мұғалім аты-жөні: |
Хаяратқызы Нұргүл |
|
Күні: |
04.03.2024 ж |
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|
Сынып: 4 «Ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Етістік жіктелуі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.4.1 тірексөздер мен жоспарды пайдалана отырып монолог құрау 4.2.4.1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау жә- не ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.3.5.1 стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап түзету, жазба жұмысын қазақ тілінің пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау 4.4.2.2 жіктік жалғауларының қолданысын білу |
|
Сабақ мақсаты: |
Берілген жоспар мен тірек сөздер арқылы монолог құрамын; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлеметсіздер ме ! Сабаққа дайындықтарын тексеремін. Психологиялық ахуал: «Додекадэр» жаттығу әдісі бойынша. Өткен сабаққа шолу жасау. Балалар, өткен сабақта біз қандай тақырып өттік? 69-жаттығу. Жаңа тақырыпты ашу. 71-жаттығу. Мәтінді тыңда. -Тырналардың неліктен өкінгенін өзің болжап айт. Себебі олардың туған жеріне көктем әлі келмеген еді деп ойлаймын. - Жоспар бойынша монолог құрап айт. Жоспар: 1.Қарт тырнаның түсі 2.Балаларының қарсылығы 3.Қарт тырнаның шешімі. 4.туған жерге келгендегі өкінуінің себебін болжау. Мен қарт тырнаның түсі жайлы әңгіме оқыдым.Ол туған елін сағынып балаларын шақырып,еліне қайтуға үгіттейді.Қарт тырнаның асыққаны сағынғаны соншалық,балаларының қарсылығына да мән бермейді.Қарт тырна өз дегенінің қылыпмбалаларын ертіп жолға шығады.3 күн 3 түн жүрген тырналар өз еліне жетіпті.Бірақ шаршап келген тырналар еліне жеткенде қатты өкінген екен.Өкінуінің себебі де анық сиақты.Көктем келмеген болу керек. Қарттың асығыс шешімі тырналарды осылайша әуре қылған ау. -Мәтіндегі етістіктерді тауып,қай жақта тұрғанын айт. Етістіктер: Оянды, сілкіні, шақырды,көрдім,( 1жак) келіпті,барады,Көтерілеміз,(1 жак) кірісті, алды,ұшты, жетті, өкінді. Қалғандары үшінші жақта тұр. 72-жаттығу. Тірек сөздерді қатыстырып,мәтін құрап жаз.
Дастан суынан босаған бос құтыны суға лақтырды.жалпы адамзат баласыосы немесе басқада политилен немесе пакеттер тастау арқылы өзен жағасын ластайды.Сондықтан мүмкін болса серуенге шыққанда табиғатты ластамау керек.Ондай қоқыстар жүздеген мың,даған жылдар бойы жойылмай жата береді. 73-жаттығу. Жұмбақты оқып,шешуін тап. Көк жүзінде жылжып жай, Керуен құрған тізіліп, Ілгек-ілгек шынжырдай Қалмайды олар үзіліп. Жұмбақ жауабы: Тырна. 74-жаттығу. Берілген сөздердің жіктік жалғаулы етістік екенін дәлелде. Ойлаймын, білесің, табамын, көреді, емдейміз. Ойлаймын-мен ойлаймын 1 жақ Білесің-сен білесің 3 жақ Табамын-мен табамын 1жақ Көреді-ол көреді 3 жақ Емдейміз-біз емдейміз 1 жақ,көпше. «Бас бармақ » әдісі арқылы кері байланыс береді. Бүгінгі сабақта алған білімдеріңді бағалаңдар. Үйге тапсырма: 75-жаттығу. Үйге 69 бет |
Оқушылар шаттық шеңберге тұрып, бір-біріне жылы сөздер айтады. Өткен сабақты «Тізбектеп оқу» әдісі бойынша пысықтайды. Мәтінді тыңдап жоспар құрап жазып алады. Тірек сөздерді мәтін құрап жазып алады. Жұмбақты оқиды. Оқулық бойынша тапсырманы қарап орындап шығады. Кері байланыс жасайды оқушылар. Үйге тапсырма жазып алады. |
Өте жақсы жарайсыңдар! «Үш шапалақ» әдісі. Дискриптор: Үй тапсрмасын біледі. 1б Дескриптор: Мәтінді мәнерлеп оқиды-1б Тырналардың неліктен өкінгенін болжай алады-1б Жоспар бойынша монолог құрай алады-1б Мәтіндегі етістіктерді тауып, қай жақта тұрағнын анықтайды-1б Дескриптор: Тірек сөздерді қатыстырп,мәтін құрап жазады-1б Мәтінді құрап жаза алады-1б Дискриптор: Жұмбақты шешуін таба алады-1б Дескриптор: Берілген сөзді жіктік жалғаулы сөз екенін дәлелдейді-1б Жарайсыңдар Өте тамаша! |
Оқулық
Дәптерменжұмыс. Дәптерге Дәптермен жұмыс.
|
шағым қалдыра аласыз















