Етістіктің шақтары

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Етістіктің шақтары

Материал туралы қысқаша түсінік
4.1.1.1 - тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын түртіп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту; 4.4.2.9 – етістікті тиісті шақта (өткен шақ, келер шақ, осы шақ) қолдану
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

Ақтау жалпы білім беретін мектеп

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:

Жұманалиева М .

Күні:


Сынып: 4

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Тақырыбы

105. Етістіктердің шақтары.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.1.1 - тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын түртіп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту;

4.4.2.9 – етістікті тиісті шақта (өткен шақ, келер шақ, осы шақ) қолдану

Сабақтың мақсаты

Оқушылар тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын түртіп алады,солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айтады және етістікті тиісті шақта (өткен шақ, келер шақ, осы шақ) қолданады

Құндылық

ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ

Дәстүрлерді сақтау және құрметтеу

Отбасының құндылығын түсіну


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут


I.Ұйымдастыру.

Сәлемдесу.

Психологиялық дайындық

Бізде жақсы баламыз,

Өсті ақыл санамыз

Апайымызбен ең алғаш, амандасып аламыз.

Жарқырасын күніміз, жайнап тұрсын гүліміз,

Жақсы ниет тілекпен,

Бастайық сабақ бүгін біз.

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады

.

Жарайсыңдар!







3 минут






Үй тапсырмасын сұрау

Ережелерді қайталау


Өткенді пысықтау.

1.Есімдік дегеніміз не?

2.Жіктеу есімдігі дегеніміз не?

3.Зат есімнің жіктелуіне мысал келтір.

4.Жіктеу есімдіктерінің септелуіне мысал келтір.

5.Етістік дегеніміз не?

6.Етістіктің жіктелуі дегеніміз не?






Сұрақтарға жауап береді.



Сұрақтарға жауап береді.

1ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс!







Сабақтың ортасы

1минут

Білу.


6 минут

























5 минут










5 минут






5 минут










2 минут












4 минут



3 минут









5 минут







Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс.

1- жаттығу. Мұқият тыңда. Мәтіннің негізгі тұстарын белгіле.

Ғарыш дегеніміз не?

  • Мәтіннен белгілеген тірек сөздерің бойынша мәтіннің мазмұнын айт.

Ғалам- аспан әлеміндегі Күнді де қамтитын алып аумақты жұлдыздар жүйесі, ғарыш кеңістігі.

  • Мәтіндегі таралады, жетеді, тұрады, жатады етістіктерінің қай мезгілде болған әрекетті білдіріп тұрғанын айтып көр.

Таралады, жетеді, тұрады, жатады етістіктері келер шақта тұр.













2-жаттығу.Сөйлемдерді қатесіз жазып, етістіктерді тап.

Жерді қоршаған бүкіл дүние "ғарыш" деп аталады. Ерте заманнан бастап ғалымдар ғарышты зерттеп отырды. Ғарышқа тіршілік иелерін ұшыра бастады.

  • Етістіктердің қандай мезгілдік ұғымда жұмсалғанын анықта.

Етістіктер осы шақта, өткен шақта және келер шақта тұр.


3-жаттығу.Жұмбақты оқып, шешуін тап.

Аспанда бір алып құс

Ызғып ұшып барады.

Қарап тұрсаң, ғажайып

Соңында із қалады.(Зымыран)

  • Етістікті тауып, қай шақта тұрғанын айт.

Барады, қалады -осы шақ.


Сергіту сәті

ЕБҚ

1.Етістіктің шақтарын ата.Мысал келтір.


4-жаттығу. Жаңылтпашты жатқа жаз.

Ғарышкер ұшты ғарышқа,

Ғарышқа ұшты ғарышкер.

Айтшы, ғарыш алыс па?

  • Етістіктің астын сыз, қай шақта тұрғанын тап.

Ұшты - өткен шақ. Айтшы -келер шақ.



5-жаттығу. Төмендегі жұрнақтар мен көмекші сөздердің қай шаққа қатысты екенін тап.

Осы шақ

Келер шақ:

Өткен шақ:






Мәтінді түсініп оқиды. Мәтіннің негізгі тұстарын белгілейді.

Мәтіннен белгілеген тірек сөздері бойынша мәтіннің мазмұнын айтады.

Мәтіндегі таралады, жетеді, тұрады, жатады етістіктерінің қай мезгілде болған әрекетті білдіріп тұрғанын айтып көреді.











Сөйлемдерді қатесіз жазып, етістіктерді табады.

Етістіктердің қандай мезгілдік ұғымда жұмсалғанын анықтайды.










Жұмбақты оқып, шешуін табады.

Етістікті тауып, қай шақта тұрғанын айтады.






Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.













Жаңылтпашты жатқа жазады.

Етістіктің астын сызады, қай шақта тұрғанын табады.






Төмендегі жұрнақтар мен көмекші сөздердің қай шаққа қатысты екенін табады.






ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!

Дескриптор:

1. Мәтінді түсініп оқиды. Мәтіннің негізгі тұстарын белгілейді.1б

2.Мәтіннен белгілеген тірек сөздері бойынша мәтіннің мазмұнын айтады.1б

3.Мәтіндегі таралады, жетеді, тұрады, жатады етістіктерінің қай мезгілде болған әрекетті білдіріп тұрғанын айтып көреді.

Дескриптор:

1.Сөйлемдерді қатесіз жазып, етістіктерді табады.1б

2.Етістіктердің қандай мезгілдік ұғымда жұмсалғанын анықтайды.1б




Дескриптор:

1. Жұмбақты оқып, шешуін табады.1б

2.Етістікті тауып, қай шақта тұрғанын айтады.1б

ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!














Дескриптор:

1.Жаңылтпашты жатқа жазады.1б

2.Етістіктің астын сызады, қай шақта тұрғанын табады.1б

Дескриптор:

1. Төмендегі жұрнақтар мен көмекші сөздердің қай шаққа қатысты екенін табады.








Оқулық.
















Оқулық

Дәптер



























дәптер











Сабақтың соңы

1 минут





1 минут



















2минут

IV.Сабақты қорытындылау.

(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу):

-Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

-Жетістік критерийлеріне жеттік пе?

Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың

Үй тапсырма .

6-жаттығу. Тірек сөздерді пайдаланып, "Қазақ ғарышкерлері" тақырыбына мақала жаз.

Тірек сөздер:Қазақтан шыққан тұңғыш ғарышкер, "Союз ТМ-13" ғарыш кемесі, Талғат Мұсабаев, ғарышта 3 рет болу, Айдын Айымбетов.

"Қазақ ғарышкерлері"

Тоқтар Оңғарбайұлы Әубәкіров - қазақтан шыққан тұңғыш ғарышкер. Ол 1991 жылы 2 қазанда Байқоңырдан "Союз ТМ-13" кемесімен ғарышқа ұшты.

Талғат Мұсабаев - ғарышта 3 рет болған қазақ ғарышкері.

Айдын Айымбетов ғарышта он күн болып, маңызды зерттеулер жүргізген.

Оқушылардың білімін бағалау

Рефлексия


Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.




Үй тапсырмасын жазады.





Өздері кері байланыс жасайды.


Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.











Балдар жиынтығын қою













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.11.2025
23
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі