Материалдар / Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары

Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары

Материал туралы қысқаша түсінік
Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Қараша 2023
386
0 рет жүктелген
405 ₸ 450 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Этникалық және әлеуметтік процестер

Мектеп: «Нұркен Әбдіров атындағы ЖББМ» КММ

Күні: 30.11.2023

Мұғалімнің аты-жөні: Маратов Нурбек Шалкарулы

Пәні: Дүниежүзі тарихы

Сынып: 10 «А»

Қатысқандар:

Сабақтың тақырыбы:

Этносаралық қатынастар: мәселелері және қарама-қайшылықтары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

10.2.2.2.-ұлтаралық қақтығыстардың пайда болуының себеп-салдарлық байланысын анықтау;

10.2.2.3-тарихи оқиғаларды талдау негізінде қазіргі кездегі ұлтаралық қатынастардың сипатын бағалау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар орындайды: Этникалық қатынастар мен оларға әсер ететін факторларды анықтайды; Этностардың өзара қатынасын анықтайды; Этностардың өзара әрекеттесуін анықтайды; Ұлттық мәселе, ұлттық саясат деген ұғымдарды анықтайды (білу, түсіну)

Басым бөлігі орындайды: ұлтаралық қақтығыстардың пайда болуының себеп-салдарлық байланысына сипаттама береді (қолдану)

Кейбір оқушылар орындайды: тарихи оқиғаларды талдау негізінде қазіргі кездегі ұлтаралық қатынастардың сипатын бағалайды, жинақтайды (бағалау, жинақтау)

Бағалау критерийі

  • Этникалық қатынастар мен оларға әсер ететін факторларды анықтайды;

  • Этностардың өзара қатынасын анықтайды;

  • Этностардың өзара әрекеттесуін анықтайды;

  • Ұлттық мәселе, ұлттық саясат деген ұғымдарды анықтайды;

  • Ұлтаралық қақтығыстардың пайда болуының себеп-салдарлық байланысына сипаттама береді;

  • Тарихи оқиғаларды талдау негізінде қазіргі кездегі ұлтаралық қатынастардың сипатын бағалайды.

Тілдік мақсаттар:

«Аялдама» әдісі, «Балық қаңқасы» , «АВС» әдістері кезінде білім алушылардың айтылым, тыңдалым, оқылым, жазылым дағдылары қалыптасты.

Құндылықтарға баулу:

-Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

-Қарым-қатынас жасау қабілеті;

-Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау;

-Жауапкершілік;

-Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету;

-Өмір бойы оқуға дайын болу.

Пәнаралық байланыс:

Дінтану

Алдыңғы білім:

Этностар ассимиляциясы. Аз халықтар мәселесі тақырыбын еске түсіру мақсатында мен алдыңғы білімді «ВЕЕР» әдісі арқылы оқушылар өздері алдын ала дайындап келген ашық сұрақтарын веерге жазады, келесі топтарға ұсынады, бір-бірлерімен алмасады.

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері:

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы:

5 мин

Білім алушылармен ең алдымен амандасамын, сыныпты түгендеймін, сыныпты түрлі-түсті стикерлер арқылы 4-топқа бөлемін. «Миға шабуыл» әдісі арқылы ашық сұрақтар қоя отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын анықтаймын.

Түрлі түсті стикерлер

Сабақтың ортасы:

30 мин

Барлық оқушылар орындайды: «Аялдама» әдісі. Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс.

1-тапсырма:


1-топ: Этникалық қатынастар мен оларға әсер ететін факторларды анықтаңдар

2-топ: Этностардың өзара қатынасын анықтаңдар

3-топ: Этностардың өзара әрекеттесуін анықтаңдар

4-топ: Ұлттық мәселе, ұлттық саясат деген ұғымдарды анықтаңдар

Shape2 Shape1

Ұлттық саясат

Ұлттық мәселе






Дескриптор: білім алушы-

-мәтінді топта оқиды, талқылайды;

-келесі топтарға барып түсіндіреді;

- Этникалық қатынастар мен оларға әсер ететін факторларды анықтайды;

- Этностардың өзара қатынасын анықтайды;

- Этностардың өзара әрекеттесуін анықтайды;

- Ұлттық мәселе, ұлттық саясат деген ұғымдарды ажыратады, анықтайды;

-Сынып алдында өздерінің жұмыстарын таныстырады;

-Топтық бағалау жүреді


Қалыптастырушы бағалау: «Жетондар»


Басым бөлігі орындайды:«Балық қаңқасы»

2-тапсырма: Ұлтаралық қақтығыстардың пайда болуының себеп-салдарлық байланысына сипаттама беріңдер

Дескриптор: білім алушы-

- Ұлтаралық қақтығыстардың пайда болуын анықтайды;

- себеп-салдарлық байланысына сипаттама береді;

- Балықтың басына пайда болун жазады;

-Балық сүйектеріне қақтығыстардың себептерін жазады;

-Балықтың сүйектеріне себеп-салдарын жазады;

-Балықтың құйрығына қорытындысын жазады;

-Топ алдында өз жұмыстарын таныстырады;

-Топтық бағалау жүреді


Қалыптастырушы бағалау: «Жетондар»


Кейбір оқушылар орындайды: «АВС» әдісі, жұппен жұмыс жасайды

3-тапсырма: тарихи оқиғаларды талдау негізінде қазіргі кездегі ұлтаралық қатынастардың сипатын бағалайды, жинақтайды


Дескриптор: білім алушы-

- А-оқушы: тарихи оқиғаларды анықтайды;

- Б-оқушы тарихи оқиғаларға сипаттама береді;

- В-оқушы: Қазіргі кездегі ұлтаралық қатынастардың сипатын талдайды;

- Өздерінің талдағандарын, сыныппен өз пікірлерін түсіндіреді;

-Топтық бағалау


Қалыптастырушы бағалау: «Бармақпен» бағалау

оқулық, үлестірме материалдары, флипчарт қағаздары, маркерлер, бағалау парақтары

Сабақтың соңы:

5 мин



Кері байланыс. Жазбаша бағалау. БОРТ журналы

Сабақта үйренгенім

Сабақта түсінбегенім

Тың ақпарат алғаным





бағалау парақтары

Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Барлық оқушылар орындады: «Аялдама» әдісімен мәтінді топта оқиды, талқылады;

-келесі топтарға барып түсіндірді; Этникалық қатынастар мен оларға әсер ететін факторларды; Этностардың өзара қатынасын ; Этностардың өзара әрекеттесуін;

Ұлттық мәселе, ұлттық саясат деген ұғымдарды ажыратады, анықтады;

Сынып алдында өздерінің жұмыстарын таныстырды

Басым бөлігі орындады:«Балық қаңқасы» әдісімен жұпта жұмыс жасай отырып,

Ұлтаралық қақтығыстардың пайда болуын; себеп-салдарлық байланысына сипаттама берді;

Балықтың басына пайда болуын жазды; Балық сүйектеріне қақтығыстардың себептерін жазды;

Балықтың сүйектеріне себеп-салдарын жазды;

Балықтың құйрығына қорытындысын жазды.

Кейбір оқушылар орындады: «АВС» әдісі, жұппен жұмыс жасады А-оқушы: тарихи оқиғаларды анықтады; Б-оқушы тарихи оқиғаларға сипаттама берді;

В-оқушы: Қазіргі кездегі ұлтаралық қатынастардың сипатын талдады;

Өздерінің талдағандарын, сыныппен өз пікірлерін түсіндірді.

Сабақта мен саралаудың тапсырма, дереккөздер, қарқын, диалог және қолдау көрсету, бағалау, жіктеу тәсілдерін қолдандым.

Қалыптастырушы бағалау: «Жетондар»

Қалыптастырушы бағалау: «Жетондар»

Қалыптастырушы бағалау: «Жетондар»


Кері байланыс. Жазбаша бағалау. БОРТ журналы

Сабақта үйренгенім

Сабақта түсінбегенім

Тың ақпарат алғаным






Тарих кабинетінде қауіпсіздік ережесімен алдын ала білім алушыларға таныстырамын.



Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!