|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
Этникалық және әлеуметтік процестер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Этностардың пайда болуы туралы теориялар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.1.3 -этногенездің теорияларын жүйелеу және тұжырымдау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Этностардың шығу тегі және дамуы туралы ғалымдардың ғылыми көзқарастарының ерекшеліктері туралы қорытынды жасайды; Этностардың шығу тарихы туралы Л.Н.Гумилевтің теориясы туралы білімдерін синквейн арқылы тұжырымдайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 3мин Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 7 мин |
Сыныппен амандасу. Түгелдеу Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. «Суреттер сөйлесін» әдісімен топқа бөлу және өткен білімді еске түсіру
Этнос дегеніміз не? Этносты зерттеумен қандай ғылымдар айналысады? Этнология нені зерттейді? Этностың қалыптасу әдістерін ата? Этногенез қандай жолдармен қалыптасады? Этнос пен ұлт ұғымының айырмашылығы неде? Диаспора дегеніміз не? Ұлт дегеніміз не? Этнография нені зерттейді? Этностың тұрақсыз белгілері қандай? Этностың тұрақты белгілері қандай? Оқушыларға кім екендігін айтпай тарихшы ғалымдардың суретін ұсыну және оның қызметі туралы айту. Тарихқа қызығатын оқушылар мүмкін Л.Г.Гумилевтің, Ю.В.Броилейдің, С.М. Широкогоровтың өмірбаяны және ғылыми қызметі туралы білетін шығарсыздар. Сыныпта оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін талқылаңыз |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақ-тау |
Таратпа материал-дар Түсіндірме кестесі |
||
|
Жаңа білім 30 мин |
1 тапсырма «Мәтінді талдау» әдісімен 1топ: Этностардың шығу тегі және дамуы туралы Л.Н.Гумилевтің ғылыми көзқарастарының ерекшеліктері туралы қорытынды жасаңыз. 2топ: Этностардың шығу тегі және дамуы туралы Ю.В. Бормлейдің ғылыми көзқарастарының ерекшеліктері туралы қорытынды жасаңыз. 3-топ: Этностардың шығу тегі және дамуы туралы С.М.Широкогоровтың ғылыми көзқарастарының ерекшеліктері туралы қорытынды жасаңыз. ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; 2 тапсырма «Синквейн» әдісімен (жеке тапсырма, 5 мин) 1 жол – синквейннің негізгі тақырыбын білдіретін бір зат есім. 2 жол – негізгі ойды білдіретін екі сын есім 3 жол – әрекетті білдіретін 3 етістік 4 жол – белгілі бір мағынаны білдіретін фраза. 5 жол – зат есім формасындағы қорытынды (бірінші сөзбен ассоциация) Сабақты қорытындылау «Қос жазба күнделігі» әдісімен ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Оқушылардан олардың жауаптарын сыныппен талқылайды Этностардың даму сатысын графикалық түрде дәптерге орындайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» |
Дүниежүзі тарихы 10 сынып Қосымша 2. |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Бағалау Үйге тапсырма: Этностардың пайда болуы туралы теориялар Кері байланыс Фразаны аяқтауды сұраңыз: Зерттеліп отырған тақырып мені ... туралы ойлануға жетеледі. |
Сабақты қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Стикерлер |
||

Этнос дегеніміз не? Ұлт дегеніміз не? Этносты зерттеумен
қандай ғылымдар айналысады?

Этнология нені зерттейді? Диаспора дегеніміз не? Этностың қалыптасу
әдістерін ата?

Этногенез қандай Этностың тұрақсыз Этнос пен ұлт ұғымының
жолдармен қалыптасады? белгілері қандай? айырмашылығы неде?

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Этностардың пайда болуы туралы теориялар
Этностардың пайда болуы туралы теориялар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
Этникалық және әлеуметтік процестер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Этностардың пайда болуы туралы теориялар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.1.3 -этногенездің теорияларын жүйелеу және тұжырымдау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Этностардың шығу тегі және дамуы туралы ғалымдардың ғылыми көзқарастарының ерекшеліктері туралы қорытынды жасайды; Этностардың шығу тарихы туралы Л.Н.Гумилевтің теориясы туралы білімдерін синквейн арқылы тұжырымдайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 3мин Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 7 мин |
Сыныппен амандасу. Түгелдеу Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. «Суреттер сөйлесін» әдісімен топқа бөлу және өткен білімді еске түсіру
Этнос дегеніміз не? Этносты зерттеумен қандай ғылымдар айналысады? Этнология нені зерттейді? Этностың қалыптасу әдістерін ата? Этногенез қандай жолдармен қалыптасады? Этнос пен ұлт ұғымының айырмашылығы неде? Диаспора дегеніміз не? Ұлт дегеніміз не? Этнография нені зерттейді? Этностың тұрақсыз белгілері қандай? Этностың тұрақты белгілері қандай? Оқушыларға кім екендігін айтпай тарихшы ғалымдардың суретін ұсыну және оның қызметі туралы айту. Тарихқа қызығатын оқушылар мүмкін Л.Г.Гумилевтің, Ю.В.Броилейдің, С.М. Широкогоровтың өмірбаяны және ғылыми қызметі туралы білетін шығарсыздар. Сыныпта оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін талқылаңыз |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақ-тау |
Таратпа материал-дар Түсіндірме кестесі |
||
|
Жаңа білім 30 мин |
1 тапсырма «Мәтінді талдау» әдісімен 1топ: Этностардың шығу тегі және дамуы туралы Л.Н.Гумилевтің ғылыми көзқарастарының ерекшеліктері туралы қорытынды жасаңыз. 2топ: Этностардың шығу тегі және дамуы туралы Ю.В. Бормлейдің ғылыми көзқарастарының ерекшеліктері туралы қорытынды жасаңыз. 3-топ: Этностардың шығу тегі және дамуы туралы С.М.Широкогоровтың ғылыми көзқарастарының ерекшеліктері туралы қорытынды жасаңыз. ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; 2 тапсырма «Синквейн» әдісімен (жеке тапсырма, 5 мин) 1 жол – синквейннің негізгі тақырыбын білдіретін бір зат есім. 2 жол – негізгі ойды білдіретін екі сын есім 3 жол – әрекетті білдіретін 3 етістік 4 жол – белгілі бір мағынаны білдіретін фраза. 5 жол – зат есім формасындағы қорытынды (бірінші сөзбен ассоциация) Сабақты қорытындылау «Қос жазба күнделігі» әдісімен ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Оқушылардан олардың жауаптарын сыныппен талқылайды Этностардың даму сатысын графикалық түрде дәптерге орындайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» |
Дүниежүзі тарихы 10 сынып Қосымша 2. |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Бағалау Үйге тапсырма: Этностардың пайда болуы туралы теориялар Кері байланыс Фразаны аяқтауды сұраңыз: Зерттеліп отырған тақырып мені ... туралы ойлануға жетеледі. |
Сабақты қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Стикерлер |
||

Этнос дегеніміз не? Ұлт дегеніміз не? Этносты зерттеумен
қандай ғылымдар айналысады?

Этнология нені зерттейді? Диаспора дегеніміз не? Этностың қалыптасу
әдістерін ата?

Этногенез қандай Этностың тұрақсыз Этнос пен ұлт ұғымының
жолдармен қалыптасады? белгілері қандай? айырмашылығы неде?

шағым қалдыра аласыз














