Этностильде бұйым дайындау,әшекейлеу ( қазақтың ұлттық киімдері) 8 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Этностильде бұйым дайындау,әшекейлеу ( қазақтың ұлттық киімдері) 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
8.2.3.3-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 8.2.3.1-Қол мен тігін құрал-жабдықтарын және олардың құрылғыларын қолдана отырып, тоқыма материалдарын өңдеу мен сәндеудің тиімді әдістерін анықтау және қолдану. 8.3.4.1-Өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізінделген сыни ұсыныстар жасау. 8.2.6.1-Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Үй мәдениеті

Мектеп: «Н.Оңдасынов атындағы №14 жалпы білім беретін мектеп » коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Архабаева А

Сынып: 8

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:



Сабақ тақырыбы

Этностильде бұйым дайындау,әшекейлеу ( қазақтың ұлттық киімдері)



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.2.3.3-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану

8.2.3.1-Қол мен тігін құрал-жабдықтарын және олардың құрылғыларын қолдана отырып, тоқыма материалдарын өңдеу мен сәндеудің тиімді әдістерін анықтау және қолдану.

8.3.4.1-Өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізінделген сыни ұсыныстар жасау.

8.2.6.1-Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану технологиясын сипаттау.

Оқушылардың көпшілігі: сәндеудің тиімді әдістерін анықтау.

Кейбір оқушылар: этностиль бойынша жасалған киім үлгілеріне ою орналастыру .


Бағалау критерийлері

  • Түрлі халықтардың ұлттық киімдерінің негізгі түрлерін, түстік гаммасы мен ою-өрнектерінің қолданылуын біледі.

  • Қазақ ұлттық киімінің жас ерекшеліктеріне қарай бөлінуінің маңызын біледі.

  • Кейбір халықтардың ұлттық киімдерінің түрлеріндегі ұқсастықтары мен ерекшеліктерін ажыратады.

  • Этностиль бойынша жасалған киім үлгілеріне оюлармен танысады.


Тілдік мақсаттар


Пәндік терминология

Этностиль


Құндылықтарды дарыту


Жалпыға бірдей еңбек қоғамы.

Еңбек жəне шығармашылық ынтымақтастық,өмір бойы білім алу.


Пәнаралық байланыстар

Тарих, Графика жобалау


Алдынғы білім

Қазақтың ұлттық киімдері туралы ақпарат біледі.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың басы












Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу/ түгендеу/ оқушылардың зейінін шоғырландыру,топқа бөлу

Үй тапсырмасын тексеру «Серпілген сауал» әдісі арқылы сұрақтармен жұмыс:

1. Қалпақ. тұмақ, кимешек, шәлі, булар қандай киімнің түрлеріне жатады? (бас киімдер

2.Киімге қосымша пайдалынатын ұсақ бөлшектерді қалай атаймыз? ( мысалы:сумка, қолшатыр,көзәйнек, қолғап ,амиян)?

3. Қазақтың улттық киімдерін ата

4.Стиль турлерін ата класикаллық,авангардтық,романтикалық,спорттық

5..Эклектика деген не ? стильдердің бір ансамбльге бірігуі

6.. Имидж деген не? Өзіндік стиль бет-бейне,тұлға туралы тусінік








Сабақтың ортасы






















































































«Миға шабуыл» әдісі қолдана отырып бейнематериалды тамашалау М Оқушыларды этностиль түсінігімен таныстыру.

  • Этностиль дегеніміз не?

Этникалық стиль – белгілі бір халықтың(этностың) ұлттық киімінің элементтері көрініс тапқан киім үлгісін атайды. Киім үлгісінде ұлттық киімнің пішімі, түсі, матасы, ою-өрнектері мен аксессуарлары болуы тиіс. Қазақ дизайнерлерінің киім үлгілерімен таныстыруға да болады. Мысалы, «Құрақ көрпе» сән компаниясы, Аида Кауменова, Ая Бапани және Балнұр Асанава «Сымбат» сән үйі.) Оқушыларды сабақ тақырыбымен таныстырып, олардың өмір тәжірибесінен білімдерін еске түсіру үшін сабақтың басын презентацияда түрлі ұлттардың ұлттық киімдері бейнеленген фотосуреттерден бастау ұсынылады

(С) Презентацияда ұсынылған суреттерге негізделіп, сұрақтарға жауап бер.

  • Суреттерде не бейнеленген?

  • Оларды не біріктіреді? Айырмашылығы неде?

  • Киімнің қандай негізгі түрлері болады?

  • Ұлттық киімдердің қандай түрлерін білесіздер?

(Т) Тапсырма: Қазақтың ұлттық киімдерін зертте.

Киімнің негізгі түрлері


Жас ерекшеліктеріне қарай бөлінген киімдер


Киімдердің пішіні


Түстік гаммасы


Ою-өрнектері


Дискриптор

  1. Киім турлері мен жас ерекшеліктеріне қарай бөлінген киімдер түстік гаммасын анықтайды.

  2. Киімдердің пішіні және ою-өрнектер туралы зертейді


ҚБ: топтардың өзара бағалау «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы.


(М) Оқушылар қазақ, орыс, белорусь және татар халықтарының ұлттық киімдерін таблица күйінде берілген критерийлер бойынша зерттейді. Тапсырма топта орындалады. Алдын ала сұрақтарға жауап қамтыла берілген материалдарды дайындап қою ұсынылады.

(С) Сұрақтарға жауап бер.

  • Өзге халықтардың ұлттық киімдері өзара қалай ерекшеленеді?

  • Өзге халықтардың ұлттық киімдерінің пішіні мен түсінде, әсемдеуінде ұқсастықтар бар ма?

(М) Оқушылар сұрақтарға жауап берген соң, оларға өзге халықтардың ұлттық киімдеріндегі кей ұқсастықтар мен ерекшеліктерін анықтау үшін келесі тапсырманы орындау ұсынылады. Орыс және белорусь, татар және қазақ ұлттық киімдерін зерттеген оқушыларды біріктіріп, төменде берілген таблица бойынша ұлттық киімдердегі ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтау ұсынылады.

(Т) Тапсырма. Бірнеше ұлттардың киімдерін берілген дискрипторлар бойынша салыстыр.


Ерекшеліктері

Ұқсастықтары

Пішіні



Түстік гаммасы



Дискриптор:Ерекшелігі мен ұқсастықтарына

ҚБ: мұғалімнің бағалауы.Смайликтер арқылы

Кубизм» стратегиясы бойынша зерттеу жұмысы.

Оқушылар пішін мен стилизацияға назар аудара отырып, өрнек түрін зерттейді. Сонымен қатар, кестеде берілген суретке қарап, өзінің стилизацияланған өрнек түрін ұсынады. Ол үшін төменде берілген кесте бойынша жұмыс (жұмысты А3 форматында орындау ұсынылады) жасалады:


Стилизация – суретті жалпылау және жеңілдету, сонымен қатар, өрнектеп ыңғайлы түрде жасау. Стилизация дизайн мен монументалды өнерде декоративтілікті күшейту үшін пайдаланылады.

Зерттеңіз:

  • Берілген ою-өрнек_______________________________________________________________________сипаттайды.

Стрелка вправо 1

Сіздің стилизацияңыз


Бағалау – «Галереяға саяхат»

Презентациядан кейін әр топ өз жұмыстарынан көрме жасайды. Сонымен қатар, бір-бірін бағалау үшін әр топ өзінің конструктивті комментарийін стикерге жазып, жұмыстарға дауыс бере алады.

Бейнематериалдар:








































Презентация








Ноутбуктер





































Сабақтың соңы



.

  • Этностильдегі бұйымды әртүрлі материалдармен қалай сәндеуге болады

  • Әр бұйымда қандай ою-өрнектер көріп отырсыздар? (оқушылар оюлардың түрлерін атай алады, мысалы, өсімдік тәріздес, геометриялық фигура тәріздес, жануарларға ұқсас)

  • Күнделікті өмірде бұл бұйымдарды киюге бола ма?


Бағалау критерийлері

1 ден 5 –ке дейінгі балл

Бұйым әдемі жасалған, барлық элементтері ұқыпты көрінеді .

 

Бұйымды сәндеуге қазақтың ұлттық ою-өрнектері мен мотивтері қолданылған .

 

Жұмыс безендірілген, көрмеге дайын.

 

Өз бұйымын жүзеге асыру үшін креативті идея қолданылған

 

Жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы сақталған.

 

Барлығы:

 

 





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Оқушылардың әр түрлі деңгейдегі жұмыс әрекетін ұйымдастыру үшін саралау тәсілдерін қолданамын.

- Қабілеті жоғары оқушыларға этностиль бойынша жасалған киім үлгілеріне ою салыстырады. Қабілеті орта оқушылар : сәндеудің тиімді әдістерін анықтау

Қабілеті төмен оқушылар бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану технологиясын сипаттайды.

Оқушылардың сабаққа деген белсенділігін арттыру жолдарын анықтап, олардың өз дағдыларын дамытуғадеген уәжін қолдану мақсатында , топтардың өзара бағалау,«Екі жұлдыз бір тілек», мұғалімнің бағалауы,«Серпілген сауал» Галереяға саяхат» әдісі арқылы бағалаймын.

Сабақ барысында қауіпсіздік техникасын сақтау.

Құрал саймандарды пайдалағанда қауіпсіздік ережесін сақтау

Қайшымен жұмыс жасағанда қолымен көзді уқаламау




Бағалау критерийлері

1 ден 5 –ке дейінгі балл

Бұйым әдемі жасалған, барлық элементтері ұқыпты көрінеді .

 

Бұйымды сәндеуге қазақтың ұлттық ою-өрнектері мен мотивтері қолданылған .

 

Жұмыс безендірілген, көрмеге дайын.

 

Өз бұйымын жүзеге асыру үшін креативті идея қолданылған  

 

Жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы сақталған.

 

Барлығы:

 

 

























































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.12.2024
209
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі