|
Бекітемін |
Мектеп: №173 |
Пәні: Көркем еңбек |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ишимбаева Куляш Ж |
|||||||||||||||||||
|
8 а |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
8 б |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
8 в |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
8 г |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар |
||||||||||||||||||
|
Ұ. М.Ж.тарауы: |
Дизайн және технология |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы № 1 |
Этностильдегі бұйымдарды жасау (бас киімдер, қазақтың ұлттық киімдері). Бұйымдарды әшекейлеу. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.3.3-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 8.2.3.1-Қол мен тігін құрал –жабдықтарын және олардың құрылғыларын қолдана отырып,тоқыма материалдарды өңдеу мен сәндеудің тиімді әдістерін анықтау және қолдану |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: - әртүрлі құралдар және материалдармен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техника ережелерін сақтайды. |
|||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: - өзінің және сыныптастарының жұмыстарында қолданылған идеялар мен тәсілдерді талдап, бағалайды |
||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: өз жұмысында, оны сәндеу (бас киім, кеудеше) кезінде қазақ ұлттық мәдениетінің әртүрлі элементтерін пайдаланады |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
бұйымды сәндеу кезінде әртүрлі ұлттық ою-өрнектер мен мотивтерді шығармашылықпен қолданады; - өз жұмысын және сыныптастарының жұмысын жетілдіру бойынша дәлелді ұсыныс айтады; - әртүрлі құралдар мен материалдарды қолдану кезінде жұмыста қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: Оқушылар сабақ тақырыбына сәйкес арнайы терминологияны қолдана алады. Оқушылар алған мәліметті талдап, қажетті қорытынды жасайды. |
|||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: - ұлттық киім, пішім, этностиль; - біріктіру және шет тігістері; - түрлі халықтың ұлттық костюмінің ерекшеліктері туралы пәндік терминологияны қолдана отырып |
||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Сәндік-қолданбалы өнерде суреттеу құралдарына … жатады. Қазақ ұлттық костюмі түрлерінің өзгелерден айырмашылығы … Оның ерекшелігін … анықтауға болады |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Топта адал еңбекке тәрбиелеу.. |
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі мен әдебиеті Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
оқушылардың әртүрлі құралдар, материалдар және тігін жабдықтарымен тәжірибелік жұмыс істеу дағдысы бар, жобалық бұйым жасауды бітіруге жақын, сәндеу және әрлеу кезеңі қалды |
|||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт: |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 7 мин |
Психологиялық ахуал «Кім жылдам?» ойыны Оқушылар алдыңғы сабақтағы топ құрамымен жұмыс жасайды. Берілген уақыт ішінде әр топ жобалық бұйымды сәндеуге байланысты сөздер мен сөз тіркестерін мүмкіндігінше көбірек жазуы қажет, мысалы, сәндеу материалдары, жасау техникасы т.б. бисер, фольга, меруерт, ызба, бау, кесте, жапсырма және т.б. Әр топ кезекпен өз сөздерін айтады, қай топта сөздер көп айтылса, сол топ жеңімпаз болып саналады. Үй тапсырмасын сұрау Этностильдегі бұйымды әртүрлі материалдармен қалай сәндеуге болады? Жобалық бұйымды сәндеудің қандай әдіс-тәсілдерімен түрлендіруге болады? Сәндеу кез келген бұйымның функционалдық сапасын жақсарта ала ма? Неліктен? Ұсынылған безендіру нұсқаларын қарастырыңдар, оны өзіңнің киізден жасалған бұйымыңды сәндеуге қолдануды ұсыныңдар Бағалау Әр топ оқушылары бұл жайлы өз ойларын айтады және оны сыныптастарына ұсынады |
Бор, сынып тақтасы. сәндеу материалдары, жасау техникасы т.б. бисер, фольга, меруерт, ызба, бау, кесте, жапсырма
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 8мин 5 мин 3 мин 7мин |
Мұғалімнің түсіндіруі Сәндеу (әрлеу) кезінде бұйымда әртүрлі әрлеу элементтерінің шамадан тыс көбейіп кетпеуі үшін, белгілі бір шаманы сезіну қажет. Бұйымды сәндеу (әрлеу) түрлері:
Топтық талқылау. ҚБ арналған тапсырма. Топта өз шығармашылық жұмыстарыңды қарастырыңдар. Альбом немесе жеке А4 форматты парақтың жоғарғы жағына өз жұмысыңды өңдеу және сәндеуге арналған шығармашылық идеяларыңды жазыңдар, топта талқылаңдар. Ең жақсы идеяны таңдаңдар. Өз таңдауыңды дәлелдей отырып, жобалық бұйымды сәндеуге арналған материалдар мен техникалардың әртүрлі нұсқаларын ұсыныңдар. Өз идеяларыңды өзге топқа көрсетіңдер. Тәжірибелік жұмыс. ҚБ арналған тапсырма 1 . кезең. Бұйымды сәндеуге арналған эскиз жасау. 2. кезең. Бұйым жасауға қажетті материалдар, құралдар, жасау техникасын таңдау. 3. кезең. Қолмен және машинамен әртүрлі әрлеу тігістерін жүргізе отырып, бұйымды өңдеу және сәндеу жұмыстарын орындау. Критерийлер бойынша жұмысты талқылау және бағалау.
|
Қазақтың ұлттық бас киімдері мен кеудешелерінің әртүрлі сәндеп бейнеленген фотосуреттері.
Бисер, жіптер – люрекс, кестелеуге арналған жіптер, ине, қайшы және т.б. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин
|
Кері байланыс Оқушылар өтілген сабақты бет мимикасы арқылы бағалайды: неғұрлым көбірек күлімсіреу, қызықты болғаны |
|
||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 1 мин |
Ұлттық киімдер тігу |
|
||||||||||||||||||
|
Бағалау 1мин |
Қалыптастырушы бағалау |
|
||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау
|
Бағалау Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||||||||||||
|
Саралауда оқушылардың жеке қабілетін ескере отырып, оқу материалдары мен ресурстарды таңдауда оқушыларға жеке қолдау көрсету |
Сұрақ қою тәсілі. Өзара бағалау |
Қауіпсіздік техникасы ережелері
|
||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
_________________________________________________________ ____________________________________________________ ____________________________________________________ ____________________________________________________ ____________________________________________________ ____________________________________________________ ____________________________________________________ ____________________________________________________ ____________________________________________________ |
|||||||||||||||||||
|
Қорытынды баға Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:_____________________________________________________________________________________ 2:_____________________________________________________________________________________ Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:_____________________________________________________________________________________ 2:_____________________________________________________________________________________ Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1.____________________________________________________________________________________ 2_____________________________________________________________________________________
|
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Этностильдегі бұйымдарды жасау (бас киімдер, қазақтың ұлттық киімдері). Бұйымдарды әшекейлеу.
Этностильдегі бұйымдарды жасау (бас киімдер, қазақтың ұлттық киімдері). Бұйымдарды әшекейлеу.
|
Бекітемін |
Мектеп: №173 |
Пәні: Көркем еңбек |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ишимбаева Куляш Ж |
|||||||||||||||||||
|
8 а |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
8 б |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
8 в |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
8 г |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар |
||||||||||||||||||
|
Ұ. М.Ж.тарауы: |
Дизайн және технология |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы № 1 |
Этностильдегі бұйымдарды жасау (бас киімдер, қазақтың ұлттық киімдері). Бұйымдарды әшекейлеу. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.3.3-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 8.2.3.1-Қол мен тігін құрал –жабдықтарын және олардың құрылғыларын қолдана отырып,тоқыма материалдарды өңдеу мен сәндеудің тиімді әдістерін анықтау және қолдану |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: - әртүрлі құралдар және материалдармен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техника ережелерін сақтайды. |
|||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: - өзінің және сыныптастарының жұмыстарында қолданылған идеялар мен тәсілдерді талдап, бағалайды |
||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: өз жұмысында, оны сәндеу (бас киім, кеудеше) кезінде қазақ ұлттық мәдениетінің әртүрлі элементтерін пайдаланады |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
бұйымды сәндеу кезінде әртүрлі ұлттық ою-өрнектер мен мотивтерді шығармашылықпен қолданады; - өз жұмысын және сыныптастарының жұмысын жетілдіру бойынша дәлелді ұсыныс айтады; - әртүрлі құралдар мен материалдарды қолдану кезінде жұмыста қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: Оқушылар сабақ тақырыбына сәйкес арнайы терминологияны қолдана алады. Оқушылар алған мәліметті талдап, қажетті қорытынды жасайды. |
|||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: - ұлттық киім, пішім, этностиль; - біріктіру және шет тігістері; - түрлі халықтың ұлттық костюмінің ерекшеліктері туралы пәндік терминологияны қолдана отырып |
||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Сәндік-қолданбалы өнерде суреттеу құралдарына … жатады. Қазақ ұлттық костюмі түрлерінің өзгелерден айырмашылығы … Оның ерекшелігін … анықтауға болады |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Топта адал еңбекке тәрбиелеу.. |
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі мен әдебиеті Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
оқушылардың әртүрлі құралдар, материалдар және тігін жабдықтарымен тәжірибелік жұмыс істеу дағдысы бар, жобалық бұйым жасауды бітіруге жақын, сәндеу және әрлеу кезеңі қалды |
|||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт: |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 7 мин |
Психологиялық ахуал «Кім жылдам?» ойыны Оқушылар алдыңғы сабақтағы топ құрамымен жұмыс жасайды. Берілген уақыт ішінде әр топ жобалық бұйымды сәндеуге байланысты сөздер мен сөз тіркестерін мүмкіндігінше көбірек жазуы қажет, мысалы, сәндеу материалдары, жасау техникасы т.б. бисер, фольга, меруерт, ызба, бау, кесте, жапсырма және т.б. Әр топ кезекпен өз сөздерін айтады, қай топта сөздер көп айтылса, сол топ жеңімпаз болып саналады. Үй тапсырмасын сұрау Этностильдегі бұйымды әртүрлі материалдармен қалай сәндеуге болады? Жобалық бұйымды сәндеудің қандай әдіс-тәсілдерімен түрлендіруге болады? Сәндеу кез келген бұйымның функционалдық сапасын жақсарта ала ма? Неліктен? Ұсынылған безендіру нұсқаларын қарастырыңдар, оны өзіңнің киізден жасалған бұйымыңды сәндеуге қолдануды ұсыныңдар Бағалау Әр топ оқушылары бұл жайлы өз ойларын айтады және оны сыныптастарына ұсынады |
Бор, сынып тақтасы. сәндеу материалдары, жасау техникасы т.б. бисер, фольга, меруерт, ызба, бау, кесте, жапсырма
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 8мин 5 мин 3 мин 7мин |
Мұғалімнің түсіндіруі Сәндеу (әрлеу) кезінде бұйымда әртүрлі әрлеу элементтерінің шамадан тыс көбейіп кетпеуі үшін, белгілі бір шаманы сезіну қажет. Бұйымды сәндеу (әрлеу) түрлері:
Топтық талқылау. ҚБ арналған тапсырма. Топта өз шығармашылық жұмыстарыңды қарастырыңдар. Альбом немесе жеке А4 форматты парақтың жоғарғы жағына өз жұмысыңды өңдеу және сәндеуге арналған шығармашылық идеяларыңды жазыңдар, топта талқылаңдар. Ең жақсы идеяны таңдаңдар. Өз таңдауыңды дәлелдей отырып, жобалық бұйымды сәндеуге арналған материалдар мен техникалардың әртүрлі нұсқаларын ұсыныңдар. Өз идеяларыңды өзге топқа көрсетіңдер. Тәжірибелік жұмыс. ҚБ арналған тапсырма 1 . кезең. Бұйымды сәндеуге арналған эскиз жасау. 2. кезең. Бұйым жасауға қажетті материалдар, құралдар, жасау техникасын таңдау. 3. кезең. Қолмен және машинамен әртүрлі әрлеу тігістерін жүргізе отырып, бұйымды өңдеу және сәндеу жұмыстарын орындау. Критерийлер бойынша жұмысты талқылау және бағалау.
|
Қазақтың ұлттық бас киімдері мен кеудешелерінің әртүрлі сәндеп бейнеленген фотосуреттері.
Бисер, жіптер – люрекс, кестелеуге арналған жіптер, ине, қайшы және т.б. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин
|
Кері байланыс Оқушылар өтілген сабақты бет мимикасы арқылы бағалайды: неғұрлым көбірек күлімсіреу, қызықты болғаны |
|
||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 1 мин |
Ұлттық киімдер тігу |
|
||||||||||||||||||
|
Бағалау 1мин |
Қалыптастырушы бағалау |
|
||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау
|
Бағалау Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||||||||||||
|
Саралауда оқушылардың жеке қабілетін ескере отырып, оқу материалдары мен ресурстарды таңдауда оқушыларға жеке қолдау көрсету |
Сұрақ қою тәсілі. Өзара бағалау |
Қауіпсіздік техникасы ережелері
|
||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
_________________________________________________________ ____________________________________________________ ____________________________________________________ ____________________________________________________ ____________________________________________________ ____________________________________________________ ____________________________________________________ ____________________________________________________ ____________________________________________________ |
|||||||||||||||||||
|
Қорытынды баға Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:_____________________________________________________________________________________ 2:_____________________________________________________________________________________ Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:_____________________________________________________________________________________ 2:_____________________________________________________________________________________ Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1.____________________________________________________________________________________ 2_____________________________________________________________________________________
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













