Пәні: информатикаСабақ: №4 | Мектеп: ЖОББ Совхоз МБ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Құбаев А.Ж. |
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы: | EV3 модулі. |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Оқушылардың EV3 Модулін зерделеу бағдарламасында жұмыс істеу қабілеттерін дамыту; |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| Lego Ev3 конструкторының жабдықтарымен танысып, бөлшектерімен жұмыс жасау қабілеттерін арттырады. |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Робот техникасы жабдықтарымен танысып, құрастыруды үйренеді. |
| Кейбір оқушылар: |
| Роботтехникасы жабдығын құрастыруды үйренеді. |
Тілдік мақсат
| Оқушылар: |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
| Робот, датчик, матор, эвалюция, Evoiution, базалық жинақ (Gore Set), мұқабалар, жинақ құрамы,байланыстырушы, құрастырылымдық элементтер. |
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
| Талқылауға арналған тармақтар: |
| 1. Табан шынжырлардың жинағы; 2. Түрлі ұзындықтағы және түрдегі бөренелер; 3. Байланыстырушы сымдар; 4. Декорға арналған элементтер; 5. Түрлі байланыстырушы элементтер; 6. Түрлі көлемдегі тегершіктер; 7. Түрлі көлемдегі дөңгелектердің жинағы; 8. Түрлі ұзындықтағы белдіктердің жинағы; 9. Компьютерге қосылуға арналған USB кабель; 10. Бағдарламасы жазылған CD-диск; 11. Қос иіндер; 12. Қайта қуаттандырылатын Li-Ion аккумуляторлық батареясы; 13. EV3 микроконтроллері; 14. 2 үлкен мотор; 15. Орташа мотор; 16. Ультрадыбысты датчик; 17. Гироскопиялық датчик; 18. Жанасу датчигі; 19. Түс датчигі; 20. Қуаттандыру құрылғысы. |
| Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?Әрбір құралдың атауы мен жабдығымен сәйкестендіре отырып, конспектілеу |
| Жазылым бойынша ұсыныстар: |
| Жазу үшін ойға салу: LEGO MINDSTORMS RCX Intelligent Brick 1998LEGO MINDSTORMS RCX Intelligent Brick 2013 LEGO MINDSTORMS EV3
|
| Робот техникасы негіздерін, техникасының түрлерін оның ішіндегі LEGO MINDSTORMS EV3Education топтамасы туралы дәптерге түртіп алу. |
Алдыңғы оқу |
|
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы Кіріспе бөлім:5 мин
| І.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу «Шаттық» шеңберін құрғызу.«Қозғалыстағы сурет» жаттығуын орындау.
| ЖОО-да интербелсенді әдістерді қолдануАлм-2013
|
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.)
«Қаламсап» стратегиясы
| Қаламсаптарды таңдау.оқушның қаламсабын таңдау. Өтілген тақырыпты меңгергендіктерін оқушылардың өздері пысықтату.Пайда болу тарихыEV3 дегеніміз не?LEGO® MINDSTORMS® EV3 жинағының құрамына қанша бөлшек кіреді.
|
|
ОртасыНегізгі бөлім:15 мин
| Мұғалім әрекеті Оқушыларға бағыт-бағдар беру;EV3 – бұл жай конструктор емес, ол көптеген күрделі электронды құрамдас бөліктерден тұратын роботтардың конструкторы болып табылады.
| Оқушы әрекетіОқушылар қажетті ақпаратты дәптерлеріне жазып отырады. | LEGO MINDSTORMSEV3 EducationТоптамасы
|
АяқталуыҚорытынды бөлімТоптық жұмыс15 мин
| Тапсырма : EV3 Education жинағының құрамыEV3 бөлшектеріЭлектронды құрамдас бөліктерЭлектронды құрамдас бөліктер: КабельдерТегершіктер, дөңгелектер мен белдіктер Байланыстырушы элементтер.Құрастырылымдық элементтер
| Постер қорғау
| Плакат, маркер
Критериалды бағалау |
Кері байланыс2 мин | рефлексия парағын ілу . | Оқушылар тақырыпты түсінген, түсінбеген сұрақтарын рефлексия парағына жабыстырғыштың көмегімен жабыстырып кетеді. | үлестірмелер |
Үйге тапсырма1 мин |
| Роботтың негізгі үлгісі қандай? Бейнелерін жасап келу.
|
|
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланысҚауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері.АКТ-мен байланысҚұндылықтардағы байланыс |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланысМатематика,физикаҚауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері.АКТ-мен байланыс |
РефлексияСабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
| Сабақ EV 3 модулі туралы айтылып,оның микрокомпьютердің онсыз жұмыс істей алмайтынын ,оқушылар роботтың ең керек құрамдасбөлігімен танысты.
Деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың білім деңгейін тексеруКері байланыс арқылы қай оқушының түсінгенін және түсінбегенін анықтау. |