Эвакуациялау жəне халықты шоғырландыру

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Эвакуациялау жəне халықты шоғырландыру

Материал туралы қысқаша түсінік
"Эвакуациялау жəне халықты шоғырландыру" тақырыбындағы қысқа мерзімді сабақ жоспары. Төмендегі оқу мақсаттарын қамтиды: 1. Азаматтық қорғаудың хабарлау дабылын білу жəне ол бойынша əрекет ете алу. 2. Эвакуация және бытыраңқы орналастыру шарасын өткізу әдістері мен тәртібін білу. 3. Эвакуацияланушылардың міндеттерін білу, киім-кешегі, қажетті жеке мүліктері, құжаттары және азық-түлігін жинай алу. 4. Эвакуациялау бекетінде, жолда, жайғастыру орнына жеткендегі әрекет ету ережелерін білу.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

    Сабақ тақырыбы: Эвакуациялау жəне халықты шоғырландыру

Бөлім:

Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Эвакуациялау жəне халықты шоғырландыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1. Азаматтық қорғаудың хабарлау дабылын білу жəне ол бойынша əрекет ете алу.

2. Эвакуация және бытыраңқы орналастыру шарасын өткізу әдістері мен тәртібін білу.

3. Эвакуацияланушылардың міндеттерін білу, киім-кешегі, қажетті жеке мүліктері, құжаттары және азық-түлігін жинай алу.

4. Эвакуациялау бекетінде, жолда, жайғастыру орнына жеткендегі әрекет ету ережелерін білу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Тұрғындарға хабарлау дабылын анықтауды және оларға сәйкес әрекет етуді біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

Эвакуацияланушылардың міндеттерін, киім-кешегі, қажетті жеке мүліктері, құжаттары және азық-түлігін жинай біледі, эвакуация және бытыраңқы орналастыру қажеттігі туындаған жағдайда дұрыс әрекет жасай алады

Кейбір оқушылар:

Эвакуциялық жиналу бекеттері мен қабылдау бекеттерінің жұмысын салыстыра алады

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресур-р

Басы

2'

Амандасу, түгелдеу, оқушылардың сырт көріністерін тексеру.


Взвод командирінің орынбасары оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға сабаққа дайындығы жөнінде баяндама жасайды.



3'

Саптық жаттығулар.

Жаттығуларды орындап болғасын орындарына отырғызамын.

Қимыл-қозғалыс әрекеттерін дұрыс жасауға тырысады. Кабинетке кіріп, орындарына отырады.



Ортасы

5'

Білу

- Эвакуация дегеніміз не?

- Оқушыларға тұрғындардың төтенше жағдайларда қорғануы көп жағдайларда өз әрекеттерін дұрыс ұйымдастыруына байланысты екенін айтамын. Тұрғындарға дабыл жеткізудің алгоритмін және осы дабыл бойынша әрекет ету тәртібін жеткіземін. Халықты қорғау тәсілдерімен таныстыра отырып, қорғаудың ең тиімді әдісі эвакуация екендігін айтамын. «Эвакуация» және «бытыраңқы орналастыру» ұғымдары, эвакуациялық органдар, эвакуация және бытыраңқы орналастыруды жүргізу тәртібі мен реті, эвакуация жөнінде дабылды естігенде қалай әрекет ету керектігі түсіндіріледі.

Жауап беру арқылы диалогқа түседі



Қалыптастырушы бағалау


Эвакуация туралы таныстырылым

5'

Түсіну

YouTube — видеохостингіндегі АӘжТД каналынан «Эвакуациялау жəне бытыраңқы орналастыру» бейнефильмін көрсетемін. Бейнефильмнен кейін бейнефильм төңірегінде сұрақтар қоямын.

Бейнефильмді қарайды, танысады, сұрақтарға жауап беру арқылы диалогқа түседі.


Қалыптастырушы бағалау



https://www.youtube.com/watch?v=HKNG_M3yLH8

18'


Қолдану

Оқулық бойынша үш бөлімшеге үш түрлі тапсырма беремін.

1-бөлімше. Оқулық мәтіні мен иллюстрацияларын пайдалана отырып, эвакуациялық жиналу бекеттерінің ұйымдастырылуы мен жұмысы туралы әңгімелеп береді.

2-бөлімше. Эвакуациянушылардың міндеттері, киім-кешегі, қажетті, жеке мүліктері, құжаттары және олардың азық-түлігі туралы әңгімелеп береді.

3-бөлімше. Эвакуациялық қабылдау бекеттерінің ұйымдастырылуы мен жұмысы туралы әңгімелеп береді.

Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды.

Қалыптастырушы бағалау




Таныстырылым

5 '


Жинақтау

Эвакуциялық жиналу бекеттері мен қабылдау бекеттерінің жұмысын салыстыруға тапсырма беремін?

- Оқушылар эвакуциялық жиналу бекеттері мен қабылдау бекеттерінің жұмысын салыстырады. Бекеттердегі халықтың әрекет ету тәртібін баяндайды.

Қалыптастырушы бағалау


Аяқталуы

2'


Кері байланыс

«Уақыт шегіндегі ойлар» тәсілі.

Сабақ тақырыбына қатысты түйін сөздерді атаймын. 1 минуттың ішінде оқушылар өз ойларына келген және берілген түйін сөзге қатысты болатын ойларды үздіксіз жазуы керек. Осыдан кейін оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді:

- Не себепті мен дәл осы сөздерді жаздым?

- Бұл сөздерді жазып отырғанда мен не туралы ойладым?

- Жазбамда мен нені өзгерткім келеді?

- Менің жазғандарымның маңызы бар ма?

Үйге тапсырма беру

§8

Оқушылар 1 минуттың ішінде өз ойларына келген және берілген түйін сөзге қатысты ойларын жазады, сұрақтарға жауап береді.



     



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.00.2024
290
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі