|
Тарау10.3С Эволюциялық даму. Селекция негіздері. Тіріағзалардыңалуантүрлілігі |
Мектеп: №53 ЖОББМ |
||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кенжина С.М. |
||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы:Тұқымқуалайтын өзгергіштік – эволюция негізі. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары |
10.2.6.1 тұқымқуалайтынөзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||||||||||||
|
Топтықжұмыстыңбағалаукритерийлері |
|
||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Пәнгетән лексика мен терминология: генетика, эволюция, түр өзгергітік, тұқым қуалау, генотип, фенотип, хромосома, ген, мутация. Диалог құруға / жазылымға қажеттісөздер топтамасы: эволюциялық өзгеріске алып келетін.............................. мутация ол - ............................................., |
||||||||||||||||
|
Құндылықтардыдамыту |
Оқушыларбір – бірініңойындарын тыңдап, өзарасыйластықтыкөрсетеді. Оқушалар бір-бірін әділ бағалайды Оқушылар бір-бірінің пікірін тыңдап, жалпы қорытынды жасай отыра, кері байланыс жасай алады |
||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Тарих – адам эволюциясы |
||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқу үрдісін активтендіру үшін интерактивті тақтаны пайдалану; |
||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары – 8, 9 сыныптар. Селекция негіздеріжәнеэволюциялық даму – 9 сынып. |
||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-3 мин
3-8 мин |
1.Ұйымдастыру бөлімі: оқушылармен амандасып, түгелдеу; 2.Топқа бөлу
( Эволюция ғылымының қалыптасуына үлес қосқан ұлы ойшылдар және тұқымқуалайтын өзгергіштік-мутация) жаңа сабақ тақырыбы анықталады; 3.Үй тапсырмасы «Домино» әдісі бойынша сұралады;
|
Топқа бөліге арналған сурет-карточкалар; «Домино» қағаз қиындылары |
|||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 8-11 мин
11-32 мин
32-37 мин 37-39 мин |
(М)Оқушыларға тұқымқуалаушылық өзгергіштігі эволюцияның факторының бірі ретінде видеоролик көрсету;
4 топқа жаңа тақырып бойынша тапсырма беріледі. 1.Ж.Б.Ламарк тобы: тұқымқуалаушылық өзгергіштік пен эволюция арасындағы байланыс ( автобус аялдамасы әдісі) 2.Мутация тобы: Тұқымқуалайтын ұқсас қатарлар заңы (сызбаны сөйлет әдісі) 3.Ч.Дарвин тобы: Макро және микроэволюция (өрмекші әдісі) 4.К.Линней тобы: Комбинативтік өзгергіштік теориясы ( мозайка әдісі) • Тек қажетті суреттерді қолдану керек • Өз тақырыптарыңызды қорғауға 5 минут беріледі (Ж) Топтар өз тақырыптарын қорғап жатқанда, басқа топтар тыңдап, өздеріне қорытынды ретінде қысқаша дәптерлеріне/жұмыс парақтарына жазып алуды сұрау;
4 топ бір-бірін бағалау парағы арқылы бағалайды;
Жаңа тақырыпты бір сөйлеммен түйіндеу. Рефлексия. «Бағалау терезесі» |
Презентация Бағалау парағы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 39-40 мин |
|
|
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Эволюциялық даму. Селекция негіздері. Тірі ағзалардың алуантүрлілігі
Эволюциялық даму. Селекция негіздері. Тірі ағзалардың алуантүрлілігі
|
Тарау10.3С Эволюциялық даму. Селекция негіздері. Тіріағзалардыңалуантүрлілігі |
Мектеп: №53 ЖОББМ |
||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кенжина С.М. |
||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы:Тұқымқуалайтын өзгергіштік – эволюция негізі. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары |
10.2.6.1 тұқымқуалайтынөзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||||||||||||
|
Топтықжұмыстыңбағалаукритерийлері |
|
||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Пәнгетән лексика мен терминология: генетика, эволюция, түр өзгергітік, тұқым қуалау, генотип, фенотип, хромосома, ген, мутация. Диалог құруға / жазылымға қажеттісөздер топтамасы: эволюциялық өзгеріске алып келетін.............................. мутация ол - ............................................., |
||||||||||||||||
|
Құндылықтардыдамыту |
Оқушыларбір – бірініңойындарын тыңдап, өзарасыйластықтыкөрсетеді. Оқушалар бір-бірін әділ бағалайды Оқушылар бір-бірінің пікірін тыңдап, жалпы қорытынды жасай отыра, кері байланыс жасай алады |
||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Тарих – адам эволюциясы |
||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқу үрдісін активтендіру үшін интерактивті тақтаны пайдалану; |
||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары – 8, 9 сыныптар. Селекция негіздеріжәнеэволюциялық даму – 9 сынып. |
||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-3 мин
3-8 мин |
1.Ұйымдастыру бөлімі: оқушылармен амандасып, түгелдеу; 2.Топқа бөлу
( Эволюция ғылымының қалыптасуына үлес қосқан ұлы ойшылдар және тұқымқуалайтын өзгергіштік-мутация) жаңа сабақ тақырыбы анықталады; 3.Үй тапсырмасы «Домино» әдісі бойынша сұралады;
|
Топқа бөліге арналған сурет-карточкалар; «Домино» қағаз қиындылары |
|||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 8-11 мин
11-32 мин
32-37 мин 37-39 мин |
(М)Оқушыларға тұқымқуалаушылық өзгергіштігі эволюцияның факторының бірі ретінде видеоролик көрсету;
4 топқа жаңа тақырып бойынша тапсырма беріледі. 1.Ж.Б.Ламарк тобы: тұқымқуалаушылық өзгергіштік пен эволюция арасындағы байланыс ( автобус аялдамасы әдісі) 2.Мутация тобы: Тұқымқуалайтын ұқсас қатарлар заңы (сызбаны сөйлет әдісі) 3.Ч.Дарвин тобы: Макро және микроэволюция (өрмекші әдісі) 4.К.Линней тобы: Комбинативтік өзгергіштік теориясы ( мозайка әдісі) • Тек қажетті суреттерді қолдану керек • Өз тақырыптарыңызды қорғауға 5 минут беріледі (Ж) Топтар өз тақырыптарын қорғап жатқанда, басқа топтар тыңдап, өздеріне қорытынды ретінде қысқаша дәптерлеріне/жұмыс парақтарына жазып алуды сұрау;
4 топ бір-бірін бағалау парағы арқылы бағалайды;
Жаңа тақырыпты бір сөйлеммен түйіндеу. Рефлексия. «Бағалау терезесі» |
Презентация Бағалау парағы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 39-40 мин |
|
|
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














