Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы және дамуы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы және дамуы

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сынып 53 такырып бойынша ҚМЖ күшті шыққан
Материалдың қысқаша нұсқасы





Бөлім:

16 бөлім. « Эволюциялық даму »

Педагогтің ТАӘ:

Серікказы Дина Серікказықызы

Күні:

27.12.2024

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Сынып: 9

Сабақтың тақырыбы:

Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы және дамуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.2.5.1 К.Линней мен Ж.Б.Ламарк еңбектерінің негізгі қағидаларын оқып зерттеу

Сабақтың мақсаты:

Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы мен дамуын біледі;

Бағалау критерийлері

К.Линней мен Ж.Б.Ламарк еңбектерінің негізгі қағидаларын оқып зерттейді;

К.Линней мен Ж. Ламарк еңбектерін салыстырып,талдайды.





Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут




Миға шабуыл сұрағы,өткен сабақтағы алған білімдерін тексеру



Архей заманы туралы не білесің?

Протерозой заманы қандай тарихи оқиғалармен

ерекшеленеді?

Палеозой заманда органикалық дүниенің даму тарихында қандай өзгерістер болды?

Жаңа сабақты бастау.Презентация арқылы сабақты түсіндіре келе жатып «Stop-кадр» әдісін қолдану. Оқушылардың назарын «Эволюция» түсінігін қалыптастыру үшін видеокөрініске назар аударту арқылы, не байқағандарын сұрай отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталу .

ЕББҚ оқушыларға видеоны тоқтатып , қиын жерлерін оңай тілмен түсіндіру,қайта видеоны көрсету,буклеттерді таратып беру






Сұрақтарға жауап беріп өз ойларын айтады

Сұрақтарға жауап бере отырып жалпы тақырып атауын анықтауға тырысады






Таным дағдыларын дамыту мақсатында сұрақтарға жауап береді.



Әр топтан осы сұраққа оқушылар өздерінің ойларын ортаға салып, өз ойларымен бөліседі

«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді.




Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде ойлауды дамыту,өткен сабақ тақырыбын еске алу.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді



3 «шапалақ әдісі» арқылы бағалау









ИК тақта

Видео (түпнұсқасы)

https://youtu.be/wXNIROCilzc?feature=shared



Cуреттер мен буклеттер


Оқулық:

Биология, 9 сынып, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Алматы: Атамұра, 2019.

- б. 126-130 б


Сабақтың ортасы

35 минут







1- тапсырма


Оқушыларды билет қағаздары арқылы 2 топқа бөледі


Топтық жұмыс

«Өзіңді таныстыр» әдісі арқылы топ атауы жайында постер құрып, тақтада қорғау

I топ: К. Линнейдің биология ғылымының дамуына көзқарасы
II топ: Ж. Б. Ламарктың эволюциялық теориясы

ЕББҚ оқушылар өзге балалармен топтық жұмыс кезінде сурет салуды беру не сурет бойынша не көріп тұрған сипаттату,іс-әрекетпен көрсету




Оқушылар оқулықпен жұмыс арқылы К. Линнейдің биология ғылымының дамуына көзқарасын анықтайды. / Ж. Б. Ламарктың эволюциялық теориясын түсіндіре отырып, постер құрастырады

Дескриптор:

Жалпы-5 балл



К. Линнейдің биология ғылымының дамуына көзқарасын анықтайды. / Ж. Б. Ламарктың эволюциялық теориясының ерекшеліктерін түсінеді.3- балл


Постер қорғау арқылы тақырыпты ашады 2- балл


Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді

Суреттер,


Оқулық:

Биология, 9 сынып, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Алматы: Атамұра, 2019. 228-231 б


2-тапсырма

Жұптық жұмыс



Берілген тапсырмада эволюциялық ұғымдардың сәйкестігін жіктеп,оларға анықтама беру






Қажетті ұғымдар мен суреттер:градация, бинарлы атау тізімі,прогресс регресс,жүйені едәуір жетілдірді,тұтас эволюциялық теория, ,

ЕББҚ оқушыларға берілген ұғымдарды оқулық бойынша өзінің жұбы арқылы іздестіруге нұсқау жасау,көрсету/ ұғымдарды тақтаға жаздырту)

Оқушылар берілген венн диаграммасына оқулық арқылы суреттер мен терминдерді, Карл Линней не Жан Батист Ламарк еңбектеріне қарап сәйкестендіреді



Дескриптор:

Жалпы-3 балл

Жан Батист Ламарк теориясына сәйкес ұғымды/суретті анықтайды -1 балл

Карл Линней теориясына сәйкес ұғымды/ суретті анықтайды -1 балл

Эволюциялық ұғымдарға анықтама береді -1 балл



Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді


Суреттер , Венн диаграммасы

Оқулық:

Биология, 9 сынып, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Алматы: Атамұра, 2019.

126-130- б.


3-тапсырма


Жеке жұмыс

Мозаикаларда жасырылған сұрақтарға сыни тұрғыда өз ойымен жауап беру



  1. Ж.Б.Ламарк ілімінің артықшылықтары мен кемшіліктері қандай?

  2. Карл Линней ілі ілімінің артықшылықтары мен кемшіліктері қандай?

  3. Ламарктың эволюция туралы теориясын Линнейдің жүйесімен біріктіріп қарастыруға бола ма?Не себепті?

  4. Бұл сурет жайлы не айта аласың?

  5. Эволюция қайта өзгере алады ма ?

  6. Жалпы биология ғылымына Карл линней жүйелуінің рөлі жалпы биология ғылымына

  7. Бұл сурет жайында не айта аласың?

  8. 1 плюс бонус балл

  9. 1 плюс бонус балл

  10. Жұмыртқа бірінші пайда болды ма әлде тауық па?Неге?

ЕББҚ оқушыладан суреттерден не/ қандай жануарды көріп тұрғанын сұрау,суреттерін салдыру




Оқушылар берілген мозаикаларды бір бірден алу арқылы, суретті дұрыс құрап,сұраққа жауап береді


Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, сурет салдыру арқылы ынтасын ашып қолдау көрсетеді.



Дескриптор:

Жалпы-2 балл


Берілген проблемалық сұрақтарға, және суреттерге сыни жауап береді -2 балл


Сурет мозаика

Оқулық:

Биология, 9 сынып, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Алматы: Атамұра, 2019.

126-130- б.





















Сабақтың соңы

5 минут

Үйге тапсырма





Рефлексия













Бағалау

Кері байланыс: Бүгінгі сабақтағы алған ақпараттарды әр оқушы енгізеді. (Бұл кері байланыс түрі, яғни «Меннен саған смс әдісі» арқылы кері байланыс беру, оқушылардың өз – өзіне есеп беруіне, ойларын тұжырымдауына және қызықты қорытындылар шаруына көмектеседі.)


Оқушыларды топ арқылы бағалау


ЕББҚ оқушыларды «Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау

Бүгінгі сабақтағы алған ақпараттарды әр оқушы енгізеді

(Бұл кері байланыс түрі, яғни, «Меннен саған смс әдісі» арқылы кері байланыс беру, оқушылардың өз – өзіне есеп беруіне, ойларын тұжырымдауына және қызықты қорытындылар шығаруына көмектеседі.



Қай топ сұрақтарға белсенді,әрі тез жауап берсе, қай топ шкала сызығына бірінші жетсе сол топ жеңімпаз атанады, жоғары балл алады және жүлде сыйлығына ие болады









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.01.2025
304
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі