Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
10.3 Эволюциялық даму және селекция негіздері. Тірі ағзалардың көптүрлілігі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ахметжанова А.О |
|
Күні: |
21.02.2025ж |
|
Сыныбы: 10Ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Эволюцияның дәлелдемелері. Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау 10.1.1.1-жер бетінде тіршіліктің қалыптасукезеңдерін және сызбаларын сипаттау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Эволюцияның салыстырмалы-анатомиялық, эмбриологиялық және палеонтолтгиялық дәлелдемелерінің айырмашылықтарын оқып-үйренеді. |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 3 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. Топтарға бөлу 1 топ Селекционер; 2 топ Генетиктер; 3 топ Биологтар 2.Жұмыс ережесін еске түсіру. 3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
|||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе Қызығушылықты ояту 5мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру 1.Генетика ғылымы нені зерттейді? 2.Селеция ғылымы нені зерттейді? 3. Биология ғылымы нені зерттейді? |
1.Оқушылар сұрақтарға жауап береді; 2.Толық дұрыс жауап бергенге дейін оқулықтан ,қосымша ақпараттардан ізденеді 1- топқа- Ч.Дарвиннің Эволюциялық теориясының негізгі қағидалары; 2-топқа Эволюцияның синтетикалық теориясының негізгі қағидалары; 3- топқаЧ.Дарвиннің өмір баяны |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
|
||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 24мин. |
«Эволюция туралы » видеоролик көрсетіледі Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді «Терминдер конверті»әдісі |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады Сәйкесін тап Тіршілік замандарын табу
|
Дескриптор: Жалпы - 1 балл 1. Анатомиялық дәлелдемелерді сипаттайды. Дескриптор: Жалпы - 1балл Жеке жұмыс |
Тақырыпқа байланысты интернет желісін пайдаланып видео көріп танысу |
||||
|
|
«4 сурет 1 сөз» әдісі 1- тапсырма |
1. Эмбриология дегеніміз не? 2. Рудименттер және атавизимдер деген не?
3. Эволюцияның Эмбриологиялық дәлелдемелерін атайды. |
Топтық жұмыс Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Тапсырмаларды орындайды, салыстырады анықтайды. |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||||
|
|
«Кесте толтыру» әдісі 2- тапсырма |
1. Суреттен эволюцияның қандай дәлелдемелерін байқадыңдар? Түсіндіріп береді.
2.Ұқсастықтарына қарай орналастырады.
|
Жұптық жұмыс
Дескриптор: Жалпы - 2 балл 1.Тапсырманы түсіндіреді. 2. Ұқсастықтарына қарай кестеге орналас тырады.
|
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||||
|
|
«Серпілген сауал» әдісі 3тапсырма |
1.Гомологиялық және анатомиялық мүшелердің айырмашылықтары қандай? 2.Әр алуан организимдердің ұрықтық даму сатысын зерттеумен байланысты қандай дәлелдемелер бар? 3.Жойылып кеткен организимдердің қазба қалдықтарын зерттейтін ғылым саласы қалай аталады? |
Жеке жұмыс
Дескриптор: Жалпы - 1балл Тапсырмаларды орындайды
|
|
||||
|
Бекіту 10мин |
«Genially» қосымшасы |
«Боулинг ойыны» сұрақтарға жауабын табады. |
Дескриптор: Жалпы - 1балл Тапсырмаларды орындайды
|
|
||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 3 мин. |
«Білім почтасы» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - қызықты болғаны....
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
||||
|
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Эволюцияның дәлелдемелері. Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері.
Эволюцияның дәлелдемелері. Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
10.3 Эволюциялық даму және селекция негіздері. Тірі ағзалардың көптүрлілігі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ахметжанова А.О |
|
Күні: |
21.02.2025ж |
|
Сыныбы: 10Ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Эволюцияның дәлелдемелері. Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау 10.1.1.1-жер бетінде тіршіліктің қалыптасукезеңдерін және сызбаларын сипаттау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Эволюцияның салыстырмалы-анатомиялық, эмбриологиялық және палеонтолтгиялық дәлелдемелерінің айырмашылықтарын оқып-үйренеді. |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 3 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. Топтарға бөлу 1 топ Селекционер; 2 топ Генетиктер; 3 топ Биологтар 2.Жұмыс ережесін еске түсіру. 3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
|||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе Қызығушылықты ояту 5мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру 1.Генетика ғылымы нені зерттейді? 2.Селеция ғылымы нені зерттейді? 3. Биология ғылымы нені зерттейді? |
1.Оқушылар сұрақтарға жауап береді; 2.Толық дұрыс жауап бергенге дейін оқулықтан ,қосымша ақпараттардан ізденеді 1- топқа- Ч.Дарвиннің Эволюциялық теориясының негізгі қағидалары; 2-топқа Эволюцияның синтетикалық теориясының негізгі қағидалары; 3- топқаЧ.Дарвиннің өмір баяны |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
|
||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 24мин. |
«Эволюция туралы » видеоролик көрсетіледі Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді «Терминдер конверті»әдісі |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады Сәйкесін тап Тіршілік замандарын табу
|
Дескриптор: Жалпы - 1 балл 1. Анатомиялық дәлелдемелерді сипаттайды. Дескриптор: Жалпы - 1балл Жеке жұмыс |
Тақырыпқа байланысты интернет желісін пайдаланып видео көріп танысу |
||||
|
|
«4 сурет 1 сөз» әдісі 1- тапсырма |
1. Эмбриология дегеніміз не? 2. Рудименттер және атавизимдер деген не?
3. Эволюцияның Эмбриологиялық дәлелдемелерін атайды. |
Топтық жұмыс Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Тапсырмаларды орындайды, салыстырады анықтайды. |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||||
|
|
«Кесте толтыру» әдісі 2- тапсырма |
1. Суреттен эволюцияның қандай дәлелдемелерін байқадыңдар? Түсіндіріп береді.
2.Ұқсастықтарына қарай орналастырады.
|
Жұптық жұмыс
Дескриптор: Жалпы - 2 балл 1.Тапсырманы түсіндіреді. 2. Ұқсастықтарына қарай кестеге орналас тырады.
|
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||||
|
|
«Серпілген сауал» әдісі 3тапсырма |
1.Гомологиялық және анатомиялық мүшелердің айырмашылықтары қандай? 2.Әр алуан организимдердің ұрықтық даму сатысын зерттеумен байланысты қандай дәлелдемелер бар? 3.Жойылып кеткен организимдердің қазба қалдықтарын зерттейтін ғылым саласы қалай аталады? |
Жеке жұмыс
Дескриптор: Жалпы - 1балл Тапсырмаларды орындайды
|
|
||||
|
Бекіту 10мин |
«Genially» қосымшасы |
«Боулинг ойыны» сұрақтарға жауабын табады. |
Дескриптор: Жалпы - 1балл Тапсырмаларды орындайды
|
|
||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 3 мин. |
«Білім почтасы» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - қызықты болғаны....
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
||||
|
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз


















