Бекітемін:
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Қазақ хандарының қазақ хандығын құру мен нығайтудағы рөлі
|
Бөлім: |
Қазақ хандығы- Орталық Азиядағы алғашқы мемлекет |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есенгелды Д. |
|
Күні:10 Б |
11.02.2025 |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ хандарының қазақ хандығын құру мен нығайтудағы рөлі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.3.3.2 Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процесстердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдау 10.3.3.3. Мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып Қазақ хандығынын саяси институттарының ерекшеліктерінің зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: - Қазақ хандығының құрылу тарихы мен хандарының рөлін түсінеді. - Қазақ хандарының негізгі тарихи тұлғалары мен олардың қызметтері туралы ақпарат алады. Көпшілік оқушылар үшін: - Қазақ хандарының саяси, әлеуметтік және мәдени саладағы әсерін талдай алады. - Қазақ хандығын нығайтудағы хандардың стратегиялық шешімдері мен әрекеттерін бағалайды. - Қазақ хандығының құрылуы мен дамуы барысында халықтың рөлін түсінеді. Кейбір оқушылар үшін: - Қазақ хандарының басқару жүйесі мен әскери тактикаларын зерттейді. - Хандардың дипломатиялық қатынастары мен көршілес мемлекеттермен байланыстарын талдайды. - Қазақ хандығының қазіргі заманға дейінгі тарихи маңызын анықтап, жеке зерттеу жүргізеді. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Толеранттылық,әділеттілік, теңдік және адам құқықтары мәселелеріне назар аудару мәдени әртүрлілікті құрметтеу, Тарихи сананы қалыптастыру, Сын тұрғысынан ойлау, Ұлттық және жаһандық жауапкершілік. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин Өткен тақырыпқа шолу
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Өзгенің пікірін толықтырады. |
|
ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау» |
10 сынып оқулығы |
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 26 мин. |
Тақырыпты бейнематериал және презентация арқылы түсіндіреді |
Презентацияны оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады |
Белсене косымша сұрақтарға жауап беруіне байланысты ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау» |
Оқулық,қосымша интернет желілерінен ақпарат |
|
|
|
1- Тапсырма интерактивті тақтададағы сәйкестендіруді орынндайды
|
1-Тапсырма Тақтада көрсетілген сәйкестендіруді орындайды |
Дескриптор: Жалпы - 9 балл Әр дұрыс жауапқа 1 балл ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай»
|
10-сынып оқулығы. Интерактивтітақта |
|
|
|
2- Тапсырма Тапсырманы орындау ретін түсіндіреді, Оқушыларды топтарға бөледі және ресурстарды таратады |
2-Тапсырма. «Зерттеу сұрағы» әдісі Дереккөздерді пайдалана отырып, постер құрастырады
1. *Қазақ хандығының құрылуында қандай хандықтардың ықпалы болды?* 2. *Қазақ хандарының саяси стратегиялары мен дипломатиялық қарым-қатынастары қандай болды?* 3. *Қазақ хандарының ішкі саясаттағы рөлі мен әсері қандай?* 4. *Қазақ хандарының әскери тактикалары мен соғыс стратегиялары қандай болды?* 5. *Қазақ хандарының мәдениет пен дәстүрлерді дамытудағы рөлі қандай?* 6. *Қазақ хандарының жеке тұлғалары мен олардың leadership стильдері қандай ерекшеліктерге ие?* 7. *Қазақ хандығының құрылуындағы хандардың экономикалық саясатының рөлі қандай?* 8. *Қазақ хандарының дипломатиялық келісімдері мен одақтарының маңызы неде?* |
Дескриптор: Жалпы - 5 балл ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай» |
10-сынып оқулығы, Қосымша деректер |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Куизлет бағдарламасы арқылы флэш карта тапсырмасын орындау «Білім поштасы» әдісі Оқушыларға сабақтың қорытындысы ретінде «Білім поштасы» әдісімен рефлексия жасау жолдарын түсіндіреді. |
Жеке жұмыс: Өз пікірлері мен сабақ туралы ойларын қағазға жазады. Жауаптарын пошта жәшігіне салады. Рефлексия сұрақтарына шынайы жауап береді. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау» |
Пошта жәшігі ретінде қолданылатын қорап немесе плакат. Жазуға арналған қағаз, қаламдар. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Еуразия картасынын өзгеруіне Шыңғыс хан жорықтарының ықпалы
Еуразия картасынын өзгеруіне Шыңғыс хан жорықтарының ықпалы
Бекітемін:
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Қазақ хандарының қазақ хандығын құру мен нығайтудағы рөлі
|
Бөлім: |
Қазақ хандығы- Орталық Азиядағы алғашқы мемлекет |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есенгелды Д. |
|
Күні:10 Б |
11.02.2025 |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ хандарының қазақ хандығын құру мен нығайтудағы рөлі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.3.3.2 Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процесстердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдау 10.3.3.3. Мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып Қазақ хандығынын саяси институттарының ерекшеліктерінің зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: - Қазақ хандығының құрылу тарихы мен хандарының рөлін түсінеді. - Қазақ хандарының негізгі тарихи тұлғалары мен олардың қызметтері туралы ақпарат алады. Көпшілік оқушылар үшін: - Қазақ хандарының саяси, әлеуметтік және мәдени саладағы әсерін талдай алады. - Қазақ хандығын нығайтудағы хандардың стратегиялық шешімдері мен әрекеттерін бағалайды. - Қазақ хандығының құрылуы мен дамуы барысында халықтың рөлін түсінеді. Кейбір оқушылар үшін: - Қазақ хандарының басқару жүйесі мен әскери тактикаларын зерттейді. - Хандардың дипломатиялық қатынастары мен көршілес мемлекеттермен байланыстарын талдайды. - Қазақ хандығының қазіргі заманға дейінгі тарихи маңызын анықтап, жеке зерттеу жүргізеді. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Толеранттылық,әділеттілік, теңдік және адам құқықтары мәселелеріне назар аудару мәдени әртүрлілікті құрметтеу, Тарихи сананы қалыптастыру, Сын тұрғысынан ойлау, Ұлттық және жаһандық жауапкершілік. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин Өткен тақырыпқа шолу
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Өзгенің пікірін толықтырады. |
|
ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау» |
10 сынып оқулығы |
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 26 мин. |
Тақырыпты бейнематериал және презентация арқылы түсіндіреді |
Презентацияны оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады |
Белсене косымша сұрақтарға жауап беруіне байланысты ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау» |
Оқулық,қосымша интернет желілерінен ақпарат |
|
|
|
1- Тапсырма интерактивті тақтададағы сәйкестендіруді орынндайды
|
1-Тапсырма Тақтада көрсетілген сәйкестендіруді орындайды |
Дескриптор: Жалпы - 9 балл Әр дұрыс жауапқа 1 балл ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай»
|
10-сынып оқулығы. Интерактивтітақта |
|
|
|
2- Тапсырма Тапсырманы орындау ретін түсіндіреді, Оқушыларды топтарға бөледі және ресурстарды таратады |
2-Тапсырма. «Зерттеу сұрағы» әдісі Дереккөздерді пайдалана отырып, постер құрастырады
1. *Қазақ хандығының құрылуында қандай хандықтардың ықпалы болды?* 2. *Қазақ хандарының саяси стратегиялары мен дипломатиялық қарым-қатынастары қандай болды?* 3. *Қазақ хандарының ішкі саясаттағы рөлі мен әсері қандай?* 4. *Қазақ хандарының әскери тактикалары мен соғыс стратегиялары қандай болды?* 5. *Қазақ хандарының мәдениет пен дәстүрлерді дамытудағы рөлі қандай?* 6. *Қазақ хандарының жеке тұлғалары мен олардың leadership стильдері қандай ерекшеліктерге ие?* 7. *Қазақ хандығының құрылуындағы хандардың экономикалық саясатының рөлі қандай?* 8. *Қазақ хандарының дипломатиялық келісімдері мен одақтарының маңызы неде?* |
Дескриптор: Жалпы - 5 балл ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай» |
10-сынып оқулығы, Қосымша деректер |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Куизлет бағдарламасы арқылы флэш карта тапсырмасын орындау «Білім поштасы» әдісі Оқушыларға сабақтың қорытындысы ретінде «Білім поштасы» әдісімен рефлексия жасау жолдарын түсіндіреді. |
Жеке жұмыс: Өз пікірлері мен сабақ туралы ойларын қағазға жазады. Жауаптарын пошта жәшігіне салады. Рефлексия сұрақтарына шынайы жауап береді. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау» |
Пошта жәшігі ретінде қолданылатын қорап немесе плакат. Жазуға арналған қағаз, қаламдар. |
|
шағым қалдыра аласыз













