Сабақ жоспары
|
Бөлім: |
3-бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан 3.2. бөлімше Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери -саяси оқиғалар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Махмұтова Айзада Амангелдіқызы |
|
|
Күні: |
13.02.2025 ж |
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: 14 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.2.8 моңғол шапқыншылығының Еуразиядағы ұлттық мемлекеттердің қалыптасу процесіне әсерін талдау; 10.3.2.9 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Шыңғысханның жорықтарының Евразия картасының өзгеруіне әсері |
|
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу: Талап:салауатты өмір салтын ұстану; Ар-ұят:Шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; |
|
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сaбaқтың бaсы (5минут) |
Ұйымдaстыру: aмaндaсу, сыныпты түгендеу (1) «Quizizz» платформасы бойынша үй тапсырмасын тексеру. Мақсаты: Алдыңғы білімді тексеру үшін оқушылар ұялы телефондарын пайдаланады, үй тапсырмасы тексеріледі. (3). «Мозайкалық суреттер» aрқылы сыныпты «Алтын Орда», «Юань империясы(Құбылай)», «Хулагу мемлекеті» деп 3 топқa бөлiнедi (1)
|
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Карта |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
І. Ой шақыру «Суретпен жұмыс» әдісі(3) (Тaқыpыпты хaбapлaмaс бұpын, oқушылapдың көшпeлілepдің туpaлы нe білeтіндігін білу мaқсaтындa сұpaқтap қoю) Сұpaқтap:
Оқушылaр осы сұрақтарға жауап беру aрқылы тaқырыпты aшaды. ІІ. Сабақтың тақырыбы: Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы Сабақтың мақсаты: М. Тақырыпқа шолу (2) ІІІ. Жаңа материалды игеру. 1 тaпсырмa. «Постер» әдісі (мәтінмен жұмыс) (10-15мин) Мақсаты: оқушылар өз беттерінше оқулықпен жұмыс жасай отырып, мазмұнды түсінеді. Жеке жұмыс тақырыптар беріледі, топпен мәтін бойынша жұмыс жасап, маңызды мағлұматтарды дәптерге жазады: Дескриптор
2. Тапсырма. (Т) (7 мин) «Екі түрлі түсініктеме күнделік» әдісі кестемен жұмыс. Мақсаты: Мәтінмен жұмыс жасап, моңғол шапқынышылығының әлем елдеріне алып келген оң және теріс әсеріне баға беріңіздер. кесте толтыру. 1 топ Моңғол шапқыншылығының Шығыс Еуропаға әсері 2 топ Моңғол шапқыншылығының Қытайға әсері 3 топ Моңғол шапқыншылығының Ресейге әсері Дискриптар: 1. Оң әсеріне баға беріңіз 2 Теріс әсеріне баға беріңіз. Моңғол шапқыншылығының салдарларынан қалыптасқан өзгерістерді кестеде толтырыңыз
3.Тапсырма (Ж) Тарихи карта. (3мин) Wordboll.net.платформасында тапсырмалыр беріледі. (нұсқаулық. Wordball.net интерактивті сервисінде qr арқылы кіріп, картаға дұрыс белгілеп жіберіңіз. Мақсаты: оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеру нәтижесін бақылау.
Жеке тапсырма . (3) қосымшада беріледі.
|
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Жетістік критерийлері: Хронологиялық реттілікті сақтай отыра негізгі даталарды белгілейді Негізгі оқиғаларды көрсетеді Тарихи тұлғаларды көрсетеді
Дескриптор- пікірге қатысты баға береді; - Моңғол шапқыншылығының салдарларынан қалыптасқан саясаттағы, мәдениеттегі, қоғамдық қатынастардағы, демографиядағы өзгерістерді анықтайды.
Дескриптор тарихи оқиғаны тарихи орнымен сәйкестендіреді.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады.
Өзін-өзі бағалау
|
Ақпараттық дереккөз
Моңғол-цзинь соғысы https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D0%BD%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%86%D0%B7%D0%B8%D0%BD%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B0
Моңғол басып алулары http://referat.nur.kz/scholar&search?query Моңғол басып алулары
https://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Econom/bubl/19.php
ҚБ парағы |
||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау 3 мин Моңғол басып алуларының Евразия картасының өзгеруіне қалай әсер еткені туралы кемінде 3 фактілерді келтіре отырып дәлелдеңіз. Үйге тапсырма Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: (5 минут)
|
Үйге тапсырма: «Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы» эссе жазу |
Оқушылар кері байланыс береді, қорытынды жасайды
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
||||||||||||||||||
|
Сaбaқ мaқсaты қолжетiмдi болды мa? Ия, барлық білім алушы жұмыс жасады.
Бaрлық оқушылaр оқу мaқсaтынa қол жеткiздi ме? Жетті.
Егер оқушылaр оқу мaқсaтынa жетпеген болсa, нелiктен деп ойлaйсыз?
Сaбaқтa сaрaлaу дұрыс жүргiзiлдi ме?
Сaбaқ кезеңдерiнде уaқытты тиiмдi пaйдaлaндыңыз бa? Аздаған кемшіліктер кездесті.
Сaбaқ жоспaрынaн aуытқу болды мa және нелiктен?
|
||||||||||||||||||||||
|
Жaлпы бaғaлaу Сaбaқтa ең жaқсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуғa қaтысты)? 1. Постер қорғауда тақырып толық қамтылды. 2. Тарихи картамен жұмыс жасау Wordboll.net.платформасында тиімді жүргізілді. Сaбaқтың бұдaн дa жaқсы өтуiне оң ықпaл етер едi (оқыту мен оқуғa қaтысты)? 1.Уақыт критериийлерін нақ белгілеу 2. Осы сaбaқтың бaрысындa мен сынып турaлы немесе жекелеген оқушылaрдың жетiстiктерi/қиыншылықтaры турaлы ненi aнықтaдым,келесi сaбaқтa не нәрсеге нaзaр aудaру керек?
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы
Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы
Сабақ жоспары
|
Бөлім: |
3-бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан 3.2. бөлімше Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери -саяси оқиғалар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Махмұтова Айзада Амангелдіқызы |
|
|
Күні: |
13.02.2025 ж |
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: 14 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.2.8 моңғол шапқыншылығының Еуразиядағы ұлттық мемлекеттердің қалыптасу процесіне әсерін талдау; 10.3.2.9 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Шыңғысханның жорықтарының Евразия картасының өзгеруіне әсері |
|
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу: Талап:салауатты өмір салтын ұстану; Ар-ұят:Шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; |
|
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сaбaқтың бaсы (5минут) |
Ұйымдaстыру: aмaндaсу, сыныпты түгендеу (1) «Quizizz» платформасы бойынша үй тапсырмасын тексеру. Мақсаты: Алдыңғы білімді тексеру үшін оқушылар ұялы телефондарын пайдаланады, үй тапсырмасы тексеріледі. (3). «Мозайкалық суреттер» aрқылы сыныпты «Алтын Орда», «Юань империясы(Құбылай)», «Хулагу мемлекеті» деп 3 топқa бөлiнедi (1)
|
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Карта |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
І. Ой шақыру «Суретпен жұмыс» әдісі(3) (Тaқыpыпты хaбapлaмaс бұpын, oқушылapдың көшпeлілepдің туpaлы нe білeтіндігін білу мaқсaтындa сұpaқтap қoю) Сұpaқтap:
Оқушылaр осы сұрақтарға жауап беру aрқылы тaқырыпты aшaды. ІІ. Сабақтың тақырыбы: Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы Сабақтың мақсаты: М. Тақырыпқа шолу (2) ІІІ. Жаңа материалды игеру. 1 тaпсырмa. «Постер» әдісі (мәтінмен жұмыс) (10-15мин) Мақсаты: оқушылар өз беттерінше оқулықпен жұмыс жасай отырып, мазмұнды түсінеді. Жеке жұмыс тақырыптар беріледі, топпен мәтін бойынша жұмыс жасап, маңызды мағлұматтарды дәптерге жазады: Дескриптор
2. Тапсырма. (Т) (7 мин) «Екі түрлі түсініктеме күнделік» әдісі кестемен жұмыс. Мақсаты: Мәтінмен жұмыс жасап, моңғол шапқынышылығының әлем елдеріне алып келген оң және теріс әсеріне баға беріңіздер. кесте толтыру. 1 топ Моңғол шапқыншылығының Шығыс Еуропаға әсері 2 топ Моңғол шапқыншылығының Қытайға әсері 3 топ Моңғол шапқыншылығының Ресейге әсері Дискриптар: 1. Оң әсеріне баға беріңіз 2 Теріс әсеріне баға беріңіз. Моңғол шапқыншылығының салдарларынан қалыптасқан өзгерістерді кестеде толтырыңыз
3.Тапсырма (Ж) Тарихи карта. (3мин) Wordboll.net.платформасында тапсырмалыр беріледі. (нұсқаулық. Wordball.net интерактивті сервисінде qr арқылы кіріп, картаға дұрыс белгілеп жіберіңіз. Мақсаты: оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеру нәтижесін бақылау.
Жеке тапсырма . (3) қосымшада беріледі.
|
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Жетістік критерийлері: Хронологиялық реттілікті сақтай отыра негізгі даталарды белгілейді Негізгі оқиғаларды көрсетеді Тарихи тұлғаларды көрсетеді
Дескриптор- пікірге қатысты баға береді; - Моңғол шапқыншылығының салдарларынан қалыптасқан саясаттағы, мәдениеттегі, қоғамдық қатынастардағы, демографиядағы өзгерістерді анықтайды.
Дескриптор тарихи оқиғаны тарихи орнымен сәйкестендіреді.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады.
Өзін-өзі бағалау
|
Ақпараттық дереккөз
Моңғол-цзинь соғысы https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D0%BD%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%86%D0%B7%D0%B8%D0%BD%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B0
Моңғол басып алулары http://referat.nur.kz/scholar&search?query Моңғол басып алулары
https://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Econom/bubl/19.php
ҚБ парағы |
||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау 3 мин Моңғол басып алуларының Евразия картасының өзгеруіне қалай әсер еткені туралы кемінде 3 фактілерді келтіре отырып дәлелдеңіз. Үйге тапсырма Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: (5 минут)
|
Үйге тапсырма: «Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы» эссе жазу |
Оқушылар кері байланыс береді, қорытынды жасайды
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
||||||||||||||||||
|
Сaбaқ мaқсaты қолжетiмдi болды мa? Ия, барлық білім алушы жұмыс жасады.
Бaрлық оқушылaр оқу мaқсaтынa қол жеткiздi ме? Жетті.
Егер оқушылaр оқу мaқсaтынa жетпеген болсa, нелiктен деп ойлaйсыз?
Сaбaқтa сaрaлaу дұрыс жүргiзiлдi ме?
Сaбaқ кезеңдерiнде уaқытты тиiмдi пaйдaлaндыңыз бa? Аздаған кемшіліктер кездесті.
Сaбaқ жоспaрынaн aуытқу болды мa және нелiктен?
|
||||||||||||||||||||||
|
Жaлпы бaғaлaу Сaбaқтa ең жaқсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуғa қaтысты)? 1. Постер қорғауда тақырып толық қамтылды. 2. Тарихи картамен жұмыс жасау Wordboll.net.платформасында тиімді жүргізілді. Сaбaқтың бұдaн дa жaқсы өтуiне оң ықпaл етер едi (оқыту мен оқуғa қaтысты)? 1.Уақыт критериийлерін нақ белгілеу 2. Осы сaбaқтың бaрысындa мен сынып турaлы немесе жекелеген оқушылaрдың жетiстiктерi/қиыншылықтaры турaлы ненi aнықтaдым,келесi сaбaқтa не нәрсеге нaзaр aудaру керек?
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













