|
Бөлім: |
3-бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан 3.2. бөлімше Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери -саяси оқиғалар |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбаева А |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
28.01.2026 |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары ежелгі заманнан ортағасырларға өтудің бір факторы ретінде |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.2.3 -халықтардың ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз салдарларын анықтау; 10.3.2.4 -тарихи деректердің негізінде антикалық дәуірден орта – ғасырларға өту заңдылығын тұжырымдау |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-тарихи деректердің негізінде антикалық дәуірден орта – ғасырларға өту заңдылығын тұжырымдай отырып халықтардың ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз салдарларын анықтайды |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Талап: Жеке және командамен жұмыс істей білу |
|||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
себеп және салдар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, түгендеу Қызығушылықты ояту Карталарды салыстырыңыз. Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын атаңыз
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
«Кинометафора» әдісі арқылы бейнематериал көрсету Бейнематериал бойынша тапсырма, 5 кілтті сөз 3 сипаттама 1 түсіндірме Т.Ж.1-тапсырма. Постер қорғау Кесте құрыңыз, нәтижелерді кестеге толтырыңыз Халықтардың ұлы қоныс аудару туралы оң және теріс салдарларды анықтап, зерттеу жүргізіңдер және жұмыс қорытындысын постерге салыңдар. 1-ші топ: Рим империясы 2-ші топ: герман тайпалары 3-ші топ: славян тайпалары 4-ші топ: ғұн тайпалары Талқылау сұрақтары:
Дескриптор: Халықтардың ұлы қоныс аудару туралы оң және теріс салдарларды анықтап, зерттеу жүргізеді Антикалық дәуірден орта ғасырға көшу себептерін талдайды ЕБҚ оқушыға иопта қолдау көрсетіледі ЖұЖ. 2-тапсырма. Кестемен жұмыс Тарихи дереккөзді оқып Антикалық дәуірден орта ғасырларға өту заңдылығынан кем дегенде 5 факторды анықтаңдар
ЕБҚ оқушыға жұбы қолдау білдіреді Талқылау сұрақтары:
. Дескриптор: тарихи деректерді талдайды және антикалық дәуірден орта ғасырға көшу заңдылықтарының бірінші факторын анықтайды; - тарихи деректерді талдайды және антикалық дәуірден орта ғасырға көшу заңдылықтарының екінші факторын анықтайды; - тарихи деректерді талдайды және антикалық дәуірден орта ғасырға көшу заңдылықтарының үшінші факторын анықтайды; - тарихи деректерді талдайды және антикалық дәуірден орта ғасырға көшу заңдылықтарының төртінші факторын анықтайды; - тарихи деректерді талдайды және антикалық дәуірден орта ғасырға көшу заңдылықтарының бесінші факторын анықтайды. Ж.Ж. ІІІ тапсырма. Тест Оқиғаның дұрыс немесе дұрыс екенін анықтаңдар
ЕБҚ оқушыларына осымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. |
Оқушылар бейнематериал бойынша талдау жасайды тапсырманы орындайды
Оқушылар топтаса отырып орындайды Бағалау критерийлері: Өту кезеңдері Әр кезеңнің даму ерекшеліктері
Оқушылар тарихи деректермен жұптаса отырып жүмыс жасайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Дұрыс жауаптары рақылы өзін өзі бағалау
Дұрыс жауаптар
|
https://www.youtube.com/watch?v=jqScOy5gSzk&t=267s Ақпараттық мәтін
Антикалық дәуірден орта – ғасырларға өту https://bookucheba.com/srednih-vekov-istoriya/perehod-antichnoy-drevnosti-rannemu.html
|
||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау:Сіз ғұндардың жаулап алу жорықтары антикалықтан орта ғасырға көшу факторларының бірі деп санай аласыз ба? Үйге тапсырма:Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары ежелгі заманнан ортағасырларға өтудің бір факторы ретінде |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||
Дерекпен жұмыс
Антикалық дәуірден ерте орта ғасырға көшу... Рим империясының дағдарысына байланысты бұл империяның Рейн мен Дунай өзендерінің ар жағында тұратын варварлық тайпаларымен қарым-қатынасындағы тепетеңдіктің бұзылуымен байланысты. V ғасырдың басында империя толық құлдырау жағдайына келді, әсіресе оның батыс бөлігі. Осыны пайдаланып, варварлар империяның аумағына өтіп, сол жерде өз мемлекеттерін құрды, ал 476 жылы батыста императорлық билікті жойды. V - VII ғасырларда тайпалардың жетекшілері өз топтарына сүйене отырып, франктер, бургундиктер, англдықтар мен басқа да патшалықтарды құрып, өздері патшаларға айналды. Олар өз иеліктерін кеңейту үшін бір-бірімен үнемі жауласып отырды. 800 жылы көптеген табысты жеңістерге жеткен Франктердің Королі Ұлы Карл Римде таққа отырды. Рим провинцияларының тұрғындары мен Рим поптары басқарған христиан шіркеуі осы уақытта римдік дәстүрлерді сақтап, жандандыруға кірісті. X ғасырда бұл шіркеу біртіндеп Батыс Еуропа халықтарын өз рухани билік бақылауына алды. Оның ішінде кейбір славян тайпалары (хорваттар, чехтар, словактар, поляктар) және венгрлер. 843 жылы жаңа Рим империясы құлаған, бірақ 962 жылы қайтадан неміс патшалары қалыпқа келтірген болатын. Ерте орта ғасыр аяғына қарай Еуропада ішкі тұрақсыздық, мемлекеттердің ыдырауы, соғыстар, Испаниядан арабтар және Скандинавиядан Викингтер шабуыл жасап жатқан кездер болатын. XI ғасырдың ортасында ортағасырлық Еуропа ұлттық, экономикалық, саяси және мәдени жүйесін әзірледі, оның тәуелсіз христиандық Батыс (Рим-католик) және Шығыс (грекправослав) арасындағы 1054 ж екіге бөлінуі себепкер болды. Бұл дәуірдің мәдениеті, варварлық және римдік элементтерді біріктірген, әлдеқайда Византия мен Араб Шығыстың мәдениеттерінен артта қалды4-тапсырма.
5-тапсырма. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер.
Ғұндар неше руға бөлінген және оларды кімдер билеген? ................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
Ғұн атауы қайдан пайда болған? ................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
Қытай императоры ғұндарға жыл сайын не жіберіп отырды? ................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
Ғұндардың саяси күшейген кезі қай мезгіл?.................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
б.з.б. IV ғасырда Қытай мемлекеті ғұндарды қалай есептеген? ................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
Ғұндар қай уақытта күшті мемлекетке айналды?.................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
Мемлекеттің шаньюйден кейінгі басты тұлғалары кім болған?.................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
Ғұндардан жауынгерлік құдіретінен сескенген Цинь патшалығы қандай әрекети жасады?................................................
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы
Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы
|
Бөлім: |
3-бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан 3.2. бөлімше Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери -саяси оқиғалар |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбаева А |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
28.01.2026 |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары ежелгі заманнан ортағасырларға өтудің бір факторы ретінде |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.2.3 -халықтардың ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз салдарларын анықтау; 10.3.2.4 -тарихи деректердің негізінде антикалық дәуірден орта – ғасырларға өту заңдылығын тұжырымдау |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-тарихи деректердің негізінде антикалық дәуірден орта – ғасырларға өту заңдылығын тұжырымдай отырып халықтардың ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз салдарларын анықтайды |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Талап: Жеке және командамен жұмыс істей білу |
|||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
себеп және салдар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, түгендеу Қызығушылықты ояту Карталарды салыстырыңыз. Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын атаңыз
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
«Кинометафора» әдісі арқылы бейнематериал көрсету Бейнематериал бойынша тапсырма, 5 кілтті сөз 3 сипаттама 1 түсіндірме Т.Ж.1-тапсырма. Постер қорғау Кесте құрыңыз, нәтижелерді кестеге толтырыңыз Халықтардың ұлы қоныс аудару туралы оң және теріс салдарларды анықтап, зерттеу жүргізіңдер және жұмыс қорытындысын постерге салыңдар. 1-ші топ: Рим империясы 2-ші топ: герман тайпалары 3-ші топ: славян тайпалары 4-ші топ: ғұн тайпалары Талқылау сұрақтары:
Дескриптор: Халықтардың ұлы қоныс аудару туралы оң және теріс салдарларды анықтап, зерттеу жүргізеді Антикалық дәуірден орта ғасырға көшу себептерін талдайды ЕБҚ оқушыға иопта қолдау көрсетіледі ЖұЖ. 2-тапсырма. Кестемен жұмыс Тарихи дереккөзді оқып Антикалық дәуірден орта ғасырларға өту заңдылығынан кем дегенде 5 факторды анықтаңдар
ЕБҚ оқушыға жұбы қолдау білдіреді Талқылау сұрақтары:
. Дескриптор: тарихи деректерді талдайды және антикалық дәуірден орта ғасырға көшу заңдылықтарының бірінші факторын анықтайды; - тарихи деректерді талдайды және антикалық дәуірден орта ғасырға көшу заңдылықтарының екінші факторын анықтайды; - тарихи деректерді талдайды және антикалық дәуірден орта ғасырға көшу заңдылықтарының үшінші факторын анықтайды; - тарихи деректерді талдайды және антикалық дәуірден орта ғасырға көшу заңдылықтарының төртінші факторын анықтайды; - тарихи деректерді талдайды және антикалық дәуірден орта ғасырға көшу заңдылықтарының бесінші факторын анықтайды. Ж.Ж. ІІІ тапсырма. Тест Оқиғаның дұрыс немесе дұрыс екенін анықтаңдар
ЕБҚ оқушыларына осымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. |
Оқушылар бейнематериал бойынша талдау жасайды тапсырманы орындайды
Оқушылар топтаса отырып орындайды Бағалау критерийлері: Өту кезеңдері Әр кезеңнің даму ерекшеліктері
Оқушылар тарихи деректермен жұптаса отырып жүмыс жасайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Дұрыс жауаптары рақылы өзін өзі бағалау
Дұрыс жауаптар
|
https://www.youtube.com/watch?v=jqScOy5gSzk&t=267s Ақпараттық мәтін
Антикалық дәуірден орта – ғасырларға өту https://bookucheba.com/srednih-vekov-istoriya/perehod-antichnoy-drevnosti-rannemu.html
|
||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау:Сіз ғұндардың жаулап алу жорықтары антикалықтан орта ғасырға көшу факторларының бірі деп санай аласыз ба? Үйге тапсырма:Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары ежелгі заманнан ортағасырларға өтудің бір факторы ретінде |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||
Дерекпен жұмыс
Антикалық дәуірден ерте орта ғасырға көшу... Рим империясының дағдарысына байланысты бұл империяның Рейн мен Дунай өзендерінің ар жағында тұратын варварлық тайпаларымен қарым-қатынасындағы тепетеңдіктің бұзылуымен байланысты. V ғасырдың басында империя толық құлдырау жағдайына келді, әсіресе оның батыс бөлігі. Осыны пайдаланып, варварлар империяның аумағына өтіп, сол жерде өз мемлекеттерін құрды, ал 476 жылы батыста императорлық билікті жойды. V - VII ғасырларда тайпалардың жетекшілері өз топтарына сүйене отырып, франктер, бургундиктер, англдықтар мен басқа да патшалықтарды құрып, өздері патшаларға айналды. Олар өз иеліктерін кеңейту үшін бір-бірімен үнемі жауласып отырды. 800 жылы көптеген табысты жеңістерге жеткен Франктердің Королі Ұлы Карл Римде таққа отырды. Рим провинцияларының тұрғындары мен Рим поптары басқарған христиан шіркеуі осы уақытта римдік дәстүрлерді сақтап, жандандыруға кірісті. X ғасырда бұл шіркеу біртіндеп Батыс Еуропа халықтарын өз рухани билік бақылауына алды. Оның ішінде кейбір славян тайпалары (хорваттар, чехтар, словактар, поляктар) және венгрлер. 843 жылы жаңа Рим империясы құлаған, бірақ 962 жылы қайтадан неміс патшалары қалыпқа келтірген болатын. Ерте орта ғасыр аяғына қарай Еуропада ішкі тұрақсыздық, мемлекеттердің ыдырауы, соғыстар, Испаниядан арабтар және Скандинавиядан Викингтер шабуыл жасап жатқан кездер болатын. XI ғасырдың ортасында ортағасырлық Еуропа ұлттық, экономикалық, саяси және мәдени жүйесін әзірледі, оның тәуелсіз христиандық Батыс (Рим-католик) және Шығыс (грекправослав) арасындағы 1054 ж екіге бөлінуі себепкер болды. Бұл дәуірдің мәдениеті, варварлық және римдік элементтерді біріктірген, әлдеқайда Византия мен Араб Шығыстың мәдениеттерінен артта қалды4-тапсырма.
5-тапсырма. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер.
Ғұндар неше руға бөлінген және оларды кімдер билеген? ................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
Ғұн атауы қайдан пайда болған? ................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
Қытай императоры ғұндарға жыл сайын не жіберіп отырды? ................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
Ғұндардың саяси күшейген кезі қай мезгіл?.................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
б.з.б. IV ғасырда Қытай мемлекеті ғұндарды қалай есептеген? ................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
Ғұндар қай уақытта күшті мемлекетке айналды?.................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
Мемлекеттің шаньюйден кейінгі басты тұлғалары кім болған?.................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
Ғұндардан жауынгерлік құдіретінен сескенген Цинь патшалығы қандай әрекети жасады?................................................
шағым қалдыра аласыз














