|
Бөлім: |
Алгоритмдеу және программалау |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Файлдармен жұмыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.5.1.3 Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдаланудың программасын құрады |
|
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
1) Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. 2) "Қуаныш шеңбері" әдісі арқылы сыныпта қолайлы психологиялық атмосфера қалыптасады. Оқушылар бір-бірімен жақсы тілектер алмасып, бүкіл сыныптың көңіл-күйін көтереді. 3) Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты қайталау https://wordwall.net/ru/resource/82917054
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары тұжырымдалады |
Балалар сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады Сұрақтарға жауап береді |
Қошеметтеу Мақтау |
Интер белсенді тақта, презентация |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру
ЖЖ. Бағдарлама жолдарын дұрыс ретпен орналастырыңыз.
Сергіту сәті.
Кіріс файлында (input.txt) a және b сандары берілген. Осы екі санды кіріс файлынан оқып, олардың қосындысын шығыс файлына (output.txt) шығарыңыз. Бағдарлама жолдарын дұрыс ретпен орналастырыңыз. Алынған бағдарлама кодын жазыңыз.
ӨЖ. Іnput.txt мәтіндік файлын құр, оған 15 және 12 сандарын бос орын арқылы жаз. Python-да келесі бағдарламаны жаз және бағдарламаның нәтижесін жаз.
Практикалық жұмыс. Бағдарлама құр: файлдан мәтінді оқу («Мен самокатпен жүремін. Менің самокатым жаңа.»), «Самокат» сөзін «Машина» сөзіне ауыстыр және басқа файлға жаз.
Сілтеме бойынша тапсырмалар орындап сабақты қорытындылау
https://learningapps.org/watch?v=pfcnsyfx224 |
Оқушылар кестені дәптерге толтырады
1.____________ 2.____________ 3. a = int(f.readline()) 4. b = int(f.readline()) 5. h.write(str(a+b)) 6. ____________ 7. h.close()
|
Дескриптор:
- әрекеттердің дұрыс ретін анықтайды
- программа кодын жазады - программа кодының нытижесін табады - мәтіндік файл құрады; - ауыстыру функциясын қолданады; - шығу файлын құрады. |
Презентация, Оқулық
Жұмыс парағы, оқулық
https://learningapps.org/watch?v=pfcnsyfx224 |
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: Кіріс файлында (input.txt) латын әріптерінен екі сөз әр түрлі жолдарда жазылған. Кіріс файлындағы осы екі сөзді оқып, оларды біріктіріп, Шығыс файлына жазыңыз (output.txt). Рефлексия.
|
Ү/т жазады. Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін өзі бағалау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Файлдармен жұмыс
Файлдармен жұмыс
|
Бөлім: |
Алгоритмдеу және программалау |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Файлдармен жұмыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.5.1.3 Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдаланудың программасын құрады |
|
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
1) Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. 2) "Қуаныш шеңбері" әдісі арқылы сыныпта қолайлы психологиялық атмосфера қалыптасады. Оқушылар бір-бірімен жақсы тілектер алмасып, бүкіл сыныптың көңіл-күйін көтереді. 3) Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты қайталау https://wordwall.net/ru/resource/82917054
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары тұжырымдалады |
Балалар сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады Сұрақтарға жауап береді |
Қошеметтеу Мақтау |
Интер белсенді тақта, презентация |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру
ЖЖ. Бағдарлама жолдарын дұрыс ретпен орналастырыңыз.
Сергіту сәті.
Кіріс файлында (input.txt) a және b сандары берілген. Осы екі санды кіріс файлынан оқып, олардың қосындысын шығыс файлына (output.txt) шығарыңыз. Бағдарлама жолдарын дұрыс ретпен орналастырыңыз. Алынған бағдарлама кодын жазыңыз.
ӨЖ. Іnput.txt мәтіндік файлын құр, оған 15 және 12 сандарын бос орын арқылы жаз. Python-да келесі бағдарламаны жаз және бағдарламаның нәтижесін жаз.
Практикалық жұмыс. Бағдарлама құр: файлдан мәтінді оқу («Мен самокатпен жүремін. Менің самокатым жаңа.»), «Самокат» сөзін «Машина» сөзіне ауыстыр және басқа файлға жаз.
Сілтеме бойынша тапсырмалар орындап сабақты қорытындылау
https://learningapps.org/watch?v=pfcnsyfx224 |
Оқушылар кестені дәптерге толтырады
1.____________ 2.____________ 3. a = int(f.readline()) 4. b = int(f.readline()) 5. h.write(str(a+b)) 6. ____________ 7. h.close()
|
Дескриптор:
- әрекеттердің дұрыс ретін анықтайды
- программа кодын жазады - программа кодының нытижесін табады - мәтіндік файл құрады; - ауыстыру функциясын қолданады; - шығу файлын құрады. |
Презентация, Оқулық
Жұмыс парағы, оқулық
https://learningapps.org/watch?v=pfcnsyfx224 |
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: Кіріс файлында (input.txt) латын әріптерінен екі сөз әр түрлі жолдарда жазылған. Кіріс файлындағы осы екі сөзді оқып, оларды біріктіріп, Шығыс файлына жазыңыз (output.txt). Рефлексия.
|
Ү/т жазады. Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін өзі бағалау |
|
шағым қалдыра аласыз


















