___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Файлдармен жұмыс
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Алгоритмдеу және программалау |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Жумагулова Амина Серикбековна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Файлдармен жұмыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.5.1.3 Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдаланудың программасын құруды үйрену |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1) Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. 2) Сыныпта қолайлы психологиялық атмосфера құру. Оқушылар сыныптас көршісінің жағымды, жақсы қасиеттерін атап өтеді. 3) Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты қайталау "Идеялар себеті" Тақтада себет белгішесі бейнеленген, онда барлық оқушылар зерттелетін тақырып туралы білетіндерінің барлығы шартты түрде жиналады. Ақпарат алмасу келесі рәсім бойынша жүргізіледі: 1. Оқушыларға "файлдар" тақырыбы бойынша не белгілі екендігі туралы тікелей сұрақ қойылады - Бағдарламалау файлдан деректерді оқуды немесе файлға жазуды не үшін пайдаланады деп ойлайсыз? 2. Біріншіден, әр оқушы бір немесе басқа мәселе бойынша білетіндерінің бәрін есіне алады және дәптерге жазады. 3. Содан кейін ақпаратпен жұппен немесе топта алмасады. Оқушылар бір-бірімен белгілі біліммен бөліседі (топтық жұмыс). Талқылау уақыты 3 минуттан аспайды. Бұл талқылау ұйымдастырылуы керек, мысалы, оқушылар қолда бар түсініктердің қай жерде сәйкес келгенін, қайшылықтар неден туындағанын анықтауы керек. 4. Әрі қарай, шеңбердегі әр топ бұрын айтылғандарды қайталамай-ақ бір ақпаратты немесе фактіні атайды(идеялар тізімі жасалады). 5. Барлық мәліметтерді тезистер түрінде мұғалім қысқаша идеялар себетіне жазады. Идеялар қоржынына сабақтың тақырыбына қатысты фактілерді, пікірлерді, мәселелерді, ұғымдарды салуға болады. Әрі қарай, сабақ барысында бұл әртүрлі фактілер немесе пікірлер, проблемалар немесе ұғымдар логикалық тізбектерге байланысты болуы мүмкін. 6. Барлық қателер жаңа ақпаратты игерген сайын түзетіледі. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары тұжырымдалады |
Балалар сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады Сұрақтарды, терминдерді жинайды |
Мақтау |
Интер белсенді тақта, презентация |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру "Кластер" әдісі Топтағы оқушылар параграфтың мәтінін оқиды және "файлдармен жұмыс" кластерін жасайды әр топтың спикері өз кластерін қорғайды, қалған топтар нақтылау сұрақтарын қояды Сергіту сәті.
Білімді бекіту.
|
Оқушылар материалды топпен талдау арқылы коастер құрастырады Көз жаттығуларын орындайды Жұмыс парағы бойынша тапсыпмаларды орындайды: - файл анықтамасын жазады - сәйкестікті белгілейді - әрекеттердің дұрыс ретін анықтайды - программа кодын жазады - орындалу нәтижесін жазады - интерактивті тапсырманы орындайды |
ФБ |
Презентация, Оқулық Жұмыс парағы, оқулық
https://learningapps.org/watch?v=piwjk1iza24 |
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: "Python-да файлдармен жұмыс істеу ерекшеліктері" тақырыбына шағын эссе жаз. Рефлексия.
|
Ү/т жазады. Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін өзі бағалау |
|
Informatica_didactics
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Файлдармен жұмыс
Файлдармен жұмыс
___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Файлдармен жұмыс
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Алгоритмдеу және программалау |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Жумагулова Амина Серикбековна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Файлдармен жұмыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.5.1.3 Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдаланудың программасын құруды үйрену |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1) Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. 2) Сыныпта қолайлы психологиялық атмосфера құру. Оқушылар сыныптас көршісінің жағымды, жақсы қасиеттерін атап өтеді. 3) Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты қайталау "Идеялар себеті" Тақтада себет белгішесі бейнеленген, онда барлық оқушылар зерттелетін тақырып туралы білетіндерінің барлығы шартты түрде жиналады. Ақпарат алмасу келесі рәсім бойынша жүргізіледі: 1. Оқушыларға "файлдар" тақырыбы бойынша не белгілі екендігі туралы тікелей сұрақ қойылады - Бағдарламалау файлдан деректерді оқуды немесе файлға жазуды не үшін пайдаланады деп ойлайсыз? 2. Біріншіден, әр оқушы бір немесе басқа мәселе бойынша білетіндерінің бәрін есіне алады және дәптерге жазады. 3. Содан кейін ақпаратпен жұппен немесе топта алмасады. Оқушылар бір-бірімен белгілі біліммен бөліседі (топтық жұмыс). Талқылау уақыты 3 минуттан аспайды. Бұл талқылау ұйымдастырылуы керек, мысалы, оқушылар қолда бар түсініктердің қай жерде сәйкес келгенін, қайшылықтар неден туындағанын анықтауы керек. 4. Әрі қарай, шеңбердегі әр топ бұрын айтылғандарды қайталамай-ақ бір ақпаратты немесе фактіні атайды(идеялар тізімі жасалады). 5. Барлық мәліметтерді тезистер түрінде мұғалім қысқаша идеялар себетіне жазады. Идеялар қоржынына сабақтың тақырыбына қатысты фактілерді, пікірлерді, мәселелерді, ұғымдарды салуға болады. Әрі қарай, сабақ барысында бұл әртүрлі фактілер немесе пікірлер, проблемалар немесе ұғымдар логикалық тізбектерге байланысты болуы мүмкін. 6. Барлық қателер жаңа ақпаратты игерген сайын түзетіледі. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары тұжырымдалады |
Балалар сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады Сұрақтарды, терминдерді жинайды |
Мақтау |
Интер белсенді тақта, презентация |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру "Кластер" әдісі Топтағы оқушылар параграфтың мәтінін оқиды және "файлдармен жұмыс" кластерін жасайды әр топтың спикері өз кластерін қорғайды, қалған топтар нақтылау сұрақтарын қояды Сергіту сәті.
Білімді бекіту.
|
Оқушылар материалды топпен талдау арқылы коастер құрастырады Көз жаттығуларын орындайды Жұмыс парағы бойынша тапсыпмаларды орындайды: - файл анықтамасын жазады - сәйкестікті белгілейді - әрекеттердің дұрыс ретін анықтайды - программа кодын жазады - орындалу нәтижесін жазады - интерактивті тапсырманы орындайды |
ФБ |
Презентация, Оқулық Жұмыс парағы, оқулық
https://learningapps.org/watch?v=piwjk1iza24 |
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: "Python-да файлдармен жұмыс істеу ерекшеліктері" тақырыбына шағын эссе жаз. Рефлексия.
|
Ү/т жазады. Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін өзі бағалау |
|
Informatica_didactics
шағым қалдыра аласыз

















