Материалдар / Файлдармен жұмыс 7 сынып

Файлдармен жұмыс 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
7.3.3.1 Python (пайтон) программалау тілінде файлды оқу және жазу; Барлық оқушылар үшін: файлды жасау және ашу жолдарымен танысады. Оқушылардың көбі үшін: Python программалау тілінде файлдардың екі типін қарастырады. Кейбір оқушылар үшін: Python программалау тілінде деректерді файлдан оқу және жазуды жүзеге асырады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Қаңтар 2024
395
0 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

54 жалпы орта білім беретін мектеп

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Файлдармен жұмыс


Бөлімі:

4 бөлім. Python тіліндегі алгоритмдерді программалау

Педагогтің аты-жөні:

Барлыбаева Г.К.

Күні:

08-11.01.24

Сыныбы:7-А,Ә,Б,В,Г,Ғ,Ж

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

§18.Файлдармен жұмыс

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.3.3.1 Python (пайтон) программалау тілінде файлды оқу және жазу;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін: файлды жасау және ашу жолдарымен танысады.

Оқушылардың көбі үшін: Python программалау тілінде файлдардың екі типін қарастырады. Кейбір оқушылар үшін: Python программалау тілінде деректерді файлдан оқу және жазуды жүзеге асырады.

Сабақтың барысы:


Сабақтың кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс- әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың


басы


3 минут








3 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу

Тазалықты тексеру

Оқушыларды түгелдеу

Шаттық шеңберін ұйымдастырып (шаңырақтағы ленталарды бір-бірден ұстайды), оқушыларды бір-біріне ыстық лебіздерін білдіріп, лентаның түстеріне қарай 2 топқа бөлінеді.

1 топ INPUT 2 топ OUTPUT


Өткен сабақты пысықтау

Алдыңғы меңгерген білімдерін жаңғыртып, оқушыларды сабаққа ынталандырады.

Сұрақтары: 1.Кесте дегеніміз не? .2.Еxcel программасының кеңейтілімі 3.Ұяшықтардағы бағаларды автоматты қосу үшін ... 4.Ұяшықтың бастапқы мәнін қалпына келтіру үшін қай пернені пайдаланамыз?

Сәлемдеседі, Тыныштық музыкасы қосылады. Шаңырақтағы ленталарды бір-бірден ұстап, жылы лебіздерін айтып, топқа бөлінеді.








Ұяшықтарды таңдап, сұрақтарға жауап береді.


Оқушыларға бағалау парақшасы беріледі.








Программаның нәтижесі бойынша оқушылар өзін-өзі бағалайды.

Дыбыс колонкасы, интерактивті тақта Шаңырақ







https://jeopardylabs.com/play/-4050001


Сабақтың


ортасы


7 минут




Жаңа тақырыпты түсіндіру. Видеоролик көрсету арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру.




Зейіндерін видеокөрініске аударып, түсінеді. Жаңа тақырып бойынша дәптерлеріне негізгі ережелерді жазады






Видеокөрініс 2:52 м https://youtu.be/G7TcG3nRDaw

5 минут


1-тапсырма. «Түртіп алу» әдісі

Жеке жұмыс Ал, енді балалар экранға назар аударайық файлдармен жұмыс жасауды үйренеміз

file=open('input2.txt ', 'w')

file.write ('12 15')

file.close()

«Түртіп алу» әдісі

Сөздікпен жұмыс

Файл құру және ашу-создать и открыть файл-create and open a file Файлды жабу- закрыть файл- Close a file

Оқушылар өзін-өзі бағалайды.

Интерактивті тақта Оқулық

7 минут


2-тапсырма. Жұптық жұмыс Open () функциясының жұмыс режимі мен қызмет түрін сәйкестендіріңіз.

Open () функциясының жұмыс режимі мен қызмет түрін сәйкестендіреді.

Қол шапалақ әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.

Қосымша1

3-тапсырма. Жұптық жұмыс Практикалық жұмыс «Досыңмен ақылдас» әдісі Мейіржан мен Диас INPUT.TXT файлына «Мeirzhan Dias» (жұптасқан оқушылар өз есімдерін жазса болады) сөзін оқып, нәтижесін басқа файлға жазу.

Берілген тапсырма бойынша жұптасып компьютерде папка ашады, Блокнот бағдарламасын іске қосып, INPUT.TXT атауын береді. Ішіне Мeirzhan Dias сөзін енгізіп, сақтайды. Python программалау тілінде жаңа бет ашып, программа жазады, тапсырманы орындайды.

Бір-бірін басбармақ әдісі арқылы бағалайды. Мұғалімнің тиімді кері байланысы

Қосымша2 Компьютер Тапсырма қағаздары

10 минут

4-тапсырма Жеке жұмыс

Мадина дүкенге барып әдемі көйлек пен туфли сатып алды. Ол кеткен қаражатты Блокнот программасына жазып жүруді жөн көрді. Мадина жұмсаған қаражат Блокнотқа түсетіндей етіп программа құруға көмек беріңіз. f_in=“esep.in” f_out=“esep.out”

Берілген тапсырма бойынша жеке компьютерде тапсырмаларды орындайды. kyrys = open('input.txt') x = int(kyrys.readline()) y = int(kyrys.readline()) z = x+y shygys = open('output.txt','w') shygys.write(str(z)) kyrys.close() shygys.close() Нәтиже экранға шығады

Өзін-өзі басбармақ әдісі арқылы бағалайды. Python программалау тілінде файлды оқуды және жазуды программаға енгізеді.

3-қосымша Компьютер Тапсырма қағаздары

3 мин

Бекіту

Топтық жұмыс Plickers кітапханасымен жұмыс Программада бүгінгі өткен сабақ бойынша Plickers кітапханасының көмегімен берілген сұрақтарға, қағаздағы QR-код арқылы жауап береді. 1.Төмендегі программа кодында file айнымалысы жаңа мәтіндік файлға сілтеме жасалғанын көрсетіп тұр. Программаны іске қосқанда осы программа сақталған бумада test.txt мәтіндік файлы пайда болады

Программада бүгінгі өткен сабақ бойынша берілген сұрақтарға QR-код арқылы жауап береді.

QR- кодтар арқылы дұрыс бұрыс жауаптар шығады, топ басшы өз топ мүшелерін бағалайды.

https://www.plickers.com/seteditor/62cd34f406b4e50012000b39

1 топтың QR-коды

Сабақтың


соңы


2 минут

Рефлексия «jamboard» әдісі арқылы кері байланыс алынады.

Компьютермен jamboard.google.com слайдқа қосылып, программаның көмегімен смайлик енгізіп, бугінгі сабақтан не үйренгенін жазады.


https://jamboard.google.com/d/1M_nUEuZKhaXv9Cf2J_7lmSjYv-sz9ytMrlbl8fitSkw/viewer?f=0


Үй тапсырмасы


Файлдармен жұмыс

Оқулықтағы 144 беттегі 7- тапсырманы орындау.



Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз? Қабілетті оқушыларға:

Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға:

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

10 балдық жүйе

Сыныптағы қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1: Оқушылардың ізденіс жұмыстарын қызығып шығаруы.

2: Сәйкестендіру тапсырмасын орындай отырып, сабақта не үйренгенін бекітеді.

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1: Оқушы деңгейіне қарай есептерді бөлу

2: Есептер шығаруды ойын арқылы өткізу, оқушыларды сабаққа қызықтыру.

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1: Дескриптор бойынша бағалауды үнемі қолға алып отыру

2: Таңбадан қате кетпеу үшін үнемі ережелерді еске түсіріп отыру






















































Қосымша 1


Бағалау критерийі: Open () функциясының жұмыс режимін анықтайды.

2-тапсырма. Жұптық жұмыс

Open () функциясының қызмет

түріне сәйкес жұмыс режимін

жазыңыз.

Режім түрі

Қызметі


Файлды оқу мен жазу үшін ашады.


Файлды мәтіндік режімде ашады (үнсіз келісім бойынша).


Файлды екілік (бинарлық) режімде ашады.


Алдын ала жасалған файлды ашып, ондағы жазбалардың соңына жаңа деректерді қосып жазады.


Жаңа файл жасап, оған деректі жазады. Егер мұндай файл бұрын жасалған болса, оған жаңа дерек жазу үшін ескісі өшіріледі


Файлды мәтіндік режімде ашады (үнсіз келісім бойынша).


ЕБҚО (Сөйлеу тілінің бұзылыстары бар балаларға педагогикалық қолдау көрсету): Open () функциясының жұмыс режимі мен қызмет түрін сәйкестендіреді.

Режім түрі

Қызметі

'r'

Файлды оқу мен жазу үшін ашады.

'w'

Файлды мәтіндік режімде ашады (үнсіз келісім бойынша).

'a'

Файлды екілік (бинарлық) режімде ашады.

'b'

Алдын ала жасалған файлды ашып, ондағы жазбалардың соңына жаңа деректерді қосып жазады.

't'

Жаңа файл жасап, оған деректі жазады. Егер мұндай файл бұрын жасалған болса, оған жаңа дерек жазу үшін ескісі өшіріледі

'+'

Файлды мәтіндік режімде ашады (үнсіз келісім бойынша).


Кейбір оқушыларға арналаған тапсырма: Файл жасаудың әдісімен іnput. txt атауы

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ