Сабақтың
тақырыбы:
Әжетайым
менің.
Фариза Оңғарсынова.
Әже
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Садуова Жазерке
Күні:
23.10.2018ж
|
СЫНЫП: 2
|
Қатысқан оқушылар саны:
24
|
Қатыспаған оқушылар
саны: 0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
2.1.3.1 - күнделікті
өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап,
диалогке қатысу
2.2.1.2 - шығарманы
іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп
оқу
2.3.4.1 - мұғалімнің көмегімен
орфографиялық, пунктуациялық, стилистикалық қателерді табу және
түзету
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны
орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың көбісі мынаны
орындай алады: Топтық жұмысты брлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша
үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі
мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс
берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша
мәліметтер мен дәлелдер келтіре
алады.
|
Бағалау
критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын
өзіне аудара алады.
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер,
топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, сөз жұмбақ, видео ролик,
слайд.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
5
минут
|
Ұйымдастыру кезеңі 2
минут
Шаттық
шеңбері
Күн жарығын алақанға
саламын
Жүрегіме басып ұстай
қаламын
Ізгі әрі нәзік, жарық
мейірімді
Болып кетер сонда дереу жан
жағым
Топтарға
бөлу
Берілген суреттер бойынша
оқушылар топқа бөлінеді
Психологиялық ахуал
қалыптастыру: 3 минут
«Сөз жұмбақ
шешу»
1 «Сұлу »
сөзіне мағыналас
сөз?
2 Ананың құшағы
қандай?
3 көп нүктенің орнына сөз қой:
... – асқар тау.
Мақсаты: Жаңа сабақтың
тақырыбын ашу
|
1-топ:
Аталар
2-топ:
Әжелер
3-топ:
Әкелер
4-топ
Аналар
Сөз жұмбақты әр топтан келіп
шешеді
|
Жаңа
білім
10
минут
|
Білу және
түсіну
Оқушылар оқулықтағы негізгі
тақырыппен
танысады.
Оқулықпен
жұмыс;
Мақалдың мағынасын
ашу;
Күннің шуағы
жылы,
Ананың құшағы –
жылы.
Күн жер бетін жылытады, ал ана
үйді жылытады.
Ал анадан кейін, сендерді
күтетін, еркеліктеріңе көнетін тағы кім қымбат? Оны білу үшін мына
сөз жұмбақты шешіп
көрейік.
- Балалар, бүгінгі сабақта Әже
атты өлеңмен танысамыз. Бұл өлеңді жазған Фариза Оңғарсынова апамыз
екен.
Өмірі мен шығармашылығы
туралы
Фариза Оңғарсынова - Халық
жазушысы. 1939 жылдың 5 - желтоқсанында Гурьев (қазіргі Атырау)
облысы, Новобогат ауданына қарасты Манаш ауылында туған. 1961 жылы
Гурьев мемлекеттік педогогикалық институтының тіл - әдебиет
факультетін бітіріп, Балықшы ауданының Еркіндала, Октябрьдің 40
жылдығы атындағы қазақ мектебінде ұстаздық
еткен
Балалар, әже деген сөзді
естігенде сендердің ойларыңа не
келеді?
- Әже қандай
адам?
- Әжеңнің есімі
кім?
- Нағашы әжеңнің есімі
кім?
- Ол қайда
тұрады?
- Әжең саған қандай ақыл
айтты?
- Әжең сені еркелеткенде қалай
атайды?
|
Оқулық,
мәтіндер.
|
Ортасы
10
минут
|
Талдау
Ананың махаббатына, ананың
тілегіне еш нәрсе жетпейді. Шырылдап жерге түскеннен - ақ сенің ең
бір жақының, ең бір досың, ең бір ұстазың бар. Ол - ана! Ол саған
бәрінен қымбат. Сондықтан да сен бір - ақ жанды білесің. Ол -
ана!
Міне анаға деген
махаббат туған күніңнен - ақ басталады. Ана деген ардақты ат. Ананы
құрметтеп, сыйлай біліңдер! Әже - әкенің
шешесі..
Оқулықтағы “Әже
өлеңін” мәнерлеп оқып беру;
«Болжау
әдісі»
Видео ролик
көрсетіледі
Сергіту
сәті.
Әжелер құрметіне
Асыл әжем әнін орындап сергіп
алайық.
Топтық жұмыс
«Құрап шық»
Әр топқа суреттер
беріледі соны ретімен жапсырып
шығады.
Жұптық жұмыс
«Кесте толтыр»
«Менің отбасым»
тарауында өткен тақырыптардын авторларын тауып, тұсына + қойып
кетеді.
Жеке
жұмыс
Ақын қолданған
көркем сөздер
Мағынасы
......... Ренжіп,
ашуланып
..........Мақтап,
шаттанып
Қорытындылау. Балалар кімнің
өлеңін өттік? Өлең кім туралы айтылған? Кім әжесін жақсы көреді?
Кім әжесіне қандай сыйлық сыйлайды? Әже еңбегін қалай ақтар едің?
түсіндіреді.
|
Сыныптағы белсенді
оқушы басқаларға бағыт беріп отырады. Топтық талқыға
салады,ойланады.
|
Кері
байланыс
|
Синтез «Мақсат
ағашы»
әдісі арқылы оқу әрекетін
ұйымдастыру.
Оқушыларға суреттер таратылып беріледі. Сол суретке сабақты
түсінсе, ағаштың жоғары жағына
жапсырады.
Орташа
түсінсе ортасна жапсырады
Түсінбесе төменгі жағына жапсырып
шығады.
|
«мақсат
ағашы» әдісі арқылы оқу әрекетін
қорытындылау
|
Үйге тапсырма: оқу,
дәптермен жұмыс.
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз
жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|