Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы: Фариза Оңғарсынова «Туған жер»
|
Бөлім: |
3 – бөлім. Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кубиев Нурлыбек |
|
Күні: |
9.03.2023 жыл |
|
Сыныбы: 6 Ә, Г |
Қатысушылар саны: 21-20 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Фариза Оңғарсынова «Туған жер» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау 6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту 6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
1.Өлеңнің сюжетін, жанрын, фабуласын анықтау. 2. Өлеңнің үзіндісін мәнерлеп оқу. 3. Өлеңдегі табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстыру. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. |
Фариза Оңғарсынова-кім? Оның қандай шығармаларын білеміз? |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Оқулық, жұмыс дәптері |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
«Топтастыру» әдісі 1-тапсырма Фариза Оңғарсынованың өмірі мен шығармашылығы бойынша кластер құрастыру. |
Оқушылар дәптерлеріне топтастыру әдісі бойынша ақын өмірі мен шығармашылығы бойынша кластер құрастырады. |
Дескриптор: 3 ұпай -Өмірінен дерек келтіреді; -шығармаларын атайды; -сұраққа жауап береді. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
|
2-тапсырма. «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы өлеңге талдау жасау. «Туған жер» өлеңін тыңдатады, талдау жасатады. |
ТЖ «Туған жер» Өлеңіне талдау жасайды. |
Жалпы –4 ұпай - Өлеңді мәнерлеп оқиды-1 ұпай; -өлеңнің жанрын анықтайды; -өлеңге жоспар құрады; -өлеңнің фабуласын айтып береді. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
|
3-тапсырма. |
ЖЖ 1.Өлеңдегі табиғат көрінісін өз сөзіңмен баянда. 2.Оқиға орнын сипатта. 3. Кейіпкер бейнесін сипаттап жаз. |
Дескриптор: 3 ұпай -табиғат кқрінісін баяндайды; -оқиға орнын сипаттайды; -кейіпкер бейнесін сипаттап жазады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 8 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
О, туған жер, кеңпейіл, құшағын
кең,
Саған көңіл бұлқынар күшті -
ағынмен.
Сағынышымды қанат қып саған
қарай
балапандай талпынып ұшамын
мен.
Алақаны анамның -
топырағын
сендік махаббатымнын оты
жалын.
Сені қалай сүюдін
керектігін
мен ешқандай кітаптан
окымадым.
Сенде тас та қадірлі, аспан да
алау,
Сенде жанды тербетер дастан бар -
ау.
Менің мынау өмірге
құштарлыгым
Сені жақсы көруден басталған -
ау.
Кешірме
сен
жат қылықпен жаныңды
жараласам,
бар сырымды бүкпесіз саған
ашам.
Мен ел кезіп
кетермін отансыздай,
үмітінді
ақтауға жарамасам.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Фариза Оңғарсынова "Туған жер" өлеңі
Фариза Оңғарсынова "Туған жер" өлеңі
Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы: Фариза Оңғарсынова «Туған жер»
|
Бөлім: |
3 – бөлім. Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кубиев Нурлыбек |
|
Күні: |
9.03.2023 жыл |
|
Сыныбы: 6 Ә, Г |
Қатысушылар саны: 21-20 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Фариза Оңғарсынова «Туған жер» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау 6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту 6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
1.Өлеңнің сюжетін, жанрын, фабуласын анықтау. 2. Өлеңнің үзіндісін мәнерлеп оқу. 3. Өлеңдегі табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстыру. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. |
Фариза Оңғарсынова-кім? Оның қандай шығармаларын білеміз? |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Оқулық, жұмыс дәптері |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
«Топтастыру» әдісі 1-тапсырма Фариза Оңғарсынованың өмірі мен шығармашылығы бойынша кластер құрастыру. |
Оқушылар дәптерлеріне топтастыру әдісі бойынша ақын өмірі мен шығармашылығы бойынша кластер құрастырады. |
Дескриптор: 3 ұпай -Өмірінен дерек келтіреді; -шығармаларын атайды; -сұраққа жауап береді. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
|
2-тапсырма. «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы өлеңге талдау жасау. «Туған жер» өлеңін тыңдатады, талдау жасатады. |
ТЖ «Туған жер» Өлеңіне талдау жасайды. |
Жалпы –4 ұпай - Өлеңді мәнерлеп оқиды-1 ұпай; -өлеңнің жанрын анықтайды; -өлеңге жоспар құрады; -өлеңнің фабуласын айтып береді. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
|
3-тапсырма. |
ЖЖ 1.Өлеңдегі табиғат көрінісін өз сөзіңмен баянда. 2.Оқиға орнын сипатта. 3. Кейіпкер бейнесін сипаттап жаз. |
Дескриптор: 3 ұпай -табиғат кқрінісін баяндайды; -оқиға орнын сипаттайды; -кейіпкер бейнесін сипаттап жазады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 8 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
О, туған жер, кеңпейіл, құшағын
кең,
Саған көңіл бұлқынар күшті -
ағынмен.
Сағынышымды қанат қып саған
қарай
балапандай талпынып ұшамын
мен.
Алақаны анамның -
топырағын
сендік махаббатымнын оты
жалын.
Сені қалай сүюдін
керектігін
мен ешқандай кітаптан
окымадым.
Сенде тас та қадірлі, аспан да
алау,
Сенде жанды тербетер дастан бар -
ау.
Менің мынау өмірге
құштарлыгым
Сені жақсы көруден басталған -
ау.
Кешірме
сен
жат қылықпен жаныңды
жараласам,
бар сырымды бүкпесіз саған
ашам.
Мен ел кезіп
кетермін отансыздай,
үмітінді
ақтауға жарамасам.
шағым қалдыра аласыз


















