Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
САБАҚ: Күні: |
Мектеп: Ақтөбе қаласы, 12 орта мектеп |
|||
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||
|
Бөлім атауы |
Денсаулық – зор байлық |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Фастфудтың зияны |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.6.1 – тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру; 5.5.1.1 - мәтіндерден жалпы және жалқы есімдерді ажырата білу; 5.2.6.1 - тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау. |
|||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: аудиовизуалды ақпаратты түсіне алады; Көбі: аудиовизуалды ақпарат бойынша сұрақтарға жауап бере алады; Кейбірі: аудиовизуалды ақпаратты талдап, қорытынды шешімге келе алады. |
|||
|
Тілдік дағдылар |
Пәнге тән лексика мен терминология: қауіп, сапа, құндылық,семіздік Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер: тағамның сапасы, зиянды тағам, шикі картоп, күрт семіру Талқылауға арналған сұрақтар: «Фастфуд» өнімдерінің адам ағзасына әсері қандай? |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрметтеу: өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, қазақтың ұлттық тағамдарына деген құрметін арттыру; Тәрбие: «Ас – адамның арқауы» деген түсінік қалыптастыру. |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек |
|||
|
АКТ-ны қолдану |
Аудиовизуалды ақпарат, интербелсенді тақта |
|||
|
Бастапқы білімі |
Ас атасы – нан |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
Мұғалім «шаттық шеңберін» құрғызып, ынтымақтастықатмосферасын орнату үшін оқушыларға бір-біріне жақсы тілектер айтқызады. «Пазл» әдісі арқылы топқа бөледі.
|
музыка (жағымды әуен), фастфуд өнімдері бейнеленген қима қағаздар |
||
|
Сабақтың ортасы (19 минут) (10 минут) |
Фастфуд - өте тез әрі кең қолданылатын тағамдардың бірі. «Фастфуд» термині тағам деген мағынада қолданылады және бұл тағам тез дайындалады, ал бұл тұтынушыға өте қолайлы. 1920 жылдары ең бірінші фастфуд тағамы Америкада қолданысқа ие болды. 1921 жылы Канзаста White Castle атты компания ашылып, алғашқылардың бірі болып гамбургер дайындаған еді. Бұл компания келушілерді гамбургердің бағасының тұрақтылығымен жаулап алды, бірақ тағамның сапасымен құндылығы жөнінде компания басшысы Билли Инграма ойламады. Тоқсаныншы жылдары гамбургер кедейлерге арналған зиянды тағам болып есептелінетін. Оны қала көшелерінде ғана үйсіз-күйсіз адамдарға сататын болған. Тек кейінірек бұл тағам ресторандарға жол тартты. Солтүстік Кореяда Кока-Кола мен Пепси-Кола сатылымда жоқтың қасы. Фри картофельдерінің көпшілік арасында кең етек жайғаны соншалық, оның сатылымының көлемі шикі картоптардан да асып түсті. Фаст-фуд тағамдарының кең етек алуы америкалықтардың күрт семіруіне әкелді. Америка ауруларды бақылау орталығының есептеуінше, семіздіктен жылына 248 мың америкалық өледі екен. Тамақты үйде дұрыстап дайындауға мүмкіндігіміз болмағанда, ол бізге қолайлы, тиімді тамақ ретінде көмекке келеді. Ол қымбат емес, бірақ өте қауіпті. Денсаулығымыздың қауіпті жауы әрқашанда жаның нан табылады, ол есірткі сияқты, қарның аш болғанда қолың өзі тартылып тұрады. Көбі фастфудтардың зиянды екенін түсінеді.
«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы топтар бір-біріне мәтін бойынша сұрақ қояды (доп лақтыру арқылы).
Көріп және тыңдаған мәтіннен жалпы және жалқы есімдерді есте сақтап жазады.
«Кубизм» әдісі арқылы көріп тыңдаған мәтін бойынша кубикті лақтыру барысында түскен сөз тіркесі арқылы фастфуд тарихын сипаттайды, фастфудты қашан және қайда қолданатынын мәтін арқылы ұсынады, оның зиянын мәтін арқылы дәлелдейді. |
бейне материал, доп, кубик, презентация |
||
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Анти жарнама. Сабақ басындағы «Пазл» әдісі арқылы құрастырылған фастфуд суреттеріне анти жарнама жасайды.
|
Фастфуд өнімдерінің суреттері |
||
|
Рефлексия (1 минут) |
Ас мәзірі Мен____________________қорыттым. Әлі де______________________ тапсырыс бергім келеді. М |
ас мәзірі, түрлі көңіл-күйді білдіретін гамбургер-смайлдар |
||
|
Бағалау |
Оқушылардың сабақта танытқан белсенділіктеріне байланысты алма таратылады. Себебі біз денсаулыққа пайдалы өнімді қолдаймыз.
|
алмалар |
||
|
Үйге тапсырма |
3-тапсырма |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Фаст фуд сабақ жоспары
Фаст фуд сабақ жоспары
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
САБАҚ: Күні: |
Мектеп: Ақтөбе қаласы, 12 орта мектеп |
|||
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||
|
Бөлім атауы |
Денсаулық – зор байлық |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Фастфудтың зияны |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.6.1 – тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру; 5.5.1.1 - мәтіндерден жалпы және жалқы есімдерді ажырата білу; 5.2.6.1 - тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау. |
|||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: аудиовизуалды ақпаратты түсіне алады; Көбі: аудиовизуалды ақпарат бойынша сұрақтарға жауап бере алады; Кейбірі: аудиовизуалды ақпаратты талдап, қорытынды шешімге келе алады. |
|||
|
Тілдік дағдылар |
Пәнге тән лексика мен терминология: қауіп, сапа, құндылық,семіздік Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер: тағамның сапасы, зиянды тағам, шикі картоп, күрт семіру Талқылауға арналған сұрақтар: «Фастфуд» өнімдерінің адам ағзасына әсері қандай? |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрметтеу: өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, қазақтың ұлттық тағамдарына деген құрметін арттыру; Тәрбие: «Ас – адамның арқауы» деген түсінік қалыптастыру. |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек |
|||
|
АКТ-ны қолдану |
Аудиовизуалды ақпарат, интербелсенді тақта |
|||
|
Бастапқы білімі |
Ас атасы – нан |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
Мұғалім «шаттық шеңберін» құрғызып, ынтымақтастықатмосферасын орнату үшін оқушыларға бір-біріне жақсы тілектер айтқызады. «Пазл» әдісі арқылы топқа бөледі.
|
музыка (жағымды әуен), фастфуд өнімдері бейнеленген қима қағаздар |
||
|
Сабақтың ортасы (19 минут) (10 минут) |
Фастфуд - өте тез әрі кең қолданылатын тағамдардың бірі. «Фастфуд» термині тағам деген мағынада қолданылады және бұл тағам тез дайындалады, ал бұл тұтынушыға өте қолайлы. 1920 жылдары ең бірінші фастфуд тағамы Америкада қолданысқа ие болды. 1921 жылы Канзаста White Castle атты компания ашылып, алғашқылардың бірі болып гамбургер дайындаған еді. Бұл компания келушілерді гамбургердің бағасының тұрақтылығымен жаулап алды, бірақ тағамның сапасымен құндылығы жөнінде компания басшысы Билли Инграма ойламады. Тоқсаныншы жылдары гамбургер кедейлерге арналған зиянды тағам болып есептелінетін. Оны қала көшелерінде ғана үйсіз-күйсіз адамдарға сататын болған. Тек кейінірек бұл тағам ресторандарға жол тартты. Солтүстік Кореяда Кока-Кола мен Пепси-Кола сатылымда жоқтың қасы. Фри картофельдерінің көпшілік арасында кең етек жайғаны соншалық, оның сатылымының көлемі шикі картоптардан да асып түсті. Фаст-фуд тағамдарының кең етек алуы америкалықтардың күрт семіруіне әкелді. Америка ауруларды бақылау орталығының есептеуінше, семіздіктен жылына 248 мың америкалық өледі екен. Тамақты үйде дұрыстап дайындауға мүмкіндігіміз болмағанда, ол бізге қолайлы, тиімді тамақ ретінде көмекке келеді. Ол қымбат емес, бірақ өте қауіпті. Денсаулығымыздың қауіпті жауы әрқашанда жаның нан табылады, ол есірткі сияқты, қарның аш болғанда қолың өзі тартылып тұрады. Көбі фастфудтардың зиянды екенін түсінеді.
«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы топтар бір-біріне мәтін бойынша сұрақ қояды (доп лақтыру арқылы).
Көріп және тыңдаған мәтіннен жалпы және жалқы есімдерді есте сақтап жазады.
«Кубизм» әдісі арқылы көріп тыңдаған мәтін бойынша кубикті лақтыру барысында түскен сөз тіркесі арқылы фастфуд тарихын сипаттайды, фастфудты қашан және қайда қолданатынын мәтін арқылы ұсынады, оның зиянын мәтін арқылы дәлелдейді. |
бейне материал, доп, кубик, презентация |
||
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Анти жарнама. Сабақ басындағы «Пазл» әдісі арқылы құрастырылған фастфуд суреттеріне анти жарнама жасайды.
|
Фастфуд өнімдерінің суреттері |
||
|
Рефлексия (1 минут) |
Ас мәзірі Мен____________________қорыттым. Әлі де______________________ тапсырыс бергім келеді. М |
ас мәзірі, түрлі көңіл-күйді білдіретін гамбургер-смайлдар |
||
|
Бағалау |
Оқушылардың сабақта танытқан белсенділіктеріне байланысты алма таратылады. Себебі біз денсаулыққа пайдалы өнімді қолдаймыз.
|
алмалар |
||
|
Үйге тапсырма |
3-тапсырма |
|
||
шағым қалдыра аласыз



енің қарным
аш













