|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі мен әдебиеті Т2 |
Бөлім: VII. Денсаулық – зор байлық №8 сабақ |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: Фастфудтың зияны |
||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.1.6.1. Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру 5.2.3.1. Ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту 5.5.1.6. Мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
- тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді; - ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескереді; - мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады |
|||||
|
Ойлау дағдысы |
Білу, түсіну, қолдану , |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Фастфудтың зияны туралы ақпаратты түсіну, сұраққа жауап беру. Сөйлеу барысында төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеру. Жазба жұмыстары кезінде мекен, мезгіл үстеулерін орынды қолдану. |
|||||
|
Әдіс-тәсілдер |
«Әріпті жалғастыр» стратегиясы, постер қорғау, жағдаяттық тапсырма, шығармашылық жұмыс |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
С1 Байланыстыру |
Психологиялық ахуал.
Оқушыларға тақырыпқа қатысты суретті көрсетеді.
Суретке назар аударыңыздар. Сабақ тақырыбын болжап көріңіздер. Оқушыларды оқу мақсаты, бағалау критерийлері, сабақ мақсатымен таныстырады «Әріпті жалғастыр» стратегиясы. CLIL әдісі бойынша оқушыларға сөздері жасырылған қима қағаз беріледі. Оған оқушылар бөлім бойынша оқыған сөздерді жазады. Мұғалім оқушыларға зат есім, сын есім, етістік сөздерді жазу керек деген скаффолдинг жүргізеді. |
Оқушылар шеңбер бойына тұрып жанындағы сыныптасына себеттегі алманы тарту ете отырып ізгі тілегін жолдайды. Сабақ тақырыбын анықтайды Бөлім бойынша оқыған сөздерді жазады. 1-4 сөз жазғандар 1-топқа; 5-9 сөз жазғандар 2-топқа; 10-13 сөз жазғандар 3-топқа бөлінеді. |
|
Слайд 1
Слайд 2,3
Слайд 4
|
||
|
Сабақтың ортасы С 2 С3 |
Оқушыларға мәтін таратылады. Тақырып бойынша бейнежазба көрсетіледі 1-топ. Фастфуд тағамдарының түрлерін атаңыз. Олар не себепті зиянды тағамдар қатарына жатады? жауабыңызды постер арқылы қорғаңыз. Сөйлеу барысында қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтыңыз. Мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыста орынды қолданыңыз. 2-топ. Жағдаятты оқыңыз. Жағдаятты шешіңіз. Тыңдалым материалын негізге алып досыңызбен диалог құрыңыз (кемі 8-10 үнқатым). Рөлге бөліп сахналаңыз. Диалог барысында қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтыңыз. Мекен және мезгіл үстеулерді ауызша жұмыста орынды қолданыңыз. 3-топ. Тыңдалым материалынан қандай ой түйдіңіз? Бұл өнім түрлерін қандай тағаммен алмастыруға болады? Фастфуд өнімдерінің адам ағзасына зиянын айта отырып, ойыңызды сыныптастарыңызға ұсыныс өлең жазу арқылы білдіріңіз. Ауызша жұмыс барысында қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріңіз. Жазылым барысында мекен және мезгіл үстеулерін қолданыңыз. |
Мәтінді оқыңыз. Мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Дескриптор -мәтіндегі ақпаратпен танысады; -сұрақтарға жауап береді Тыңдалым материалын мұқият тыңдап, тапсырмаларды орындайды. Дескриптор - тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді; - сөйлеу барысында қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады; - мекен және мезгіл үстеулерді ауызша жұмыста орынды қолданады; - постерді тақырып бойынша безендіреді; Жағдаят. Досың екеуің гамбургер сататын дүкеннің жанында тұрсыңдар. Досың: «Гамбургер жейік», - деп ұсыныс айтты. Сен гамбургердің, жалпы фастфуд тағамдарының адамға зиян екенін түсіндір. Дескриптор - тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде диалог құрады (кемі 8-10 үнқатым) ; - жағдаятты шешеді; - сахна мәдениетін ескереді; - сөйлеу барысында қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады; - мекен және мезгіл үстеулерді ауызша жұмыста орынды қолданады. Дескриптор - тыңдалым материалы бойынша өз ойын білдіреді; - фастфудтың зияны туралы айта отырып, оны алмастыратын тағам түрлерін атайды; - ұсыныс өлең жазады; - ауызша жұмыс барысында қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады; - мекен және мезгіл үстеулерді ауызша жұмыста орынды қолданады. |
Топтар өзара бағалайды. «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын» Топ спикері бағалайды |
Қима қағаздар
https://www.youtube.com/watch?v=1S0AqZEa8Aw https://www.youtube.com/watch?v=coPC8od0X6o
қима қағаздар
|
||
|
С4 |
Үй тапсырмасын беру : 5-тапсырма, 20 бет. |
|
||||
|
Оқушылар бүгінгі сабақта өздеріңіз жақсы түсінген 3 мәселе, қиындық туғызған екі мәселе, туындаған 1 сұрақ жайлы айтып беріңіздер.
Рефлексия: «3-2-1» әдісі
Мұғалім рефлексия нәтижесін келесі сабақта ескереді. |
Оқушылар бүгінгі сабақта өздері жақсы түсінген 3 мәселе, қиындық туғызған 2 мәселе, туындаған 1 сұрақ жайлы айтып береді |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Фастфудтың зияны. 5 сынып Т2. Денсаулық зор байлық бөлімі
Фастфудтың зияны. 5 сынып Т2. Денсаулық зор байлық бөлімі
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі мен әдебиеті Т2 |
Бөлім: VII. Денсаулық – зор байлық №8 сабақ |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: Фастфудтың зияны |
||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.1.6.1. Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру 5.2.3.1. Ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту 5.5.1.6. Мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
- тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді; - ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескереді; - мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады |
|||||
|
Ойлау дағдысы |
Білу, түсіну, қолдану , |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Фастфудтың зияны туралы ақпаратты түсіну, сұраққа жауап беру. Сөйлеу барысында төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеру. Жазба жұмыстары кезінде мекен, мезгіл үстеулерін орынды қолдану. |
|||||
|
Әдіс-тәсілдер |
«Әріпті жалғастыр» стратегиясы, постер қорғау, жағдаяттық тапсырма, шығармашылық жұмыс |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
С1 Байланыстыру |
Психологиялық ахуал.
Оқушыларға тақырыпқа қатысты суретті көрсетеді.
Суретке назар аударыңыздар. Сабақ тақырыбын болжап көріңіздер. Оқушыларды оқу мақсаты, бағалау критерийлері, сабақ мақсатымен таныстырады «Әріпті жалғастыр» стратегиясы. CLIL әдісі бойынша оқушыларға сөздері жасырылған қима қағаз беріледі. Оған оқушылар бөлім бойынша оқыған сөздерді жазады. Мұғалім оқушыларға зат есім, сын есім, етістік сөздерді жазу керек деген скаффолдинг жүргізеді. |
Оқушылар шеңбер бойына тұрып жанындағы сыныптасына себеттегі алманы тарту ете отырып ізгі тілегін жолдайды. Сабақ тақырыбын анықтайды Бөлім бойынша оқыған сөздерді жазады. 1-4 сөз жазғандар 1-топқа; 5-9 сөз жазғандар 2-топқа; 10-13 сөз жазғандар 3-топқа бөлінеді. |
|
Слайд 1
Слайд 2,3
Слайд 4
|
||
|
Сабақтың ортасы С 2 С3 |
Оқушыларға мәтін таратылады. Тақырып бойынша бейнежазба көрсетіледі 1-топ. Фастфуд тағамдарының түрлерін атаңыз. Олар не себепті зиянды тағамдар қатарына жатады? жауабыңызды постер арқылы қорғаңыз. Сөйлеу барысында қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтыңыз. Мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыста орынды қолданыңыз. 2-топ. Жағдаятты оқыңыз. Жағдаятты шешіңіз. Тыңдалым материалын негізге алып досыңызбен диалог құрыңыз (кемі 8-10 үнқатым). Рөлге бөліп сахналаңыз. Диалог барысында қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтыңыз. Мекен және мезгіл үстеулерді ауызша жұмыста орынды қолданыңыз. 3-топ. Тыңдалым материалынан қандай ой түйдіңіз? Бұл өнім түрлерін қандай тағаммен алмастыруға болады? Фастфуд өнімдерінің адам ағзасына зиянын айта отырып, ойыңызды сыныптастарыңызға ұсыныс өлең жазу арқылы білдіріңіз. Ауызша жұмыс барысында қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріңіз. Жазылым барысында мекен және мезгіл үстеулерін қолданыңыз. |
Мәтінді оқыңыз. Мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Дескриптор -мәтіндегі ақпаратпен танысады; -сұрақтарға жауап береді Тыңдалым материалын мұқият тыңдап, тапсырмаларды орындайды. Дескриптор - тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді; - сөйлеу барысында қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады; - мекен және мезгіл үстеулерді ауызша жұмыста орынды қолданады; - постерді тақырып бойынша безендіреді; Жағдаят. Досың екеуің гамбургер сататын дүкеннің жанында тұрсыңдар. Досың: «Гамбургер жейік», - деп ұсыныс айтты. Сен гамбургердің, жалпы фастфуд тағамдарының адамға зиян екенін түсіндір. Дескриптор - тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде диалог құрады (кемі 8-10 үнқатым) ; - жағдаятты шешеді; - сахна мәдениетін ескереді; - сөйлеу барысында қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады; - мекен және мезгіл үстеулерді ауызша жұмыста орынды қолданады. Дескриптор - тыңдалым материалы бойынша өз ойын білдіреді; - фастфудтың зияны туралы айта отырып, оны алмастыратын тағам түрлерін атайды; - ұсыныс өлең жазады; - ауызша жұмыс барысында қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады; - мекен және мезгіл үстеулерді ауызша жұмыста орынды қолданады. |
Топтар өзара бағалайды. «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын» Топ спикері бағалайды |
Қима қағаздар
https://www.youtube.com/watch?v=1S0AqZEa8Aw https://www.youtube.com/watch?v=coPC8od0X6o
қима қағаздар
|
||
|
С4 |
Үй тапсырмасын беру : 5-тапсырма, 20 бет. |
|
||||
|
Оқушылар бүгінгі сабақта өздеріңіз жақсы түсінген 3 мәселе, қиындық туғызған екі мәселе, туындаған 1 сұрақ жайлы айтып беріңіздер.
Рефлексия: «3-2-1» әдісі
Мұғалім рефлексия нәтижесін келесі сабақта ескереді. |
Оқушылар бүгінгі сабақта өздері жақсы түсінген 3 мәселе, қиындық туғызған 2 мәселе, туындаған 1 сұрақ жайлы айтып береді |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||
шағым қалдыра аласыз














