|
Сабақ : 37 |
Фенол, молекуласының құрылыс алынуы сапалық реакциясы. |
|||||
|
Күні: . |
Мұғалімнің есімі: Битабарова Хадиша |
|||||
|
Сынып: 11 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары): |
Фенолдың функцияналдық тобы бар бензолдың туындысын олардың физикалық химиялық қасиеттерін меңгеру. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Фенолдың алыну мен қасиеттерін айта біледі. |
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Фенолдың әлсіз қышқылдық қасиет көрсетеінін толық меңгереді. |
||||||
|
Кейбір оқушылар: Оларды медицинада , өнеркәсіпте қолдануын біледі. |
||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар... (істей) алады: Фенолдың орынбасу, қосылу реакцияларына шығымды есептеп шығарады. |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қышқылдық, оңай балқитын, жану. |
||||||
|
Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер): Көпатомды спирттердің техникада қолдануы мен медицинада пайдалануы туралы, қоршаған ортаға әсерін түсіндіре жеткізе алады. |
||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: 1.Тринитрофенол. 2.Қышқылдық. 3. полимерлену. 4. Тотығу. |
||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
||||||
|
Фенолдың өнеркәсіпте полимер алынуын, олардың қолдануын айта алады.. |
||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау. |
||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Көпатомды спирттер.Этиленгликоль, глицериннің құрылысы. |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарлан-ған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз). |
Жоспарланған уақыт |
||||
|
Басталуы. |
Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут) Оқушыларды түгендеу. Өткен сабаққа шолу жасау. |
Басталуы. |
||||
|
Ортасы. |
«Сен маған, мен саған» әдісі (5 минут) 1. Спирттер дегеніміз не? 2. Жалпы формуласын жаз? 3. Көпатомды спирттерге қандай реакция типтері тән? 4. Альдегидоспирт дегеніміз не? 5. Глицериннің физикалық қасиеттері қандай? Жаңа сабақ – Фенол, молекуласының құрылыс алынуы сапалық реакциясы туралы танысамыз ( 7 минут) Феноллың қосылыстары табиғатта жоқ болғандықтан оны тек жанама жолдармен ғана алынады, өзіне тән жағымсыз иіс бар 450С –та балқиды, гидроксидті тобы болғандықтан әлсіз қышқылдық қасиет көрсетеді, бірақ лакмустың түсін өзгерте алмайды. Нитроқосылыстарынан қопарғыш заттар алынады, аулшаруашылығында сонымен қатар үй жиқаздарының зиянкестерімен күресуде қолданылады, фенолформальдегидті плассмасасын өте бірік, төзімді терморактивті болып табылады. Оқулықпен жұмыс. «Үлесін тап» ( 10 минут) 8-жаттығу. Фенодың құрамындағы элементтердің массалық үлестерін анықта. «Кім жылдам?» ( 10 минут) 9-жаттығуларды орындау. Кететін зат мөлшерін анықтау. Қорытындылау. «Өрмекші» әдісі. ( 5 минут) Шығым арқылы есеп шығару. Үйге тапсырма (1 минут) Табиғи газды оқып келу. |
Оқулық. Интербелсенді тақта |
||||
|
АКТ Жұмыс дәптерлері Оқулық. Тақта, бор. Тақта, бор. Ақ парақтар |
||||||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс (4 минут) «Активатор 3-2-1» әдісі. Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді. Бағалау парағы |
Стикерлер Оқулық |
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз? |
Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||
|
Критерий. Қолдану. |
Дескрипторлар
|
Математика, тарих, география, физика пәндерімен байланыс орнатылған. |
||||
|
Рефлексия . Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
Қорытынды бағамдау. |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Фенол, молекуласының құрылыс алынуы сапалық реакциясы
|
Сабақ : 37 |
Фенол, молекуласының құрылыс алынуы сапалық реакциясы. |
|||||
|
Күні: . |
Мұғалімнің есімі: Битабарова Хадиша |
|||||
|
Сынып: 11 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары): |
Фенолдың функцияналдық тобы бар бензолдың туындысын олардың физикалық химиялық қасиеттерін меңгеру. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Фенолдың алыну мен қасиеттерін айта біледі. |
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Фенолдың әлсіз қышқылдық қасиет көрсетеінін толық меңгереді. |
||||||
|
Кейбір оқушылар: Оларды медицинада , өнеркәсіпте қолдануын біледі. |
||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар... (істей) алады: Фенолдың орынбасу, қосылу реакцияларына шығымды есептеп шығарады. |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қышқылдық, оңай балқитын, жану. |
||||||
|
Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер): Көпатомды спирттердің техникада қолдануы мен медицинада пайдалануы туралы, қоршаған ортаға әсерін түсіндіре жеткізе алады. |
||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: 1.Тринитрофенол. 2.Қышқылдық. 3. полимерлену. 4. Тотығу. |
||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
||||||
|
Фенолдың өнеркәсіпте полимер алынуын, олардың қолдануын айта алады.. |
||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау. |
||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Көпатомды спирттер.Этиленгликоль, глицериннің құрылысы. |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарлан-ған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз). |
Жоспарланған уақыт |
||||
|
Басталуы. |
Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут) Оқушыларды түгендеу. Өткен сабаққа шолу жасау. |
Басталуы. |
||||
|
Ортасы. |
«Сен маған, мен саған» әдісі (5 минут) 1. Спирттер дегеніміз не? 2. Жалпы формуласын жаз? 3. Көпатомды спирттерге қандай реакция типтері тән? 4. Альдегидоспирт дегеніміз не? 5. Глицериннің физикалық қасиеттері қандай? Жаңа сабақ – Фенол, молекуласының құрылыс алынуы сапалық реакциясы туралы танысамыз ( 7 минут) Феноллың қосылыстары табиғатта жоқ болғандықтан оны тек жанама жолдармен ғана алынады, өзіне тән жағымсыз иіс бар 450С –та балқиды, гидроксидті тобы болғандықтан әлсіз қышқылдық қасиет көрсетеді, бірақ лакмустың түсін өзгерте алмайды. Нитроқосылыстарынан қопарғыш заттар алынады, аулшаруашылығында сонымен қатар үй жиқаздарының зиянкестерімен күресуде қолданылады, фенолформальдегидті плассмасасын өте бірік, төзімді терморактивті болып табылады. Оқулықпен жұмыс. «Үлесін тап» ( 10 минут) 8-жаттығу. Фенодың құрамындағы элементтердің массалық үлестерін анықта. «Кім жылдам?» ( 10 минут) 9-жаттығуларды орындау. Кететін зат мөлшерін анықтау. Қорытындылау. «Өрмекші» әдісі. ( 5 минут) Шығым арқылы есеп шығару. Үйге тапсырма (1 минут) Табиғи газды оқып келу. |
Оқулық. Интербелсенді тақта |
||||
|
АКТ Жұмыс дәптерлері Оқулық. Тақта, бор. Тақта, бор. Ақ парақтар |
||||||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс (4 минут) «Активатор 3-2-1» әдісі. Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді. Бағалау парағы |
Стикерлер Оқулық |
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз? |
Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||
|
Критерий. Қолдану. |
Дескрипторлар
|
Математика, тарих, география, физика пәндерімен байланыс орнатылған. |
||||
|
Рефлексия . Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
Қорытынды бағамдау. |
||||||
шағым қалдыра аласыз


