|
Пән: Дүниежүзі тарихы Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: ІІ бөлім Феодализм. Мектеп: №118 «Көкбұлақ» жалпы орта мектебі. Күні: Мұғалімнің аты –жөні: Аманкулова Айнұр Абдулхасанқызы Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Феодалдық экономика ерекшеліктері неде? Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан? |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.2.1. Экономикалық қатынастардың формаларын түсіндіру арқылы феодалдық шаруашылықтың ерекшеліктерін сипаттау. 6.1.1.1.Феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттау. 6.2.1.1. Үстемдік етушілер мен бағыныштылардың (феодалдар мен шаруалардың) өзара қатынасын сипаттау. |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Феодалдық шаруашылық ерекшеліктері мен қоғамның әлеуметтік құрылымын және оның өзара қатынасын түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі:Феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттайды Кейбір оқушылар:Феодалдар мен шаруалардың ара қатынасын анықтайды. |
||||
|
Ойлау деңгейі. |
Білу ,түсіну,қолдану |
||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
-Оқулықта берілген тақырып бойынша мәтінді оқиды және топпен талқылайды. Суреттерге сүйеніп, сұрақтарға жауап беріңіз Пәндік лексика және терминдер -Феод,оброк,барщина,замок,король,рыцарьлар. - түртіп алу әдісі бойынша терминдерді жазады. Мәтінмен жұмыс « Ақпаратты сүзу» әдісі. Суретпен жұмыс «Ойлан- жұптас-бөліс»әдісі «Жалғасын тап» әдісі |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
4. Индустриаландыру және иновацияларға негізделген экономикалық өсу. 5.Жалпыға бірдей еңбек қоғамы |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарих-Алғашқы қауымдық құрылыс тарауы Жаратылыстану - Географиялық ашылулар |
||||
|
Алдыңғы білім |
Экономика ұғымын, шаруашылық түрлері туралы дүниетанудан біледі. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 4 минут 4 минут |
І. Ынтымақтастық орнату: Сәлемдесу, шаттық шеңберін құру. ІІ. Топқа біріктіру Қоржыннан түрлі-түсті тәттілер алу арқылы топтарға біріктіру І топ Король ІІ топ Рыцарь ІІІ топ Барон. ІІІ.Өткен сабақты қайталау « Серпілген сауал» әдісі 1. Шығыс словяндардың негізгі кәсібі? (егіншілік) 2.Қай князьдың тұсында Киев Русінің қуатты арты? 3. Киев Русіндегі шіркеу басшысы қалай аталады? 4.. Киев Русіндегі діни қызметкерлер қалай аталады.? 5.Киев Русі мемлекетінің астанасы? ҚБ.Смайликтер арқылы.
|
Түрлі – түсті тәттілер , доп.
|
|||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 5 минут 15 минут 4 минут |
Мұғалім түсіндірмесі: Сабақтың тақырыбы: Феодалдық экономика ерекшеліктері неде? Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан? Мақсаты:Экономикалық қатынастардың формаларын түсіндіру арқылы феодалдық шаруашылықтың ерекшеліктерін сипаттау.Феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттау. Үстемдік етушілер мен бағыныштылардың (феодалдар мен шаруалардың) өзара қатынасын сипаттау Орта ғасырлардың негізгі белгісінің бірі жерге жеке феодалдық меншіктің орнауы. Феодалдық құрылыстың тағы бір ерекшелігі –феодалдық атақ лауазымы бойынша бірнеше сатыға бөлінді. Б\Т. 1 тапсырма.Мәтінмен жұмыс « Ақпаратты сүзу» әдісі. Саралаудың түрі:Тапсырма беру
Б/Т 2-Тапсырма «Ойлан-
жұптас-бөліс»әдісі 1топ 1.. Феодалдық құрылыстың белгілерін атаңыз Дескриптор -Феодалдық құрылысты түсінеді - феодалдық құрылыстың белгілерін атайды; ІІ-топ 1. Үстем тап пен қаналушы тап арасындағы экономикалық қатынастарды түсіндіріңіз Дескриптор -Қанаушы мен қаналушы тап арасындағы айырмашылықты түсінеді -экономикалық қатынасты анықтайды. ІІІ-топ 1.Натуралды шаруашылық түрін сипаттаңыз Дескриптор -Натуралды шаруашылықтың анықтамасын біледі - натуралды шаруашылық түрін сипаттайды. Таныстырылым Бағалау критерийлері 1 .Тапсырмаларды сұраққа сай орындау. 2.Өз ойын жүйелі жеткізе алу. 3 Уақытты тиімді пайдалану. Қ Топтық өзара бағалау. Смайликтер арқылы Саралаудың түрі: Дереккөздер Ж/Т 3-Тапсырма. Терминдермен жұмыс Феодалдық саты өкілдері атқаратын міндеттерін атаңдар
Король........................................................ - корольдің қызметтік міндетін атайды; - герцогтер мен графтардың қызметтік міндетін атайды; - барондардың қызметтік міндетін атайды; - рыцарьлардың қызметтік міндетін атайды. ҚБ. Жұптық бағалау Саралау түрі: Диалог және қолдау |
ДТ-4к-2үм-Орта мерзімді жоспар. 13-ОШ-ҚБ- ДТ -6кл-қазақша.
|
|||
|
Сабақтың соңы 4 минут 2 минут |
Ж 3- Тапсырма
«Сөзді тап» әдісі. - вассалдың қызметтік міндеттерін атайды; - мырзаның қызметтік міндеттерін атайды; -ҚБ. Топтық өзара бағалау. Саралау түрі: қарқын Үйге тапсырма.§5-6 «Феодалдық қоғам туралы» эссе жазу |
ДТ-4к-2үм-Орта мерзімді жоспар. 13-ОШ-ҚБ- ДТ -6кл-қазақша
смайликтер |
|||
|
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпекпіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Сабақ кезеңінде деңгейлік тапсырмалар арқылы саралаймын Барлық оқушылар: Феодалдық шаруашылық ерекшеліктері мен қоғамның әлеуметтік құрылымын және оның өзара қатынасын түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі:Феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттайды Кейбір оқушылар:Феодалдар мен шаруалардың ара қатынасын анықтайды |
Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Қалыптастырушы бағалау арқылы: мадақтау сөздер, түрлі көңіл – күйді білдіретін смайликтер. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Осы сабақта АКТ пайдаланғанда қауіпсіздік техникасы ережесінің тармақтарын сақтау. Сабақта тазалық сақтау, сергіту сәтін орындау кезінде тәртіп сақтау.Үшкір заттарды, желімді пайдалану кезінде сақтық шараларын сақтау.
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Феодалдық экономика ерекшеліктері неде? Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан?
Феодалдық экономика ерекшеліктері неде? Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан?
|
Пән: Дүниежүзі тарихы Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: ІІ бөлім Феодализм. Мектеп: №118 «Көкбұлақ» жалпы орта мектебі. Күні: Мұғалімнің аты –жөні: Аманкулова Айнұр Абдулхасанқызы Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Феодалдық экономика ерекшеліктері неде? Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан? |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.2.1. Экономикалық қатынастардың формаларын түсіндіру арқылы феодалдық шаруашылықтың ерекшеліктерін сипаттау. 6.1.1.1.Феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттау. 6.2.1.1. Үстемдік етушілер мен бағыныштылардың (феодалдар мен шаруалардың) өзара қатынасын сипаттау. |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Феодалдық шаруашылық ерекшеліктері мен қоғамның әлеуметтік құрылымын және оның өзара қатынасын түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі:Феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттайды Кейбір оқушылар:Феодалдар мен шаруалардың ара қатынасын анықтайды. |
||||
|
Ойлау деңгейі. |
Білу ,түсіну,қолдану |
||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
-Оқулықта берілген тақырып бойынша мәтінді оқиды және топпен талқылайды. Суреттерге сүйеніп, сұрақтарға жауап беріңіз Пәндік лексика және терминдер -Феод,оброк,барщина,замок,король,рыцарьлар. - түртіп алу әдісі бойынша терминдерді жазады. Мәтінмен жұмыс « Ақпаратты сүзу» әдісі. Суретпен жұмыс «Ойлан- жұптас-бөліс»әдісі «Жалғасын тап» әдісі |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
4. Индустриаландыру және иновацияларға негізделген экономикалық өсу. 5.Жалпыға бірдей еңбек қоғамы |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарих-Алғашқы қауымдық құрылыс тарауы Жаратылыстану - Географиялық ашылулар |
||||
|
Алдыңғы білім |
Экономика ұғымын, шаруашылық түрлері туралы дүниетанудан біледі. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 4 минут 4 минут |
І. Ынтымақтастық орнату: Сәлемдесу, шаттық шеңберін құру. ІІ. Топқа біріктіру Қоржыннан түрлі-түсті тәттілер алу арқылы топтарға біріктіру І топ Король ІІ топ Рыцарь ІІІ топ Барон. ІІІ.Өткен сабақты қайталау « Серпілген сауал» әдісі 1. Шығыс словяндардың негізгі кәсібі? (егіншілік) 2.Қай князьдың тұсында Киев Русінің қуатты арты? 3. Киев Русіндегі шіркеу басшысы қалай аталады? 4.. Киев Русіндегі діни қызметкерлер қалай аталады.? 5.Киев Русі мемлекетінің астанасы? ҚБ.Смайликтер арқылы.
|
Түрлі – түсті тәттілер , доп.
|
|||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 5 минут 15 минут 4 минут |
Мұғалім түсіндірмесі: Сабақтың тақырыбы: Феодалдық экономика ерекшеліктері неде? Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан? Мақсаты:Экономикалық қатынастардың формаларын түсіндіру арқылы феодалдық шаруашылықтың ерекшеліктерін сипаттау.Феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттау. Үстемдік етушілер мен бағыныштылардың (феодалдар мен шаруалардың) өзара қатынасын сипаттау Орта ғасырлардың негізгі белгісінің бірі жерге жеке феодалдық меншіктің орнауы. Феодалдық құрылыстың тағы бір ерекшелігі –феодалдық атақ лауазымы бойынша бірнеше сатыға бөлінді. Б\Т. 1 тапсырма.Мәтінмен жұмыс « Ақпаратты сүзу» әдісі. Саралаудың түрі:Тапсырма беру
Б/Т 2-Тапсырма «Ойлан-
жұптас-бөліс»әдісі 1топ 1.. Феодалдық құрылыстың белгілерін атаңыз Дескриптор -Феодалдық құрылысты түсінеді - феодалдық құрылыстың белгілерін атайды; ІІ-топ 1. Үстем тап пен қаналушы тап арасындағы экономикалық қатынастарды түсіндіріңіз Дескриптор -Қанаушы мен қаналушы тап арасындағы айырмашылықты түсінеді -экономикалық қатынасты анықтайды. ІІІ-топ 1.Натуралды шаруашылық түрін сипаттаңыз Дескриптор -Натуралды шаруашылықтың анықтамасын біледі - натуралды шаруашылық түрін сипаттайды. Таныстырылым Бағалау критерийлері 1 .Тапсырмаларды сұраққа сай орындау. 2.Өз ойын жүйелі жеткізе алу. 3 Уақытты тиімді пайдалану. Қ Топтық өзара бағалау. Смайликтер арқылы Саралаудың түрі: Дереккөздер Ж/Т 3-Тапсырма. Терминдермен жұмыс Феодалдық саты өкілдері атқаратын міндеттерін атаңдар
Король........................................................ - корольдің қызметтік міндетін атайды; - герцогтер мен графтардың қызметтік міндетін атайды; - барондардың қызметтік міндетін атайды; - рыцарьлардың қызметтік міндетін атайды. ҚБ. Жұптық бағалау Саралау түрі: Диалог және қолдау |
ДТ-4к-2үм-Орта мерзімді жоспар. 13-ОШ-ҚБ- ДТ -6кл-қазақша.
|
|||
|
Сабақтың соңы 4 минут 2 минут |
Ж 3- Тапсырма
«Сөзді тап» әдісі. - вассалдың қызметтік міндеттерін атайды; - мырзаның қызметтік міндеттерін атайды; -ҚБ. Топтық өзара бағалау. Саралау түрі: қарқын Үйге тапсырма.§5-6 «Феодалдық қоғам туралы» эссе жазу |
ДТ-4к-2үм-Орта мерзімді жоспар. 13-ОШ-ҚБ- ДТ -6кл-қазақша
смайликтер |
|||
|
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпекпіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Сабақ кезеңінде деңгейлік тапсырмалар арқылы саралаймын Барлық оқушылар: Феодалдық шаруашылық ерекшеліктері мен қоғамның әлеуметтік құрылымын және оның өзара қатынасын түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі:Феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттайды Кейбір оқушылар:Феодалдар мен шаруалардың ара қатынасын анықтайды |
Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Қалыптастырушы бағалау арқылы: мадақтау сөздер, түрлі көңіл – күйді білдіретін смайликтер. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Осы сабақта АКТ пайдаланғанда қауіпсіздік техникасы ережесінің тармақтарын сақтау. Сабақта тазалық сақтау, сергіту сәтін орындау кезінде тәртіп сақтау.Үшкір заттарды, желімді пайдалану кезінде сақтық шараларын сақтау.
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|||||
шағым қалдыра аласыз


















