Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі. Ферменттердің белсенділігін реттеу.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі. Ферменттердің белсенділігін реттеу.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы



Бөлім:

11.1 Молекулярлық биология және биохимия

Педагогтің Т.А.Ә.


Батырбекова Ардақ Пернебековна

Күні:



Сынып:11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі. Ферменттердің белсенділігін реттеу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.4.1.3 - ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуін салыстыру


Сабақтың мақсаты

1. Ферменттердің ингибирлену процесімен танысады
2.
Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуін салыстырады


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5-минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

Оқушыларды мозайка әдісі арқылы үш топқа бөлу.

Көмірсулар бейнеленген суретті алған оқушылар «Амилаза» тобына,нәруыздар бейнеленген суретті алған оқушылар «Пепсин», майлар бейнеленген суретті алған оқушылар «Липаза» тобына жинақталады. Ферменттердің қандай жемістерде кездесетінін ажыратады.

Оқушылар берілген суреттерді таңдау арқылы топтарға бөлінеді.Оқушылар өмірмен байланыстырып, табиғатта қандай өсімдіктерде кездесетінін ажыратады.


«Жақсы адамдарым» әнінің әуені.

Сабақтың ортасы

35-минут



«Сенен сұрақ, менен жауап» әдісі



Жаңа сабақ:

Оқушыларға ферменттер туралы видео көрсету.


Жетектеуші сұрақтар қою арқылы жаңа сабқтың тақырыбы мен мақсаты айтылады.


  • Ферменттер туралы не білесің?

  • Фермент белсенділігіне әсер ететін факторларды атаңыз?

  • Активация энергиясы туралы не білесіз?

  • Ингибаторлар деген не?


Жеке жұмыс. Мәтінмен жұмыс.

1-тапсырма.

1. Фермент белсенділігінің ингибирленуі дегеніміз не?

...................................................................

2. Ферменттердің өзара әрекеттесуіне байланысты ингибирленудің түрлері мен олардың қызметін кестеге толтырыңыз.



Ферменттердің өзара әрекеттесуіне байланысты ингибирленудің түрлері



Ингибиртерлердің қызметі қандай?



ЕҚБ оқушылар (үшінші санаттағы -сөйлеу ақпараттарын қайта өңдеудегі қиындықтары бар оқушылар үшін) дәптерге жұмысты жасап, мұғалімге көрсетеді.

Топтық жұмыс. «Графикалық зерттеу» әдісі.

2-тапсырма.

Сызбада ингибитормен және ингибиторсыз ферментативті реакцияның жылдамдығының тәуелділік графигі көрсетілген.

Графиктердің дұрыс анықтап, сипаттама беріңіз.

1-топ – ингибиторсыз

2-топ – бәсекелес ингибитор

3-топ – бәсекелес емес ингибитор

Жұптық жұмыс. «Ойлан,жұптас » әдісі. Берілген тапсырманы жұптаса отырып, жауап береді. Қосымша-4

3-тапсырма.




Оқушылар алдыңғы ас қорыту ферменттері туралы білімдеріне қайталау үшін нақты сұрақтарға жауап береді.


Оқушылар ферментердің белсенділігіне әсер ететін факторлар жайлы видионы көріп, мұғалім қойған сұрақтарағ жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды.









Оқушылар кітап мәтінін және мұғалім берген қосымша мәліметтерді пайдалана отырып, сұрақтараға жауап беріп кестені толтырады.
















Оқушылар әр топқа жеке берілген графикті және қосымша берілген мәтінді пайдалана отырып, постер қорғайды.
















Бәсекелес және бәсекелес емес ингибирлеуге берілген мысалдарды дұрыс ажыратып, сұрақтарға жауап береді.


ҚБ: «Үш шапалақ»


















Тапсырма дескрипторы:

-Ферменттердің ингибирленуінің түрлері мен олардың қызметін біледі.

-Ферменттердің ингибирлену процесімен танысады.

ҚБ: «Бас бармақ» әдісі













Тапсырма дескрипторы:

- Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуін сипаттайды.

-Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуін салыстырады.

ҚБ: «Смайликтермен бағалау»










Тапсырма дескрипторы:

- Бәсекелес және бәсекелес емес ингибирлеудің маңызын ажырата алады.

- Ферменттердің дәрілік препараттар жасаудағы маңызын біледі.

ҚБ: «Бас бармақ» әдісі


Қосымша-1




https://yandex.kz/video/preview/8481415583817441495















11-сынып. Биология.

Қосымша-2
















11-сынып. Биология.

Қосымша-3















11-сынып. Биология.

Қосымша-4



Сабақтың соңы

5-минут

Рефлексия және кері байланыс

Өзін –өзі талдау кестесі.

Мен сабақта жұмыс жасадым

Белсенді/белсенді емес

Мен өзімнің жұмысыма

Ризамын/риза емеспін

Мен сабақта

Шаршаған жоқпын/шаршадым

Менің көңіл күйім

Көтерілді/көтерілмеді

Сабақтың мазмұны мен үшін

Түсінікті/түсініксіз Пайдалы/пайдасыз



Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.


Таратпа қағаздар


































Қосымша-1

  1. Липазалар - бұл ішекте майларды сіңіруге көмектесетін ферменттер тобы.

  2. Амилаза - крахмалды қантқа айналдыруға көмектеседі. Амилаза сілекейде болады.

  3. Мальтаза - сілекейде де кездеседі; қант мальтозасын глюкозаға бөледі. Мальтоза картоп, макарон және сыра сияқты тағамдарда кездеседі.

  4. Трипсин - аш ішекте болады, ақуыздарды аминқышқылдарына бөледі.

  5. Лактаза - сонымен қатар аш ішекте кездеседі, сүттегі лактозаны, қантты глюкоза мен галактозаға бөледі.

  6. Ацетилхолинестераза - нервтер мен бұлшықеттердегі нейротрансмиттер ацетилхолинді бұзады.

  7. Helicase - ДНҚ-ны ашады.

  8. ДНҚ полимеразасы - дезоксирибонуклеотидтерден ДНҚ синтезі.
























Қосымша-2

Ферменттердің әрекетін басқа молекулалар бұғаттай алады, олардың кейбіреулері жасушада пайда болады, ал басқалары сыртқы ортадан сіңіріледі. Бұл заттар ингибиторлар деп аталады, себебі олардың әсері әдетте реакция жылдамдығын төмендетуден немесе тіпті оны тоқтатудан тұрады.

Мысалы, пішіні бойынша субстратқа біршама ұқсас молекулалар белсенді орталықты иелену үшін бәсекелесе алады. Олар бәсекелес ингибиторлар ретінде белгілі. Фотосинтез кезінде көмірқышқыл газы мен акцептор молекуласы арасындағы реакцияны катализдейтін фермент рибулозобисфосфаткарбоксилаза оксигеназа (Рубиско) ретінде белгілі ферменті хлоропластарда оттегімен бәсекелес түрде ингибирленеді.

Бәсекелес ингибиторлар әдетте ферментке бекініп қалуға бейім. Алайда субстрат молекулаларының концентрациясы жеткілікті жоғары деңгейге көтерілгенде, ингибитор молекулалары ферменттердің белсенді орталығынан біртіндеп ығыстырылады.

Баламалы түрде ингибитор субстрат молекуласына ұқсамауы және ферменттің басқа бөлігіне қосылуы мүмкін, бірақ белсенді орталыққа кіре алмайды. Мұндай ингибитор субстрат молекулаларының белсенді орталығына кіруді бұғаттайды немесе белсенді орталықтың формасын өзгертеді (егер ингибитор аллостериялық орталыққа байланысса және фермент молекуласының үшінші және жиі төртінші реттік құрылымын, сәйкесінше, ферментативті белсенділіктің төмендеуіне әкелетін белсенді орталықтың конфигурациясын өзгертетін болса), сондықтан субстратты қабылдай алмайды.

Олар бәсекеге қабілетсіз ингибиторлар деп аталады, өйткені олар белсенді орталық үшін бәсекелеспейді.

Субстратты артық мөлшерде қосу олардың ингибиторлық әсерін жеңе алмайды, яғни әсер қайтымсыз.

Бәсекелес емес ингибирленудің мысалы ретінде цианидтердің әрекетін қарастыруға болады: цианид иондары цитохром оксидазасымен байланысады, бірақ белсенді орталықта емес. Цитохромоксидаза – барлық жасушада болатын, су түзу үшін глюкозадағы сутегін тотықтыратын ферменттер мен тасымалдаушылар тізбегінің құрамдас бөлігі.






Қосымша-3

Бәсекелес ингибирлену

Ингибитор белсенді сайтпен (орталықпен) байланысады.

Химиялық тұрғыдан субстрат молекуласына ұқсайды және белсенді орталықты иемдене алады (блоктайды).

Субстрат концентрациясының жоғарылауы кезінде ингибитор молекулаларын ығыстыратындықтан, ингибрлену ең соңында тежеледі (ферменттің белсенді орталығы үшін бәсекелеседі).

Бәсекелес емес ингибирлену

Ингибитор ферменттің белсенді орталығынан басқа бөліктерімен байланысады.

Химиялық тұрғыдан субстрат молекуласына ұқсамайды, бірақ ферменттің көп бөлігімен әрекеттеседі, белсенді орталықтың пішінін өзгертеді.

Субстрат концентрациясының жоғарылауы кезінде субстрат ингибитордың ферментпен байланысуына кедергі жасай алмайды, сондықтан ингибирлену субстраттың жоғары концентрациясында да тұрақтанып, өзгеріссіз қалады.










Қосымша-4

Бәсекелес және бәсекелес емес ингибирлеуге берілген мысалдарды дұрыс ажыратыңыз.

Бәсекелес ингибирлеу

Мысалдар

Бәсекелес емес ингибирлеу


пенициллин фермент бактерияларын тежейді




кейбір қатерлі ісікке қарсы препараттар ДНҚ синтезіне қатысатын ферменттерді тежейді . ДНҚ өндірісін тоқтату рак клеткаларының көбірек бөлінуін тоқтатады



цинидтік улану цитохром С-нің қайтымсыз ингибиторы, жасушалық тыныс алу кезіндегі ферментАТФ өндірісін тоқтатады



жасуша қабырғаларын салу үшін қолданылады





Ферменттерді дәрілік заттар ретінде пайдалану келешек ұрпаққа зиянын тигізбей ме? Пікірталас....

..................................................................................................................................................................................................................................................














Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
13.10.2025
36
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі