-
Пән: математика
3А.Бөлім Геометриялық фигуралар және олардың өзара орналасуы
Мектеп:
Мерзімі:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 2
Сабақ 77
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Фигуралар тізбегі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
2.3.2.1 Геометриялық фигуралардың тізбегін құру
2.4.3.2 Берілген заңдылық бойынша тізбекті құру, тізбектегі заңдылықтардың бұзылуын табу;
Сабақ мақсаттары
Фигуралар тізбегін құрып үйрену
Бағалау критерийлері
Геометриялық фигуралар тізбегін құра алады
Тілдік мақсаттар
Келесі, дейін, кейін, интервал, айырма, туынды терминдерін пайдалану, математикалық тілді дамыту.
Құндылықтарды дарыту
Оқушылар жұппен жұмыс кезінде өзара көмекке үйренеді.
Пәнаралық байланыстар
Ғылымға кіріспе, өнер пәндерімен байланыс жүзеге асады.
АКТ-ны қолдану
Интерактивті тақтада фигуралар тізбегін құрады.
Алдыңғы меңгерілген білім
Тұжырымның «ақиқат» не «жалғандығын» анықтады.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
(Ұ) Оқушыларға геометриялық фигуралар мен пішіндер ұсынылады. Оқушылар пішіндердің атауын айтып әртүрлі заттар құрастырады.
Әртүрлі пішіндер
Сабақ ортасы
(МТ) Ара ұясын зерттеу. Фигуралар тізбегін анықтау.
Үлкен алаңды кішкентай бөліктерге үнемдеп бөлуді аралар қайдан үйренді?
Алты-бұрыш призмаға ұқсатып салынған ұяның бір жақ шетін жабуға қолданылатын материал ысырап болмауы үшін қандай геометриялық тәсіл қолдану керек?
Аралардың әрнәрсені үнемдеп қолдануы, геометрия білімі және құрылыс маманынан кем түспейтін шеберлігі олардың өте ақылды болуынан ба?
(Ө,Қ) Оқушыларға қоршаған ортада (керамикалық плитка, маталар, кірпіш қалау) оюларды зерттеулеріне және олардың артында тұрған математиканы түсіндіре отырып, соларға негізделген өзіндік оюларын құруларына мүмкіндік беру.

(Т,Қ.) Геометриялық фигуралар тізбегін құру.
1-топ. Бұл ортағасырлық архитектуралық ғимараттардағы геометриялық ою-орнектерді (Айша-бибі, Ахмет Яссауи кесенесі) зерттеу.
2-топ. Киіз үйлерде қолданылған оюлардың шығу тегін талқылау.
3-топ. Ұлттық киімдердегі геометриялық ою-орнектерді зерттеу.
Сыныпта орындалған жұмыстардың көрмесін ұйымдастыру және оқушыларды әр жұмысты талқылауға шақыру.
Оқулықпен жұмыс
Мысал 1 (ауызша)
Бағалау критерийі:
Жаттығулар тізбегін құрастыра алады;
Дескриптор:
-
Жаттығулар тізбегін құрастырады;
ҚБ «Жалауша» әдісі
Мысал 2(ауызша)
Бағалау критерийі:
Қалдырылған фигураларды атай алады;
Дескриптор:
-
Фигураларды атайды;
-
Қалдырылған фигураларды атайды;
ҚБ «Білезік тағу» әдісі арқылы өзара бағалау
Мысал 3
Бағалау критерийі:
Бағалау критерийі:
Қалдырылған фигураларды атай алады;
Дескриптор:
-
Фигураларды атайды;
-
Қалдырылған фигураларды атайды;
ҚБ «Гүлдер» әдісі
Мысал 4
Бағалау критерийі:
Сандардың ретін анықтай алады;
Дескриптор:
-
Сандардың ретін анықтайды;
-
Дұрыс тұрмаған баланы анықтайды;
-
Өз сан тізбегін ойластырады;
ҚБ «Шапалақ» әдісі
Есеп 5
Бағалау критерийі:
Мазмұнды есепті шығара алады
Дескриптор:
-
есептің қысқаша шартын жазады/сызбасын сызады;
-
шешу жолының бірінші және екінші амалын таңдайды және өрнек түрінде жазады;
-
өрнектің мәнін табады;
-
есептің жауабын жазады;
Ұл– 14
Қыз - ? 7 артық
Барлығы - ? бала
Шешуі:1-тәсіл: 14+7=21 (қ)
2-тәсіл: 14+21=35 (б)
Жауабы: барлығы 35 бала сапқа тұрғызылды
ҚБ «Смайликтер» әдісі
Слайдтар
http://en.wikipedia.org/wiki/Yurt
Оқушылар нұсқамалар жазатын таза карточкалар, суреттер
Сабақтың соңы
Үй жұмысы: Мысал 6
Рефлексия.
Оқушылар өзін-өзі бағалап, жеткен деңгейлерін көрсете топтарға жиналады.
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Қабілеті жоғары оқушыларға практикалық тапсырма кезінде қабілеті төмендеу оқушыларға көмектесу керектігі ұсынылады.
Геометриялық фигуралар тізбегін құрастырып, өзіндік оюларын құрулары бағаланады.
ҚБ «Жалауша» әдісі
ҚБ «Білезік тағу» әдісі арқылы өзара бағалау
ҚБ «Гүлдер» әдісі
ҚБ «Шапалақ» әдісі
ҚБ «Смайликтер» әдісі
Сабақ оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып жоспарланды. Тізбек құру кезіндегі қауіпсіздік ережесі ескертілді.
Сабақ бойынша рефлексия
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсатына сәйкес алынған оқу мақсаты қолжетімді болады деп ойлаймын. Сабақтың кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаланып, жоспарланған сабағымның нәтижесін жақсы жағынан көре аламын деп отырмын. Оқушылардың пәнге қызығушылығын артып, оқуға деген ынтасы, ойлау қабілеттері де дамиды.Сабақта саралау дұрыс жүргізілу үшін тапсырмалар алынды. Осы тапсырмалар негізінде айтылым, жазылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Сабақ жоспарынан ауытқулар болуы мүмкін, себебі тақырыпты меңгеру кезінде түсінбей, жеке түсіндіру жұмыстары жүргізілетін болады.
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
фигуралар тізбегі
фигуралар тізбегі
-
Пән: математика
3А.Бөлім Геометриялық фигуралар және олардың өзара орналасуы
Мектеп:
Мерзімі:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 2
Сабақ 77
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Фигуралар тізбегі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
2.3.2.1 Геометриялық фигуралардың тізбегін құру
2.4.3.2 Берілген заңдылық бойынша тізбекті құру, тізбектегі заңдылықтардың бұзылуын табу;
Сабақ мақсаттары
Фигуралар тізбегін құрып үйрену
Бағалау критерийлері
Геометриялық фигуралар тізбегін құра алады
Тілдік мақсаттар
Келесі, дейін, кейін, интервал, айырма, туынды терминдерін пайдалану, математикалық тілді дамыту.
Құндылықтарды дарыту
Оқушылар жұппен жұмыс кезінде өзара көмекке үйренеді.
Пәнаралық байланыстар
Ғылымға кіріспе, өнер пәндерімен байланыс жүзеге асады.
АКТ-ны қолдану
Интерактивті тақтада фигуралар тізбегін құрады.
Алдыңғы меңгерілген білім
Тұжырымның «ақиқат» не «жалғандығын» анықтады.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
(Ұ) Оқушыларға геометриялық фигуралар мен пішіндер ұсынылады. Оқушылар пішіндердің атауын айтып әртүрлі заттар құрастырады.
Әртүрлі пішіндер
Сабақ ортасы
(МТ) Ара ұясын зерттеу. Фигуралар тізбегін анықтау.
Үлкен алаңды кішкентай бөліктерге үнемдеп бөлуді аралар қайдан үйренді?
Алты-бұрыш призмаға ұқсатып салынған ұяның бір жақ шетін жабуға қолданылатын материал ысырап болмауы үшін қандай геометриялық тәсіл қолдану керек?
Аралардың әрнәрсені үнемдеп қолдануы, геометрия білімі және құрылыс маманынан кем түспейтін шеберлігі олардың өте ақылды болуынан ба?
(Ө,Қ) Оқушыларға қоршаған ортада (керамикалық плитка, маталар, кірпіш қалау) оюларды зерттеулеріне және олардың артында тұрған математиканы түсіндіре отырып, соларға негізделген өзіндік оюларын құруларына мүмкіндік беру.

(Т,Қ.) Геометриялық фигуралар тізбегін құру.
1-топ. Бұл ортағасырлық архитектуралық ғимараттардағы геометриялық ою-орнектерді (Айша-бибі, Ахмет Яссауи кесенесі) зерттеу.
2-топ. Киіз үйлерде қолданылған оюлардың шығу тегін талқылау.
3-топ. Ұлттық киімдердегі геометриялық ою-орнектерді зерттеу.
Сыныпта орындалған жұмыстардың көрмесін ұйымдастыру және оқушыларды әр жұмысты талқылауға шақыру.
Оқулықпен жұмыс
Мысал 1 (ауызша)
Бағалау критерийі:
Жаттығулар тізбегін құрастыра алады;
Дескриптор:
-
Жаттығулар тізбегін құрастырады;
ҚБ «Жалауша» әдісі
Мысал 2(ауызша)
Бағалау критерийі:
Қалдырылған фигураларды атай алады;
Дескриптор:
-
Фигураларды атайды;
-
Қалдырылған фигураларды атайды;
ҚБ «Білезік тағу» әдісі арқылы өзара бағалау
Мысал 3
Бағалау критерийі:
Бағалау критерийі:
Қалдырылған фигураларды атай алады;
Дескриптор:
-
Фигураларды атайды;
-
Қалдырылған фигураларды атайды;
ҚБ «Гүлдер» әдісі
Мысал 4
Бағалау критерийі:
Сандардың ретін анықтай алады;
Дескриптор:
-
Сандардың ретін анықтайды;
-
Дұрыс тұрмаған баланы анықтайды;
-
Өз сан тізбегін ойластырады;
ҚБ «Шапалақ» әдісі
Есеп 5
Бағалау критерийі:
Мазмұнды есепті шығара алады
Дескриптор:
-
есептің қысқаша шартын жазады/сызбасын сызады;
-
шешу жолының бірінші және екінші амалын таңдайды және өрнек түрінде жазады;
-
өрнектің мәнін табады;
-
есептің жауабын жазады;
Ұл– 14
Қыз - ? 7 артық
Барлығы - ? бала
Шешуі:1-тәсіл: 14+7=21 (қ)
2-тәсіл: 14+21=35 (б)
Жауабы: барлығы 35 бала сапқа тұрғызылды
ҚБ «Смайликтер» әдісі
Слайдтар
http://en.wikipedia.org/wiki/Yurt
Оқушылар нұсқамалар жазатын таза карточкалар, суреттер
Сабақтың соңы
Үй жұмысы: Мысал 6
Рефлексия.
Оқушылар өзін-өзі бағалап, жеткен деңгейлерін көрсете топтарға жиналады.
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Қабілеті жоғары оқушыларға практикалық тапсырма кезінде қабілеті төмендеу оқушыларға көмектесу керектігі ұсынылады.
Геометриялық фигуралар тізбегін құрастырып, өзіндік оюларын құрулары бағаланады.
ҚБ «Жалауша» әдісі
ҚБ «Білезік тағу» әдісі арқылы өзара бағалау
ҚБ «Гүлдер» әдісі
ҚБ «Шапалақ» әдісі
ҚБ «Смайликтер» әдісі
Сабақ оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып жоспарланды. Тізбек құру кезіндегі қауіпсіздік ережесі ескертілді.
Сабақ бойынша рефлексия
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсатына сәйкес алынған оқу мақсаты қолжетімді болады деп ойлаймын. Сабақтың кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаланып, жоспарланған сабағымның нәтижесін жақсы жағынан көре аламын деп отырмын. Оқушылардың пәнге қызығушылығын артып, оқуға деген ынтасы, ойлау қабілеттері де дамиды.Сабақта саралау дұрыс жүргізілу үшін тапсырмалар алынды. Осы тапсырмалар негізінде айтылым, жазылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Сабақ жоспарынан ауытқулар болуы мүмкін, себебі тақырыпты меңгеру кезінде түсінбей, жеке түсіндіру жұмыстары жүргізілетін болады.
-
шағым қалдыра аласыз













