Құрметті әріптес!
Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі



№472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: № 1-зертханалық жұмыс. "Теңүдемелі қозғалыс кезiндегi дененiң үдеуiн анықтау"
|
Бөлімі: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 1-зертханалық жұмыс. "Теңүдемелі қозғалыс кезiндегi дененiң үдеуiн анықтау" |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.7 теңүдемелі қозғалыс кезіндегі дененің үдеуін эксперименттік жолмен анықтау; 9.1.3.2 эксперименттің нәтижесіне әсер ететін факторларды талдау және экспериментті жүргізуді жақсарту жолдарын ұсыну; 9.2.1.8 теңүдемелі қозғалыс кезiндегi орын ауыстырудың және жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графиктерін тұрғызу және оларды түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Бағалау критерийлері
|
- эксперименттің нәтижесіне әсер ететін факторларды талдайды - экспериментті жүргізуді жақсарту жолдарын ұсыну - теңүдемелі қозғалыс кезiндегi орын ауыстырудың және жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графиктерін тұрғызады |
|
Құндылықтарға баулу
|
1.Тұжырымдамалар мен қорытындыларды экспериментальды дәлелдеуді қарастыратын зерттеу дағдыларын қалыптастыру және логикалық ойлауды дамыту; 2. Топта жұмыс істей білуге, сондай-ақ рольдік ойындарды жүргізе білуге көмектесетін дағдыларды дамыту. Сынды құрметпен және байсалды қабылдай отырып, басқалардың жұмысын сынай білу қабілеті; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 мин |
1-зертханалық жұмыс
Тең үдемелі қозғалыс кезінде дененің үдеуін анықтау. Жұмыстың
мақсаты: көлбеу науамен домалайтын кішкене шардың үдеуін
есептеу. Ол үшін шардың белгілі бір t уақытта жүріп өтетін s орын
ауыстыруының ұзындығын өлшейді.Бастапқы жылдамдықсыз (v=0) тең
үдемелі қозғалыс кезінде s=
a= Өлшеу құралдары: өлшеуіш таспа,метроном. Құрал-жабдықтар: науа, шар, қысқышы бар тұрғы, металл цилиндр. Жұмысты орындау: 1.Тұрғы арқылы науаны көкжиекпен кішкене бұрыш жасайтындай етіп бекіту керек 2.Метроном дыбыс берген бойда шарды науаның жоғарғы басынан жіберіп, ол цилиндрге барып соғылғанға дейін метрономның неше рет соққанын санаңдар. Тәжірибе жүргізерде метрономды минутына 120 рет соғатын етіп қойыңдар. 3.Науаның көкжиекке көлбеулік бұрышын өзгерте отырып, шарды жіберген мезеттен бастап, оның цилиндрге барып соғылуына дейін метроном 4 рет соғатындай етуге болады (соғу арасы үш толас). 4.Шардың қозғалыс уақытын есептеңдер. 5.Өлшеуіш таспаның көмегімен шардың s орын ауыстыруының ұзындығын табыңдар. Науаның көлбеулігін өзгертпей (тәжірибе шарты өзгермеуі тиіс), метрономның төртінші соғуы мен шардың металл цилиндрге соғылуы дәл келетіндей етіп алып (ол үшін цилиндрді аздап қозғауға болады), тәжірибені бес рет қайталау керек. 6.s= 7. Өлшеу және есептеу нәтижелерін кестеге жазыңдар:
Ешбір өлшеу абсолют дәл болмайды. Өлшеу құралдарының жетілмеуіне және басқа себептерге байланысты, қалай да қателік кетеді. Қателіктерді мейлінше азайту үшін тәжірибе шартын өзгертпей,өлшеу жұмыстарын бірнеше рет қайталап орындаған жөн. Содан кейін олардың арифметикалық орташа мәні есептеледі. Бұл жұмысты да осылай орындау ұсынылады.
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
35 мин
|
||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы. 4 мин |
Зертханалық жұмыс нәтижесі бойынша оқушылардан керібайланыс алады |
Оқушылар зертханалық жолмен алынған нәтижелерді талдайды, және жұмысты жақсарту жолдарын ұсынады
|
Бірнеше оқушы өз ойымен бөлісіп, оқу мақсатына қалай қол жеткгзені туралы пікір бөліседі. |
Стикер, слайд |
||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
Тапсырмаға критерий бойынша құрастырылған дескрипторларды қолдану арқылы, ал критерий оқу мақсатына тікелей негізделген болуы қажет |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||||||||||||||
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: № 2-зертханалық жұмыс. "Горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын зерделеу"
|
Бөлімі: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 2-зертханалық жұмыс. "Горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын зерделеу" |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.10 теңайнымалы және бірқалыпты қозғалыстың
кинематикалық теңдеулерін қолдана отырып, горизонталь лақтырылған
дененің қозғалысын сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс жылдамдығын анықтап және оның қозғалыс траекториясын сызады |
|
Бағалау критерийлері
|
горизонтальды түрде тасталған дененің қозғалыс жылдамдығын анықтай алады; дененің траекториясын сыза алады |
|
Құндылықтарға баулу
|
1.Тұжырымдамалар мен қорытындыларды экспериментальды дәлелдеуді қарастыратын зерттеу дағдыларын қалыптастыру және логикалық ойлауды дамыту; 2. Топта жұмыс істей білуге, сондай-ақ рольдік ойындарды жүргізе білуге көмектесетін дағдыларды дамыту. Сынды құрметпен және байсалды қабылдай отырып, басқалардың жұмысын сынай білу қабілеті; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 мин |
№ 2-зертханалық жұмыс. "Горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын зерделеу" Мақсаты: көлденеңінен тасталған дененің бастапқы жылдамдығын анықтау. Құрал-жабдықтар: штатив, диаметрі 25 мм болатын болат шкаф, допты төменге айналдыратын науа, миллиметрлік бөліктерді ұстаушы, ақ және көмір қағазының парақтары. Орындау тәртібі 1. Науаны тұғырға бекітіңіз (1-сурет). Оның көлбеу соңына көлденең бағытталатынына назар аударыңыз. Науаның алдында ақ қағаздың парақтарын, ал олардың үстіне - көшірмесін орналастырыңыз. Науаның әртүрлі биіктігінен бірнеше рет шарларды босатып, үстелге құлау нүктелерінің белгілерін алыңыз.
2. Доптың үстелге түсетін биіктігін (h), ал ауқымын (l) өлшеңіз.
3. Формула бойынша доптың құлау уақытын есептеңіз.
4. Формула бойынша шардың көлденең жылдамдығын есептеу үшін алынған деректерді пайдаланыңыз. 5. Допты бір орыннан жинап, экспериментті бірнеше рет қайталаңыз және өлшеу нәтижелерін №1-кестеде жазыңыз
6. Өлшеу қателігін бағалаңыз. 7. Қортындылайды
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
35 мин
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы. 4 мин |
Сабаққа керібайланыс береді . Сабақ соңында оқушылар стикерлер арқылы рефлексия жүргізеді
|
Оқушылар стикерлер бойынша сабаққа рефлекисия жазады |
Бірнеше оқушы өз ойымен бөлісіп, оқу мақсатына қалай қол жеткгзені туралы пікір бөліседі. |
Стикер, слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
Тапсырмаға критерий бойынша құрастырылған дескрипторларды қолдану арқылы, ал критерий оқу мақсатына тікелей негізделген болуы қажет |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі
|
Бөлімі: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.7.2.3 аспан сферасының негізгі элементтерін
атау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
болатындықтан, s пен t-ны өлшеп алып, шардың үдеуін
анықтауға болады. Ол
.
формуласы бойынша орын ауыстыру модулінің
орташа мәнін, ал содан соң үдеу модулінің орташа мәнін табыңдар:
a=
, м/с
, м/с












