Құрметті әріптес!
Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі


№472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
11.4А Космология |
Мектеп: |
Мектеп атауы |
|||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||
|
Сынып: |
11 (ЖМБ) |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Жұлдыздар әлемі және олардың спектрлік классификациясы |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
11.10.1.1 - жұлдыздардың басты спектрлік класын сипаттау |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушы
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Жұлдыз, спектр, жұлдыздар классы (классификациясы) Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Жұлдыздар .... байланысты ... кластарға жіктеледі Ең жарық жұлдыздар ... типіндегі жұлдыздар. Олардың сыртқы бетінің (фотосферасының) температурасы шамамен .... К жетеді. Күн ... типіндегі жұлдыздарға жатады. Бұл жұлдыздардың температурасы шамамен .... К |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Топтық жұмыста өзара көмек көрсету |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, |
|||||||
|
Бастапқы білім |
9 сыныпта қарастырылған жұлдыздық шамалар туралы білімдері кеңейтіледі. Сонымен бірге жұлдыздардың негізгі спектралды класстары сипатталады.. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
сабақтың басы 1-5 мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Презентация |
||||
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың зейінін шоғырландыру: Оқушылармен амандасып, сыныптағы оқушыларды түгендеу Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу: бағалау критерийлеріне көңіл аудару Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу қажет.
|
Оқушылар оқу мақсатымен танысады, жаңа тақырыпты оқиды. Космология туранлы өз ойларымен бөліседі |
оқушылардың білімінің жүйелілігіне назар аудара отырып, жұлдыз суретінде Күнді салған оқушыларға қолдау айтуға болады. |
||||||
|
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 6-35 мин |
Бағалау: оқушылардың білімінің жүйелілігіне назар аудара отырып, жұлдыз суретінде Күнді салған оқушыларға қолдау айтуға болады.
Теориялық мәліметпен танысыңыз. Тапсырмаларды орындаңыз. Жұлдыздар классификациясы Тапсырма 1: Интернет желісі немесе теориялық мәліметтерді, бейнеролик ақпараттарын қолдана отырып, сұрақтарға жауап беріңіз Видеороликті мұқият қарап шығыңыз. Теориялық ақпарат пен бейнероликтегі ақпаратты сәйкестендіре отырып, келесі мәліметтердің жауаптарын дәптерге жазып алыңыз: Мәліметтерді өңдеу:
Мәлеметтерді ұсыну: Дескрипторлары:
Герцшпругн-Рассел диаграммасы 1911 жылы голандиялық Эйнар Герцшпрунг бақылаулар нәтижелерін сәйкестендіре отырып, жұлдыздар жарықтығының олардың спектрлік класстарына тәуелділігін көрсеткен болатын. Ал 1917 жылы АҚШ ғалымы Генри Норис Рассел бұл тәуелділікті график түрінде көрсетті. Жұлдыздар эволюциясы
Тапсырма 2: Құс жолы галактикасындағы Герцшпругн-Рассел диаграммасына (немесе жұлдыздардың орналасу схемасын) жұпта талдау жасаңыз Дескрипторлары:
Оқушылармен бірге теориялық материалға талдау жасап, оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне назар аударуды сұраңыз. |
Презентция Дидактикалық материал1.docx https://www.youtube.com/watch?v=yOnUK8uRxQQ Тапсырмалар.docx Кесте Теориялық мәлімет |
||||||
|
1 сабақтың соңы 36-45 мин |
Бағалау критерийлері мен күтілетін нәтиже бойынша рефлексия. Бас бармағыңызды жоғары немесе төмен көтеру арқылы келесі тапсырмаларды қаншалықты жақсы орындағаныңызды бағалаңыз. |
|
||||||
|
Үй жұмысы |
|
|
||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Барлық оқушылар: жұлдыздар классификациясын біледі, олардың температуралық және өлшемдері бойынша ерекшеленетінін түсінеді |
Тақырыптың меңгерілуі сабақтың барлық кезеңдерінде бақыланып отырады. Оқушылардың жеке және жұптық жұмыс жасауы бақыланады |
Бұл сабақта қауіпсіздік техника ережелерінің сақталуы жүзеге асырылады |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Космология |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Әлем жұлдыздары. Жұлдызға дейінгі қашықтық. Айнымалы жұлдыздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
* 11.10.1.2 - көрінетін жұлдызды шама және абсолюттік жұлдызды шама ұғымын ажырату; * 11.10.1.3 - көрінетін және абсолютті жұлдызды шамаларды анықтау үшін формулаларды қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Сабақ соңында оқушылардың мақсаты: * жұлдыздардың жарықтығы бойынша жіктелетінін түсіну және келесі терминдермен анықталады: көрінетін жұлдызды шама және абсолюттік жұлдызды шама; * көрінетін шаманы және абсолюттік шаманы анықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушы біледі: * жарықтылық пен көрінетін шам арасындағы айырмашылықты; * жұлдыздың жарықтығы мен жарығын қалай өлшеуге болатынын; * жарық пен жарықтылық үшін шамалар шкаласын; * көрінетін жұлдызды шама және абсолюттік жұлдызды шама сияқты ұғымдарды қалай ажыратуға болатынын; * көрінетін және абсолютті жұлдызды шамаларды анықтау үшін формулаларды қалай пайдалану керектігін; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Ауызша айтылуға арналған анықтамалар: көрінетін жарықтық, жарықтық, шама. Көрінерлік жұлдыздық шама: аспан шырақтарының сәулесінің Жер бетінің жазықтығында (шырақтар сәулесіне перпендикуляр орналасқан) жасайтын жарықталынуының өлшемі; аспан шырағы жалтырауының өлшемі Жарықтылық : беттен шығатын жарық ағынының беттік-кеңістіктік тығыздығы. Ол жарық ағынының бет элементі жарық күшінің (dІ) қарастырылып отырған бағытқа перпендикуляр проекциясының ауданына қатынасы Шама: біз жұлдыздан немесе басқа да жарқырайтын объектіден алынатын жарық мөлшерін өлшеудің ескі жүйесі; біз орбитадан өндірілетін параллакс өлшеу объектісінен көп шама, соғұрлым аз сәуле аламыз, атмосфераның шайылу әсерінен жоғары, жер телескоптарының көмегімен жасалатындарға қарағанда анағұрлым дәл. Жұлдызды параллакстар бірнеше жүз жұп шегінде Жұлдыздарға ғана өлшенуі мүмкін. Кері квадрат Заңы: жұлдыздың жарықтылығы(жалпы жарық ағыны), көрінетін жарықтық және жерге дейінгі қашықтық кері квадрат заңымен байланысты. Егер осы шамалардың кез келген екеуі белгілі болса, онда үшінші
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














