Оқу жұмыс орынбасары:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім |
|
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|
|
Күні : |
|
|
|
Сынып: 7 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Физика – табиғат туралы ғылым |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.1- физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Физика пәнімен танысады: Физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру; |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Адал азамат бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік » құндылығы
Ахуал орнату «Смайлик»әдісі . https://youtu.be/lMUQZ1-la_A?si=to8bKm1mCK0PL2MO
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. |
|
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ https://youtu.be/dYvj-L4hsBc?si=OLAUZ6eELhe-c4km
Стиммульяциялық программа көмегімен тақырыпқа сай тапсырманы зерттейді https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=gp_velikostplanet&l=ru
https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=gp_mesic_geol&l=ru
ChatGPT көмегімен берілген тапсырманы орындайды.
Физика пәнінің ғылымының негізін қалаған ғалымдар.
Жеке тапсырма Суреттен табиғи және жасанды құбылыстарды ажыратып ажзыңыз.
Жеке тапсырма Оқулықпен жұмыс Кестедегі физикалық құбылыстарға мысалдар келтіріңіз:
Жұптық тапсырма.
ЕБҚ оқушыларға арналған тапсырма
Физика пәнінің дамуына үлес қосқан ғалымдар Тапсырмалар? 1. Ғалымдардың атын сызып көрсет. ? 2. Бір ғалымның суретін салып көр. ? 3. Мәтіндегі 2 жаңалықты ата. ? 4. Өзіңе ең қызық болған ғалым туралы 1 сөйлем жаз. ? 5. Ғалым мен жаңалығын сәйкестендір (сызықпен қос).
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы Физика пәнінің дамуына үлес қосқан ғалымдар
Физика пәнінің дамуына үлес қосқан ғалымдар Креативті тапсырмалар
Қаныш Сәтбаев Қаныш Имантайұлы Сәтбаев (1899–1964) — қазақтың тұңғыш академигі, геолог, қоғам қайраткері. Ол Қазақстан ғылымының дамуына үлкен үлес қосты. Физика пәніне қосқан үлесі: Сәтбаев кен орындарын зерттегенде геофизикалық әдістерді пайдаланды. Ол жер қойнауындағы пайдалы қазбаларды анықтау үшін сейсмикалық толқындар, магниттік және электрлік өрістердің қасиеттерін зерттеуді қолданды. Бұл әдістер физиканың заңдарына сүйенеді. География пәніне қосқан үлесі: Сәтбаев Қазақстанның карталарын жасауда, жер бедерін және табиғи ресурстарын зерттеуде еңбек етті. Ол Жезқазған аймағының мыс қоры әлемдегі ең ірі кен орындарының бірі екенін дәлелдеді. Бұл зерттеулер Қазақстанның экономикалық дамуына жол ашты.
Тапсырмалар 1. Мәтіннен Қаныш Сәтбаевтың физика саласына қосқан үлесін жаз. 2. Мәтіннен Қаныш Сәтбаевтың география саласына қосқан үлесін жаз. 3. «Сейсмикалық толқын» дегеніміз не екенін қосымша ақпараттан тауып, қысқаша түсіндір. 4. Қазақстан картасынан Жезқазған қаласын тауып, оның қандай табиғи ресурстарға бай екенін жазыңдар. 5. Физика мен география пәндерінің байланысын түсіндіретін 2 сөйлем құрастыр. 1._____________________________________________________ 2._____________________________________________________
|
Оқушылар жаңа сабақты меңгеріп ,тапсырмалар орындайды.
Оқушылар ChatGPT көмегімен берілген тапсырманы орындайды.
Оқушылар стиммульяциялық прграммада ерілген тапсырманы орындайды.
Оқушылар оқулықтағы тапсырманы орындайды.
Оқушылар функционалдық сауаттылық тапсырмасын орындайды. |
Дискриптор : Физика пәнімен коммикс видео материалдар ар0ылы танысып, физика пәнінің негізгі мақсатын айта алады;
1 балл
Дискриптор :
Стиммульяциялық программа көмегімен тақырыпқа сай Күн жүйесін бақылап зерттейді
Коссикс көмегімен тақырыпты меңгере алады;
2 балл
Дискриптор : Табиғи және жасанды құбылыстарды ажырата алады;
1 балл
Дискриптор :
Физикалық құбылыстарға өмірден мысалдар келтіре алады;
Зат пен денені ажырата алады;
2 балл
Дискриптор :
Физиканың дамуфна үлес қосқан ғалымдарды біледі; Мәтін бойынша ғалымдардың ақан жаңалықтарын жаза алады;
Мәтіннен Қаныш Сәтбаевтың физика саласына қосқан үлесін жаза алады;
2 балл
|
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Cергіту 3 минут |
Нейро жаттығулар « Оң қол,сол қол» нейрожаттығуын жасайды |
Оқушылар нейрожаттығуларды орындайды. |
Мақтау ,мадақтау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут
Рефексия
Бағалау
Үй тапсырмасы
|
Сабақты бекіту тапсырмасы
Wordwoll https://wordwall.net/resource/69301562
Табиғи және жасанды ойыны.Төмендегі тұжырымдарды оқып, әрқайсысына 'Табиғи' немесе 'Жасанды' деп жауап бер. 1. ? Кемпірқосақ пайда болды. __________________ 2. ? Автокөлік қозғалып бара жатыр. __________________ 3. ? Толқындар теңіз жағасына соғылды. __________________ 4. ? Шам жанып тұр. __________________ 5. ⛈ Найзағай жарқ етті. __________________ 6. ? Үлкен көп қабатты үй салынды. __________________ 7. ? Жанартау атқылады. __________________ 8. ? Телефон қоңырау шалды. __________________ 9. ☀️ Күн шығып, жылу берді. __________________ 10. ? Зымыран ғарышқа ұшты. __________________
|
Сабақты бекітуге берілген тапсырманы орындайды. |
Дискриптор : Тұжырымдарды оқып, әрқайсысына 'Табиғи' немесе 'Жасанды' деп жауап бере алады;
Сабақты бекіту тапсырмасын дұрыс орындай алады;
2 балл
|
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия «Құбылыстар» рефлексиясы
Үй тапсырмасы:Тақырыпты оқу,видео сабақты қарау. Оқулық соңындағы сұрақтарға жауап жазу..Тақырыпқа байланысты қызықты зерттеу мен үй жағдайында қауіпсіздік шарасын сақтай отырып эксперименттер жасап видео материал дайындасаңыз да болады. |
Сабаққа кері байланыс қалдыраады. Жұмыс парағында Өзін өзі бағалап бағалап сабақтың соңында хабарлайды. |
Жұмыс парағында Өзін-өзі бағалау жүргізеді.
|
Кері байланыс стиккерлері
Жұмыс парағы |
Оқушының жұмыс парағы
|
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.1- физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру; |
Жаңа сабақ
Жаңа сабақ
https://youtu.be/dYvj-L4hsBc?si=OLAUZ6eELhe-c4km

Стиммульяциялық программа көмегімен тақырыпқа сай тапсырманы зерттейді
https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=gp_velikostplanet&l=ru


ChatGPT көмегімен берілген тапсырманы орындайды.





Физика пәнінің ғылымының негізін қалаған ғалымдар.
Физика пәнінің ғылымының негізін қалаған ғалымдар.



Жеке тапсырма
Суреттен табиғи және жасанды құбылыстарды ажыратып ажзыңыз.



Оқулықпен жұмыс
Кестедегі физикалық құбылыстарға мысалдар келтіріңіз:
|
Физикалық құбылыстар |
Физикалық құбылыстың мысалдары |
|
Механикалық |
|
|
Жылулық |
|
|
Дыбыстық |
|
|
Жарық |
|
|
Электрлік |
|
|
Магниттік |
|
Жұптық тапсырма.
Заттар мен денелерді ажыратып жазыңыздар.
|
Заттар |
|
Физикалық денелер |
|
|
Кесе |
|
|
Стақан |
||
|
Ағаш |
||
|
Ауа |
||
|
Шыны |
||
|
Сүт |
||
|
Көл |
||
|
Парта |
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы
Физика пәнінің дамуына үлес қосқан ғалымдар
Физика пәнінің
дамуына үлес қосқан ғалымдар
Физика – табиғат құбылыстарын зерттейтін ғылым. Оның дамуына
көптеген ұлы ғалымдар өз үлесін қосты. Мысалы, Исаак Ньютон
(1643–1727) бүкіләлемдік тартылыс заңын ашып, механика негізін
қалады. Майкл Фарадей (1791–1867) электрмагнетизм саласында маңызды
жаңалықтар ашып, электр энергиясын өндірудің жолдарын көрсетті.
Альберт Эйнштейн (1879–1955) салыстырмалылық теориясын жасап, ғалам
туралы түсінігімізді түбегейлі өзгертті. Қазақ ғалымы Қаныш Сәтбаев
(1899–1964) тек геологияда ғана емес, сонымен қатар техникалық
ғылымдарда да маңызды еңбектер атқарды. Бұл ғалымдардың еңбектері
қазіргі замандағы физика ғылымының дамуына үлкен үлес қосты.
Креативті тапсырмалар
-
Мәтіннен ғалымдардың атын және олардың ашқан жаңалықтарын кестеге жазыңыз.
|
Ғалымдар |
Жаңалықтары |
|
Исаак Ньютон |
|
|
Майкл Фарадейдің |
|
|
Альберт Эйнштейннің |
|
Қаныш Сәтбаев
Қаныш Имантайұлы Сәтбаев (1899–1964) — қазақтың тұңғыш академигі, геолог, қоғам қайраткері. Ол Қазақстан ғылымының дамуына үлкен үлес қосты.
Физика пәніне қосқан үлесі: Сәтбаев кен орындарын зерттегенде геофизикалық әдістерді пайдаланды. Ол жер қойнауындағы пайдалы қазбаларды анықтау үшін сейсмикалық толқындар, магниттік және электрлік өрістердің қасиеттерін зерттеуді қолданды. Бұл әдістер физиканың заңдарына сүйенеді.
География пәніне қосқан үлесі: Сәтбаев Қазақстанның карталарын жасауда, жер бедерін және табиғи ресурстарын зерттеуде еңбек етті. Ол Жезқазған аймағының мыс қоры әлемдегі ең ірі кен орындарының бірі екенін дәлелдеді. Бұл зерттеулер Қазақстанның экономикалық дамуына жол ашты.
Тапсырмалар
1. Мәтіннен Қаныш Сәтбаевтың физика саласына қосқан үлесін жаз.
2. Мәтіннен Қаныш Сәтбаевтың география саласына қосқан үлесін жаз.
3. «Сейсмикалық толқын» дегеніміз не екенін қосымша ақпараттан тауып, қысқаша түсіндір.
4. Қазақстан картасынан Жезқазған қаласын тауып, оның қандай табиғи ресурстарға бай екенін жазыңдар.
5. Физика мен география пәндерінің байланысын түсіндіретін 2 сөйлем құрастыр.
1._____________________________________________________
2._____________________________________________________
Сабақты бекіту тапсырмасы
Wordwoll мен Educaplay платформасындағы ойын түріндегі тапсырманы орындайды.
https://wordwall.net/resource/69301562

Табиғи және жасанды ойыны.
Төмендегі тұжырымдарды оқып, әрқайсысына 'Табиғи' немесе 'Жасанды' деп жауап бер.
1. ? Кемпірқосақ пайда болды. __________________
2. ? Автокөлік қозғалып бара жатыр. __________________
3. ? Толқындар теңіз жағасына соғылды. __________________
4. ? Шам жанып тұр. __________________
5. ⛈ Найзағай жарқ етті. __________________
6. ? Үлкен көп қабатты үй салынды. __________________
7. ? Жанартау атқылады. __________________
8. ? Телефон қоңырау шалды. __________________
9. ☀️ Күн шығып, жылу берді. __________________
10. ? Зымыран ғарышқа ұшты. __________________
Рефлексия
«Құбылыстар» рефлексиясы Бағалау.

ЕБҚ оқушыларға арналған тапсырма
Физика пәнінің
дамуына үлес қосқан ғалымдар
Физика – табиғаттағы құбылыстарды зерттейтін ғылым. Оған көптеген
ғалымдар үлес қосты. Мысалы:
• Исаак Ньютон – бүкіләлемдік тартылыс заңын ашты.
• Майкл Фарадей – электр және магнит құбылыстарын зерттеді.
• Альберт Эйнштейн – салыстырмалылық теориясын жасады.
• Қаныш Сәтбаев – Қазақстан ғылымына үлкен үлес қосты.
Тапсырмалар
? 1. Ғалымдардың атын сызып көрсет.
? 2. Бір ғалымның суретін салып көр.
? 3. Мәтіндегі 2 жаңалықты ата.
? 4. Өзіңе ең қызық болған ғалым туралы 1 сөйлем жаз.
? 5. Ғалым мен жаңалығын сәйкестендір (сызықпен қос).
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Физика – табиғат туралы ғылым
Физика – табиғат туралы ғылым
Оқу жұмыс орынбасары:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім |
|
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|
|
Күні : |
|
|
|
Сынып: 7 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Физика – табиғат туралы ғылым |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.1- физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Физика пәнімен танысады: Физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру; |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Адал азамат бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік » құндылығы
Ахуал орнату «Смайлик»әдісі . https://youtu.be/lMUQZ1-la_A?si=to8bKm1mCK0PL2MO
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. |
|
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ https://youtu.be/dYvj-L4hsBc?si=OLAUZ6eELhe-c4km
Стиммульяциялық программа көмегімен тақырыпқа сай тапсырманы зерттейді https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=gp_velikostplanet&l=ru
https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=gp_mesic_geol&l=ru
ChatGPT көмегімен берілген тапсырманы орындайды.
Физика пәнінің ғылымының негізін қалаған ғалымдар.
Жеке тапсырма Суреттен табиғи және жасанды құбылыстарды ажыратып ажзыңыз.
Жеке тапсырма Оқулықпен жұмыс Кестедегі физикалық құбылыстарға мысалдар келтіріңіз:
Жұптық тапсырма.
ЕБҚ оқушыларға арналған тапсырма
Физика пәнінің дамуына үлес қосқан ғалымдар Тапсырмалар? 1. Ғалымдардың атын сызып көрсет. ? 2. Бір ғалымның суретін салып көр. ? 3. Мәтіндегі 2 жаңалықты ата. ? 4. Өзіңе ең қызық болған ғалым туралы 1 сөйлем жаз. ? 5. Ғалым мен жаңалығын сәйкестендір (сызықпен қос).
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы Физика пәнінің дамуына үлес қосқан ғалымдар
Физика пәнінің дамуына үлес қосқан ғалымдар Креативті тапсырмалар
Қаныш Сәтбаев Қаныш Имантайұлы Сәтбаев (1899–1964) — қазақтың тұңғыш академигі, геолог, қоғам қайраткері. Ол Қазақстан ғылымының дамуына үлкен үлес қосты. Физика пәніне қосқан үлесі: Сәтбаев кен орындарын зерттегенде геофизикалық әдістерді пайдаланды. Ол жер қойнауындағы пайдалы қазбаларды анықтау үшін сейсмикалық толқындар, магниттік және электрлік өрістердің қасиеттерін зерттеуді қолданды. Бұл әдістер физиканың заңдарына сүйенеді. География пәніне қосқан үлесі: Сәтбаев Қазақстанның карталарын жасауда, жер бедерін және табиғи ресурстарын зерттеуде еңбек етті. Ол Жезқазған аймағының мыс қоры әлемдегі ең ірі кен орындарының бірі екенін дәлелдеді. Бұл зерттеулер Қазақстанның экономикалық дамуына жол ашты.
Тапсырмалар 1. Мәтіннен Қаныш Сәтбаевтың физика саласына қосқан үлесін жаз. 2. Мәтіннен Қаныш Сәтбаевтың география саласына қосқан үлесін жаз. 3. «Сейсмикалық толқын» дегеніміз не екенін қосымша ақпараттан тауып, қысқаша түсіндір. 4. Қазақстан картасынан Жезқазған қаласын тауып, оның қандай табиғи ресурстарға бай екенін жазыңдар. 5. Физика мен география пәндерінің байланысын түсіндіретін 2 сөйлем құрастыр. 1._____________________________________________________ 2._____________________________________________________
|
Оқушылар жаңа сабақты меңгеріп ,тапсырмалар орындайды.
Оқушылар ChatGPT көмегімен берілген тапсырманы орындайды.
Оқушылар стиммульяциялық прграммада ерілген тапсырманы орындайды.
Оқушылар оқулықтағы тапсырманы орындайды.
Оқушылар функционалдық сауаттылық тапсырмасын орындайды. |
Дискриптор : Физика пәнімен коммикс видео материалдар ар0ылы танысып, физика пәнінің негізгі мақсатын айта алады;
1 балл
Дискриптор :
Стиммульяциялық программа көмегімен тақырыпқа сай Күн жүйесін бақылап зерттейді
Коссикс көмегімен тақырыпты меңгере алады;
2 балл
Дискриптор : Табиғи және жасанды құбылыстарды ажырата алады;
1 балл
Дискриптор :
Физикалық құбылыстарға өмірден мысалдар келтіре алады;
Зат пен денені ажырата алады;
2 балл
Дискриптор :
Физиканың дамуфна үлес қосқан ғалымдарды біледі; Мәтін бойынша ғалымдардың ақан жаңалықтарын жаза алады;
Мәтіннен Қаныш Сәтбаевтың физика саласына қосқан үлесін жаза алады;
2 балл
|
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Cергіту 3 минут |
Нейро жаттығулар « Оң қол,сол қол» нейрожаттығуын жасайды |
Оқушылар нейрожаттығуларды орындайды. |
Мақтау ,мадақтау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут
Рефексия
Бағалау
Үй тапсырмасы
|
Сабақты бекіту тапсырмасы
Wordwoll https://wordwall.net/resource/69301562
Табиғи және жасанды ойыны.Төмендегі тұжырымдарды оқып, әрқайсысына 'Табиғи' немесе 'Жасанды' деп жауап бер. 1. ? Кемпірқосақ пайда болды. __________________ 2. ? Автокөлік қозғалып бара жатыр. __________________ 3. ? Толқындар теңіз жағасына соғылды. __________________ 4. ? Шам жанып тұр. __________________ 5. ⛈ Найзағай жарқ етті. __________________ 6. ? Үлкен көп қабатты үй салынды. __________________ 7. ? Жанартау атқылады. __________________ 8. ? Телефон қоңырау шалды. __________________ 9. ☀️ Күн шығып, жылу берді. __________________ 10. ? Зымыран ғарышқа ұшты. __________________
|
Сабақты бекітуге берілген тапсырманы орындайды. |
Дискриптор : Тұжырымдарды оқып, әрқайсысына 'Табиғи' немесе 'Жасанды' деп жауап бере алады;
Сабақты бекіту тапсырмасын дұрыс орындай алады;
2 балл
|
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия «Құбылыстар» рефлексиясы
Үй тапсырмасы:Тақырыпты оқу,видео сабақты қарау. Оқулық соңындағы сұрақтарға жауап жазу..Тақырыпқа байланысты қызықты зерттеу мен үй жағдайында қауіпсіздік шарасын сақтай отырып эксперименттер жасап видео материал дайындасаңыз да болады. |
Сабаққа кері байланыс қалдыраады. Жұмыс парағында Өзін өзі бағалап бағалап сабақтың соңында хабарлайды. |
Жұмыс парағында Өзін-өзі бағалау жүргізеді.
|
Кері байланыс стиккерлері
Жұмыс парағы |
Оқушының жұмыс парағы
|
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.1- физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру; |
Жаңа сабақ
Жаңа сабақ
https://youtu.be/dYvj-L4hsBc?si=OLAUZ6eELhe-c4km

Стиммульяциялық программа көмегімен тақырыпқа сай тапсырманы зерттейді
https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=gp_velikostplanet&l=ru


ChatGPT көмегімен берілген тапсырманы орындайды.





Физика пәнінің ғылымының негізін қалаған ғалымдар.
Физика пәнінің ғылымының негізін қалаған ғалымдар.



Жеке тапсырма
Суреттен табиғи және жасанды құбылыстарды ажыратып ажзыңыз.



Оқулықпен жұмыс
Кестедегі физикалық құбылыстарға мысалдар келтіріңіз:
|
Физикалық құбылыстар |
Физикалық құбылыстың мысалдары |
|
Механикалық |
|
|
Жылулық |
|
|
Дыбыстық |
|
|
Жарық |
|
|
Электрлік |
|
|
Магниттік |
|
Жұптық тапсырма.
Заттар мен денелерді ажыратып жазыңыздар.
|
Заттар |
|
Физикалық денелер |
|
|
Кесе |
|
|
Стақан |
||
|
Ағаш |
||
|
Ауа |
||
|
Шыны |
||
|
Сүт |
||
|
Көл |
||
|
Парта |
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы
Физика пәнінің дамуына үлес қосқан ғалымдар
Физика пәнінің
дамуына үлес қосқан ғалымдар
Физика – табиғат құбылыстарын зерттейтін ғылым. Оның дамуына
көптеген ұлы ғалымдар өз үлесін қосты. Мысалы, Исаак Ньютон
(1643–1727) бүкіләлемдік тартылыс заңын ашып, механика негізін
қалады. Майкл Фарадей (1791–1867) электрмагнетизм саласында маңызды