“БЕКІТЕМІН”
ОІЖ директор орынбасары:
.................. Д.Шардарбеков
ШЫМКЕНТ ҚАЛАСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ
«Шымкент аграрлық-техникалық колледжі»МКҚК

Тақырыбы: «Линза. Жұқа линза формуласы Линзада кескін жасау.Оптикалық аспаптар».
\
Оқытушы: ..................................... А.Кулметов
Шымкент 2025 ж
А
шық сабақ жоспары
|
Сабақ тақырыбы |
Линза. Жұқа линза формуласы. Линзада кескін жасау. Оптикалық аспаптар.
|
|||||
|
Модуль /пән атауы |
ОН 15.6. Электромагниттік және радиоактивті сәулеленудің сипатын түсіндіру, нанотехнологияның негізгі жетістіктерін сипаттау. |
|||||
|
Педагог |
А.Кулметов |
|||||
|
Курс, оқу жылы, топ |
I курс, Аэ24-06 топ 3.04.2025 жыл. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
- Линзалар жүйесінде сәулелердің жолын сала аласыңдар; Әртүрлі радиустағы екі сфералық беттен тұратын жұқа линзаның формуласын есептер шығаруда қолдана аласыңдар. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Сабақтың соңында студенттер: - линзаның әр түрі үшін жұқа линзаның формуласын жазады; - есептерді шығарған кезде радиусы әр түрлі екі сфералық бетінен құрылған жұқа линзаның формуласын қолданады. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Студенттер: Тәжірибеден алынған негізгі тұжырымдарды өз бетінше тұжырымдау Дәлелді әңгіме жүргізіңіз. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер /A series of useful phrases for dialogue / writing: Линзаның фокустық ұзындығы ...тәуелді Егер объектив жазық-дөңес болса, онда оның радиусы ... Радиустың азаяуымен .... |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, сызу, информатика |
|||||
|
Бастапқы білім |
Сыну заңы, сәуленің реверсивтілік заңы, жұқа линзаның формуласы. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
|
Мұғалім студенттермен сәлемдеседі және сабақта жоқ оқушыларды анықтайды. Студенттердің білімін пысықтау үшін келесі сұрақтарды қояды.
Нәтижесінде мұғалім оқушыларды электр станциясы туралы ой пікірлерін білу болып табылады. Олармен бірге сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттары мен жетістік критерийлерін тұжырымдайды және сабақтың жұмыс жоспарын жасайды.
Жұмыс жоспары: 1. Жұппен жұмыс жасай отырып, линза туралы түсінік беру. 2. Жаңа материалды меңгеріп алу. 3. Топтағы жұмыс нәтижелерін бір біріне ұсыну, 4. Өзара кері байланыс беру. |
Слайд суреттер |
||||
|
Жаңа сабақ Жаңа материалды оқып үйрену Есептер шығару |
Оптикалық аспаптардың негізгі бөлігі – линза. Линзалар – екі сфералық бетпен шектелген мөлдір шыны денелер. Линзалардың 2 түрі бар: жинағыш (өзінен өткен жарықты фокусы деп аталатын нүктеде жинақтайды) және шашыратқыш (өзінен өткен жарықты жан-жаққа шашыратады).
Линзаның оптикалық күші деп бас фокус аралығына кері шаманы айтады. Линзаның оптикалық күші диоптриямен өлшенеді.
D = 1/F Жұқа линза формуласы:
Жұппен жұмыс. Оқушылар жұптасып жұмыс жасайды және тапсырмаға сәйкес тапсырманы орындайды. 1. Жарықтың түзу сызықты таралу заңы. 2. Жарықтың шағылу заңы. 3. Жарықтың сыну заңы. 4. Линзаның неше турі бар. 5. Оптикалық аспаптарға мысал келтіріңіз. Есептер шығару.
Қосымша 1.
Кескіннің сипаттамалары:жалған;тура;кішірейтілген. Қосымша 2. Егер дене фокуспен 2 еселенген фокс арасында орналасса
Кескіннің сипаттамалары:шын;төкерілген;үлкейтілген. Осыдан кейін студенттер жұмыс нәтижелерін талқылауға кіріседі. Нәтижелерді талқылау. |
Оптикалық аспаптар Лазер сәулелері
Сызбалар |
||||
|
Сабақтың соңы
|
Оқушылар осы сабақтың жетістіктері мен қиындықтарын талқылайды. Түсіндім…. Маған ... қиын болды Маған тағы .... қажет Үй тапсырмасы:
|
|
||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалайтексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Студенттерге қолдау көрсету жұқа линза формуласын талқылау, эксперимент нәтижелерін талқылау және оқытушының мәтінмен өздік жұмысы, есептерді шешуде мұғалімнің өзара кеңесі мен кеңесі арқылы жоспарланған.
|
Оқушылардың оқулықпен өздік жұмыстарын талқылау және сабақ соңында есептерді шешу арқылы оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін тексеру жоспарланған. |
Эксперимент кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақтау, жағымды психологиялық микроклимат құру, сабақ барысында жұмыс пен жұмыс түрлерін өзгерту арқылы оқушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жоспарланған.
|
||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюдыжоспарлапотырсыз? |
Қабілеті жоғары оқушылар жұппен өлшеулер жүргізгеннен кейін қорытынды шығарады, Сондай-ақ, бірінші тапсырманың (д) сұрағы тапсырмаларды тезірек есептейтін студенттерге жоспарланған |
|||||
|
Барлық оқушылар: Оқушылардың көбі:
Оқушылардың кей-біреулері: |
- линзаның әр түрі үшін жұқа линзаның формуласын жазады; - есептерді шығарған кезде мұғалімнің көмегінсіз радиусы әр түрлі екі сфералық бетінен құрылған жұқа линзаның формуласын қолданады; - радиусы әр түрлі екі сфералық бетінен құрылған жұқа линзаның формуласын қолданып, есептерді шығарған кезде белгілермен қателіктер жібереді; |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
Жалпы баға |
||||||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
||||||
|
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
||||||
|
Сабақ барысында топ туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
|
Уақыт |
5 |
10 |
15 |
20 |
25 |
30 |
35 |
40 |
45 |
50 |
55 |
60 |
65 |
70 |
75 |
80 |
85 |
90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ұйымдастыру |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасын тексеру |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жаңа тақырыпты бекіту |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау және үйге тапсырма беру |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Физика пәнінен ашық сабақ: "Геометриялық оптика. Жарықтың түзу сызықты таралу заңы"."
Физика пәнінен ашық сабақ: "Геометриялық оптика. Жарықтың түзу сызықты таралу заңы"."
“БЕКІТЕМІН”
ОІЖ директор орынбасары:
.................. Д.Шардарбеков
ШЫМКЕНТ ҚАЛАСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ
«Шымкент аграрлық-техникалық колледжі»МКҚК

Тақырыбы: «Линза. Жұқа линза формуласы Линзада кескін жасау.Оптикалық аспаптар».
\
Оқытушы: ..................................... А.Кулметов
Шымкент 2025 ж
А
шық сабақ жоспары
|
Сабақ тақырыбы |
Линза. Жұқа линза формуласы. Линзада кескін жасау. Оптикалық аспаптар.
|
|||||
|
Модуль /пән атауы |
ОН 15.6. Электромагниттік және радиоактивті сәулеленудің сипатын түсіндіру, нанотехнологияның негізгі жетістіктерін сипаттау. |
|||||
|
Педагог |
А.Кулметов |
|||||
|
Курс, оқу жылы, топ |
I курс, Аэ24-06 топ 3.04.2025 жыл. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
- Линзалар жүйесінде сәулелердің жолын сала аласыңдар; Әртүрлі радиустағы екі сфералық беттен тұратын жұқа линзаның формуласын есептер шығаруда қолдана аласыңдар. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Сабақтың соңында студенттер: - линзаның әр түрі үшін жұқа линзаның формуласын жазады; - есептерді шығарған кезде радиусы әр түрлі екі сфералық бетінен құрылған жұқа линзаның формуласын қолданады. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Студенттер: Тәжірибеден алынған негізгі тұжырымдарды өз бетінше тұжырымдау Дәлелді әңгіме жүргізіңіз. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер /A series of useful phrases for dialogue / writing: Линзаның фокустық ұзындығы ...тәуелді Егер объектив жазық-дөңес болса, онда оның радиусы ... Радиустың азаяуымен .... |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, сызу, информатика |
|||||
|
Бастапқы білім |
Сыну заңы, сәуленің реверсивтілік заңы, жұқа линзаның формуласы. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
|
Мұғалім студенттермен сәлемдеседі және сабақта жоқ оқушыларды анықтайды. Студенттердің білімін пысықтау үшін келесі сұрақтарды қояды.
Нәтижесінде мұғалім оқушыларды электр станциясы туралы ой пікірлерін білу болып табылады. Олармен бірге сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттары мен жетістік критерийлерін тұжырымдайды және сабақтың жұмыс жоспарын жасайды.
Жұмыс жоспары: 1. Жұппен жұмыс жасай отырып, линза туралы түсінік беру. 2. Жаңа материалды меңгеріп алу. 3. Топтағы жұмыс нәтижелерін бір біріне ұсыну, 4. Өзара кері байланыс беру. |
Слайд суреттер |
||||
|
Жаңа сабақ Жаңа материалды оқып үйрену Есептер шығару |
Оптикалық аспаптардың негізгі бөлігі – линза. Линзалар – екі сфералық бетпен шектелген мөлдір шыны денелер. Линзалардың 2 түрі бар: жинағыш (өзінен өткен жарықты фокусы деп аталатын нүктеде жинақтайды) және шашыратқыш (өзінен өткен жарықты жан-жаққа шашыратады).
Линзаның оптикалық күші деп бас фокус аралығына кері шаманы айтады. Линзаның оптикалық күші диоптриямен өлшенеді.
D = 1/F Жұқа линза формуласы:
Жұппен жұмыс. Оқушылар жұптасып жұмыс жасайды және тапсырмаға сәйкес тапсырманы орындайды. 1. Жарықтың түзу сызықты таралу заңы. 2. Жарықтың шағылу заңы. 3. Жарықтың сыну заңы. 4. Линзаның неше турі бар. 5. Оптикалық аспаптарға мысал келтіріңіз. Есептер шығару.
Қосымша 1.
Кескіннің сипаттамалары:жалған;тура;кішірейтілген. Қосымша 2. Егер дене фокуспен 2 еселенген фокс арасында орналасса
Кескіннің сипаттамалары:шын;төкерілген;үлкейтілген. Осыдан кейін студенттер жұмыс нәтижелерін талқылауға кіріседі. Нәтижелерді талқылау. |
Оптикалық аспаптар Лазер сәулелері
Сызбалар |
||||
|
Сабақтың соңы
|
Оқушылар осы сабақтың жетістіктері мен қиындықтарын талқылайды. Түсіндім…. Маған ... қиын болды Маған тағы .... қажет Үй тапсырмасы:
|
|
||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалайтексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Студенттерге қолдау көрсету жұқа линза формуласын талқылау, эксперимент нәтижелерін талқылау және оқытушының мәтінмен өздік жұмысы, есептерді шешуде мұғалімнің өзара кеңесі мен кеңесі арқылы жоспарланған.
|
Оқушылардың оқулықпен өздік жұмыстарын талқылау және сабақ соңында есептерді шешу арқылы оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін тексеру жоспарланған. |
Эксперимент кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақтау, жағымды психологиялық микроклимат құру, сабақ барысында жұмыс пен жұмыс түрлерін өзгерту арқылы оқушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жоспарланған.
|
||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюдыжоспарлапотырсыз? |
Қабілеті жоғары оқушылар жұппен өлшеулер жүргізгеннен кейін қорытынды шығарады, Сондай-ақ, бірінші тапсырманың (д) сұрағы тапсырмаларды тезірек есептейтін студенттерге жоспарланған |
|||||
|
Барлық оқушылар: Оқушылардың көбі:
Оқушылардың кей-біреулері: |
- линзаның әр түрі үшін жұқа линзаның формуласын жазады; - есептерді шығарған кезде мұғалімнің көмегінсіз радиусы әр түрлі екі сфералық бетінен құрылған жұқа линзаның формуласын қолданады; - радиусы әр түрлі екі сфералық бетінен құрылған жұқа линзаның формуласын қолданып, есептерді шығарған кезде белгілермен қателіктер жібереді; |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
Жалпы баға |
||||||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
||||||
|
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
||||||
|
Сабақ барысында топ туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
|
Уақыт |
5 |
10 |
15 |
20 |
25 |
30 |
35 |
40 |
45 |
50 |
55 |
60 |
65 |
70 |
75 |
80 |
85 |
90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ұйымдастыру |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасын тексеру |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жаңа тақырыпты бекіту |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау және үйге тапсырма беру |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз























