Қысқа мерзімді жоспар
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
5 «В» сынып. Жаратылыстану пәні
|
Бөлім: |
Заттар және материалдар |
|
|
Педагогтің тегі, аты – жөні |
Тұрашева Кәмшат Селбайқызы |
|
|
Күні: |
18.11.2022ж |
|
|
Сынып: 5 «В» |
Қатысушылар саны: 22 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Физикалық және химиялық құбылыстар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.1.4- физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар: - «физикалық құбылыс» түсінігін біледі; - «химиялық құбылыс » түсінігін біледі; - физикалық және химиялық құбылыстар арасында айырмашылықтарды түсінеді; - берілген өзгерістерді неліктен химиялық немесе физикалық құбылысқа жатқызғандығын дәлелдеп, негіздей алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру (3 мин) Топқа бөлу (1 мин) Өткен сабаққа шолу(3 мин) |
Оқушылармен амандасамын, түгендеймін Психологиялық атмосфераны құру үшін «Ұшақ ұшыру» әдісін қолданамын. Ұшырылған ұшақтарды бір – бірден қайтадан жинату арқылы білім алушыларды төрт топқа біріктіремін. I топ Найзағай II топ Кемпірқосақ ІІІ топ Жауын ІV топ Қар
WORD WALL программасы арқылы өткен сабаққа шолу жүргіземін. «Сұрақ-жауап» әдісі 1.Диффузия дегеніміз не? 2. Заттың агрегаттық күйлерін ата 3. Заттардың қасиеттері дегеніміз? 4. Еру дегеніміз не? 5. Иілгіштік қасиетке мысал келтір 6. Газдардағы диффузияға мысал келтір 7. Заттардың қасиеттерін нешеге бөліп қарастырамыз? Аттарын ата 8. Заттардың физикалық қасиеттеріне қандай қасиеттер жатады? |
Білім алушылар мұғаліммен амандасады. Әр білім алушының қолына А4 парақтан жасалған ұшақтар беріледі. Оқушылар бүгінгі күнге жолдастарына қандай тілек тілейтінін айтады да барлығы бірге ұшырады. Білім алушылар төрт топқа бірігеді. WORD WALL программасы арқылы өткен сабақтағы тақырыптан сұрақтарға жауап береді. |
Білім алушыларға өз-өздерін бағалау үшін әр тапсырма ұпайы жазылған бағалау парағын беремін. Білім алушылар бірін- бірі бағалайды Дұрыс болған жағдайда 3 рет қол шапалақтайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(1минут) (4минут) (3минут) |
Миға шабуыл Қағазды алып ұсақтап жыртамын, одан соң шырпыны жағып жағамын. «Күн шұғыласы» әдісі арқылы әр топқа Табиғат құбылыстары туралы жазу парағы беріледі «Стоп кадр» әдісі арқылы білім алушыларға тақырыпты меңгеруге видео көрсетемін. |
Білім алушылар мұғалім көрінісінен физикалық және химиялық құбылыстарды ажыратып айтады. Әр топ білім алушылары жазып, оқып шығады. Білім алушылар видео көреді |
«Қол шапалақ» әдісі арқылы бағалау |
Қағаз, шырпы Табиғат құбылыстары сөзі жазылған А4 парақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (7 минут) |
«Білгеніңмен бөліс» топтық жұмыс Тапсырма Әр топқа құбылыс атаулары жазылған парақшалар және соларға сәйкес сөйлем жазылған қағаз қиындылары таратылады. Сәйкестендіріп, түсіндіріп шығу керек. |
Білім алушылар топтасып тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: I топ Жалпы табиғат құбылыстары туралы ақпарат береді; II топ Физикалық құбылыстарға сәйкес ақпаратпен бөліседі; III-топ Химиялық құбылыстарға сәйкес ақпаратпен бөліседі; ІV-топ Биологиялық құбылыстарға тән ерекшеліктерді мысалдарымен айтады. |
Қима қағаздар, А4 парақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(5 минут) |
Жұптық жұмыс «Суреттерді таны» Көрсетілген суреттерді кестеге дұрыс орналастыру керек.
|
Білім алушылар жұптасып тапсырманы орындайды |
Дескриптор: Физикалық және химиялық құбылыстарға қандай құбылыс жататынын айырып біледі . |
Тапсырма жазылған парақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(5 минут) |
Жеке жұмыс «Ақиқат және жалған»
|
Білім алушылар жеке өздері қай сөйлем ақиқат, қай сөйлем жалған екенін анықтайды.
|
Дескриптор: Күнделікті тұрмыста кездесетін құбылыстарды ажыратып біледі
|
Слайд, А4 қағазға жазылған тапсырмалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4 мин |
Сергіту сәті Тәжірибе жасайық! Ұнтақтың құрамы 1. Ас содасы – 30 г (үш шай қасық). 2. Лимон қышқылы – 60 г ( алты шай қасық). 3. Қант ұнтағы(пудра) – 50 г (бес шай қасық). Дайындау нұсқауы. 1. Құрғақ сопақ ыдыс дайындап аламыз. 2. Өлшенген содамен лимон қышқылын құрғақ сопақ ыдысқа құямыз. 3. Ұсақ ұнтақталғанша араластырамыз. 4. Қант ұнтағын қосамыз. Бірқалыпты болғанша қайтадан араластырамыз. 5. Дайындалған қоспаны тығыз жабылатын қақпағы бар шөлмек ыдысқа қайта құямыз. Сусынның құрамы 1. Бір стақан су (шырын, морс және т.б.) 2. Дайын ұнтақ – 20 г (ек і шайқасық) 3. Стақан суға соданы қосып араластырамыз. Ұнтақтың кристалдары сұйықтықпен реакцияға түсіп, көмірқышқыл газын бөліп шығарады.
|
Білім алушылар бірлесе отырып лимонад сусынын дайындайды. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы (6 минут) Рефлексия (2 минут) Үйге тапсырма |
WORD WALL программасы арқылы білім алушыларға қалыптастырушы бағалау тапсырмасы беріледі.
Ең басында қолданған ұшақтарға: Мен түсіндім: Бүгін мен үшін қиын сұрақтар туындады:
Үйге тапсырма: 21- тақырыпты оқу |
Білім алушылар қалыптастырушы тапсырманы орындайды
|
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Тұрашева Кәмшат СелбайқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Физикалық және химиялық құбылыстар
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Физикалық және химиялық құбылыстарМатериал туралы қысқаша түсінік
Бұл материалда
Оқушылар:
- «физикалық құбылыс» түсінігін біледі;
- «химиялық құбылыс » түсінігін біледі;
- физикалық және химиялық құбылыстар арасында айырмашылықтарды түсінеді;
- берілген өзгерістерді неліктен химиялық немесе физикалық құбылысқа жатқызғандығын дәлелдеп, негіздей алады.
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі 5 «В» сынып. Жаратылыстану пәні
Сабақтың барысы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













