Материалдар / Физикалық және химиялық құбылыстар
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Физикалық және химиялық құбылыстар

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушылар: - «физикалық құбылыс» түсінігін біледі; - «химиялық құбылыс » түсінігін біледі; - физикалық және химиялық құбылыстар арасында айырмашылықтарды түсінеді; - берілген өзгерістерді неліктен химиялық немесе физикалық құбылысқа жатқызғандығын дәлелдеп, негіздей алады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Қаңтар 2023
157
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

5 «В» сынып. Жаратылыстану пәні

Бөлім:

Заттар және материалдар

Педагогтің тегі, аты жөні

Тұрашева Кәмшат Селбайқызы

Күні:

18.11.2022ж

Сынып: 5 «В»

Қатысушылар саны: 22

Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы

Физикалық және химиялық құбылыстар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.3.1.4- физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату

Сабақтың мақсаты

Оқушылар:

- «физикалық құбылыс» түсінігін біледі;

- «химиялық құбылыс » түсінігін біледі;

- физикалық және химиялық құбылыстар арасында айырмашылықтарды түсінеді;

- берілген өзгерістерді неліктен химиялық немесе физикалық құбылысқа жатқызғандығын дәлелдеп, негіздей алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру (3 мин)







Топқа бөлу

(1 мин)









Өткен сабаққа шолу(3 мин)

Оқушылармен амандасамын, түгендеймін

Психологиялық атмосфераны құру үшін «Ұшақ ұшыру» әдісін қолданамын.







Ұшырылған ұшақтарды бір – бірден қайтадан жинату арқылы білім алушыларды төрт топқа біріктіремін.



I топ Найзағай

II топ Кемпірқосақ

ІІІ топ Жауын

ІV топ Қар


WORD WALL программасы арқылы өткен сабаққа шолу жүргіземін.

«Сұрақ-жауап» әдісі

1.Диффузия дегеніміз не?

2. Заттың агрегаттық күйлерін ата

3. Заттардың қасиеттері дегеніміз?

4. Еру дегеніміз не?

5. Иілгіштік қасиетке мысал келтір

6. Газдардағы диффузияға мысал келтір

7. Заттардың қасиеттерін нешеге бөліп қарастырамыз? Аттарын ата

8. Заттардың физикалық қасиеттеріне қандай қасиеттер жатады?

Білім алушылар мұғаліммен амандасады.


Әр білім алушының қолына А4 парақтан жасалған ұшақтар беріледі. Оқушылар бүгінгі күнге жолдастарына қандай тілек тілейтінін айтады да барлығы бірге ұшырады.



Білім алушылар төрт топқа бірігеді.











WORD WALL программасы арқылы өткен сабақтағы тақырыптан сұрақтарға жауап береді.






























Білім алушылар бірін- бірі бағалайды

Дұрыс болған жағдайда 3 рет қол шапалақтайды































Мои занятия (wordwall.net)

(1минут)







(4минут)



(3минут)

Миға шабуыл

Қағазды алып ұсақтап жыртамын, одан соң шырпыны жағып жағамын.



«Күн шұғыласы» әдісі арқылы әр топқа Табиғат құбылыстары туралы жазу парағы беріледі

«Стоп кадр» әдісі арқылы білім алушыларға тақырыпты меңгеруге видео көрсетемін.



Білім алушылар мұғалім көрінісінен физикалық және химиялық құбылыстарды ажыратып айтады.



Әр топ білім алушылары жазып, оқып шығады.







Білім алушылар видео көреді









«Қол шапалақ» әдісі арқылы бағалау









Табиғат құбылыстары сөзі жазылған А4 парақ





Химиялық және физикалық құбылыстар 7-сынып химия - YouTube

Сабақтың ортасы

(7 минут)

«Білгеніңмен бөліс» топтық жұмыс

Тапсырма

Әр топқа құбылыс атаулары жазылған парақшалар және соларға сәйкес сөйлем жазылған қағаз қиындылары таратылады. Сәйкестендіріп, түсіндіріп шығу керек.






Білім алушылар топтасып тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

I топ

Жалпы табиғат құбылыстары туралы ақпарат береді.

II топ

Физикалық құбылыстарға сәйкес ақпаратпен бөліседі.


III-топ

Химиялық құбылыстарға сәйкес ақпаратпен бөліседі;

ІV-топ

Биологиялық құбылыстарға тән ерекшеліктерді мысалдарымен айтады.


Қима қағаздар, А4 парақ

(5 минут)

Жұптық жұмыс

«Суреттерді таны»

Көрсетілген суреттерді кестеге дұрыс орналастыру керек.


Білім алушылар жұптасып тапсырманы орындайды

Дескриптор:

Физикалық және химиялық құбылыстарға қандай құбылыс жататынын айырып біледі .

Тапсырма жазылған парақтар

(5 минут)

Жеке жұмыс

«Ақиқат және жалған»

Ағашты аралағанда үгіндінің

түзілуі физикалық құбылысқа

жатады.

Май күйгенде қоңырсыған

иістің шығуы физикалық

құбылысқа жатады.

Қағаз сүлгінің суды сіңіруі

химиялық құбылысқа жатады.

Автокөлік қозғалтқышында

бензиннің жануы химиялық

құбылысқа жатады.


Білім алушылар жеке өздері қай сөйлем ақиқат, қай сөйлем жалған екенін анықтайды.






Дескриптор:

Күнделікті тұрмыста кездесетін құбылыстарды ажыратып біледі



Слайд, А4 қағазға жазылған тапсырмалар

4 мин

Сергіту сәті

Тәжірибе жасайық!

Ұнтақтың құрамы

1. Ас содасы – 30 г (үш шай қасық).

2. Лимон қышқылы – 60 г ( алты шай қасық).

3. Қант ұнтағы(пудра) – 50 г (бес шай қасық).

Дайындау нұсқауы.

1. Құрғақ сопақ ыдыс дайындап аламыз.

2. Өлшенген содамен лимон қышқылын құрғақ сопақ ыдысқа құямыз.

3. Ұсақ ұнтақталғанша араластырамыз.

4. Қант ұнтағын қосамыз. Бірқалыпты болғанша қайтадан араластырамыз.

5.

Дайындалған қоспаны тығыз жабылатын қақпағы бар шөлмек ыдысқа

қайта құямыз.

Сусынның құрамы

1. Бір стақан су (шырын, морс және т.б.)

2. Дайын ұнтақ – 20 г (ек і шайқасық)

3. Стақан суға соданы қосып араластырамыз. Ұнтақтың кристалдары

сұйықтықпен

реакцияға түсіп, көмірқышқыл газын бөліп шығарады.


Білім алушылар бірлесе отырып лимонад сусынын дайындайды.



Сабақ соңы

(6 минут)

Рефлексия

(2 минут)

Үйге тапсырма

WORD WALL программасы арқылы білім алушыларға қалыптастырушы бағалау тапсырмасы беріледі.



Ең басында қолданған ұшақтарға:

Мен түсіндім:

Бүгін мен үшін қиын сұрақтар туындады:



Үйге тапсырма:

21- тақырыпты оқу

Білім алушылар қалыптастырушы тапсырманы орындайды







10 балдық жүйемен бағаланады.

Әр білім алушының қасына барып дұрыс жауаптарының санын аламын.



https://wordwall.net/resource/34343159


578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!