|
Бөлім: |
5.2 A Заттар және материалдар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Физикалық және химиялық құбылыстар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.3.1.4- физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату |
|
Сабақтың мақсаты: |
Химиялық және физикалық құбылыстарды ажыратады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу |
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
ҚБ бағалау |
Оқулық, дәптер
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі 1.Табиғат құбылыстарын атаңдар? 2. Физикалық құбылыстардың химиялық құбылыстардан айырмашылығы неде? 3. Күнделікті өмірде сен қандай химиялық және физикалық құбылыстармен кездесесің? |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
ҚБ мадақтау |
Үлестірмелі материал |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 5 мин. |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Тәжірибе жүргізіп сұрақтарды талдайды. |
Видеоролик |
|
5 мин |
1-тапсырма. Өзіңді тексер: Жеке жұмыс. 1.Мына құбылыстардың ішінен қайсысы физикалық екенін анықта. 1.Пружинаның серпіңдігі 2.Шәйнектің таттануы 3.Өсімдіктің шіруі 4. Судың бетіндегі мұз 5 Металдың майысуы 6. Алма шырынының ашуы 7. Судың қатуы 8.Сүттің ашуы 9. Табиғи газдың жануы 2.Мына құбылыстардың ішінен қайсысы химиялық екенін анықта. 1.Мұздың еруі 2.Мыс сымының қараюі 3. Парафиннің балқуы 4. Суда қанттың еруі 5. Табада тамақтың күюі 6.Сіріңкенің жануы 7. Жұмыртқаның шіруі |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ мадақтау Дескриптор: --Физикалық құбылыстарды ажыратады – 1 балл. -Химиялық құбылыстарды ажыратады – 1 балл. |
Үлестірмелі материал |
|
10 мин |
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
1-Тәжірибе. Тәжірибені суретке қарап анықтайды. Бұл физикалық құбылысты түсіндіреді. Аққала қандай заттардан жасалған? Температура режімі өзгергеннен кейін оған не болды? Заттың қасиеті өзгерді ме? Заттың бір күйінен басқа күйін ауысуы кезінде өз қасиетін өзгертпейтіні туралы тәжірибе ойлап табады.
2-Тәжірибе. Бізге қажет: қағаз және сіріңке. 1. Қағазды бүктеп, отқа төзімді бетке қойады. 2. Қағазды жағып, оның толық жанып кетуін күтеді. 3. Жанып болған соң, қағаз қалай өзгерді? Заттың қасиеті өзгерді ме?
Тәжірибе нәтижесі бойынша кестені толтырады.
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Тәжірибені орындайды. 2. Тәжірибе нәтижесі бойынша кестені толтырады. |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
7 мин |
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
1. Суреттерді екі топқа бөледі: физикалық құбылыстардың мысалы, химиялық құбылыстардың мысалы. Неліктен екенін түсіндіреді...
2. Кестені берілген құбылыс мысалдарымен толтырып жазады: Құбырды тот басты, терезе әйнегі сынды, автомобиль қозғалтқышында жанармай жанады, қайық жүзеді.
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Тапсырмаларды талдап сипаттайды 2.Кестені толтырады. |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлекси3 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
ҚБ мадақтау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Физикалық және химиялық құбылыстар
Физикалық және химиялық құбылыстар
|
Бөлім: |
5.2 A Заттар және материалдар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Физикалық және химиялық құбылыстар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.3.1.4- физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату |
|
Сабақтың мақсаты: |
Химиялық және физикалық құбылыстарды ажыратады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу |
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
ҚБ бағалау |
Оқулық, дәптер
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі 1.Табиғат құбылыстарын атаңдар? 2. Физикалық құбылыстардың химиялық құбылыстардан айырмашылығы неде? 3. Күнделікті өмірде сен қандай химиялық және физикалық құбылыстармен кездесесің? |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
ҚБ мадақтау |
Үлестірмелі материал |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 5 мин. |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Тәжірибе жүргізіп сұрақтарды талдайды. |
Видеоролик |
|
5 мин |
1-тапсырма. Өзіңді тексер: Жеке жұмыс. 1.Мына құбылыстардың ішінен қайсысы физикалық екенін анықта. 1.Пружинаның серпіңдігі 2.Шәйнектің таттануы 3.Өсімдіктің шіруі 4. Судың бетіндегі мұз 5 Металдың майысуы 6. Алма шырынының ашуы 7. Судың қатуы 8.Сүттің ашуы 9. Табиғи газдың жануы 2.Мына құбылыстардың ішінен қайсысы химиялық екенін анықта. 1.Мұздың еруі 2.Мыс сымының қараюі 3. Парафиннің балқуы 4. Суда қанттың еруі 5. Табада тамақтың күюі 6.Сіріңкенің жануы 7. Жұмыртқаның шіруі |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ мадақтау Дескриптор: --Физикалық құбылыстарды ажыратады – 1 балл. -Химиялық құбылыстарды ажыратады – 1 балл. |
Үлестірмелі материал |
|
10 мин |
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
1-Тәжірибе. Тәжірибені суретке қарап анықтайды. Бұл физикалық құбылысты түсіндіреді. Аққала қандай заттардан жасалған? Температура режімі өзгергеннен кейін оған не болды? Заттың қасиеті өзгерді ме? Заттың бір күйінен басқа күйін ауысуы кезінде өз қасиетін өзгертпейтіні туралы тәжірибе ойлап табады.
2-Тәжірибе. Бізге қажет: қағаз және сіріңке. 1. Қағазды бүктеп, отқа төзімді бетке қойады. 2. Қағазды жағып, оның толық жанып кетуін күтеді. 3. Жанып болған соң, қағаз қалай өзгерді? Заттың қасиеті өзгерді ме?
Тәжірибе нәтижесі бойынша кестені толтырады.
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Тәжірибені орындайды. 2. Тәжірибе нәтижесі бойынша кестені толтырады. |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
7 мин |
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
1. Суреттерді екі топқа бөледі: физикалық құбылыстардың мысалы, химиялық құбылыстардың мысалы. Неліктен екенін түсіндіреді...
2. Кестені берілген құбылыс мысалдарымен толтырып жазады: Құбырды тот басты, терезе әйнегі сынды, автомобиль қозғалтқышында жанармай жанады, қайық жүзеді.
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Тапсырмаларды талдап сипаттайды 2.Кестені толтырады. |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлекси3 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
ҚБ мадақтау |
|
шағым қалдыра аласыз



















