Материалдар / Физикалық құбылыстар құпиясы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Физикалық құбылыстар құпиясы

Материал туралы қысқаша түсінік
Өте керемет
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қараша 2018
567
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҰМЖ тарауы: Энергия Мектеп: «Боранқұл орта мектебі» КММ

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Жаманқұлова А.Т:

Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Потенциялдық энергия


Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты

(оқу жоспарына сілтеме)

7.2.3.4 - жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергия формуласын қолдану.




Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Потенциалдық энергияның ұғымын түсінеді.

Көптеген оқушылар істей алады: Потенциалдық энергия формулаларына сипаттама береді, есептер шығаруда қолдана біледі.

Кейбір оқушылар істей алады: Ауырлық күші жұмысы, серпімділік күші жұмыстары мен потенциалдық энергия байланысын тұжырымдайды, мысалдар келтіреді. Потенциалдық энергия салыстырмалы сипат алу себебін түсіндіреді. Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындай алады.



Бағалау критерийі

1. Потенциалдық энергия ұғымын түсіндіреді.

2. Потенциалдық энергия формуласына сипаттама береді, формулалардаы түрлендіріп, есептер шығаруда қолдана алады.

3. Ауырлық күші жұмысы, серпімділік күші жұмыстары мен потенциалдық энергия байланысын тұжырымдайды, мысалдар келтіреді. Потенциалдық энергия салыстырмалы сипат алу себебін түсіндіре алады.



Тілдік мақсаттар












Тілдік мақсат:

Потенциалдық энергия анықтамасын тұжырымдайды.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Потенциалдық энергия, дененің ауырлық күші , серпімділік күші ұғымдарын меңгереді.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Энергия-.............................................

Потенциалдық энергия түрлері ..................................................

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Энергия,жұмыс,масса ,кинетикалық энергия, потенциялдық энергия терминдерін меңгереді.

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Масса

масса

Mass

Механикалық энергия

Механическая энергия

Mechanical energy

Кинетикалық энергия

Кинетическая энергия

Kinetic energy

Потенциалдық энергия

потенциальная энергия

potential energy

Жұмыс

работа

Work




Құндылықтарды дарыту


«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы »құндылығын негізге ала отырып,потенциалдық энергиясын меңгеру арқылы есептер шығаруды топ болып жүзеге асыруға баулу


Пәнаралық байланыс

Математика, дене шынықтыру


Алдыңғы білім

Кинетикалық энергия.


Caбaқтың

жocпapлaнғaн

кeзeңдepі

Caбaқтaғы жocпapлaнғaн іc-әpeкeт


Pecуpcтap


Сабақтың басы

7 мин

І. Ұйымдастыру

1.1.Оқушылармен амандасу; Сыныпты түгендеу.

1.2.«Жүректен – жүрекке » әдісі арқылы оқушылар бір – біріне жылы лебіздер айту арқылы сыныпта психологиялық ахуал туғызу.

1.3

I топ «Жұмыс»

II топ.« Қуат».

III топ. «Энергия»

IVтоп. «Кинетикалық энергия»

ІІ Алдыңғы білімді тексеру.

ІІІ.Миға шабуыл әдісін қолданып, демонстрация жасау.

Сұрақтар қою арқылы тақырып ашылады.











Слайд



Сабақтың ортасы

20 мин


І. Ой бөлісу (Мәтінмен жұмыс)

1.1 Постер қорғату арқылы тақырыпты ашу.

Iтоп

1. Потенциалдық, кинетикалық энергиялары бар денелерге мысал келтіріңдер.

2. Жер бетінен көтерілген дененің энергиясы болатынын дәлелдейтін мысал келтіріңдер.

II топ

3. Потенциалдық энергияны сипаттайтын оның қандай қасиеттері бар.

4. Неліктен потенциалдық энергия салыстырмалы сипат алады.

IIIтоп

5. Ауырлық күшінің жұмысымен потенциалдық энергия арасында қандай байланыс бар.

6. Ауырлық күші әрекет ететін дененің потенциалдық энергиясының формуласы қалай өрнектеледі?

IVтоп

7.Серпімділік күшінің жұмысы мен потенциялдық энернгияның арасындағы байланыс.

8. Сығылған(созылған) серіппенің потенциялдық энергиясының формуласы қалай өрнкетеледі?

Дескриптор:

1. Потенциалдық энергия ұғымын түсінеді.

2. Потенциалдық энергия түрлерінің формулаларын жаза алады.

3. Потенциалдық энергиясы бар денеге мысал келтіру.

4. Ауырлық күші, серпімділік күші жұмысы мен потенциалдық энергия байланысын тұжырымдайды.

5. Потенциалдың энергиясының қасиеттерін сипаттайды.

6. Потенциалдық энергия салыстырмалы сипат алу себебін түсінеді.

1.2 Сергіту сәті «Жаяу» әнін сынып болып орындау.

1.3«Джигсо» әдісі бойынша IV топқа тапсырмалар беру. Саралау әдісі қолданылып, деңгейлік тапсырмалар топтың деңгейіне сай беріледі.

1. Биіктігі 4 м сынып бөлмесінде биік­ тігі 70 см үстел орналасқан. Үстел үстінде жатқан массасы 300 г кітапты 120 см­ге жылжытқанда жасаған ауырлық күшінің жұмысы неге тең?

2. Массасы 20 кг дененің 9 м биіктікте Жерге қатысты потенциалдық энергиясы қандай болады?

3. Қатаңдығы 1,5 105 Н/м серіппені серпімділік күшінің әсерінен 2 см-ге ұзартса, серіппенің потенциялық энергиясы қандай болады?

4. Серіппені 5 см сығу үшін 150 Дж потенциялдық энергия жұмсалса, серіппенің қатаңдығы қандай болады?

Тапсырмаларды әр оқушы жеке орындап, жұппен, топпен тексереді.

Әр топтан 1 оқушы тақтаға шығып, тапсырманы орындайды.

Дұрыстығы слайдтан тексеріледі.

Дескриптор:

1. Есептің берілгенін жазу 1 ұпай

2. Формула жазу -1 ұпай

3. Дұрыс жауап-1 ұпай


Оқулық















Оқулық


Caбaқтың coңы

  1. мин

VI. Жаңа сабақты қорытындылау: Сұрыптау әдісі.

  1. Механикалық энергия дегеніміз не?

  2. Дененің жылдамдығы артқан сайын жұмыс істеу қабілеті арта ма?

  3. Кинетикалық грек тілінен аударғанда қандай мағына береді?

  4. Денелердің жасаған жұмысы қандай физикалық шамаға тәуелді?

  5. Деформацияланған дененің потенциялдық энергиясы қандай шамаларға тәуелді?

Кері байланыс:

«Табыс баспалдағы»

Өзін – өзі бағалау бетшесі

Оқушы-ның аты- жөні

Үй тапсыр-масы

Топтық жұмыс

Жұптық жұмыс

Сұрып-тау


Жалпы ұпайы

1.






2.






3.







Үй тапсырмасы: Күн,жел,су, атом энергисынын тиімді пайдалану тақырыбына эссе жазу.














Бағалау

парақшасы


Capaлaу –oқушылapғa қaлaй көбіpeк қoлдaу көpceтуді жocпapлaйcыз? Қaбілeті жoғapы oқушылapғa қaндaй міндeт қoюды жocпapлaп oтыpcыз?

Бaғaлaу – oқушылapдың мaтepиaлды мeңгepу дeңгeйін қaлaй тeкcepуді жocпapлaйcыз?

Бaғaлaу – oқушылapдың мaтepиaлды мeңгepу дeңгeйін қaлaй тeкcepуді жocпapлaйcыз?

Дeнcaулық жәнe қaуіпcіздік тexникacының caқтaлуы


Саралау кезінде топтық тапсырмалар арқылы оқушылардың ынтасы артады, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер туындайды, оқушыға дербес қолдау көрсету барысында оқушылардың сөйлесу дағдысы қалыптасады, оқу материалдары мен ресурстарын арқылы оқушылардың жеке қабілеттерін ашылады.


Қалыптастырушы бағалау,

Өзін-өзі бағалау.

бacбapмaқ әдіcі apқылы бaғaлaу, aуызшa бaғaлaу, cынып ішіндe жүpу apқылы бaғaлaу

Оқушылардың топтық жұмыс кезінде тапсырмаларды орындау кезінде денсаулықтарына зақым келмес үшін орындықтар мен үстелдердің дұрыс орналастырылуына назар аударамын.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.




Тексерілді:






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!