Фосфор және оның қосылыстары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Фосфор және оның қосылыстары

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материал ұстаздарға керек.Сабақ өткізуге көмегі бар
Материалдың қысқаша нұсқасы


«Бекітемін»:

Директордың орынбасары:............................... ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

«.......»....................20......ж.



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

 Бейметалдар және олардың маңызды қосылыстары


Мектеп: «Қарасу орта мектебі,

мектепке дейінгі шағын орталығымен»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Күні: 14.12.2018 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Бейсембек Н.Е.

Сынып: 9

Қатысқан: 10

қатыспаған: жоқ

Сабақтың тақырыбы

Фосфор және оның қосылыстары.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Фосфор,фосфордың аллотропиялық түрөзгерістері және олардың маңызды қосылыстарымен , олардың химиялық қасиеттерін білу


Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Фосфордың периодтық жүйедегі орны мен оның қосылыстарын біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

Фосфор және оның маңызды қосылыстарының алыну әдістерін және қандай заттармен әрекеттесетінін айта алады

Кейбір оқушылар:

Фосфор және оның маңызды қосылыстарының қайда,қалай қолдану керектігін біледі.

Бағалау критерийлері

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:

Білу және түсіну дағдысы: Фосфор,фосфин,фосфор қышқылы,фосфор оксиді,қызыл фосфор,ақ фосфор ұғымдары мен химиялық формулаларын біледі

Қолдану дағдысы: Реагенттер мен реакция өнімдері арасында сәйкесін таба алады

Сыни ойлау мен талдау дағдысы: Ой ұшқырлығы,логикалық ойлау,күнделікті өмірде өз білімдерін қолдану

Сөйлеу дағдысы: Оқушылар ақпарат алмасады

Тілдік мақсаттар



Оқушылар фосфордың қосылыстарының атауын айта және формуласын жаза алады

Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен терминдер.

Фосфор, Фосфин, фосфор қышқылы, фосфор оксиді, қызыл фосфор, ақ фосфор

Құндылықтарды

дарыту



-білім беру мен денсаулық сақтау жеке тұлғаны салауатты өмір салтында дамыту,қоршаған ортамен қарым-қатынасын экологиялық тәрбиелеу;

-топтық жұмыста ынтымақтастық,ұжымшылдық,тәжірибенің маңызын түсіну, еңбекке түсіну

-өз-өзіне құрмет көрсету, азаматтық жауапкершілік құндылықтары оқушылардың бойында қалыптастырылады.

Ресурстар

Оқулық,суреттер, интерактивті тақта ,бор, Менделеев кестесі

Пәнаралық байланыстар

Биология,география,жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ кезінде оқушыларға бейнеролик, презентация көрсетіледі.



Алдыңғы білім

6 сынып Жаратылыстану

§28.Қазақстанның жер қойнауы байлықтары

§29.Қазақстандағы пайдалы қазбаларды өңдеу орталықтары

7 сынып Химия

§18.Адам организміндегі химиялық элементтер

7 сынып Биология

§13.Су және элементтер,олардың тірі ағзалар үшін маңызы

8 сынып Химия

§18.Металдар мен бейметалдар

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал қалыптастыру.

-Сіз лидерсіз.Әрқашан белсендісіз



-Үнемі көтеріңкі көңіл-күйде жүресіз


-Сіз жұмыс істегенді,оқып үйренгенді ұнатасыз



-Сіз өте мейірімді жансыз. Жүрегіңіз жақсылық пен мейірімге толы


-Сіз креативті жансыз. Идеяңыз,фантазияңыз және энергияңыз мол



-Сіз керемет жансыз.Көметескенді ұнатасыз



-Сіз көп оқығанды ұнатасыз.


Оқушыларды топқа бөлу.

1-ші топ: Фосфор

2-ші топ: Фосфин

Үй тапсырмасын сұрау.Топтар бір-біріне өткен тақырыптан сұрақ қояды

Презентация




Түрлі пішіндер (оқушылар қалаған бір пішінді таңдап алады)






















Бір-бірін бағалайды.

Смайликтер

Сабақтың ортасы

5-7 мин















7-26 мин










26-31 мин















31-35 мин








«Миға шабуыл»

Химиялық жұмбақ

Менделеев қалашығында негізгі көшесінде 15 үйде 5подьезде 3қабатта тұратын

бейметалл,азоттың көршісі.Өзін « тіршілік пен ақыл –ой элементі»деп атайды.

Грекше жарық шығарғыш деген мағынаны білдіреді.

Ендеше жауабын үш тілде айтып көрейік:

Фосфор – фосфор- Рhosphorous

Сабақ тақырыбы мен мақсаттары айқындалады.

  • Оқушылардың назарын шоғырландыру

  • Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын айқындау

Бейне ролик көрсету.

Топтық жұмыс.

1-ші топ:Фосфордың периодтық жүйедегі орны,алынуы, табиғатта кездесуі

2-ші топ:Фосфордың химиялық және физикалық қасиеті, фосфордың қосылыстары

Сергіту сәті: «Таңда да таста» стратегиясы қолданылады.

Оқушылар қағазға бүгінгі сабақтың тақырыбына байланысты сөздерді жазып, умаждап бір-біріне лақтырып ойнайды.

Содан кейін бір қағазды таңдап алып ішіндегі сөзді оқиды.

2 тапсырма

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау.

6 есеп 95 бет

Жұптық жұмыс.

3 тапсырма

Реагенттер мен реакция өнімдері арасында сәйкесін табыңыздар

1.P+O2 a.PH3

2.Ca+P b.P2O5

3.P+H2 c.Ca (H2PO4)2

4.KClO3+P d.Ca3P2

5.H3 PO4+CaO e. KCl+ P2O5

6.Ca3(PO4) +H3PO4 f.Ca 3(PO4)2+H2O



1.PH3 a.P+O2 2.P2O5 b.Ca+P 3.Ca (H2PO4)2 c.P+H2 4.Ca3P2 d.KClO3+P

5. KCl+ P2O5 e.H3 PO4+CaO

6.Ca 3(PO4)2+H2O f.Ca3(PO4) +H3PO4














1.Оқушылар бейнеролик көріп алады

2.Бір –бірімен ой бөліседі

3.Жаңа сабақты өздері меңгеріп шығады.












Оқулық





Жауаптары:

1.b

2.d

3.a

4.e

5.f

6.c

Жауаптары:

1.с

2.a

3.f

4.b

5.d

6.e

Сабақтың соңы

36-40 мин
















Үй жұмысы

2-3 мин

Табыс сатысы

Күні________________

Сабақтың тақырыбы ______________________________


МЕН..............................................................................................................................................................................................................................................................................................БІЛЕМІН

МЕН............................................................................................................................................................................................................ТҮСІНЕМІН

М ЕН................................................................................................................................................................................................................................................................................

ЖАСАЙ АЛАМЫН







Фосфор және оның қосылыстары



Сабақты қорыту:_______________________________________________________________________


Сабақтың оң жақтары:_________________________________________________________________


Сабақтың теріс аспектілері:_____________________________________________________________



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
20.03.2019
1007
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі