|
Бөлім: |
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шалдамбаева А. Б. |
|
|
Күні: |
23.02.2023 ж |
|
|
Сыныбы: 9 «в» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Фосфор және оның қосылыстары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.22-фосфордың аллотропиялық түрөзгерістерін салыстыру 9.4.2.2 -фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын атау 9.2.1.23-фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттерін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
-фосфордың аллотропиялық түрөзгерістерін салыстырады. -фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын атайды. -фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттерін түсіндіреді. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут |
«Мені не үшін сыйлайсыз?» атты психологиялық ахуал жүргізеді. |
Мұғаліммен амандасады. Жұпта бірін бірі не үшін сыйлайтынын айтып, көңілдері көтеріледі.
|
|
Слайд
|
|
Үй тапсырмасын сұрау 8 минут
|
Өткен тақырыпқа шолу «ZipGrade» платформасы Тест тапсырмалары 1. “Патша сұйығы” қоспасының құрамын атаңыз: A) HCl + H2SO4 +HNO3 (1:1:1). B) HNO3 + HCl (1:1). C) HNO3 + HCl (1:3). D) HNO3 + H2SO4 (1:2). E) HCl + H2SO4 (1:3). 2.Азоттың периодтық жүйедегі орны: A) V А топта, 2 периодта. B) V А топта, 3 периодта. C) ІV А топта, 2 периодта. D) ІІ А топта , 5 периодта. E) VІ В топта, 2 периодта. 3.Азот атомының ядро заряды: A) +12. B) +6. C) +14. D) +8. E) +7. 4.Азот қышқылының тұзы: A) ZnCl2. B) Na2 SO4. C) K3 PO4. D) AgNO3. E) MgCO3. 5.Мүсәтір спирті дегеніміз: A) Құрғақ аммоний хлориді. B) Аммоний хлоридінің судағы ерітіндісі. C) Аммиактың судағы ерітіндісі. D) Аммоний сульфатының судағы ерітіндісі. E) Аммоний нитратының судағы ерітіндісі. |
Өткен тақырыпты есіне түсіреді. Тест сұрақтарына жауап береді. |
Дескриптор: Патша сұйықтығының құрамын белгілейді-1 б Азоттың периодтық жүйедегі орнын анықтайды- 1б Азоттың ядро зарядын табады -1 б Азот қышқылының тұзын анықтайды -1 б Мүсәтір спиртін табады -1 б 5 дұрыс - 3 балл 3-4 дұрыс -2 балл 1-2 дұрыс -1 балл
|
«ZipGradе» Үлестірме қағаздар |
|
Сабақтың ортасы 10 минут
5 минут
|
Бейнесабаққа назар аударып, тыңдап және бейнесабақтағы мен презентациядағы ақпаратттармен танысады.
Оқыту түрі: Топтық жұмыс. “Тарсия” әдісі Топқа біріктіру. 1,2,3,4 санау арқылы топқа біріктіру. Қима қағаздарды біріктіру арқылы тұжырым мен жауаптарды сәйкестендіреді Талқылау сұрақтары: Дағды: Тыңдай білу, ұжымдық шешім қабылдау, бір бірімен байланысқа түсу, талдау, қарым-қатынас, болжай алу, алған ақпаратты жүйелеу дағдысы қалыптасады. ЕББҚ бар оқушылар барлық топтың мүшелерімен бірігіп, өзара оқу арқылы білімін толықтырады, топтағы оқушылардың көмегімен қима қағаздарды біріктіруге қатысады. |
Оқушы бойында тыңдалым, айтылым, сыни ойлау дағдысын қалыптастырады. Жұмыс дәптерге қажетті мәліметтерді жазады Топтық тапсырманы орындайды. Қима қағаздарды біріктіріп, тұжырым мен жауаптарды сәйкестендіреді.
|
Бағалау критерийі: Фосфор және оның қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттерін қима қағаздарды біріктіру арқылы қорытындылайды. Түрі- өзара бағалау «Жарайсың» «Керемет», «Жақсы» деген мадақтау сөздерді қосып ынталандыру. |
Оқулық бейнежазба Слайд Үлестірме қағаздар
|
|
Жұптық жұмыс 5 минут |
1-тапсырма
|
Оқушылар қима қағаздағы ақ және қызыл фосфордың қасиеттерін салыстырып, кестені толтырады. Дайын болған жұп жауаптарын келесі жұпқа беріп, дұрыс жауабымен тексереді. Жұптар бірін бірі бағалайды. |
Дескриптор: Жалпы балл-3 -ақ фосфордың физикалық қасиеттерін атайды-1балл -қызыл фосфордың физикалық қасиеттерін атайды-1балл - Организмге әсерлерін анықтайды -1 балл «Көршіңмен бөліс» әдісі Түрі- өзара бағалау |
Слайд Үлестірме қағаздар |
|
Жеке жұмыс 8 мин Саралау тапсырмасы |
2-тапсырма
|
Берілген реакция теңдеулерін аяқтап, теңестіреді. |
Дескриптор: Жалпы балл-3 -реакция теңдеулерін аяқтайды-1б -реакция теңдеулерін теңестіреді-1б -химиялық қасиеттерін сипаттайды-1б |
Слайд, дәптер |
|
Жеке жұмыс 4 мин |
https://wordwall.net/play/809/320/100
|
|
Дескриптор: Фосфор және оның қосылыстарынң қасиеттері мен қолданылуын белгілейді Әр сұраққа 1 балл |
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия 2 мин. |
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Тақтадағы суретке стикер жабыстырады Үйге тапсырма: Параграф 40,41 оқу, 53 беттегі 3тапсырмасы, 1 есеп |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады |
Сурет |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Фосфор және оның қосылыстары
Фосфор және оның қосылыстары
|
Бөлім: |
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шалдамбаева А. Б. |
|
|
Күні: |
23.02.2023 ж |
|
|
Сыныбы: 9 «в» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Фосфор және оның қосылыстары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.22-фосфордың аллотропиялық түрөзгерістерін салыстыру 9.4.2.2 -фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын атау 9.2.1.23-фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттерін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
-фосфордың аллотропиялық түрөзгерістерін салыстырады. -фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын атайды. -фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттерін түсіндіреді. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут |
«Мені не үшін сыйлайсыз?» атты психологиялық ахуал жүргізеді. |
Мұғаліммен амандасады. Жұпта бірін бірі не үшін сыйлайтынын айтып, көңілдері көтеріледі.
|
|
Слайд
|
|
Үй тапсырмасын сұрау 8 минут
|
Өткен тақырыпқа шолу «ZipGrade» платформасы Тест тапсырмалары 1. “Патша сұйығы” қоспасының құрамын атаңыз: A) HCl + H2SO4 +HNO3 (1:1:1). B) HNO3 + HCl (1:1). C) HNO3 + HCl (1:3). D) HNO3 + H2SO4 (1:2). E) HCl + H2SO4 (1:3). 2.Азоттың периодтық жүйедегі орны: A) V А топта, 2 периодта. B) V А топта, 3 периодта. C) ІV А топта, 2 периодта. D) ІІ А топта , 5 периодта. E) VІ В топта, 2 периодта. 3.Азот атомының ядро заряды: A) +12. B) +6. C) +14. D) +8. E) +7. 4.Азот қышқылының тұзы: A) ZnCl2. B) Na2 SO4. C) K3 PO4. D) AgNO3. E) MgCO3. 5.Мүсәтір спирті дегеніміз: A) Құрғақ аммоний хлориді. B) Аммоний хлоридінің судағы ерітіндісі. C) Аммиактың судағы ерітіндісі. D) Аммоний сульфатының судағы ерітіндісі. E) Аммоний нитратының судағы ерітіндісі. |
Өткен тақырыпты есіне түсіреді. Тест сұрақтарына жауап береді. |
Дескриптор: Патша сұйықтығының құрамын белгілейді-1 б Азоттың периодтық жүйедегі орнын анықтайды- 1б Азоттың ядро зарядын табады -1 б Азот қышқылының тұзын анықтайды -1 б Мүсәтір спиртін табады -1 б 5 дұрыс - 3 балл 3-4 дұрыс -2 балл 1-2 дұрыс -1 балл
|
«ZipGradе» Үлестірме қағаздар |
|
Сабақтың ортасы 10 минут
5 минут
|
Бейнесабаққа назар аударып, тыңдап және бейнесабақтағы мен презентациядағы ақпаратттармен танысады.
Оқыту түрі: Топтық жұмыс. “Тарсия” әдісі Топқа біріктіру. 1,2,3,4 санау арқылы топқа біріктіру. Қима қағаздарды біріктіру арқылы тұжырым мен жауаптарды сәйкестендіреді Талқылау сұрақтары: Дағды: Тыңдай білу, ұжымдық шешім қабылдау, бір бірімен байланысқа түсу, талдау, қарым-қатынас, болжай алу, алған ақпаратты жүйелеу дағдысы қалыптасады. ЕББҚ бар оқушылар барлық топтың мүшелерімен бірігіп, өзара оқу арқылы білімін толықтырады, топтағы оқушылардың көмегімен қима қағаздарды біріктіруге қатысады. |
Оқушы бойында тыңдалым, айтылым, сыни ойлау дағдысын қалыптастырады. Жұмыс дәптерге қажетті мәліметтерді жазады Топтық тапсырманы орындайды. Қима қағаздарды біріктіріп, тұжырым мен жауаптарды сәйкестендіреді.
|
Бағалау критерийі: Фосфор және оның қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттерін қима қағаздарды біріктіру арқылы қорытындылайды. Түрі- өзара бағалау «Жарайсың» «Керемет», «Жақсы» деген мадақтау сөздерді қосып ынталандыру. |
Оқулық бейнежазба Слайд Үлестірме қағаздар
|
|
Жұптық жұмыс 5 минут |
1-тапсырма
|
Оқушылар қима қағаздағы ақ және қызыл фосфордың қасиеттерін салыстырып, кестені толтырады. Дайын болған жұп жауаптарын келесі жұпқа беріп, дұрыс жауабымен тексереді. Жұптар бірін бірі бағалайды. |
Дескриптор: Жалпы балл-3 -ақ фосфордың физикалық қасиеттерін атайды-1балл -қызыл фосфордың физикалық қасиеттерін атайды-1балл - Организмге әсерлерін анықтайды -1 балл «Көршіңмен бөліс» әдісі Түрі- өзара бағалау |
Слайд Үлестірме қағаздар |
|
Жеке жұмыс 8 мин Саралау тапсырмасы |
2-тапсырма
|
Берілген реакция теңдеулерін аяқтап, теңестіреді. |
Дескриптор: Жалпы балл-3 -реакция теңдеулерін аяқтайды-1б -реакция теңдеулерін теңестіреді-1б -химиялық қасиеттерін сипаттайды-1б |
Слайд, дәптер |
|
Жеке жұмыс 4 мин |
https://wordwall.net/play/809/320/100
|
|
Дескриптор: Фосфор және оның қосылыстарынң қасиеттері мен қолданылуын белгілейді Әр сұраққа 1 балл |
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия 2 мин. |
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Тақтадағы суретке стикер жабыстырады Үйге тапсырма: Параграф 40,41 оқу, 53 беттегі 3тапсырмасы, 1 есеп |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады |
Сурет |
шағым қалдыра аласыз
















