«ШЫМКЕНТ АГРАРЛЫҚ-ТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ» МКҚК
|
Сабақтың тақырыбы |
Фотосинтездің жарық фазасы. Фотофосфорлану. |
|||
|
Модуль /пән атауы |
ОН 11.2. Электронды микроскоп астында көрінетін жасуша органоидтарының құрылымы мен функциясының ерекшеліктерін түсіндіру. |
|||
|
Педагог |
Халбекова Н |
|||
|
2025 жыл « » |
|
|||
|
1.Жалпы мағлұмат |
||||
|
Курс, оқу жылы, топ |
|
|||
|
Сабақ типі |
Теориялық |
|||
|
2.Мақсаты мен міндеті |
||||
|
2.1.Осы сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсиби дағдылардың тізбесі |
Фотосинтездің жарық және қараңғы фазаларының жүру ерекшеліктерін түсіндіру. Фотофосфорлану процесінің мәнін ашу. Фотосинтездің маңызын өмірмен байланыстырып, экологиялық және биосфералық рөлін анықтау. |
|||
|
3. Күтілетін нәтижелер |
||||
|
Нәтижеде студент игеретін материалдар |
Біледі: Фотосинтездің екі фазасының негізгі кезеңдерін. Түсінеді: Жарық энергиясының химиялық энергияға айналу жолын. Қолданады: Реакция теңдеулерін талдап, процестерді сызба түрінде көрсете алады. |
|||
|
4. Қажетті ресурстар |
||||
|
4.1 Оқу-әдістемелік құрал жабдықтар (көрнекіліктер) |
Интерактивті тақта, фотосинтез сызбасы, өсімдік жапырағының құрылымы бейнеленген постер, видеоролик, жұмыс парақтары, маркерлер, тест парақшалары. |
|||
|
4.2 Анықтамалық әдебиеттер |
1. «Биология 10».1-бөлім. Е.А.Очкур, Ж.Ж.Курмангалиева,М.А. Нуртаева «Мектеп» баспасы 2019 2 «Биология 10». 2-бөлім.Е.А.Очкур, Ж.Ж.Курмангалиева,М.А. Нуртаева «Мектеп» баспасы 2019 3. «Биология 11».1-бөлім. А.Қалыбаева,А.Пәримбекова.Н.Абылайханова «Мектеп» баспасы 2020 4. «Биология 11». 2-бөлім. А.Қалыбаева,А.Пәримбекова.Н.Абылайханова «Мектеп» баспасы 2020 |
|||
|
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5 минут 10 минут 30 минут 20 минут 5 минут |
I. Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларды қарсы алу, сабаққа дайындығын тексеру (керек-жарақтарының болуы) Сәлемдесу, түгелдеу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. «Тіршіліктің негізі — ақуыз» бейнеролигін көрсету. II. Қызығушылықты ояту. Сұрақтар: «Жапырақтың рөлі» бейнеролигін көрсету. «Бұл процессте не жүреді?» деген сұрақтар қою. III. Жаңа сабақты түсіндіру
Тақырыпты
түсіндіру: Фотосинтез - бұл жарық энергиясын химиялық энергияға айналдыру үшін өсімдіктер мен басқа организмдер қолданатын процесс. Көмірсулардың пайда болуында энергия АТФ және НАДФФ түрінде қолданылады. • фотосинтездің қай сатысында ATФ және NADФH молекулалары түзіледі? Сабақтың тақырыбын және оқу мақсаттарын анықтау. Оқушыларды осы сабақтың терминологиясымен танысуға шақырыңыз Оқушыларды жарыққа тәуелді фотосинтез реакцияларының бейнелерін көруге шақырыңыз. (P) (ҚБ) Оқушыларға әр фотосинтетикалық компонентті және молекуланы өз атауымен картаға түсіруін сұраңыз. IV. Топтық жұмыс 3 топқа
тапсырма: V. Бекіту «Сәйкестендір» және «Дұрыс-бұрыс» тест тапсырмаларын таратады. VI. Рефлексия және «Сұрақ-жауап» әдісімен бағалау Рефлексия: Оқушылар фотосинтездің екі фазасын ажырата алады; Фотофосфорлану түрлерін сипаттайды; Процесті жалпы биосферамен байланыстырады. |
Өз болжамдарын айтады, фотосинтез туралы білімдерін еске түсіреді.
Жұмыс парағы
Постермен жұмыс жасайды, қорғайды.
Жұмыс парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
VII. Үй тапсырмасы:
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
___________ Д.Шардарбеков
«29» 08 2025 ж.
___________ Д.Шардарбеков
«29» 08 2025 ж.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Фотосинтездің жарық фазасы. Фотофосфорлану.
Фотосинтездің жарық фазасы. Фотофосфорлану.
«ШЫМКЕНТ АГРАРЛЫҚ-ТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ» МКҚК
|
Сабақтың тақырыбы |
Фотосинтездің жарық фазасы. Фотофосфорлану. |
|||
|
Модуль /пән атауы |
ОН 11.2. Электронды микроскоп астында көрінетін жасуша органоидтарының құрылымы мен функциясының ерекшеліктерін түсіндіру. |
|||
|
Педагог |
Халбекова Н |
|||
|
2025 жыл « » |
|
|||
|
1.Жалпы мағлұмат |
||||
|
Курс, оқу жылы, топ |
|
|||
|
Сабақ типі |
Теориялық |
|||
|
2.Мақсаты мен міндеті |
||||
|
2.1.Осы сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсиби дағдылардың тізбесі |
Фотосинтездің жарық және қараңғы фазаларының жүру ерекшеліктерін түсіндіру. Фотофосфорлану процесінің мәнін ашу. Фотосинтездің маңызын өмірмен байланыстырып, экологиялық және биосфералық рөлін анықтау. |
|||
|
3. Күтілетін нәтижелер |
||||
|
Нәтижеде студент игеретін материалдар |
Біледі: Фотосинтездің екі фазасының негізгі кезеңдерін. Түсінеді: Жарық энергиясының химиялық энергияға айналу жолын. Қолданады: Реакция теңдеулерін талдап, процестерді сызба түрінде көрсете алады. |
|||
|
4. Қажетті ресурстар |
||||
|
4.1 Оқу-әдістемелік құрал жабдықтар (көрнекіліктер) |
Интерактивті тақта, фотосинтез сызбасы, өсімдік жапырағының құрылымы бейнеленген постер, видеоролик, жұмыс парақтары, маркерлер, тест парақшалары. |
|||
|
4.2 Анықтамалық әдебиеттер |
1. «Биология 10».1-бөлім. Е.А.Очкур, Ж.Ж.Курмангалиева,М.А. Нуртаева «Мектеп» баспасы 2019 2 «Биология 10». 2-бөлім.Е.А.Очкур, Ж.Ж.Курмангалиева,М.А. Нуртаева «Мектеп» баспасы 2019 3. «Биология 11».1-бөлім. А.Қалыбаева,А.Пәримбекова.Н.Абылайханова «Мектеп» баспасы 2020 4. «Биология 11». 2-бөлім. А.Қалыбаева,А.Пәримбекова.Н.Абылайханова «Мектеп» баспасы 2020 |
|||
|
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5 минут 10 минут 30 минут 20 минут 5 минут |
I. Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларды қарсы алу, сабаққа дайындығын тексеру (керек-жарақтарының болуы) Сәлемдесу, түгелдеу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. «Тіршіліктің негізі — ақуыз» бейнеролигін көрсету. II. Қызығушылықты ояту. Сұрақтар: «Жапырақтың рөлі» бейнеролигін көрсету. «Бұл процессте не жүреді?» деген сұрақтар қою. III. Жаңа сабақты түсіндіру
Тақырыпты
түсіндіру: Фотосинтез - бұл жарық энергиясын химиялық энергияға айналдыру үшін өсімдіктер мен басқа организмдер қолданатын процесс. Көмірсулардың пайда болуында энергия АТФ және НАДФФ түрінде қолданылады. • фотосинтездің қай сатысында ATФ және NADФH молекулалары түзіледі? Сабақтың тақырыбын және оқу мақсаттарын анықтау. Оқушыларды осы сабақтың терминологиясымен танысуға шақырыңыз Оқушыларды жарыққа тәуелді фотосинтез реакцияларының бейнелерін көруге шақырыңыз. (P) (ҚБ) Оқушыларға әр фотосинтетикалық компонентті және молекуланы өз атауымен картаға түсіруін сұраңыз. IV. Топтық жұмыс 3 топқа
тапсырма: V. Бекіту «Сәйкестендір» және «Дұрыс-бұрыс» тест тапсырмаларын таратады. VI. Рефлексия және «Сұрақ-жауап» әдісімен бағалау Рефлексия: Оқушылар фотосинтездің екі фазасын ажырата алады; Фотофосфорлану түрлерін сипаттайды; Процесті жалпы биосферамен байланыстырады. |
Өз болжамдарын айтады, фотосинтез туралы білімдерін еске түсіреді.
Жұмыс парағы
Постермен жұмыс жасайды, қорғайды.
Жұмыс парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
VII. Үй тапсырмасы:
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
___________ Д.Шардарбеков
«29» 08 2025 ж.
___________ Д.Шардарбеков
«29» 08 2025 ж.
шағым қалдыра аласыз













