Тақырып бойынша 11 материал табылды

Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану.§7. Фотосинтездің жарық фазасы. Фотофосфорлау.

Материал туралы қысқаша түсінік
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
Материалдың қысқаша нұсқасы

11 сынып КГБ №9

ДӘІЖО___________

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану.§7. Фотосинтездің жарық фазасы. Фотофосфорлау.

(Сабақ тақырыбы)


Бөлім:

Қоректену

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 11 «а» ҚГБ

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану.§7. Фотосинтездің жарық фазасы. Фотофосфорлау.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;

Сабақтың мақсаты:

фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіреді;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы





Бұрынғы білімін еске түсіру

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау.


2.Көп таңдауы бар тапсырма: Фотосинтездеуші пигменттер қай жерде орналасқан?

A) Ядро

B) Хлоропластар

C) Митохондрия

D) Цитоплазма


Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды.





Фотосинтездеуші пигменттер қай жерде орналасқанын атайды

Дескриптор:

- Фотосинтездеуші пигменттер қай жерде орналасқанын атайды-2 балл;

Интерактивті панель, презентация


Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж


Оқушылардың назарын аудару

Құндылық

1.Өмірмен байланысты сұрақ: Фотосинтез процесі өсімдіктерге қалай көмектеседі?

Білім алушылар берілген сұраққа жауап береді. Ой қозғау жүзеге асады. Берілген сұрақтардың биологиялық маңызын сипаттайды.

Дескриптор:

-берілген сұраққа жауап береді -1 балл;

Интерактивті панель, презентация


Сабақтың мақсатын таныстыру

11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;



Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация



Жаңа тақырыпты таныстыру

«Мәтінмен жұмыс»

Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтада шағын мәтінмен түсіндірме жұмысын жасайды.


Білім алушылар мәтінді мұқият тыңдай отырып ой қозғау жүзеге асады. Өз ойлары мен пікірлерін білдіреді.

Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!

Жақсы!

Талпын!


Интерактивті панель, презентация



Оқушыларға бағыт бағдар беру

2.Көп таңдауы бар тапсырма: Фотосинтездің жарық реакциялары қай жерде өтеді?

A) Ядро

B) Тилакоид мембранасы

C) Цитоплазма

D) Митохондрия

3.Салыстыру тапсырмасы: Фотосинтездің жарық реакциялары мен қараңғы реакциялары арасында қандай айырмашылықтар бар?

4.Сәйкестендіру тапсырмасы: Төмендегі терминдерді олардың анықтамаларымен сәйкестендіріңіз:

1) Хлорофилл

2) Протон градиенті

3) АТФ

4) НАДФ

A) Энергия тасымалдаушы

B) Жарық энергиясын сіңіруші

C) Протондардың концентрация айырмашылығы

D) Энергияны сақтаушы молекула

5.Шындық немесе жалған тапсырмасы:

Фотосинтез тек өсімдіктерде ғана өтеді. (Шындық / Жалған)


Фотосинтездің жарық реакциялары өтетін орынды атайды.

Фотосинтездің жарық реакциялары мен қараңғы реакциялары арасындағы айырмашылықты сипаттайды.

Кілт сөздерді анықтамаларымен сәйкестендіреді.

Фотосинтез үдері болатын тірі ағзаны сипаттайды.

Дескриптор:

- Фотосинтездің жарық реакциялары өтетін орынды атайды – 1 балл;

- Фотосинтездің жарық реакциялары мен қараңғы реакциялары арасындағы айырмашылықты сипаттайды- 2 балл;

-Кілт сөздерді анықтамаларымен сәйкестендіреді – 4 балл;

- Фотосинтез үдері болатын тірі ағзаны сипаттайды – 1 балл;




Практикалық тапсырмалар беру.

6.Дұрыс реттілікті анықтау тапсырмасы: Фотосинтездің жарық реакцияларының кезеңдерін дұрыс ретпен орналастырыңыз:

A) Электрондардың қозғалуы

B) Хлорофилдің жарық энергиясын сіңіруі

C) Протон градиентінің пайда болуы

D) АТФ және НАДФ өндірісі

7.Бір дұрыс жауабы бар тапсырмасы: Жарық реакцияларының нәтижесінде қандай молекулалар өндіріледі?

A) Глюкоза

B) АТФ және НАДФ

C) Оттегі

D) Көміртек диоксиді

8.Биологиялық диктант тапсырмасы: Фотосинтездің жарық реакциялары кезінде хлоропласттардағы __ мембранасы күн сәулесін қажет етеді.

9.Суреттегі бөлікті анықтау тапсырмасы: Фотосинтездің жарық реакциялары кезінде хлорофиллдің рөлін түсіндіретін суретті табыңыз.

10.Көп таңдауы бар тапсырма: Фотосинтездің жарық реакциялары нәтижесінде не пайда болады?

A) Көміртек диоксиді

B) Глюкоза

C) Энергияны бай молекулалар

D) Нитроген


Фотосинтездің жарық реакцияларының кезеңдерін дұрыс ретпен орналастырады. Жарық реакцияларының нәтижесінде қандай молекулалар өндірілетінін анықтайды. Хлоропласттағы тилакоидты анықтайды.

Фотосинтездің жарық реакциялары кезінде хлорофиллдің рөлін түсіндіретін жерін анықтайды. Фотосинтездің жарық реакциялары нәтижесінде пайда болатын затты сипаттайды.

Дескриптор:

- Фотосинтездің жарық реакцияларының кезеңдерін дұрыс ретпен орналастырады – 1 балл;

- Жарық реакцияларының нәтижесінде қандай молекулалар өндірілетінін анықтайды – 1 балл;

- Хлоропласттағы тилакоидты анықтайды – 1 балл;

- Фотосинтездің жарық реакциялары кезінде хлорофиллдің рөлін түсіндіретін жерін анықтайды – 1 балл;

- Фотосинтездің жарық реакциялары нәтижесінде пайда болатын затты сипаттайды – 1 балл;

Инетрактивті панель, презентация



Жұмыс дәптерлері

Бағалау

Жеке жұмыс.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы ҚМЖ қосымшасында орналасқан.

Білім алушылар ҚБ тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан.

Инетрактивті панель, презентация

Жұмыс дәптері

Кері байланыс беру

Кері байланыс «4 себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.


Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

Мұғалім оқушыларды

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!

Жақсы!

Талпын!



Презентация


1.Мен түсіндім, себебі ...

2.Мен түсінбедім, себебі ...

3.Мен қолдана аламын, себебі ...

4.Маған тиімді болмады, себебі .../ұсыныс……..


Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру

Шығармашылық жұмыс.

Тірек сызба «§8.Фотосинтездің қараңғы фазасы. Кальвин циклі»

Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Жұмыс дәптері


Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж




ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША

Мәтінмен жұмыс

Фотосинтездің жарық реакциялары: Жалпы шолу

Фотосинтез - бұл өсімдіктерде, балдырларда және кейбір бактерияларда болатын маңызды процесс, ол оларға жарық энергиясын химиялық энергияға айналдыруға мүмкіндік береді. Жарық реакциялары, фотосинтездің фосфорлану кезеңі деп те аталады, хлоропласттардың тилакоид мембранасының бетінде өтеді және күн сәулесін қажет етеді. Бұл кезеңде хлорофилл жарық энергиясын сіңіреді, бұл электрондардың қозғалуы мен реакциялардың тізбегін, яғни электрондық тасымалдау тізбегін бастайды. Электрондар осы тізбек арқылы қозғалатын кезде, олар тилакоид мембранасы бойында протон градиентін жасауға көмектеседі, бұл аденозин трифосфаты (АТФ) және никотинамид аденин динуклеотид фосфаты (НАДФ) өндірісіне әкеледі. Бұл энергияны бай молекулалар қараңғы реакциялар үшін маңызды, онда сақталған энергия көміртек диоксидін глюкозаға айналдыру үшін қолданылады. Жалпы алғанда, жарық реакциялары фотосинтез процесінің маңызды кезеңі болып табылады, бұл организмдерге өсу мен метаболизм үшін күн энергиясын пайдалануға мүмкіндік береді.

Фотосинтездің жарық реакциялары бойынша мәтінге тәуелді сұрақтар

  1. Өмірмен байланысты сұрақ: Фотосинтез процесі өсімдіктерге қалай көмектеседі?

  2. Көп таңдауы бар тапсырма: Фотосинтездің жарық реакциялары қай жерде өтеді?

    • A) Ядро

    • B) Тилакоид мембранасы

    • C) Цитоплазма

    • D) Митохондрия

  3. Салыстыру тапсырмасы: Фотосинтездің жарық реакциялары мен қараңғы реакциялары арасында қандай айырмашылықтар бар?

  4. Сәйкестендіру тапсырмасы: Төмендегі терминдерді олардың анықтамаларымен сәйкестендіріңіз:

    • 1) Хлорофилл

    • 2) Протон градиенті

    • 3) АТФ

    • 4) НАДФ

    • A) Энергия тасымалдаушы

    • B) Жарық энергиясын сіңіруші

    • C) Протондардың концентрация айырмашылығы

    • D) Энергияны сақтаушы молекула

  5. Шындық немесе жалған тапсырмасы:

    • Фотосинтез тек өсімдіктерде ғана өтеді. (Шындық / Жалған)

  6. Дұрыс реттілікті анықтау тапсырмасы: Фотосинтездің жарық реакцияларының кезеңдерін дұрыс ретпен орналастырыңыз:

    • A) Электрондардың қозғалуы

    • B) Хлорофилдің жарық энергиясын сіңіруі

    • C) Протон градиентінің пайда болуы

    • D) АТФ және НАДФ өндірісі

  7. Бір дұрыс жауабы бар тапсырмасы: Жарық реакцияларының нәтижесінде қандай молекулалар өндіріледі?

    • A) Глюкоза

    • B) АТФ және НАДФ

    • C) Оттегі

    • D) Көміртек диоксиді

  8. Биологиялық диктант тапсырмасы: Фотосинтездің жарық реакциялары кезінде хлоропласттардағы __ мембранасы күн сәулесін қажет етеді.

  9. Суреттегі бөлікті анықтау тапсырмасы: Фотосинтездің жарық реакциялары кезінде хлорофиллдің рөлін түсіндіретін суретті табыңыз.

  10. Көп таңдауы бар тапсырма: Фотосинтездің жарық реакциялары нәтижесінде не пайда болады?

    • A) Көміртек диоксиді

    • B) Глюкоза

    • C) Энергияны бай молекулалар

    • D) Нитроген

Жауаптар кілті:

  1. Фотосинтез процессі өсімдіктерге жарық энергиясын химиялық энергияға айналдыру арқылы көмектеседі.

  2. B) Тилакоид мембранасы

  3. Жарық реакциялары жарық энергиясын қажет етеді, ал қараңғы реакциялар сақталған энергияны қолданады.

  4. 1-B, 2-C, 3-A, 4-D

  5. Жалған

  6. B, A, C, D

  7. B) АТФ және НАДФ

  8. Тилакоид

  9. (Суреттегі жауапты оқушылардың зерттеуі керек)

  10. C) Энергияны бай молекулалар



Оқушының аты-жөні:______________________________________________________ сыныбы:_______

«Фотосинтездің жарық кезеңі және фотофосфорлану» жеке жұмыс парағы

Фотосинтез - өсімдіктердің күн энергиясын пайдаланып органикалық заттар түзу процесі. Бұл процестің маңызды бөлігі - жарық кезеңі. Жарық кезеңінде хлорофилл молекулалары күн сәулесін сіңіріп, энергияны АТФ түрінде сақтайды. Фотофосфорлану - жарық энергиясының көмегімен АТФ синтезделу процесі. Бұл кезеңде су молекулалары ыдырап, оттегі бөлінеді және электрондар тасымалданады.

Бос орындарды толтырыңыз: Дұрыс сөздермен бос орындарды толтырыңыз.

  1. Фотосинтездің жарық кезеңінде __ молекулалары күн сәулесін сіңіреді.

  2. Жарық энергиясының көмегімен АТФ синтезделу процесі __ деп аталады.

  3. Жарық кезеңінде су молекулалары ыдырап, __ бөлінеді.

  4. Фотосинтез процесінде өсімдіктер __ энергиясын пайдаланады.

  5. АТФ молекуласы жасушада __ түрінде сақталады.

Сөздер банкі: күн, хлорофилл, фотофосфорлану, энергия, оттегі

Бірнеше таңдау сұрақтары: Әр сұраққа берілген нұсқалардан дұрыс жауапты таңдаңыз.

  1. Фотосинтездің жарық кезеңі қайда өтеді?
    a) Цитоплазмада
    b) Хлоропласттың стромасында
    c) Хлоропласттың тилакоидтарында
    d) Митохондрияда

  2. Фотофосфорланудың нәтижесінде қандай зат түзіледі?
    a) Глюкоза
    b) АТФ
    c) Су
    d) Көмірқышқыл газы

  3. Жарық кезеңінде су молекуласының ыдырауынан не түзіледі?
    a) Сутегі иондары және электрондар
    b) Көмірқышқыл газы
    c) Глюкоза
    d) АТФ

  4. Фотосинтездің жарық кезеңінде қандай пигмент маңызды рөл атқарады?
    a) Каротин
    b) Хлорофилл
    c) Меланин
    d) Гемоглобин

  5. Фотофосфорлану процесі қандай энергия көзін пайдаланады?
    a) Жылу энергиясы
    b) Химиялық энергия
    c) Жарық энергиясы
    d) Механикалық энергия

Ашық сұрақтар: Келесі сұрақтарға толық сөйлемдермен жауап беріңіз:

  1. Фотосинтездің жарық кезеңі мен қараңғы кезеңінің айырмашылықтарын түсіндіріңіз.

Shape1

Shape2

Shape3

  1. Фотофосфорланудың маңыздылығын және оның өсімдік жасушасындағы рөлін сипаттаңыз.

Shape4

Shape5

Shape6

  1. Хлорофиллдің фотосинтез процесіндегі рөлін түсіндіріңіз.

Shape7

Shape8

Shape9

Жауаптар кілті:

Бос орындарды толтыру:

  1. хлорофилл

  2. фотофосфорлану

  3. оттегі

  4. күн

  5. энергия

Бірнеше таңдау сұрақтары:

  1. c) Хлоропласттың тилакоидтарында

  2. b) АТФ

  3. a) Сутегі иондары және электрондар

  4. b) Хлорофилл

  5. c) Жарық энергиясы

Ашық сұрақтар:

  1. Фотосинтездің жарық кезеңі мен қараңғы кезеңінің айырмашылықтары:
    Жарық кезеңі хлоропласттың тилакоидтарында өтеді және күн энергиясын қажет етеді. Бұл кезеңде АТФ синтезделеді және су молекулалары ыдырайды. Қараңғы кезең хлоропласттың стромасында өтеді, жарықты қажет етпейді және көмірқышқыл газын қолданып, глюкоза синтезделеді.

  2. Фотофосфорланудың маңыздылығы және рөлі:
    Фотофосфорлану - жарық энергиясын химиялық энергияға (АТФ) айналдыру процесі. Бұл өсімдік жасушасына энергия көзін қамтамасыз етеді, ол кейін қараңғы кезеңде және басқа метаболизмдік процестерде қолданылады. Фотофосфорлану арқылы өсімдіктер күн энергиясын тиімді пайдаланып, өсуі мен дамуы үшін қажетті энергияны алады.

  3. Хлорофиллдің фотосинтез процесіндегі рөлі:
    Хлорофилл - фотосинтездің негізгі пигменті. Ол күн сәулесін сіңіріп, оны электрондарды қоздыру үшін пайдаланады. Қоздырылған электрондар электрон тасымалдау тізбегіне өтіп, АТФ синтезіне қатысады. Хлорофилл болмаса, өсімдіктер жарық энергиясын сіңіре алмас еді, сондықтан ол фотосинтез процесінің ажырамас бөлігі болып табылады.






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
01.10.2024
503
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12