Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Алгебра
Тақырыбы: Функция және функцияның графигі
|
Бөлім: |
Функция. Функцияның графигі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
08.11.2023ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Функция және функцияның графигі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.1 функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру; 7.4.1.2 функцияның берілу тәсілдерін білу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||
|
|
Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
6 сынып оқулығы.
1-бөлім |
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Тапсырма Машина 70 км/сағ жылдамдықпен қозғалып келеді.Машинаның t сағатта қанша жол жүретінін табыңыздар. Мұндағы t = 1; 1,5; 3. Машина t сағатта S = 70 · t км жол жүреді. Кез-келген уақыттағы жүрілген жолды оңай анықтауға болады: Егер t = 1, онда S = 70 · 1 = 70 Егер t = 1,5, онда S = 70 · 1,5 = 105 Егер t = 3, онда S = 70 · 3 = 210 Тәуелсіз айнымалының әрбір мәніне тәуелді айнымалының жалғыз ғана мәні сәйкес келеді. Осындай бір айнымалының басқа айнымалыдан тәуелділігін функционалды тәуелділік немесе функция деп атайды. Қашықтық уақыттан тәуелді ме? Ия. t –ның әрбір мәніне s-тың жалғыз ғана мәні сәйкес келеді. Мәндері ерікті таңдалатын t айнымалыны тәуелсіз айнымалы немесе аргумент, ал мәндері таңдалған t айнымалының мәндеріне қатысты анықталатын s айнымалыны тәуелді айнымалы немесе функция деп атайды. Функция болатын және функция болмайтын сәйкестіктерге мысалдар. Мысалы: Сыныптың әрбір оқушысына оның туған күні сәйкес келеді немесе жылдың әрбір күніне осы күні туған мектеп оқушысы сәйкес келеді. Суретте көрсетілген сәйкестік функция болама? Сен қалай ойлайсың?
Жауабы: g) жоқ; f) иә; h) жоқ. Мысал: f ( x)=2x-5 функцисының мәні аргументтің қандай мәнінде 3 ; -1; 0; 10 -ға тең?
2x=8 x=4
2x=4 x=2
2x=5 x=2,5
2x=15 x=7,5 Тапсырмалар: №1. Функцияны формуламен жазыңыз:
№2. Формулалардың қайсысы кестенің берілгендеріне сәйкес келеді?
№3. у = 4х функциясының анықталу аймағы – 1< х < 3 болғандағы функцияның мәндер аймағын табыңыз. №4. f(х) = 5х – 4 функциясының мәні 5,5 – ке тең, аргументтің мәнін табыңыз. №5. f(х) = 3х + 5 функциясы үшін f(– 4) мәнін табыңыз. №6. у = 2х + 5 функциясының −4≤х≤2 аралығындағы мәндер аймағын табыңыз. |
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіріп, тапсырмалар орындайды. Оқушылар топтасыпотырып берілген тапсырмаларды орындайды. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № есеп Рефлексия:
|
Үй жұмысын алады. Рефлексияны ауызшаорындайды. |
Формативті бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Функция және функцияның графигі
Функция және функцияның графигі
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Алгебра
Тақырыбы: Функция және функцияның графигі
|
Бөлім: |
Функция. Функцияның графигі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
08.11.2023ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Функция және функцияның графигі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.1 функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру; 7.4.1.2 функцияның берілу тәсілдерін білу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||
|
|
Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
6 сынып оқулығы.
1-бөлім |
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Тапсырма Машина 70 км/сағ жылдамдықпен қозғалып келеді.Машинаның t сағатта қанша жол жүретінін табыңыздар. Мұндағы t = 1; 1,5; 3. Машина t сағатта S = 70 · t км жол жүреді. Кез-келген уақыттағы жүрілген жолды оңай анықтауға болады: Егер t = 1, онда S = 70 · 1 = 70 Егер t = 1,5, онда S = 70 · 1,5 = 105 Егер t = 3, онда S = 70 · 3 = 210 Тәуелсіз айнымалының әрбір мәніне тәуелді айнымалының жалғыз ғана мәні сәйкес келеді. Осындай бір айнымалының басқа айнымалыдан тәуелділігін функционалды тәуелділік немесе функция деп атайды. Қашықтық уақыттан тәуелді ме? Ия. t –ның әрбір мәніне s-тың жалғыз ғана мәні сәйкес келеді. Мәндері ерікті таңдалатын t айнымалыны тәуелсіз айнымалы немесе аргумент, ал мәндері таңдалған t айнымалының мәндеріне қатысты анықталатын s айнымалыны тәуелді айнымалы немесе функция деп атайды. Функция болатын және функция болмайтын сәйкестіктерге мысалдар. Мысалы: Сыныптың әрбір оқушысына оның туған күні сәйкес келеді немесе жылдың әрбір күніне осы күні туған мектеп оқушысы сәйкес келеді. Суретте көрсетілген сәйкестік функция болама? Сен қалай ойлайсың?
Жауабы: g) жоқ; f) иә; h) жоқ. Мысал: f ( x)=2x-5 функцисының мәні аргументтің қандай мәнінде 3 ; -1; 0; 10 -ға тең?
2x=8 x=4
2x=4 x=2
2x=5 x=2,5
2x=15 x=7,5 Тапсырмалар: №1. Функцияны формуламен жазыңыз:
№2. Формулалардың қайсысы кестенің берілгендеріне сәйкес келеді?
№3. у = 4х функциясының анықталу аймағы – 1< х < 3 болғандағы функцияның мәндер аймағын табыңыз. №4. f(х) = 5х – 4 функциясының мәні 5,5 – ке тең, аргументтің мәнін табыңыз. №5. f(х) = 3х + 5 функциясы үшін f(– 4) мәнін табыңыз. №6. у = 2х + 5 функциясының −4≤х≤2 аралығындағы мәндер аймағын табыңыз. |
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіріп, тапсырмалар орындайды. Оқушылар топтасыпотырып берілген тапсырмаларды орындайды. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № есеп Рефлексия:
|
Үй жұмысын алады. Рефлексияны ауызшаорындайды. |
Формативті бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз
















