Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Алгебра
Тақырыбы: Функция және функцияның графигі
|
Бөлім: |
Функция. Функцияның графигі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
10.11.2023ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Функция және функцияның графигі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.3 функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||
|
|
Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
6 сынып оқулығы.
1-бөлім |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Тәуелсіз айнымалының қабылдайтын барлық мәндері функцияның анықталу облысын құрайды. ⠀Функцияның анықталу облысын D (f ) немесе D (y ) деп белгілейді.
⠀Егер оның анықталу облысы және айнымалылар арасындағы тәуелділікті орнататын заңдылық берілген болса, функция берілген деп саналады. ⠀1-мысал. ⠀Суретте y = f (x ) функциясының графигі бейнеленген. Графикті пайдаланып, берілген функцияның анықталу облысын тап.
⠀Шешуі. ⠀x тәуелсіз айнымалысының барлық мәні [– 4; 5) сан аралығына тиісті. Функция графигінің оң жақтан координаттары (5; 3) боялмаған нүктесімен шектелгеніне назар аудар. Боялмаған нүктенің 5 -ке тең абсциссасы функцияның анықталу облысына енбейді. Демек, y = f (x ) функциясының анықталу облысы – [– 4; 5) жартылай интервалы. ⠀Жауабы: D ( f ) = [– 4; 5). ⠀Функцияны көбінесе аналитикалық түрде береді. Егер бұл жағдайда функцияның анықталу облысы көрсетілмеген болса, онда функциясының анықталу облысы тәуелсіз айнымалының барлық мүмкін мәні деп саналады, яғни функцияның бар болатын және мағынасы болатын мәндері. ⠀⠀Тәуелді айнымалының қабылдайтын барлық мәнінің жиынын функцияның мәндерінің облысы немесе жиыны деп атайды және E (f) немесе E (y) деп белгілейді.
Тапсырмалар: №1. Суретте y = f (x) функциясының графигі бейнеленген. Графикті пайдаланып, берілген функцияның мәндер жиынын тап.
№2. y = – 10x + 30 функциясының анықталу облысын тап. №3. = f ( x ) функциясы кестемен берілген:
Функция аргументтің қандай мәнінде ең үлкен мәнді қабылдайтынын тап. №4. y = – 22x + 4 функциясы сан аралығында анықталған. Функция көрсетілген сан мәндерінің қайсысын қабылдай алатынын көрсет. №5. y = bx функциясының графигі b-ның қандай мәнінде C (2 ; – 6 ) нүктесі арқылы өтетінін тап. №6. Суретте y = f ( x )функциясының графигі бейнеленген. Графикті пайдаланып, берілген функцияның анықталу облысын және мәндер жиынын тап.
|
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіріп, тапсырмалар орындайды. Мысалдарды түсінеді, жазады Оқушылар топтасыпотырып берілген тапсырмаларды орындайды. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № есеп Рефлексия:
|
Үй жұмысын алады. Рефлексияны ауызшаорындайды. |
Формативті бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Функция және функцияның графигі 7 сынып алгебра ҚМЖ 2 тоқсан
Функция және функцияның графигі 7 сынып алгебра ҚМЖ 2 тоқсан
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Алгебра
Тақырыбы: Функция және функцияның графигі
|
Бөлім: |
Функция. Функцияның графигі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
10.11.2023ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Функция және функцияның графигі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.3 функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||
|
|
Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
6 сынып оқулығы.
1-бөлім |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Тәуелсіз айнымалының қабылдайтын барлық мәндері функцияның анықталу облысын құрайды. ⠀Функцияның анықталу облысын D (f ) немесе D (y ) деп белгілейді.
⠀Егер оның анықталу облысы және айнымалылар арасындағы тәуелділікті орнататын заңдылық берілген болса, функция берілген деп саналады. ⠀1-мысал. ⠀Суретте y = f (x ) функциясының графигі бейнеленген. Графикті пайдаланып, берілген функцияның анықталу облысын тап.
⠀Шешуі. ⠀x тәуелсіз айнымалысының барлық мәні [– 4; 5) сан аралығына тиісті. Функция графигінің оң жақтан координаттары (5; 3) боялмаған нүктесімен шектелгеніне назар аудар. Боялмаған нүктенің 5 -ке тең абсциссасы функцияның анықталу облысына енбейді. Демек, y = f (x ) функциясының анықталу облысы – [– 4; 5) жартылай интервалы. ⠀Жауабы: D ( f ) = [– 4; 5). ⠀Функцияны көбінесе аналитикалық түрде береді. Егер бұл жағдайда функцияның анықталу облысы көрсетілмеген болса, онда функциясының анықталу облысы тәуелсіз айнымалының барлық мүмкін мәні деп саналады, яғни функцияның бар болатын және мағынасы болатын мәндері. ⠀⠀Тәуелді айнымалының қабылдайтын барлық мәнінің жиынын функцияның мәндерінің облысы немесе жиыны деп атайды және E (f) немесе E (y) деп белгілейді.
Тапсырмалар: №1. Суретте y = f (x) функциясының графигі бейнеленген. Графикті пайдаланып, берілген функцияның мәндер жиынын тап.
№2. y = – 10x + 30 функциясының анықталу облысын тап. №3. = f ( x ) функциясы кестемен берілген:
Функция аргументтің қандай мәнінде ең үлкен мәнді қабылдайтынын тап. №4. y = – 22x + 4 функциясы сан аралығында анықталған. Функция көрсетілген сан мәндерінің қайсысын қабылдай алатынын көрсет. №5. y = bx функциясының графигі b-ның қандай мәнінде C (2 ; – 6 ) нүктесі арқылы өтетінін тап. №6. Суретте y = f ( x )функциясының графигі бейнеленген. Графикті пайдаланып, берілген функцияның анықталу облысын және мәндер жиынын тап.
|
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіріп, тапсырмалар орындайды. Мысалдарды түсінеді, жазады Оқушылар топтасыпотырып берілген тапсырмаларды орындайды. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № есеп Рефлексия:
|
Үй жұмысын алады. Рефлексияны ауызшаорындайды. |
Формативті бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз


















