Материалдар / Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі

Материал туралы қысқаша түсінік
10 сынып алгебра пәнінен функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі тақырыбына презентация математика пәнінің мұғалімдеріне уақыт жұмсамауға және сабақты тез әрі оңай жолмен түсіндіруге көмектеседі. Презентацияда ұяшықтар, есептер және сергіту сәті қамтылған. Оқушыларға түсінікті және Шыныбековтың оқулығы бойынша есептер қосылған. Өте керемет материал.
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 10.3В

Функцияның шегі және үзіліссіздігі


Күні: 1.02.2023

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10В

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.8 - функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу;

10.4.1.9 - функцияның шексіздіктегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар : Функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын біледі, функцияның шексіздіктегі шегінің анықтамасын біледі

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегінің анықтамасын біледі, тұжырымдайды.

Кейбір оқушылар

орындай алады: Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегінің анықтамасын, қасиеттерін және өткен білімдерін есепте қолдана алады.

Бағалау критерийі

Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.



Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

5 мин.






Ұйымдастыру сәті

Үй жұмысын тексеру

«Миға шабуыл» арқылы оқушыларға өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қойылады.

  1. Функцияның нүктедегі шегі ұғымына анықтама беріңіз.

  2. Функцияның шексіздіктегі шегі ұғымына анықтама беріңіз.

  3. Анықталмағандық қандай түрде кездеседі?

  4. шегі қандай мәнге тең?

  5. Функцияның шегінің қасиеттерін атаңыз.


Оқушылар тақтада көрсетілген сұрақтарға жауап береді.

1)Егер кез келген саны үшін x=a нүктесінің аймағы табылып, осы аймақтағы әрбір x( үшін

теңсіздігі орындалса, онда А санын функциясының x=a нүктесіндегі шегі деп атайды.

2) функциясы ( ) аралығында анықталса және кез келген саны үшін саны табылып, (немесе ) теңсіздігін қанағаттандыратын әрбір x үшін

Теңсіздігі орындалса, А санын y=f(x) функциясының (сәйкес ) ұмтылғандағы шегі деп атаймыз.

3) өрнегінде және теңдіктері орындалса, онда бұл шекті түріндегі анықталмағандық деп атайды. Ал егер және теңдіктері орындалса, онда берілген шекті түріндегі анықталмағандық деп атайды

4)

5)Қасиеттері

  • =



Әр сабақ бөлімі сәтті аяқталған сайын функция шегінің тарихы, оның өмірдегі қолданысы, маңызы жайлы қосымша ақпараттар беріліп отырады.


Толық жауап-3 балл

Жартылай жауап-2 балл


Презентация









Улестріме парақтар:

-

1 бал

2 балл

3 балл

Жаңа тақырыпты түсіндіру

5 минут

Оқушыларға нұсқау ретінде 3 есеп мысал ретінде көрсетіледі.

1)

2)

3)

Дағдыландыру

тапсырмаларын дәптерге орындайды








Топтық жұмыс

10 мин

1-топ :

2-топ:


Топ болып есептерді талқылайды. Есептерді өзара бөлісіп, тақтаға шығарып, жауабын тексертеді.


Дескриптор.

- Шектің қасиеттерін пайдаланады

-мәнін табады.

2-балл

Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады

Оқулық, презентация, үлестірме парақтар



Жеке жұмыс.

10мин.

Shape1

Оқулықтағы 6.13-6.14 тапсырмалары оқушыларға жеке жұмыс ретінде беріледі.

Берілген тапсырма бойынша есепті жеке орындайды

Дескриптор.

- Функцияның нүктедегі шегі ұғымының анықтамасын біледі, анықтама мағынасын түсінеді және соған есеп шығара алады.

-Функция нүктедегі шек қасиеттерін біледі және қолданады.

3-балл

Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады



Сергіту сәті

5 мин

Шекке қарапайым мысалдар ретінде жұмбақ жасырылады.

Суреттерге қарай отырып, шектердің мәндерін табады.

Формативтік бағалау

Презентация


Жұптық жұмыс

7 мин


Shape2


Берілген тапсырма бойынша есепті жұп болып орындайды

Дескриптор.

-есепті шығарады

-мәнін табады

2-балл

Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады



Қосымша есептер



Shape3


Дескриптор:

-есепті шығарады

-мәнін жазады

2-балл

Бағалау:

«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»




Сабақтың соңы

Кері байланыс

3 мин

Рефлексия

Оқушылар menti.com сайты арқылы рефлексиялық жазбалар қалдырады.

Үйге тапсырма: №6.15

Menti.com сайтына 53427223 коды арқылы кіріп, өтілген сабақ бойынша кері байланыс береді

Максималды балл-10

Презентация

Mentimeter.com

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».

Қажеттілігіне қарай тапсырмалар беремін.

Ерекше білімді қажет ететін оқушыларға көмек көрсету.

10-баллдык жүйе аркылы бағалау

Барлық тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеріп алынған. Іс-әрекеттердің ауысып отыруы ең үлкен нәтижеге қол жеткізу мақсатында оқушылардың күші мен зейінін дұрыс үлестіруге ықпалын тигізеді.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!