Қысқамерзімді жоспар
№3-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Функцияның өсу және кему белгілері
|
Бөлім: |
Туындының қолданылуы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Функцияның өсу және кему белгілері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.4.1.27 - функцияның өсу (кему) аралықтарын табу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар функцияның өсу немесе кему аралықтарын табады. |
|
Құндылықтар: |
Жасампаздық және жаңашылдық: • Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы. • Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылар- мен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақ-тастық атмосферасын қалыптастыру 1.Мұғалім оқушыларды түгендейді. 2.Амандасады және тілектерін білдіреді. |
1.Оқушылар мұғалім- мен амандасады. 2. Сабаққа дайындалады.
|
«Жарайсың!», «Керемет!» деген мақтау сөздерімен бағалайды. |
Кітап, дәптер, қалам Тақта слайд |
||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
10мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» Сұрақтар: 1)функцияның өсу, кему аралықтары қалай табылады? Мұғалім: Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді. Мысал көрсетеді Оқушылар:1.Оқулықты оқып танысып шығады. 2.Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. 1.Теорема. Функцияның өсу және кемуінің қажетті шарты: Егер f (x ) функциясы берілген аралықта өспелі болса, онда оcы аралықта fʹ (x))>0 болады.
Егер f (x функциясы берілген аралықта кемімелі болса, онда оcы аралықта f (x)˂0болады.
|
|
Дескриптор: 1. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. 2. Өзгенің пікірін толықтырады. |
Кітап, дәптер, қалам Тақта слайд
|
||||
|
2.Функцияның өсу және кему аралығын табу алгоритмі
Функцияның кему, өсужағдайынтексеру(f|(x)>0-функция өседі, f/(x)<0 функция кемиді Мысал: функцияның өсу, кему аралығын табыңыз:
Шешуі: х=0 басқа нүктенің барлығында ф-я үзіліссіз
Жауабы: Функция (-∞;0) интервалы мен [6;+∞) сәулесінде кемиді; (0; 6] сәулесінде өседі
|
Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды |
ДК экраны ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут
Бекіту тапсырмаларын орындайды |
1-тапсырма f(x) функциясының өсу және кему аралығын тап f(x)=х3-4х2+5х-1. f(x)=3+24х-3х2-х3.
|
2-тапсырма. f(x) функциясының өсу және кему аралығын тап
|
Дескриптор: Функцияның өсу аралығын табады Функцияның кему аралығын табады
|
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||||
|
|
3- тапсырма f(x) функциясының өсу және кему аралығын тап
|
4-тапсырма f x функциясы өспелі және кемімелі болатын аралықтарды табыңыз. f(x) = - x2 +3x + 4. шешуі: D (f) =R f ¢(x)= (- x3- x2 +3x + 4)¢ =-x2 -2x +3 - x 2 -2x +3 ³0; -x2 -2x +3 = 0; x1=-1, x2=3.
-
-1 3 Жауабы: [-1; 3] аралығында өседі, бұл кесіндінің ұзындығы 4 ке тең |
Дескриптор: -Функцияның анықталу облысын табады; -Функцияның туындысын табады; Функцияның өсу аралығын табады Функцияның кему аралығын табады Дескриптор: -график бойынша функцияның өсу,кему аралығын табады |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||||
|
5-тапсырма. Тест тапсырмасы
D) (5; +∞); E) жоқ
|
А)(-∞; 0); B) [0;2]; C) (2; +∞); D) (0;2); E) [2;+∞)
|
Дескриптор: -Функцияның анықталу облысын табады; -Функцияның туындысын табады; Функцияның өсу аралығын табады Функцияның кему аралығын табады
Жалпы - 5 балл
|
ДК экраны 10-сынып Абылкасымов оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд |
|||||
|
Қорытынды
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5мин. |
f(x) функциясының (а;b) интервалының аралығындағы графигі берілген.
Функцияның өсу және кему аралығын жазыңыз |
2) y=f(x) функциясының анықталу облысында кемімелі болатынын дәлелдейді. 1)f(x)=-3x+cosx; 2)f(x)=sinx-4x; 3)f(x)=-3x+cos2x.
3)у=-2х+3; у=5х+57; у=-8 функцияларының туындылары неге тең екенін анықтайды. |
Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||||
|
«Білім поштасы» әдісі. Мұғалім сабақты оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. Үйге тапсырма: № есеп |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Хат толтырып, білім поштасына салады
|
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
ДК экраны Слайд.
Білім поштасы, хаттар |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Функцияның өсу және кему белгілері
Функцияның өсу және кему белгілері
Қысқамерзімді жоспар
№3-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Функцияның өсу және кему белгілері
|
Бөлім: |
Туындының қолданылуы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Функцияның өсу және кему белгілері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.4.1.27 - функцияның өсу (кему) аралықтарын табу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар функцияның өсу немесе кему аралықтарын табады. |
|
Құндылықтар: |
Жасампаздық және жаңашылдық: • Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы. • Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылар- мен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақ-тастық атмосферасын қалыптастыру 1.Мұғалім оқушыларды түгендейді. 2.Амандасады және тілектерін білдіреді. |
1.Оқушылар мұғалім- мен амандасады. 2. Сабаққа дайындалады.
|
«Жарайсың!», «Керемет!» деген мақтау сөздерімен бағалайды. |
Кітап, дәптер, қалам Тақта слайд |
||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
10мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» Сұрақтар: 1)функцияның өсу, кему аралықтары қалай табылады? Мұғалім: Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді. Мысал көрсетеді Оқушылар:1.Оқулықты оқып танысып шығады. 2.Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. 1.Теорема. Функцияның өсу және кемуінің қажетті шарты: Егер f (x ) функциясы берілген аралықта өспелі болса, онда оcы аралықта fʹ (x))>0 болады.
Егер f (x функциясы берілген аралықта кемімелі болса, онда оcы аралықта f (x)˂0болады.
|
|
Дескриптор: 1. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. 2. Өзгенің пікірін толықтырады. |
Кітап, дәптер, қалам Тақта слайд
|
||||
|
2.Функцияның өсу және кему аралығын табу алгоритмі
Функцияның кему, өсужағдайынтексеру(f|(x)>0-функция өседі, f/(x)<0 функция кемиді Мысал: функцияның өсу, кему аралығын табыңыз:
Шешуі: х=0 басқа нүктенің барлығында ф-я үзіліссіз
Жауабы: Функция (-∞;0) интервалы мен [6;+∞) сәулесінде кемиді; (0; 6] сәулесінде өседі
|
Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды |
ДК экраны ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут
Бекіту тапсырмаларын орындайды |
1-тапсырма f(x) функциясының өсу және кему аралығын тап f(x)=х3-4х2+5х-1. f(x)=3+24х-3х2-х3.
|
2-тапсырма. f(x) функциясының өсу және кему аралығын тап
|
Дескриптор: Функцияның өсу аралығын табады Функцияның кему аралығын табады
|
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||||
|
|
3- тапсырма f(x) функциясының өсу және кему аралығын тап
|
4-тапсырма f x функциясы өспелі және кемімелі болатын аралықтарды табыңыз. f(x) = - x2 +3x + 4. шешуі: D (f) =R f ¢(x)= (- x3- x2 +3x + 4)¢ =-x2 -2x +3 - x 2 -2x +3 ³0; -x2 -2x +3 = 0; x1=-1, x2=3.
-
-1 3 Жауабы: [-1; 3] аралығында өседі, бұл кесіндінің ұзындығы 4 ке тең |
Дескриптор: -Функцияның анықталу облысын табады; -Функцияның туындысын табады; Функцияның өсу аралығын табады Функцияның кему аралығын табады Дескриптор: -график бойынша функцияның өсу,кему аралығын табады |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||||
|
5-тапсырма. Тест тапсырмасы
D) (5; +∞); E) жоқ
|
А)(-∞; 0); B) [0;2]; C) (2; +∞); D) (0;2); E) [2;+∞)
|
Дескриптор: -Функцияның анықталу облысын табады; -Функцияның туындысын табады; Функцияның өсу аралығын табады Функцияның кему аралығын табады
Жалпы - 5 балл
|
ДК экраны 10-сынып Абылкасымов оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд |
|||||
|
Қорытынды
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5мин. |
f(x) функциясының (а;b) интервалының аралығындағы графигі берілген.
Функцияның өсу және кему аралығын жазыңыз |
2) y=f(x) функциясының анықталу облысында кемімелі болатынын дәлелдейді. 1)f(x)=-3x+cosx; 2)f(x)=sinx-4x; 3)f(x)=-3x+cos2x.
3)у=-2х+3; у=5х+57; у=-8 функцияларының туындылары неге тең екенін анықтайды. |
Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||||
|
«Білім поштасы» әдісі. Мұғалім сабақты оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. Үйге тапсырма: № есеп |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Хат толтырып, білім поштасына салады
|
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
ДК экраны Слайд.
Білім поштасы, хаттар |
|||||
шағым қалдыра аласыз




















