|
Алгебра және анализ бастамалары пәні бойынша қысқа мерзімді сабақ жоспары |
||
|
Тексерілді: М. Ганди атындағы №92 мамандандырылған лицей ДОІЖӨ Бауыржанқызы Д |
||
|
Бөлім: |
1-бөлім. 10.1А Функция, оның қасиеттері және графигі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Курманбаева Алия Акынкожаевна |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: 10 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Функцияның қасиеттері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.1.3 - функция қасиеттерін анықтай алу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар функцияның қасиеттерін қарастырады. Есептерді шығару барысында функцияның қасиеттерін қолдана біледі.. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 5 мин |
- Амандасу; - келмеген оқушыларды анықтау; - оқушылардың назарын сабаққа аудару; - жағымды психологиялық ахуал туғызу. |
- оқушылар сабаққа дайындалады; -бағалау парақшасын алады; |
-Тамаша! -Өте жақсы! Әр кезең бойынша бағалау парағын толырып отырады. |
Слайд 1 |
Мақсаты: Қатемен жұмыс жасау. Үйге 1.44; 1.48 есептер берілген. Слайд арқылы тексеріледі. |
Тапсырманы түйіндейтін бір сөйлем айтады. Нәтижесі: Слайд бойынша үй жұмысын тексереді, қатесі болса түзетеді. |
ҚБ: «Бір сөйлеммен түйіндеу» Өзін-өзі бағалайды. |
Слайд 2 Алгебра және анализ бастамалары Шыныбеков Ә.Н. 10 с |
|
|
Сабақтың ортасы 30 мин Дағдыландырушы тапсырма Олқылықпен жұмыс Зерттеу тапсырмасы Топтық жұмыс Миға шабуыл |
«Жылдам есепте» әдісі 5- есеп беріледі. Мақсаты: Өткен тақырып бойынша дағды қалыптастыру. Функцияның анықталу облысын тап: №1. №2. №3. Функцияның мәндерін облысын тап: №1. №2. |
Оқушылар дағдыландырушы тапсырма арқылы дағдыны және жылдам есептеуді қалыптастырады, өз ойларын ортаға салады. Нәтижесі: Алған білімдерін қайта жаңғыртады. |
ҚБ. Оқушылар бірін-бірі бағалайды.
Дескриптор:
|
Есептер және олардың жауаптары Слайд 3 |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту. Функцияның мәндерінің жиынын табу тәсілдері:1) Параметр енгізу арқылы ; 2) Берілген функцияның Е(у) мәндер облысын кері функцияның D(х) анықталу облысымен алмастыру; 3) Квадраттық функцияның қасиеттерін пайдалану; 4) Графиктік әдіс; 5) Сыртқы функцияның монотондылық қасиетін пайдалану; 6) Туынды көмегімен; 7) Бағалау әдісі; 8) Тікелей есептеу арқылы; 9) Ақиқат теңсіздіктер көмегімен (Коши теңсіздігі арқылы) |
№1. №2. Нәтижесі: Сыни тұрғыдан ойланып, зерттеу жұмысын жасайды. |
ҚБ «Ең, ең,ең...» әдісі бойынша
пікір білдіреді. Дескриптор:
|
Слайд 4 https://www.youtube.com/watch?v=eDLjCm-7nQk |
|
3- есеп беріледі, соның бірін таңдау арқылы 3-топқа бөлінеді. №1. Хевисайда функциясы
№2. Бөлшек-сызықтық функция
№3. Түбір астындағы функция
Әр топқа график салу беріледі. Мақсаты: Бірлескен жұмысты ұйымдастыру №1. f(t ) №2. №1.80. (3) №3. +2 |
Дарынды оқушыларға: ; ; ; Сигнум функциясын, х санының бүтін және бөлшек бөлігін, Хевисайда функцияларын, бөлшек-сызықтық функцияны, түбір астындағы функцияны зерттеу (пән аралық байланысты ашу), графигін сызу берілген, әр топтағы оқушылар өз бетімен меңгерген тапсырманы басқа оқушыларға түсіндіреді. Нәтижесі: Оқушының танымдық дағдысы артады, негізгі ойды түйіндейді. |
ҚБ. 1. Достарының бағалауы. 2. Топтар бірін-бірі бағалайды. Дескриптор:
|
Слайд 5, Слайд 6, Слайд 7 Графики функций Р.Б. Райхмист 90 бет Видео https://www.youtube.com/watch?v=pRJwXZ0yP8Q |
|
Мақсаты: Шығармашылық деңгейін арттыру. Графиктің салынуын талдау: №1. ;
|
Нәтижесі: Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, қорытынды жасайды Шығармашылығы артады. |
ҚБ. «Бас бармақ әдісі» Дескриптор: .
|
Слайд 8 График |
|
|
Сабақтың соңы 7 мин Топтық жұмыс Жалпылау Рефлексия |
суреттер бойынша функцияның графигін сипаттайды. Мақсаты:Алған білімдерін есеп шығаруда қолдану және математикалық тілде сөйлеу дағдысын қалыптастыру. 1 топ: 2 топ:
|
3 топ:
Нәтижесі: Сыни тұрғыдан ойланып, өз пікірін білдіреді. |
ҚБ. «Үш шапалақ» әдісі
Дескриптор:
|
Слайд 9 Графики функций Р.Б. Райхмист 30 бет |
|
«Рефлексиялық пирамида» әдісі
|
Кері байланыс жасайды. |
Мен үшін сабақта сәтті болды... Мені ойландырғаны... Сұрағым... |
«Рефлексиялық пирамида» суреті Слайд 10 |
|
|
Үйге тапсырма 3 мин |
№ 1.79-№ 1.80. Бағыт-бағдар береді |
Түсінбеген жерлерін сұрайды |
Үлгімен жұмыс жасайды |
Слайд 11 Оқулық, интернет |
Сабақтың құрылымы
Пәні: Алгебра және анализ бастамалары Сыныбы: 10 «А» Пән мұғалімі: Курманбаева Алия Акынкожаевна Сабақтың тақырыбы: Функция қасиеттері
|
Сабақ кезеңі |
Таным деңгейлерінің критерийлері |
Сабақ барысы |
Дескриптор Оқу жетістіктерінің деңгейлері (Тақырыпты меңгеру критерийі) |
Балл |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І |
Төмен |
Дағдыландырушы тапсырма 5 есеп |
«Жылдам есепте» әдісі |
|
1-5 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ |
Орта |
Олқылықпен жұмыс 3 есеп |
|
|
1 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Зерттеу тапсырмасы |
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

№















