|
Бөлім: |
5-бөлім. Спорт және денсаулық күтімі. Т. Нұрмағамбетов «Он төрт жасар жігіт» әңгімесі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ергасымова А.Т |
|
Күні: |
19.11.2025 |
|
Сыныбы: 7б |
Қатысушылар саны: 5 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
1-сабақ. Футбол ойнаймыз. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннен ақпараттың өзектілігін анықтау; 7.5.1.3 топтау сан есімдерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
тыңдалған мәтіннен ақпараттың өзектілігін анықтайды, топтау сан есімдерін ауызша, жазбаша жұмыстарда орынды қолданады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
оқу мақсаттарын жүзеге асыру арқылы оқушыларды ұжымшылдыққа, спортқа құрмет көрсетуге, салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылық ты ояту. 7 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріледі (кітап, дәптер, қалам) Жағымды психологиялық ахуал тудырады. Қайырлы күн, достым! Әр күнің сәттілікке толсын! |
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды Қазақстандағы көне қалалардың бірін ата Отырар қаласы несімен танымал болған? Тараз қандай қала? Тараз қаласының бойтұмары нелер? (сұрақтарға дұрыс жауап берсе, слайдтан футбол добының суреті шығады) Дәптерге күнді, сабақтың тақырыбын жазады Сабақтың мақсаты айтылады Жарайсыңдар балалар, бүгін біз футбол ойнаймыз. Стадионға барып доп теуіп емес, сабақта тапсырмала орындау арқылы. Сендер ойыншысыңдар, мен төрешімін. Әр сұраққа дұрыс жауап бергеніміз, әр тапсырманы дұрыс орындағанымыз біздің гол соққанымыз. Сабақ соңында ең үздік ойыншыға « Алтын доп» кубогі беріледі. Сендер білесіңдер, футбол ойыны екі таймнан тұрады. Бірінші тайм басталды. Оқушыларға бағалау жайлы түсіндіру, әр дұрыс жауапқа доп берілетін болады. Сабақ соңында кімде көп доп, сол «Алтын доп» иегері |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 минут |
Сөздікпен жұмыс. Мұғалім интерактив- ті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады. |
Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді. Сөз тіркесін, сөйлем құрайды. Доп-мяч Қақпа-ворота Қақпашы-вратарь Төреші-судья Бапкер-тренер Гол-гол Пас-пас Қорғаушы-защитник Шабуылдаушы-нападающий Жанкүйер-болельщик Ойыншы-игрок |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
7-сынып оқулығы,дәптер Аударма сөздік |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Мәтіналды жұмыс. Айтылым. Оқулықтағы 1-тапсырманы орындатады. -Балалар, мен пас беремін. Кім жақсы қабылдайды? -Балалар, сендерге футбол ойнаған ұнай ма? -Футболға соңғы рет қашан бардың? -Үйде футболды кім көп ойнайды? -Футбол ойнағанда сен гол соқтың ба? -Саған қай команда ұнайды? -Ол командада қандай футболшылар ойнайды? -Сен қандай атақты футболшыны білесің? |
Айтылым. Сұрақтарға жауап береді. (бағалау парақшасына белгілейді) |
Дескриптор: -тақырып жайлы өз ойын айтады; -сұрақтарға нақты жауап береді. Әр дұрыс жауапқа стикер доп беріледі , бағалау парақшасына белгілейді |
Кітап, стикер доп |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Мәтінмен жұмыс. Тыңдалым. Айтылым.. Футбол –спорттың командалық ойын түрі. Футбол-әлемге аса танымал ойындардың бірі. Әр командада 11 ойыншы болады. Қақпашы қақпада тұрады. Алаңда қақпашыдан басқа ойыншы допты қолымен ұстауға болмайды. Басқа ойыншылар қорғаушылар, шабуылшылар болып бөлінеді. Бір ойынның аты-цматч, екі 45 минуттық бөлімнен тұрады.Ойын» арасында 15 минуттық үзіліс болады. Матчта көбірек доп салған команда көп ұпай алады. Қазақстанның ең алғашқы футбол клубы 1913 жылы Семей қаласында пайда болған. Қазақстанның футбол клубтары: Ертіс, Қайрат, Шахтёр, Жетісу т.б Қазақ футболындағы ең танымал есімдердің бірі-Самат Смаков. Самат Смаков 1978 жылы 8-желтоқсанда Семей қаласында дүниеге келген.Ол ұлттық құраманың қорғаушысы болған. Бұл спортшы Қазақстандағы «Елім-ай», «Ақтөбе», «Қайрат» командаларында ойнаған. Ол –қазақ футболының ең үздік ойыншысы. Самат Смаковке көптеген балалар ұқсағысы келеді. Қазір ол футболшы ретінде ойнамайды. «Жетісу» клубының бас бапкері болып істейді.
|
Мәтінді тыңдайды 1.Сұрақтарға жауап береді -Мәтін не жайлы болды? -Футбол қандай ойын? -Неше команда ойнайды? -Әр командада неше ойыншыдан болады? -Футболды неше минут ойнайды? -Қазақстанның қандай футбол клубтары бар? -Қазақстанда ең алғаш футбол қашан, қай жерде пайда болды? -Қазақ футболының ең үздік ойыншысы кім? -Самат Смаков қазір кім болып жұмыс істейді? 2.Тірек сөздер –футбол, қақпашы, ойыншы 3.Сан есімдер-10,1,45,1913,1978,8 4.Дұрыс,бұрыс
5.
|
Дескриптор: -мәтінді тыңдайды; -тірек сөздерді жазып алады; -сұрақтарға жауап береді; -сан есімдерді табады; -мәтіндегі ақпараттың дұрыс, бұрыстығын анықтайды; -мәтіннен 2 өзекті ақпаратты, 1 қосымша ақпаратты анықтайды;
|
Мәтін, кестелер |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
-Жарайсыңдар, балалар! 1-тайм тапсырмалары аяқталды, енді 15 минуттық үзіліс кезінде сергіту сәтін жасап алайық |
Оқушылар сергіту сәтін жасайды |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Видео, доп |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
2-тайм басталды. Бұл таймда грамматикалық тақырып бойынша жұмыс жасаймыз. Топтау сан есімдер-қаншадан? нешеден? Сұрақтарына жауап береді. –нан, нен,дан,ден,тан,тен жалғаулары арқылы жасалады. Дара, күрделі болып бөлінеді. Дара сан есімдер-бестен, оннан, үштен, күрделі сан есімдер-он-оннан, төрт-төрттен т.б Келесі тапсырма берілген сурет бойынша сан есімдерді, топтау сан есімдерін қолданып сөйлем құрау |
Грамматикалық тақырыпты мұқият тыңдайды, түсінеді. |
Дескриптор -ережені түсінеді; -4 сөйлем құрайды; -топтау сан есімдерін қолданады; -Бір-бірін бағалайды; |
Суреттер, слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 минут
|
Рефлексия: «Футбол алаңындағы ойым»
Гол-бүгінгі сабақтағы
менің жетістігім Қақпа-Мен әлі де
................... жақсартуым керек Бапкерге ұсыныс-Келесі сабақта ........
|
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін «Футбол алаңындағы ойым» әдісі арқылы білдіреді. |
Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың өзара бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды. «Алтын доп» иегерін анықтайды
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 9-тапсырма эссе «Спорт-денсаулық кепілі» |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Футбол ойнаймыз" тақырыбына 7-сынып
"Футбол ойнаймыз" тақырыбына 7-сынып
|
Бөлім: |
5-бөлім. Спорт және денсаулық күтімі. Т. Нұрмағамбетов «Он төрт жасар жігіт» әңгімесі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ергасымова А.Т |
|
Күні: |
19.11.2025 |
|
Сыныбы: 7б |
Қатысушылар саны: 5 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
1-сабақ. Футбол ойнаймыз. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннен ақпараттың өзектілігін анықтау; 7.5.1.3 топтау сан есімдерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
тыңдалған мәтіннен ақпараттың өзектілігін анықтайды, топтау сан есімдерін ауызша, жазбаша жұмыстарда орынды қолданады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
оқу мақсаттарын жүзеге асыру арқылы оқушыларды ұжымшылдыққа, спортқа құрмет көрсетуге, салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылық ты ояту. 7 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріледі (кітап, дәптер, қалам) Жағымды психологиялық ахуал тудырады. Қайырлы күн, достым! Әр күнің сәттілікке толсын! |
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды Қазақстандағы көне қалалардың бірін ата Отырар қаласы несімен танымал болған? Тараз қандай қала? Тараз қаласының бойтұмары нелер? (сұрақтарға дұрыс жауап берсе, слайдтан футбол добының суреті шығады) Дәптерге күнді, сабақтың тақырыбын жазады Сабақтың мақсаты айтылады Жарайсыңдар балалар, бүгін біз футбол ойнаймыз. Стадионға барып доп теуіп емес, сабақта тапсырмала орындау арқылы. Сендер ойыншысыңдар, мен төрешімін. Әр сұраққа дұрыс жауап бергеніміз, әр тапсырманы дұрыс орындағанымыз біздің гол соққанымыз. Сабақ соңында ең үздік ойыншыға « Алтын доп» кубогі беріледі. Сендер білесіңдер, футбол ойыны екі таймнан тұрады. Бірінші тайм басталды. Оқушыларға бағалау жайлы түсіндіру, әр дұрыс жауапқа доп берілетін болады. Сабақ соңында кімде көп доп, сол «Алтын доп» иегері |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 минут |
Сөздікпен жұмыс. Мұғалім интерактив- ті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады. |
Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді. Сөз тіркесін, сөйлем құрайды. Доп-мяч Қақпа-ворота Қақпашы-вратарь Төреші-судья Бапкер-тренер Гол-гол Пас-пас Қорғаушы-защитник Шабуылдаушы-нападающий Жанкүйер-болельщик Ойыншы-игрок |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
7-сынып оқулығы,дәптер Аударма сөздік |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Мәтіналды жұмыс. Айтылым. Оқулықтағы 1-тапсырманы орындатады. -Балалар, мен пас беремін. Кім жақсы қабылдайды? -Балалар, сендерге футбол ойнаған ұнай ма? -Футболға соңғы рет қашан бардың? -Үйде футболды кім көп ойнайды? -Футбол ойнағанда сен гол соқтың ба? -Саған қай команда ұнайды? -Ол командада қандай футболшылар ойнайды? -Сен қандай атақты футболшыны білесің? |
Айтылым. Сұрақтарға жауап береді. (бағалау парақшасына белгілейді) |
Дескриптор: -тақырып жайлы өз ойын айтады; -сұрақтарға нақты жауап береді. Әр дұрыс жауапқа стикер доп беріледі , бағалау парақшасына белгілейді |
Кітап, стикер доп |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Мәтінмен жұмыс. Тыңдалым. Айтылым.. Футбол –спорттың командалық ойын түрі. Футбол-әлемге аса танымал ойындардың бірі. Әр командада 11 ойыншы болады. Қақпашы қақпада тұрады. Алаңда қақпашыдан басқа ойыншы допты қолымен ұстауға болмайды. Басқа ойыншылар қорғаушылар, шабуылшылар болып бөлінеді. Бір ойынның аты-цматч, екі 45 минуттық бөлімнен тұрады.Ойын» арасында 15 минуттық үзіліс болады. Матчта көбірек доп салған команда көп ұпай алады. Қазақстанның ең алғашқы футбол клубы 1913 жылы Семей қаласында пайда болған. Қазақстанның футбол клубтары: Ертіс, Қайрат, Шахтёр, Жетісу т.б Қазақ футболындағы ең танымал есімдердің бірі-Самат Смаков. Самат Смаков 1978 жылы 8-желтоқсанда Семей қаласында дүниеге келген.Ол ұлттық құраманың қорғаушысы болған. Бұл спортшы Қазақстандағы «Елім-ай», «Ақтөбе», «Қайрат» командаларында ойнаған. Ол –қазақ футболының ең үздік ойыншысы. Самат Смаковке көптеген балалар ұқсағысы келеді. Қазір ол футболшы ретінде ойнамайды. «Жетісу» клубының бас бапкері болып істейді.
|
Мәтінді тыңдайды 1.Сұрақтарға жауап береді -Мәтін не жайлы болды? -Футбол қандай ойын? -Неше команда ойнайды? -Әр командада неше ойыншыдан болады? -Футболды неше минут ойнайды? -Қазақстанның қандай футбол клубтары бар? -Қазақстанда ең алғаш футбол қашан, қай жерде пайда болды? -Қазақ футболының ең үздік ойыншысы кім? -Самат Смаков қазір кім болып жұмыс істейді? 2.Тірек сөздер –футбол, қақпашы, ойыншы 3.Сан есімдер-10,1,45,1913,1978,8 4.Дұрыс,бұрыс
5.
|
Дескриптор: -мәтінді тыңдайды; -тірек сөздерді жазып алады; -сұрақтарға жауап береді; -сан есімдерді табады; -мәтіндегі ақпараттың дұрыс, бұрыстығын анықтайды; -мәтіннен 2 өзекті ақпаратты, 1 қосымша ақпаратты анықтайды;
|
Мәтін, кестелер |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
-Жарайсыңдар, балалар! 1-тайм тапсырмалары аяқталды, енді 15 минуттық үзіліс кезінде сергіту сәтін жасап алайық |
Оқушылар сергіту сәтін жасайды |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Видео, доп |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
2-тайм басталды. Бұл таймда грамматикалық тақырып бойынша жұмыс жасаймыз. Топтау сан есімдер-қаншадан? нешеден? Сұрақтарына жауап береді. –нан, нен,дан,ден,тан,тен жалғаулары арқылы жасалады. Дара, күрделі болып бөлінеді. Дара сан есімдер-бестен, оннан, үштен, күрделі сан есімдер-он-оннан, төрт-төрттен т.б Келесі тапсырма берілген сурет бойынша сан есімдерді, топтау сан есімдерін қолданып сөйлем құрау |
Грамматикалық тақырыпты мұқият тыңдайды, түсінеді. |
Дескриптор -ережені түсінеді; -4 сөйлем құрайды; -топтау сан есімдерін қолданады; -Бір-бірін бағалайды; |
Суреттер, слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 минут
|
Рефлексия: «Футбол алаңындағы ойым»
Гол-бүгінгі сабақтағы
менің жетістігім Қақпа-Мен әлі де
................... жақсартуым керек Бапкерге ұсыныс-Келесі сабақта ........
|
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін «Футбол алаңындағы ойым» әдісі арқылы білдіреді. |
Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың өзара бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды. «Алтын доп» иегерін анықтайды
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 9-тапсырма эссе «Спорт-денсаулық кепілі» |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















