Қысқа мерзімді жоспарлау
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Әліппе |
Мектеп: «С.Ғабабсов атындағы ЖББОМ»КММ |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Дуйсенкулова Куралай Амантаевна |
||
|
Сынып: 0 «Б» |
Қатысқандар: 20 |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтыңтақырыбы |
Ғ ғ дыбысы және әрпі |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
0.1.1.1. Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлу жəне сөзсіз жеке айту 0.1.1.2. Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау. 0.3.3.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын сақтап, əріп элементтерін жазу |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Сөздегі ғ дыбысын таниды. Ғ əрпінің баспа түрін жазады. Көпшілігі: Ғдыбысына сөз құрайды. Сөздегі дыбыс санын, ондағы ғ дыбысының орнын ажыратады. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын сақтап, ғ əрпінің элементтерін жазады. Кейбіреуі: Суретті кітаптардан қажетті ақпаратты табады. Сөз,сөйлем сызбасын оқиды. |
||
|
Бағалаукритерийі |
Білу: Ғ дыбысы және әрпімен танысып, дауысты, дауыссыз екенін біледі айта алады. Түсіну: Ғдыбысының жазылу жолын түсінеді Қолдану: Ғ әрпінің жазу элементтерін жазып қолдана алады. |
||
|
Тілдікмақсаттар
|
Тәрбиешінің немесе АКТ қолданған видеодан естіп тыңдалым бойынша жауап беру. Айтылым Ғ дыбысын пайдаланып, сөздерден әңгіме құрастырады. Жазылым Ғ әріпінің баспа түрін жазады. |
||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарынан бір – бірінің көзқарастарына құрметпен қарау; |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем әдебиет, айналаны қоршаған орта бойынша ғарышкерлермен танысу. |
||
|
Алдыңғы білім
|
Сөздерді буынға бөледі. Сөздер қайдыбыстан басталып тұрғанын біледі. Дыбыстар қандай түстермен белгіленетінін ажырата алады. |
||
|
Жоспар |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Шаттық шеңбері: «Айна»
Тәрбиешінің әрекеті: Ал енді оқушылар қолымыздағы айнаның түстеріне қарай төрт топқа бөлінеміз. Тәрбиеленушінің әрекеті: Қолындағы айнаның түсіне байланысты топқа бөлінеді.
- Бүгінгі біздің тақырыбымыз ғарышкерлер туралы болмақ Балаларға қазақтың алғашқы ғарышкері Тоқтар Əубəкіров, Талғат Мұсабаев жəне АйдынАйымбетовтың суреттерін көрсетіп əңгімелейді. Тоқтар Әубәкіров 1946 жылы 27 шілдеде Қарағанды облы-сы,Қарқаралы ауданы «1- Май“ совхозында дүниеге келген. 1991 жылы қазанның 2-сінде Байқоңырдан «СоюзТМ-13» кемесімен ұшқан.
- Қане, балалар мен сендерге өлең оқып берейін. Өлеңді оқиды.
Көкке
ұшамын
«Суреттегі ой»
әдісі Ғарышқа кім ұшып барады? Сұраққа жауап бере отырып, балалар əңгімелеседі. -Балалар, ғарыш,ғарышкер деген сөздер қандай дыбыстан басталып тұр? -Ға-рыш сөз басында Ғ ғ дыбысы естіліп тұр. Олай болса, біз бүгін Ғғ дыбысымен танысамыз. -Ғ дыбысы дауыссыз дыбыс. -Көк текшеде белгілейміз Ғарыш, ағаш -Сөздің басында, ортасында кездесе береді |
Тәрбиеленушілер қолдарына айна алып, шеңбер құрып тұрады.
Айнаның түсіне байланысты топқа бөлінеді Ғарышкерлер портреттері.
|
|
|
Сабақтың ортасы 22 мин
Сергіту сәті 2 мин |
(Ұ,Ө) Əліппе-дəптермен жұмыс 1-тапсырма «Суреттегі ой» әдісі Сөзге дыбыстық талдау жасайды. Ғарыш Ғ дыбысы сөздің қай жерінде тұр? Ғарыш суретіне қарап, не көргендерін айтады.
Ғарыш, ғарышкер
сөздерін буынға бөліп, дыбыстық
талдау Ғдыбысымен танысады. Сөздің бірінші буынында алдында естілетін дыбыс Ғ дыбысы екенін табады. Ғ– ұяң дауыссыз дыбыс. Ғ дыбысының артикулияциясымен таныстырады. ҚБ «Бас бармақ» тәсілі 2-тапсырма Логикалық әдіс Ұшатын, ұшпайтын қасиеттеріне қарап, заттарды бір-бірімен қосады.
С Шағала, ағаш, таға, шаңғы, торғай, қарға, қырғауыл сөздерін буынға бөліп, оларды қатыстырып, сөйлем құрайды. Сөздердегі Ғ дыбысы естілген буынды табады. ҚБ. «Көбелек» Белгілері Жасыл: Берілген тапсырма толық орындалды. Сары: қате жіберіп алдым. Қызыл: Уақытты жеткізе алмадым. (Ұ) Сергіту сəті. Балалар «Ұшты-ұшты!» ойынын ойнайды. Педагог ұшатын затты айтса, қолдарын жайып ұшқанды көрсетеді, ұшпайтын затты айтса, қолдарын төмен түсіріп билейді. Ойын 2-3 рет ойналады. 3-тапсырма «Ойлан,бірік,бөліс» әдісі. Тақтадағы Ғ əрпінің бейнесімен танысып шалғының суретімен салыстырады. Балалар Ғ əрпінің бейнесімен таныс болады. Ғ əрпінен басталатын сөз ойлап айтады. Буынғабөледі.
Ж.Əбдірашовтың Ғəрпі туралы өлеңін оқып,
Ғ əрпінің шалғыға ұқсайтынын айтады, суреттен көрсетеді. ҚБ «Бас бармақ» тәсілі 4-тапсырма Жазылым Ғ əрпінің бейнесін пішініне қарап отырып, домино тастарынан жасайды. Ғ әрпін тақтада жазып көрсетемін. (Ауада жазу). (Ө:) Дәптерде берілген жазуды жазады. (бастырып, үлгі бойынша жазу) Ғ əрпінің баспа түрін жазады. ҚБ. «От шашу» тәсілі арқылы жүзеге асырамын. |
Əліппе-дəптер.
Əліппе-дəптер.
қимыл-қозғалыс
Домино тастары. Əліппе-дəптер |
|
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Балалардың оқу қызметіне белсенділіктерін бақылауы бойынша талқылап, оқу қызметін қорытындылайды. – Ғарышқа ұшатын адамды қалай атаймыз? – Біз тұратын ғаламшар қалай аталады? – Ғарышқа тұңғыш кім ұшты? – Қазақ ғарышкерлері кімдер? – Қандай дыбыспен таныстық ! – [Ғ] дыбысы қандай дыбыс? – [Ғ] дыбысы кездесетін сөздерге мысалдар келтіріңдер «Бағдаршам» сигналдық картаның көмегімен сұрақтараға жауап алу Ғ дауыссыз дыбыс (жасыл) -Ғ дыбысы сөздің тек басында ғана кездеседі (қызыл) -Неліктен? -Ғ дыбысы созылмайды(жасыл) -Ғарыш сөзі екі буыннан құралған(қызыл) Неліктен? (оқушылар дәлелдейді) Балаларды мақтап, білуге деген құштарлықтарын ынталандырады, сонан соң өз жұмыстарына баға беруін сұрайды. КБ: «Шәкіл» әдісі арқылы кері байланыс беріледі. - 60-100 барлығы түсінікті болды, шәкіл бойына жасыл жапсырамыз. - 60-30 сары түсті түсіндім, бірақ әлі пысықтау керек. - 30-10 қызыл түс – түсінбедім дегенді білдіреді. - Сабақ аяқталады. |
Әліппе-дәптер «Бағдаршам» сигналдық карта
Шәкіл Стикер
|
|
|
Бағалау
Қ ҚБ. «Көбелек»
Белгілері
Ж Сары: қате жіберіп алдым. Қызыл: Уақытты жеткізе алмадым. |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғ дыбысы және әріпі
Ғ дыбысы және әріпі
Қысқа мерзімді жоспарлау
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Әліппе |
Мектеп: «С.Ғабабсов атындағы ЖББОМ»КММ |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Дуйсенкулова Куралай Амантаевна |
||
|
Сынып: 0 «Б» |
Қатысқандар: 20 |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтыңтақырыбы |
Ғ ғ дыбысы және әрпі |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
0.1.1.1. Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлу жəне сөзсіз жеке айту 0.1.1.2. Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау. 0.3.3.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын сақтап, əріп элементтерін жазу |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Сөздегі ғ дыбысын таниды. Ғ əрпінің баспа түрін жазады. Көпшілігі: Ғдыбысына сөз құрайды. Сөздегі дыбыс санын, ондағы ғ дыбысының орнын ажыратады. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын сақтап, ғ əрпінің элементтерін жазады. Кейбіреуі: Суретті кітаптардан қажетті ақпаратты табады. Сөз,сөйлем сызбасын оқиды. |
||
|
Бағалаукритерийі |
Білу: Ғ дыбысы және әрпімен танысып, дауысты, дауыссыз екенін біледі айта алады. Түсіну: Ғдыбысының жазылу жолын түсінеді Қолдану: Ғ әрпінің жазу элементтерін жазып қолдана алады. |
||
|
Тілдікмақсаттар
|
Тәрбиешінің немесе АКТ қолданған видеодан естіп тыңдалым бойынша жауап беру. Айтылым Ғ дыбысын пайдаланып, сөздерден әңгіме құрастырады. Жазылым Ғ әріпінің баспа түрін жазады. |
||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарынан бір – бірінің көзқарастарына құрметпен қарау; |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем әдебиет, айналаны қоршаған орта бойынша ғарышкерлермен танысу. |
||
|
Алдыңғы білім
|
Сөздерді буынға бөледі. Сөздер қайдыбыстан басталып тұрғанын біледі. Дыбыстар қандай түстермен белгіленетінін ажырата алады. |
||
|
Жоспар |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Шаттық шеңбері: «Айна»
Тәрбиешінің әрекеті: Ал енді оқушылар қолымыздағы айнаның түстеріне қарай төрт топқа бөлінеміз. Тәрбиеленушінің әрекеті: Қолындағы айнаның түсіне байланысты топқа бөлінеді.
- Бүгінгі біздің тақырыбымыз ғарышкерлер туралы болмақ Балаларға қазақтың алғашқы ғарышкері Тоқтар Əубəкіров, Талғат Мұсабаев жəне АйдынАйымбетовтың суреттерін көрсетіп əңгімелейді. Тоқтар Әубәкіров 1946 жылы 27 шілдеде Қарағанды облы-сы,Қарқаралы ауданы «1- Май“ совхозында дүниеге келген. 1991 жылы қазанның 2-сінде Байқоңырдан «СоюзТМ-13» кемесімен ұшқан.
- Қане, балалар мен сендерге өлең оқып берейін. Өлеңді оқиды.
Көкке
ұшамын
«Суреттегі ой»
әдісі Ғарышқа кім ұшып барады? Сұраққа жауап бере отырып, балалар əңгімелеседі. -Балалар, ғарыш,ғарышкер деген сөздер қандай дыбыстан басталып тұр? -Ға-рыш сөз басында Ғ ғ дыбысы естіліп тұр. Олай болса, біз бүгін Ғғ дыбысымен танысамыз. -Ғ дыбысы дауыссыз дыбыс. -Көк текшеде белгілейміз Ғарыш, ағаш -Сөздің басында, ортасында кездесе береді |
Тәрбиеленушілер қолдарына айна алып, шеңбер құрып тұрады.
Айнаның түсіне байланысты топқа бөлінеді Ғарышкерлер портреттері.
|
|
|
Сабақтың ортасы 22 мин
Сергіту сәті 2 мин |
(Ұ,Ө) Əліппе-дəптермен жұмыс 1-тапсырма «Суреттегі ой» әдісі Сөзге дыбыстық талдау жасайды. Ғарыш Ғ дыбысы сөздің қай жерінде тұр? Ғарыш суретіне қарап, не көргендерін айтады.
Ғарыш, ғарышкер
сөздерін буынға бөліп, дыбыстық
талдау Ғдыбысымен танысады. Сөздің бірінші буынында алдында естілетін дыбыс Ғ дыбысы екенін табады. Ғ– ұяң дауыссыз дыбыс. Ғ дыбысының артикулияциясымен таныстырады. ҚБ «Бас бармақ» тәсілі 2-тапсырма Логикалық әдіс Ұшатын, ұшпайтын қасиеттеріне қарап, заттарды бір-бірімен қосады.
С Шағала, ағаш, таға, шаңғы, торғай, қарға, қырғауыл сөздерін буынға бөліп, оларды қатыстырып, сөйлем құрайды. Сөздердегі Ғ дыбысы естілген буынды табады. ҚБ. «Көбелек» Белгілері Жасыл: Берілген тапсырма толық орындалды. Сары: қате жіберіп алдым. Қызыл: Уақытты жеткізе алмадым. (Ұ) Сергіту сəті. Балалар «Ұшты-ұшты!» ойынын ойнайды. Педагог ұшатын затты айтса, қолдарын жайып ұшқанды көрсетеді, ұшпайтын затты айтса, қолдарын төмен түсіріп билейді. Ойын 2-3 рет ойналады. 3-тапсырма «Ойлан,бірік,бөліс» әдісі. Тақтадағы Ғ əрпінің бейнесімен танысып шалғының суретімен салыстырады. Балалар Ғ əрпінің бейнесімен таныс болады. Ғ əрпінен басталатын сөз ойлап айтады. Буынғабөледі.
Ж.Əбдірашовтың Ғəрпі туралы өлеңін оқып,
Ғ əрпінің шалғыға ұқсайтынын айтады, суреттен көрсетеді. ҚБ «Бас бармақ» тәсілі 4-тапсырма Жазылым Ғ əрпінің бейнесін пішініне қарап отырып, домино тастарынан жасайды. Ғ әрпін тақтада жазып көрсетемін. (Ауада жазу). (Ө:) Дәптерде берілген жазуды жазады. (бастырып, үлгі бойынша жазу) Ғ əрпінің баспа түрін жазады. ҚБ. «От шашу» тәсілі арқылы жүзеге асырамын. |
Əліппе-дəптер.
Əліппе-дəптер.
қимыл-қозғалыс
Домино тастары. Əліппе-дəптер |
|
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Балалардың оқу қызметіне белсенділіктерін бақылауы бойынша талқылап, оқу қызметін қорытындылайды. – Ғарышқа ұшатын адамды қалай атаймыз? – Біз тұратын ғаламшар қалай аталады? – Ғарышқа тұңғыш кім ұшты? – Қазақ ғарышкерлері кімдер? – Қандай дыбыспен таныстық ! – [Ғ] дыбысы қандай дыбыс? – [Ғ] дыбысы кездесетін сөздерге мысалдар келтіріңдер «Бағдаршам» сигналдық картаның көмегімен сұрақтараға жауап алу Ғ дауыссыз дыбыс (жасыл) -Ғ дыбысы сөздің тек басында ғана кездеседі (қызыл) -Неліктен? -Ғ дыбысы созылмайды(жасыл) -Ғарыш сөзі екі буыннан құралған(қызыл) Неліктен? (оқушылар дәлелдейді) Балаларды мақтап, білуге деген құштарлықтарын ынталандырады, сонан соң өз жұмыстарына баға беруін сұрайды. КБ: «Шәкіл» әдісі арқылы кері байланыс беріледі. - 60-100 барлығы түсінікті болды, шәкіл бойына жасыл жапсырамыз. - 60-30 сары түсті түсіндім, бірақ әлі пысықтау керек. - 30-10 қызыл түс – түсінбедім дегенді білдіреді. - Сабақ аяқталады. |
Әліппе-дәптер «Бағдаршам» сигналдық карта
Шәкіл Стикер
|
|
|
Бағалау
Қ ҚБ. «Көбелек»
Белгілері
Ж Сары: қате жіберіп алдым. Қызыл: Уақытты жеткізе алмадым. |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||
шағым қалдыра аласыз





өздерге
дыбыстық талдау жасайды.



















