
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Г дыбысы мен әрпі
Г дыбысы мен әрпі
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Курмантаева Ж |
||||||||||||
|
Күні: |
04.12.24 |
||||||||||||
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Г дыбысы және әрпі 75 сабақ |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес күтілетін нәтижелер |
1.3.3.1* сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастырады Мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексереді, қатені түзетеді Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазады |
||||||||||||
|
Ұлттық құндылықтар |
Бірлік және ынтымақтастыққа тәрбиелеу |
||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Атқан күннің әртаңын Қуанып қарсы аласың! Бірлік, достық, ынтымақ Болсын досым ұраның! Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпқа кіріспе «Бәйге» ойыны. Бәйге — ұлттық спорт ойындарының бір түрі. Бүгінде әр қалада, ауылда, аудан орталықтарында спорт жанкүйерлерінің ұйымдастыруымен түрлі ат жарыстары өткізіліп, оған қомақты сыйлықтар да тағайындалуда. Мұғалім тақтада жазылған сөздерді оқыту Фазл ойыны.. оқушылар сұрақтың жаубын дұрыс тапқан болса, онда пазлдар алынып отырады да, Соңында г әрпі жазылған сурет шығады. -Бұл әріпті танитындарың бар ма? -Г дыбысы туралы не білесіңдер? -Г дыбысынан басталатын сөздер айтайық. - Сөздің басында г дыбысы бар сөздер айтайық. -Сөздің ортасында г дыбысы бар сөздер айтайық. -Сөздің соңында г дыбысы бар сөздер таба алдыңдар ма? (жоқ) -Дұрыс айтасыңдар, қазақ тілінде г дыбысы сөздің соңында кездеспейді. -Олай болса, бүгінгі күні г дыбысы мен әрпі туралы түсінік қалыптастыратын боламыз. Сабақ тақырыбын таныстыру. Сабақтан күтілетін нәтижені хабарлау. |
Өлең бірге хормен оқиды. Ойынға қатысады. Сұраққа жауап береді. Сөздер айтады. |
Оқушының әрбір жауабына тиімді кері байланыс беріп отырады. «Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Керемет! Жақсы! |
Әріптер жазылған карточкалар |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
(Ұ) 1- тапсырмада Тыңдалым-айтылым -Сурет бойынша әңгіме құру үшін алдымен сұрақтарға жауап беріңдер
. - Суреттен кімдерді көріп тұрсыңдар? -Олар не істеп жатыр? Неліктен? -Гүлдер туралы не білесіңдер? -Гүл не үшін керек? -Бұл гүлдерге қандай күтім жасап жүрсіңдер? -Енді гүл сөзіне дыбыстық талдау жасаңдар. -Гүл сөзін буынға бөліңдер. Бөліне ме? -Дұрыс айтасыңдар, гүл сөзі бір буынды сөз. -Ә әрпін санағыштардан, не қарындаштардан жасап көріңдер. -Г әрпінің жазбаша түрімен таныс болыңдар.
(Ұ, Д) 2 тапсырма: Оқылым Сөздерді, мәтінді буындап оқыту, тұтас айтқызу. Сөздің алдына немесе соңына дыбыс, не буын қосылғанда оның мағынасы өзгеретінін байқату.
3 тапсырма: «Көгершіннің хаты» әдісі -Сандардың ретіне сәйкес әріптерді жазыңдар. Қандай ән атауы шықты. Айгөлек Айгөлек сөзіне дыбыстық талдау жасап, буынға бөліңдер. Сергіту сәтінде «Айгөлек» әнін айтқызу. (Д) 4-тапсырмада дәптермен жұмыс жүреді. Жазылым 1. Партада дұрыс отырғызады. 2. Жазуға даярлауда бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамытатын жаттығулар жасатады.
3. Жазу: - дәптер бетіндегі кеңістікті бағдарлату;
- Әр беттің соңында берілген дөңгелек- шартты белгілерді тапсырманы орындауларыңа қарай бояңдар. «жасыл» түс – «жарайсың!», «көк» түс –«жақсы!» «қызыл» түс –«талпын!». 1 топ Сандардың өсу ретіне сәйкес әріптерді орналастыр.
2-топ «Г» дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықта. 3-топ Айгөлек сөзімен сөйлем құра. (Ұ) 3- тапсырма:
ЕБҚ
оқушыға: Гулдердің суретін өз қалауың бойынша аяқта.
Е
|
Сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді. Мәтін құрады.
Сөзге дыбыстық талдау жасап, буынға бөледі.
Сөздерді оқиды, мағынасын түсінеді.
Мәтінді оқиды.
Сөз құрастырады. Дыбыстық талдау жасап, буынға бөледі. Ән айтады, билейді. Партада дұрыс отырады. Жаттығу жасайды. Қалам, қарындашты дұрыс ұстайды. Тапсырма орындайды. Сөздің мағынасын тыңдайды. Тапсырма орындайды, дәлелдейді. |
Дескриптор: Сұраққа жауап береді, мәтін құрады, сөзді, мәтінді оқиды, сөз құрады, сөзге дыбыстық талдау жасайды- «Жарайсың!». Сұраққа жауап береді, мәтін құруда, сөзді, мәтінді оқуда, сөз құрауда, сөзге дыбыстық талдау жасауда көмек қажет етеді-«Жақсы!». Сұраққа жауап беруде, мәтін құруда, сөзді, мәтінді оқуда, сөз құрауда, сөзге дыбыстық талдау жасауда қиналады, өрескел қателеседі-«Талпын!». Дескриптор: Тапсырмаларды дұрыс орындайды - «Жарайсың!». Тапсырмаларды орындауда аздап қателеседі, көмек қажет етеді -«Жақсы!». Тапсырмаларды орындауда қиналады, өрескел қателер жібереді-«Талпын!»
Сызбаға сай сөз атайды, сөйлем құрайды, дәлелдей алады- «Жарайсың!». Сызбаға сай сөз атауда, сөйлем құрауда, дәлелдеуде көмек қажет етеді -«Жақсы!». |
«Әліппе» оқулығы 1 сынып 2021ж Сюжетті сурет 78-бет №3 жазу дәптері Үнтаспа, смартфон
|
|||||||||
|
Саб соңы 6 мин |
Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді. -Бүгінгі сабақта өзіңнің әрекеттеріңнен не ұнады? -Қай әрекетің өзіңе ұнамады? -Келесі сабақта ол қайталанбауы үшін не істейтін боласың? |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
|
|||||||||

шағым қалдыра аласыз




ҚБ
оқушы: Заттардың атауларын
жаз.












