Сабақ: №32 | Мектеп: №127 ЖОМ |
Пәні: информатика |
|
Күні: 10.05.2018ж | Мұғалімнің аты-жөні: Кебекбаева Меруерт |
Сынып: 8 «А» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Ғаламдық компьютерлік желілер |
Сабақ негізделген оқу мақсаты | Ғаламдық желі түрлерімен танысу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| Ғаламдық желінің түсінігін және олардың сипаттамасын біледі |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Желілердің типологиясын, ақпараттық қауіпсіздік мүмкіндіктерін анықтай алады, интернет желісіне қосылу әдісін біледі. |
| Кейбір оқушылар: |
| Желі адресіне домен, желі арқылы жіберілген ақпаратты қорғауға байланысты заңдарын қадағалау, электрондық сандық қолтаңбаны алуды орындайды. |
Тілдік мақсат | Оқушылар:Ғаламдық желі туралы түсінік қалыптастырады. |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
| Модем, интернет, желі, электрондық үкімет |
| Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1.Интернетте компьютер мен құжаттар қалай ажыратылады?2.Интернет ресурстарына қалай қол жеткізуге болады?3.Неге компьютерлік желілерде телефон желілері қолданылады?4.Домен деген не?5.Домендік атаулар қалай құрылады?6.Электрондық коммерцияның артықшылықтары қандай? |
| Талқылауға арналған тармақтар: |
| Egov.kz порталына тіркелу қандай мүмкіндік береді? |
| Жазылым бойынша ұсыныстар: |
| Модем, интернет, желі, электрондық үкімет сөзінің үш тілде аталуын білу |
Алдыңғы тақырып | Компьютерлік желілер |
Жоспар |
Жоспарлағануақыт |
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегіжоспарланған жаттығулармен қатарескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар |
Басталуы5 мин
5 минут «қаламсап» әдісі
| Шаттық шеңберін құру«Қаламсап» әдісіАКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.Жаңа тақырыпты қорытындылау.
ҰйымдастыруСурет қиындылары арқылы 2 топқа бірігу.
Өткенді қайталау үшін «Қаламсап» әдісі арқылы қорытындылаймын1.топология дегеніміз не?2.Желілік коммутатор дегеніміз не?3.Бағдарлағыш дегеніміз не?4. WiFі дегеніміз не?5.Жергілікті желілердің көмегімен шешілетін негізгі мәселлер қандай?6.Жергілікті және ғаламдық желілердің ұқсастықтары мен айырмашылықтары қандай?7.Желідегі принтерге жалпы қолжетімділікті қалай орнатуға болады?8.Желіге қосылған компьютерде қандай программалық жабдықтама болуы керек? |
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері
|
Ортасы15 минут
практикалық жұмыс10 минут
| Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз «Ғаламдық компьютерлік желі».Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі.1-топ. Ғаламдық компьютерлік желі, интернет ресурстарына қол жеткізу 2-топ: Интернет желісінің қызметтері,интернет және ұялы телефон 2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын.Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады. Оқушылар берілген тақырыпты оқиды.Постер қорғайдыӨзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.Оқушыларға оқулықтағы практикалық тапсырманы компьютерде орындауға беремін.Оқулықтағы 197 бет
|
Оқулық, маркерлер,плакаттар, стикерлер, үлестірме қағаздар,интерактивті тақта
Компьютер, оқулық |
Сабақты қорытындылау5 мин | Оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін «Сұрақтар шеңбері» әдісі арқылы пысықтау
Топ ішіндегі оқушылар үй жұмысы бойынша бір-біріне кезекпен сұрақтар қояды. Ойлануға біршама уақыт беріледі. Сосын талқылау басталады: әр оқушы көршісіне сұрағын қояды, ол жауап береді. | дәптер |
Аяқталуы
5 минут
| Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §32Бағалау.«+,-,қызықты» арқылы кері байланыс жасау | Жиынтық бағалау парағыОқулық, күнделікҮлестірме қағаздар |
Қосымша ақпарат: Информатика 8-сынып Арман-пв баспасы, авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2016 жыл |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
| Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|
|
|
РефлексияСабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағамдау.Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |