Ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері 3-сабақ, 10 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері 3-сабақ, 10 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері 10 сынып 472 бұйрық бойынша құрастырылған қысқа мерзімді жоспар Оқу мақсаты: 10.7.1.4 ғаламдық проблемалардың аумақтық көріністерін анықтау
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері

Бөлім

7-бөлім. АДАМЗАТТЫҢ ЖАҺАНДЫҚ МӘСЕЛЕЛЕРІ 7.1 ЖАҺАНДЫҚ МӘСЕЛЕЛЕРДІ ШЕШУ

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып 10

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.7.1.4 ғаламдық проблемалардың аумақтық көріністерін анықтау

Сабақтың мақсаты

ғаламдық проблемалардың аумақтық көріністерін анықтайды

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу, психологиялық ахуал қалыптастыру

Өткен тақырып бойынша сұрақтар қою.

Негізгі сұраққа жауап беру: Жаһандық мәселелер қандай қағидалар бойынша жіктеледі?

Жаңа тақырып пен сабақ мақсатын хабарлау

«Миға шабуыл» әдісі арқылы білімді белсендіру.

Тақырыпты анықтап, мақсат қою.

«Жаһандық мәселелер және олардың өзара байланысы» бейнеролигін көру.


Мадақтау «Жарайсың!»


Оқулық

АКТ

Дәптер

Интернет ресурстары


Жаңа сабақты меңгеру



























Тапсырмалар орындау кезеңі


Жаңа тақырып бойынша түсінік беріледі. «Ғаламдық проблемалар» тақырыбында бейнебаян көрсетіледі.


Тапсырма №1

1.Оқушыларға А-3 қағазы беріледі, оған ғаламдық мәселелерді тізіп жазу.

2.Ғаламдық мәселелердің ұқсастығына қарай топтау.

3.Оқушылардың жазған мәселелерін оқытып, тақтада көрсетілген мәселелермен салыстыру.

Тапсырма №2

  1. Жоғарыда анықтаған мәселенің бірін топта "Көзқарас" стратегиясы арқылы талдау, мәселенің шешу жолдарын ұсыну.

Жұмыстың жүру тәртібі:

1. Мәселені таңдап алу.

2.Мүдделі топтар кімдер болып табылады? Мәселені шешуге қатысатын топтарды таңдап алу. (мыс: мемлекет, жергілікті халық, ұйымдар т.б)

3. Әрбір мүдделі топтың жеке көзқарастары. Мәселені шешуде атқаратын іс шаралары жазылады.

4. Көзқарастардың жорамалы қандай? Егер мәселе шешілсе

5. Көзқарастардың зардаптары қандай? Мүдделі топтардың мәселені шешу барысындағы қиындықтары.

6.Қорытынды түйін ой айту.

7.Топтар жұмыстарын қорғайды.

Қызғылт: Жақсы идеялар айтылды

Көк: Жақсы талдау болды

Сары: Ұсынысым бар

Жасыл: Қызығушылығым жоғары боды

Сабақтың келесі 20 минутында «Адамзаттың ғаламдық проблемалары» бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмалары орындалады.

Оқушылар бейнебаянды көріп, өзара оптық талқылау жүргізеді.


Әр көрші жұп берілген кесте бойынша ғаламдық мәселелердің себеп-салдарын анықтайды.



















Картамен жұмыс оқушылардың картографиялық сауаттылығын, графикалық түрдегі ақпаратты талдау және қорытындылау, өзіндік ойын қалыптастыру дағдыларын дамытуға көмектеседі.










Топта кластер құрумен айналыса отырып оқушылар бір тақырып төңірегінде бірнеше байланыстарды орната алады. Жіктеудің қағидаларын неғұрлым тереңірек ұғынып, өзі үшін осы сұрақты талдаудың маңызын анықтайды.

Дескриптор:

- Ғаламдық мәселелердің себептерін анықтайды

-Ғаламдық мәселелердің салдарын анықтайды.

Қалыптастырушы бағалау

3 балл
















Дескриптор:

  1. Топта бір ғаламдық проблеманы таңдап, оны постерге салады, шешу жолдарын ұсынады.

  2. Әрбір проблеманың толық мазмұнында проблеманың себептері, оның салдары және шешу жолдары сипаттайды.

Топпен өз жұмыстарын қорғайды қорғайдыҚалыптастырушы бағалау

3 балл

Дескриптор:

- Қосымша деректерді қолданады;

- Тақырыпты тереңірек түсінудің себебін анықтайды;

- Жаһандық мәселелерді шешу жолдарын әрі қарай дамытудың мүмкіндіктеріне баға береді;

- Қорытынды жасайды.

Постерлерін қорғайды.

Қалыптастырушы бағалау

3 балл

Ашық сұрақ-жауаптар

АКТ





























Оқулық

Дәптер

Интернет ресурстары











Оқулық

Дәптер

Интернет ресурстары

Дүниежүзі картасы

Сабақтың соңы


Кері байланыс:

«Үш М» әдісі. Оқушыларға сабақта үш сәтті атауға мүмкіндік береді және келесі сабақта жұмысты оңтайландыру әрекетін ұсынады.

Үй тапсырмасы: §126-127 оқу, 54-кестені толтыру.

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.

Бағалау парағын өзара толтырады

Бағалау парағы



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.05.2024
792
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі