Ғаламның пайда болуы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ғаламның пайда болуы

Материал туралы қысқаша түсінік
Ғаламның пайда болуы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім: Ғарышты игеру жетістіктері

Мектеп:

Сыныбы: 8

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Пәні: қазақ тілі

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы:

Ғаламның пайда болуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.1.3.1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау;

8.4.4.1 - сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану.

Сабақ мақсаттары:

-мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжайды;

- сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажыратады, қолданады

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



























Сабақтың ортасы:

30 мин.



















Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару.

Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру.

«Менің аспандағы жұлдызым»

Оқушыларға парақтарға жұлдызды салу ұсынылады. Жұлдыздың қырларына әрбір оқушы өз бойындағы жақсы қасиеттерді жазу керек. Жұлдыздың ортасына өз есімін жазады. Сосын парақтар шеңбер бойынша бір-біріне беріледі. Әрбір оқушы сыныптасының бойынан расында да сол қасиетті байқаса, астын сызады, байқамаса сызбайды. Егер ол сыныптасының бойында тағы да жазылмаған басқа қасиеттер байқаса, онда қосып жазып қояды. Ойын соңында парақ иесіне қайтып оралады.

ТЫҢДАЛЫМ АЛДЫ.

Берілген дәйексөздер арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжау жасайды.

  • Қазақ топырағынан талай ғарышкер ғарышқа аттанды.

  • Ғарышқа аттанған Ұлтымыздың үш ұланы бар.

  • Жерді қашықтықтан зонттау ғарыш жүйесі құрылды.

  • Әлемдегі ең ірі ғарыш айлағы.

  • 545 адам ғарышқа аттанды.

  • Елордада ғарыш апараттарын құрау, сынау орталығы іске қосылды.

  • Сонымен, балалар, бүгінгі сабағымыз не туралы?

Оқушылар өз пікірлерін білдіреді.

Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлерін анықтау

ІІ. ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ

«Адамзаттың ғарышты бағындаруы қазақ жерімен тікелей байланысты» бейнежазбасын көріп, көтерілген мәселені болжаңдар.

https://www.youtube.com/watch?v=CKWQQiX8jaA

Оқушылар көрсетілген бейнебаяннан өзіне «қажет» деп тапқан кем дегенде екі ақпаратты жазып алады.

1-топ. Байқоңыр – ғарышқа бастар жол.

2-топ.Тұңғыш ғарышкер Ю.А.Гагариннің көкке самғағанына 55 жыл.

3-топ. Тұңғыш қазақ ғарышкері Т.Әубәкіровтің көкке самғағанына 30 жыл.

4-топ.Қазақстан – ғарыш кіндігі.

Бағалау критерийі

Дескриптор

  • мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау;


Білім алушы

-Бейнебаянды мұқият тыңдап, оның мазмұнын түсінеді;

-Бейнебаяннан «қажет» деп тапқан кем дегенде екі ақпаратты жазып алады;

-Алған ақпараттарымен әуелі жұпта, одан соң топта бөліседі.

-Бейнебаяннан алған кем дегенде бір ақпаратты қолдана алады;

-Тыңдалым мәтініндегі үзінділерді қолданады

-Көтерілген мәселені болжайды

Топаралық бағалау.

Әр топ дайын бағалау критерийі бойынша бір-бірін бағалап шығады.

Мұғалімнің кері байланысы. Топтардың тапсырманы орындаудаға жетістіктері мен ұсыныстарын айтады.



ӘТН.

Грамматикалық тақырыпқа байланысты

2-тапсырманы орындайды. Үш топқа бөлініп, оқылым мәтінінің алғашқы үш азатжолы бойынша жұмыс жүргізіңдер. Сөйлемдердегі есімді және етістікті тіркестерді ажыратып, кестеге жазыңдар.

Есімді тіркестер

Жасалуы

Етістікті тіркес

Жасалуы






Бағалау критерийі

Дескриптор

* Сөз тіркесінің ерекшеліктерін ажыратады, дұрыс қолданады.

Білім алушы

-сөз тіркестерін анықтайды;

-жасалу жолын дәлелдейді.

ТЫҢДАЛЫМНАН КЕЙІН.

5-тапсырма.

Сұхбат құрастыру. «Кім болам?». Бұрын «Кім боласың?» деген сұраққа балалар: «Ғарышкер боламын», – деп жауап беретін. Қазіргі балалар әкім, министр, әнші,

шоумен болғысы келеді. Себебі неде? Өздерің кім болғыларың

келеді? «Екі түрлі көзқарас» әдісімен өз пікірлеріңді дәлелдеп,

сұхбат құрыңдар.

Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару.

Жағымды ахуал қалыптастыру.







Берілген дәйексөздер арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжау жасайды.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.



Оқушылар тыңдалым мәтінін тыңдайды, мазмұнын түсінеді;

Бейнебаяннан «қажет» деп тапқан кем дегенде екі ақпаратты жазып алады;

Алған ақпараттарымен әуелі жұпта, одан соң топта бөліседі.

Бейнебаяннан алған кем дегенде бір ақпаратты қолдана алады;

Тыңдалым мәтініндегі үзінділерді қолданады

-Көтерілген мәселені болжайды.







Грамматикалық тақырыпты меңгереді.












Грамматикалық тапсырма орындайды.

-сөз тіркестерін анықтайды;

-жасалу жолын дәлелдейді.














«Кім болам?» тақырыбында «Екі түрлі көзқарас» әдісімен өз пікірлеріңді дәлелдеп,

сұхбат құрыңдар.















ҚБ

















Тамаша жауап!

Жақсы жауап!

6 балл





























Тамаша жауап!

Жақсы жауап!



4 балл




























https://www.youtube.com/watch?v=CKWQQiX8jaA


































www.youtube.com















Сабақтың соңы:






Үй тапсырмасы:

Кері байланыс

7-тапсырма


















































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.12.2024
136
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі