|
Бөлім: Ғаламтор ғаламаты |
Мектеп: Қ.Қасымов атындағы №28 ІТ мектеп-лицейі Мұғалімнің аты-жөні: Ераділова А.Б. Күні: 15.01.2025 |
||||
|
Сынып: 7А |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғаламтордағы танымал сайттар. Шылау. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру; 7.4.4.3. шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану |
||||
|
Сабақ мақсаты |
|
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. *********************************************** Психологиялық ахуал. Тақырыпты болжау. Оқушыларға фотосуреттер көрсетіледі. Мұғалім суреттер арқылы тақырыпты болжатады.
Оқылым алды тапсырма. Тақырыпқа байланысты бейнежазба көрсетіледі. Бейнежазба бойынша функционалдық сауаттылыққа бағытталған сұрақтар Wordwall қосымшасы арқылы қойылады. *********************************************** Теория: Проблемалық сұрақтар құрастыру мақсаты: қойылған сұрақтар логикалық талқылауды қажет етеді, сонымен қатар нақты дәлелді талап етуі керек! Мысалы: Ғаламтордағы танымал сайттар жастар өміріне қаншалықты әсер етеді? 1-тапсырма. Оқылым тапсырмасы. Әдіс: «Зерделеп оқу» Оқылым мәтіні беріледі. Берілген мәтінді зерделеп оқып, мәтін мазмұны бойынша «Padlet» тақтасына 3 проблемалық сұрақ жазылады. Ғаламтордың «торына түскен» тұтқындар «Егер сізге компьютерден не телефоныңыздан ажырау қиынға соқса, компьютердегі не телефондағы ойындар сізге демалу мен тамақтануды ұмыттырса, ғаламторда хат алмасуды өз бетіңізбен тоқтата алмасаңыз, онда міндетті түрде психиатр маманның көмегіне жүгінгеніңіз жөн». Бұл - америкалық психолог Джеральд Блоктың жасаған тұжырымдамасы. Бүкіл әлем бойынша ғаламторға тәуелділіктен емдейтін клиникалар ашылуда. Қытайда электрошокпен емдейтін клиника ашылған. Ем қабылдаған балалар «ғаламтор» деген сөзді аузына да алмайтын болып шығатын көрінеді. Ал Аустралияда ата-аналар «әлеуметтік желілер жас жеткіншектерді ақымақ қылады» деп дабыл қағуда. Әлеуметтік желілерді жиі пайдаланатын балалардың үй шаруасына немқұрайлы қарап, оқуы нашарлап, интеллектісінің дамуы төмендейтінін айтады. Осының салдарынан ата-аналар балаларының болашағына алаңдаулы. Дескрипторлар:
ЕБҚ: қолдауды қажет ететін оқушыға тірек сөздер беріледі. Оқылымнан кейінгі тапсырма. Жұптық жұмыс. Әдіс: «Аяқталмаған сөйлемдер» Оқушыларға жұпта жұмыс жасауға арналған қағаз таратылады. Қағазда әр жұпқа мәтінге байланысты екі түрлі пікір жазылған. Беріген пікірлерді жұпта талқылап, аяқталмаған сөйлемдерді жалғастырады. 1. Мен үшін желі пайдалы. Мен өзімді желісіз елестете алмаймын, себебі... 2. Мен жастардың желіде ертеден кешке дейін отыруына қарсымын, өйткені... Дескрипторлар:
|
Экранда көрсетілген фотосуреттер арқылы өтілетін тақырыпты болжайды. Жаңа тақырып және оқу мақсатымен танысып, сыныппен талқылайды. Қойылған сұрақтарға жауап беріп, бейнематериалдан алған ақпарат бойынша ой бөліседі.
Балалар теориялық білімді меңгеріп, алған ақпараттары туралы ой бөліседі. Оқушылар берілген мәтінді зерделеп оқиды. Мәтін мазмұны бойынша 3 проблемалық сұрақ құрастырады. Құрастырылған сұрақтарын «Padlet» тақтасына енгізеді. Қолдауды қажет ететін оқушы берілген тірек сөздерді пайдаланып, тапсырманы орындайды. Оқушылар қалыптасқан жұпта жұмыс жасайды. Берілген сөйлемдерді оқып, оны шешу жолдарын жұпппен талқылайды. Өз кейстерін ұсынады. |
Қ.Б. Мұғалімнің ауызша кері байланысы.
ҚБ.
«Комментарий жасау» әдісі
ҚБ. Дескрипторлар: - Мәтінді түсініп оқиды; - Мәтін мазмұны бойынша 3 проблемалық сұрақтар құрастырады; 3 балл. Мұғалімнің ауызша кері байланысы. |
№1-слайд
https://www.youtube.com/watch?v=VdejHgD5BRc Wordwall қосымшасы https://wordwall.net/play/84990/714/533 Үлестірме қағаздары №3,4 – слайд. Үлестірме қағаздары |
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия Үйге тапсырма: |
Шылау – толық лексикалық мағынасы жоқ, сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстыратын, сөзге қосымша мән үстейтін көмекші сөздер. Мысалы: үшін, жуық, бірақ, мен, да, әрі, сайын, таман, шақты, бірге, туралы, секілді, т.б. Белгілері: 1. Шылаудың толық лексикалық мағынасы болмайды; 2. Шылау сөйлем мүшесі бола алмайды; 3. Шылау сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстырады; 4. Шылау толық мағыналы сөздің жетегінде қолданылып, оған қосымша мән үстейді; 5. Шылауларға қосымша жалғанбайды, бөлек жазылады.. Грамматикалық сипатына қарай шылау сөздер үшке бөлінеді: 1) септеулік шылау; 2) жалғаулық шылау; 3) демеулік шылау. 2-тапсырма. Жеке жұмыс. Жақшаны ашып, ережеге сай жаздыру. Жақшаның ішінде берілген «шылау ма, қосымша ма?» анықтау. . Әлеуметтік желі арқылы сіз танысыңыз (бен) досыңызды тауып, олар (мен) байланыста бола аласыз. Әртүрлі топқа тіркеліп, өз ойыңыз (бен), көзқарасыңыз (бен) бөлісесіз. Әлеуметтік желі арқылы өз бизнесін дөңгелетіп отырғандар бар. Өз тауарларын жарнамалап, желі арқылы сауда (да) жасай алады. Компаниялар өздеріне жұмыскер іздеу (де) осы әлеуметтік желінің көмегіне жүгінеді. Қазір қайда қарасаң (да), телефонына телміріп отырған адамдарды көресің. Дескриптор:
ЕБҚ: қолдауды қажет ететін оқушығаарнайы анықтама беріліп, мұғалім тарапынан ауызша қолдау көрсетіледі. Сабақ соңында мұғалім оқу мақсатына шолу жасап өтеді. Оқушылардан қол жеткізген мақсаттары туралы кері байланыс алады. *********************************************** Әдіс: «3 Қ» Оқушыларға сабақтан алған білімдері мен қол жеткізген мақсаттары бойынша кері байланыс алынады. ҚЫЗЫҚ ҚАЖЕТ ҚИЫН *********************************************** «Әлеуметтік желілер уақыт ұрлаушылар ма?» деген сұраққа «ПОПС формуласы» бойынша дәлел жаз. |
Білімгерлер грамматикалық білімді меңгеріп, алған ақпараттары туралы ой бөліседі. Оқушылар жақшаны ашып, берілген мәтіннен шылау мен қосымшаны анықтайды..
Қолдауды қажет ететін оқушы берілген анықтаманы пайдаланып, тапсырманы орындайды.
Оқушылар сабақтан алған әсерлері мен қол жеткізген мақсаттары бойынша кері байланыс береді. |
Мұғалімнің ауызша кері байланысы.
ҚБ.
Дескриптор:
7 балл.
Мұғалімнің ауызша кері байланысы. ҚБ қойылады. |
№6 – слайд.
Слайд № 7, Таратпа қағаздар
Слайд № 9,10
Слайд № 11 |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғаламтордағы танымал сайттар
Ғаламтордағы танымал сайттар
|
Бөлім: Ғаламтор ғаламаты |
Мектеп: Қ.Қасымов атындағы №28 ІТ мектеп-лицейі Мұғалімнің аты-жөні: Ераділова А.Б. Күні: 15.01.2025 |
||||
|
Сынып: 7А |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғаламтордағы танымал сайттар. Шылау. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру; 7.4.4.3. шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану |
||||
|
Сабақ мақсаты |
|
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. *********************************************** Психологиялық ахуал. Тақырыпты болжау. Оқушыларға фотосуреттер көрсетіледі. Мұғалім суреттер арқылы тақырыпты болжатады.
Оқылым алды тапсырма. Тақырыпқа байланысты бейнежазба көрсетіледі. Бейнежазба бойынша функционалдық сауаттылыққа бағытталған сұрақтар Wordwall қосымшасы арқылы қойылады. *********************************************** Теория: Проблемалық сұрақтар құрастыру мақсаты: қойылған сұрақтар логикалық талқылауды қажет етеді, сонымен қатар нақты дәлелді талап етуі керек! Мысалы: Ғаламтордағы танымал сайттар жастар өміріне қаншалықты әсер етеді? 1-тапсырма. Оқылым тапсырмасы. Әдіс: «Зерделеп оқу» Оқылым мәтіні беріледі. Берілген мәтінді зерделеп оқып, мәтін мазмұны бойынша «Padlet» тақтасына 3 проблемалық сұрақ жазылады. Ғаламтордың «торына түскен» тұтқындар «Егер сізге компьютерден не телефоныңыздан ажырау қиынға соқса, компьютердегі не телефондағы ойындар сізге демалу мен тамақтануды ұмыттырса, ғаламторда хат алмасуды өз бетіңізбен тоқтата алмасаңыз, онда міндетті түрде психиатр маманның көмегіне жүгінгеніңіз жөн». Бұл - америкалық психолог Джеральд Блоктың жасаған тұжырымдамасы. Бүкіл әлем бойынша ғаламторға тәуелділіктен емдейтін клиникалар ашылуда. Қытайда электрошокпен емдейтін клиника ашылған. Ем қабылдаған балалар «ғаламтор» деген сөзді аузына да алмайтын болып шығатын көрінеді. Ал Аустралияда ата-аналар «әлеуметтік желілер жас жеткіншектерді ақымақ қылады» деп дабыл қағуда. Әлеуметтік желілерді жиі пайдаланатын балалардың үй шаруасына немқұрайлы қарап, оқуы нашарлап, интеллектісінің дамуы төмендейтінін айтады. Осының салдарынан ата-аналар балаларының болашағына алаңдаулы. Дескрипторлар:
ЕБҚ: қолдауды қажет ететін оқушыға тірек сөздер беріледі. Оқылымнан кейінгі тапсырма. Жұптық жұмыс. Әдіс: «Аяқталмаған сөйлемдер» Оқушыларға жұпта жұмыс жасауға арналған қағаз таратылады. Қағазда әр жұпқа мәтінге байланысты екі түрлі пікір жазылған. Беріген пікірлерді жұпта талқылап, аяқталмаған сөйлемдерді жалғастырады. 1. Мен үшін желі пайдалы. Мен өзімді желісіз елестете алмаймын, себебі... 2. Мен жастардың желіде ертеден кешке дейін отыруына қарсымын, өйткені... Дескрипторлар:
|
Экранда көрсетілген фотосуреттер арқылы өтілетін тақырыпты болжайды. Жаңа тақырып және оқу мақсатымен танысып, сыныппен талқылайды. Қойылған сұрақтарға жауап беріп, бейнематериалдан алған ақпарат бойынша ой бөліседі.
Балалар теориялық білімді меңгеріп, алған ақпараттары туралы ой бөліседі. Оқушылар берілген мәтінді зерделеп оқиды. Мәтін мазмұны бойынша 3 проблемалық сұрақ құрастырады. Құрастырылған сұрақтарын «Padlet» тақтасына енгізеді. Қолдауды қажет ететін оқушы берілген тірек сөздерді пайдаланып, тапсырманы орындайды. Оқушылар қалыптасқан жұпта жұмыс жасайды. Берілген сөйлемдерді оқып, оны шешу жолдарын жұпппен талқылайды. Өз кейстерін ұсынады. |
Қ.Б. Мұғалімнің ауызша кері байланысы.
ҚБ.
«Комментарий жасау» әдісі
ҚБ. Дескрипторлар: - Мәтінді түсініп оқиды; - Мәтін мазмұны бойынша 3 проблемалық сұрақтар құрастырады; 3 балл. Мұғалімнің ауызша кері байланысы. |
№1-слайд
https://www.youtube.com/watch?v=VdejHgD5BRc Wordwall қосымшасы https://wordwall.net/play/84990/714/533 Үлестірме қағаздары №3,4 – слайд. Үлестірме қағаздары |
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия Үйге тапсырма: |
Шылау – толық лексикалық мағынасы жоқ, сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстыратын, сөзге қосымша мән үстейтін көмекші сөздер. Мысалы: үшін, жуық, бірақ, мен, да, әрі, сайын, таман, шақты, бірге, туралы, секілді, т.б. Белгілері: 1. Шылаудың толық лексикалық мағынасы болмайды; 2. Шылау сөйлем мүшесі бола алмайды; 3. Шылау сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстырады; 4. Шылау толық мағыналы сөздің жетегінде қолданылып, оған қосымша мән үстейді; 5. Шылауларға қосымша жалғанбайды, бөлек жазылады.. Грамматикалық сипатына қарай шылау сөздер үшке бөлінеді: 1) септеулік шылау; 2) жалғаулық шылау; 3) демеулік шылау. 2-тапсырма. Жеке жұмыс. Жақшаны ашып, ережеге сай жаздыру. Жақшаның ішінде берілген «шылау ма, қосымша ма?» анықтау. . Әлеуметтік желі арқылы сіз танысыңыз (бен) досыңызды тауып, олар (мен) байланыста бола аласыз. Әртүрлі топқа тіркеліп, өз ойыңыз (бен), көзқарасыңыз (бен) бөлісесіз. Әлеуметтік желі арқылы өз бизнесін дөңгелетіп отырғандар бар. Өз тауарларын жарнамалап, желі арқылы сауда (да) жасай алады. Компаниялар өздеріне жұмыскер іздеу (де) осы әлеуметтік желінің көмегіне жүгінеді. Қазір қайда қарасаң (да), телефонына телміріп отырған адамдарды көресің. Дескриптор:
ЕБҚ: қолдауды қажет ететін оқушығаарнайы анықтама беріліп, мұғалім тарапынан ауызша қолдау көрсетіледі. Сабақ соңында мұғалім оқу мақсатына шолу жасап өтеді. Оқушылардан қол жеткізген мақсаттары туралы кері байланыс алады. *********************************************** Әдіс: «3 Қ» Оқушыларға сабақтан алған білімдері мен қол жеткізген мақсаттары бойынша кері байланыс алынады. ҚЫЗЫҚ ҚАЖЕТ ҚИЫН *********************************************** «Әлеуметтік желілер уақыт ұрлаушылар ма?» деген сұраққа «ПОПС формуласы» бойынша дәлел жаз. |
Білімгерлер грамматикалық білімді меңгеріп, алған ақпараттары туралы ой бөліседі. Оқушылар жақшаны ашып, берілген мәтіннен шылау мен қосымшаны анықтайды..
Қолдауды қажет ететін оқушы берілген анықтаманы пайдаланып, тапсырманы орындайды.
Оқушылар сабақтан алған әсерлері мен қол жеткізген мақсаттары бойынша кері байланыс береді. |
Мұғалімнің ауызша кері байланысы.
ҚБ.
Дескриптор:
7 балл.
Мұғалімнің ауызша кері байланысы. ҚБ қойылады. |
№6 – слайд.
Слайд № 7, Таратпа қағаздар
Слайд № 9,10
Слайд № 11 |
|
шағым қалдыра аласыз













