
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ғарыш әлемі 1 сынып
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
Бөлім: |
Саяхат. Жер және ғарыш. |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
1 сынып. |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№17 сабақ. Ғарыш әлемі |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау 1.4.2.3 жекелеген ғарыштық денелерді атау және сипаттау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Ғарыш әлемімен танысады, астрономияның нені зерттейтінін білетін болады |
|||||
Құндылықтар |
Сабақ құндылығы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау «Ғарыштан келген тапсырма» әдісі Өткен тақырыптарға байланысты сұрақтарды зымыранға жапсырады. Оқушы сұрақты алып, жауап айтады Тақырыпты ашу «Ашық микрофон» әдісі бойынша мұғалім сұрақтар ұсынады. –Қай денелерді көзбен көре аласың? –Қайсысын телескоп арқылы көресің? -Телескоп деген не? Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс – Аспан әлемі қандай? –Қандай ғарыш денелерін атай аласың? –Олар туралы не білесің? Оқушылар Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын айтады. Күн мен Жердің бір- бірімен қандай байланысы бар екенін анықтайды. 1-тапсырма ФС тапсырмасы Аспан әлемі туралы түсінік береді. «Ол шексіз созыла береді. Аспан әлемінде Күн, жұлдыз, Ай, ғаламшарлар бар. Осының бәрі ғарышты құрайды. Жұлдыздар мен Ай түнде бізге жарқырап көрініп тұрады. Аспан әлемін астрономия ғылымы зерттейді. Күн, жұлдыз, Жер – ғарыш денелері. Күнді Жермен қоса сегіз ғаламшар айналады. Ғаламшарлар әртүрлі. Жер – тіршілік көзі бар, өмір сүруге болатын жалғыз ғарыш денесі. 2-тапсырма Зерттеушілік тапсырма «Зерттейік» –Жер Күнді айнала ма, әлде Күн Жерді айнала ма? Қорытынды жасаңдар. ЕҚБ 3-тапсырма «Салыстыр» –Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын айт. Күн мен Жердің бір- бірімен қандай байланысы бар? ЕБҚ Күннің суретін саып, оның пайдасын айт
Бейнебаян көрсету Қызықты мәлімет Ғарышта еш дыбыс естілмейді. Өйткені дыбыс толқынын тарататын ауа жоқ. Ғарыш туралы ойларыңды айтыңдар ҚЖ: Деңгейлік тапсырма Дәптермен жұмыс 1. Жер ғаламшары Күн жүйесінде нешінші болып тұр? Ғаламшарларды реті бойынша нөмірлеп жаз. Күннің тіршілік үшін маңызын қысқаша жаз. Жер ғаламшары Күн жүйесінде 3-ші тұрғанын айтады. Ғаламшарларды ретімен нөмірлеп жазады. Күннің тіршілік үшін маңызын жазады Кері байланыс
|
Өлең жолдарын оқиды Оқушылар сұрақтарға жауап береді Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. Оқулықпен жұмыс жасайды Оқушылар мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Түсіндірме кезінде өздерінің ой қорытындыларын қосып айтады. Анықтау жүргізеді. «Жер Күнді айнала қозғалады» деген қорытындыға келеді. Венн диаграммасы әдісі бойынша Күн мен Жерді салыстырады. Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Ғарыш туралы өз ойларын айтады Жауап: Күн Жерге жарық пен жылу береді. Жарық болмаса, айнала қараңғы болады. Жылу болмаса, Жер беті мұз болып қатып қалады. Кері байланыс жасайды |
Оқушыларды мақтап,мадақтап отыру Керемет жауап!
Дескриптор: Телескоппен танысты Аспан әлемі туралы біледі Дескриптор: Аспан денелері туралы біледі Күн мен Жердің ұқсастығын айтады Дескриптор: Өздерінің ой қорытындыларын қосып айтты Аспан әлемі туралы түсінік берді.
Дескриптор: Зерттеу жүргізе алды Қорытынды жасай алды Дескриптор: Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын айт. Венн диаграммасын толтырды Тамаша!
Дескриптор: Ғарыш туралы өз ойларын айтты Ғарыш туралы білімдері толықты Дескриптор: 1-деңгей – Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын зерделей алады. 2-деңгей – Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын зерделеуде қиналады. 3-деңгей Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын зерделей алмайды. «Білім сандығы» әдісі |
Қуанышты көңіл күй. Зымыран макеті Сұрақтар жазылған парақтар Суреттер
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Суреттер Бейнебаян https://www.yo utube.com/watch?v =n-khlCFOpzQ Жұмыс дәптері
Суреттер Кері байланыс тақтасы |
Ресурстар:
Бейнебаян
https://www.yo utube.com/watch?v=n-khlCFOpzQ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
Бөлім: |
Ғарыш |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№18 сабақ. Адамдардың ғарышты зерттеуі |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау 1.4.2.3 жекелеген ғарыштық денелерді атау және сипаттау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Ғарышты қалай зерттейтінін біледі |
|||||
Құндылықтар |
Сабақ құндылығы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Мен ғарышкермін» ойыны Өзін ғарышта жүргендей сезініп, ауасыз жерде ұшып жүргендей қимыл жасайды Өткенді пысықтау Күн мен Жерді салыстыр Айырмашылығы мен ұқсастығын ата Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Дәптермен жұмыс 1.Мұғалім зымыран жайлы бір-біріне әңгімелеуге жағдай туғызады. Бүгінгі сабақта бақылаудың қарапайым түрі жүзеге асқаны туралы әңгіме жүргізеді. 2.Ғарышты зерттеуге арналған алғашқы құралдарды қарындашпен қорша. «Білгенің жөн» «Телескоп арқылы аспан әлемін толық зерттеу мүмкін емес. Адамдар аспан әлемінің жұмбағын шешу үшін ғарыш кемесін ойлап тапты. Жасанды ғарыш кемесі арқылы көк жүзінің арғы жағындағы тылсым сырларды білуге тырысты». ЕБҚ Аспан әлемінің суретін сал. Жұлдыздар туралы жаз. ЕҚБ Жауап айт. Астрономдар аспан әлемін зерттеуі пайдалы ма? Аспан әлемінің жердегі адамдар үшін не қажеті бар ма? Сергіту сәті «Мозаика» әдісі Қиықтарға бөлінген суреттерді біріктіреді. Суреттерді рет-ретімен орналастырады.
Тірек сөздермен жұмыс Астрономия, астроном. – Адамдар неге ғарышты зерттей бастады? –Қандай құрал-саймандар арқылы зерттеуі мүмкін? –Жасанды ғарыш кемесі арқылы көк жүзінің арғы жағындағы тылсым сырларды білуге тырысты. Неліктен? ҚЖ: «Бес саусақ» әдісі. Оқушылар алақандарын параққа қойып, жиегін қаламмен айналдырып шығады. Бүгінгі сабақта танысқан материалдары бойынша саусақ бойын жаңа материалдармен безендіріп отырады.
|
Ғарышкер болып ойнайды Салыстыру жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Жаңа білімді игереді Сурет салады Жауап береді Қырқылған суреттерді құрастырады Тірек сөздермен жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Кері байланыс жасайды |
Оқушыларды мақтап,мадақтап отыру
Дескриптор: Күн мен Жерді салыстырды Айырмашылығы мен ұқсастығын атады Дескриптор: Зымыран туралы біледі Ғарышты зерттеуге арналған алғашқы құралдарды қарындашпен қоршады
Өте жақсы!
Тамаша! Дескриптор: Тірек сөздерді түсінеді Аспан әлемін зерттеудің пайдасын айтты Дескриптор: Танысқан материалдарын қорыта алды Тапсырманы талапқа сай орындады
«Табыс ағашы» әдісі |
Ғарыш туралы суреттер
Зымыран суреті
Оқулық
Оқулық
Суреттер Оқулық
Кері байланыс тақтасы |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
Бөлім: |
|
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№19 сабақ. Қазіргі ғарыштық зерттеулер |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Ғарышты зерттейтін құралармен және ұшу аппараттарымен танысады |
|||||
Құндылықтар |
Сабақ құндылығы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Шаттық шеңбері Амансың ба, Алтын Күн! Амансың ба, Жер ана! Амансың ба, достарым! Сендерді көрсем қуанам! Өткенді пысықтау Балаларға жұмбақ жасырады. 1.Үлкен алтын табақтан, Әлемге нұр таратқан. Күн 2.Әйнектей көгілдір, Теңіздей тым мөлдір. Аспан 3.Күндіз бәрі қашады, Түнде аспанды басады. Жұлдыз 4.Орақ болып туады, Табақ болып тынады. Ай Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс «Адамдарды аспан әлемінің құпиясы қызықтырған. Сондықтан олар ғарыш кеңістігін зерттеуге арналған орталық құрды. Ол орталық обсерватория деген атқа ие болды. Онда арнайы телескоп арқылы аспан денелерін бақылайды. Телескоппен Күнді, Айды, жұлдыздарды, ғаламшарларды және олардың серігін өте жақыннан көруге болады». Салыстырайық – Ертегі және қазіргі кездегі аспанды зерттеу құралдарын, обсерваторияларды салыстыр. Қандай айырмашылықты байқадың? Сергіту сәті
ЕБҚ Ұшу аппараттарының суретін сал және аттарын жаз. ЕҚБ Ғарыш әлемі сені несімен қызықтырады. Өз ойыңды айт Дәптермен жұмыс Суреттің көмегімен сөйлемдерді толықтырып жаз. 1.Арман Марсты зерттегісі келеді. 2.Қуаныш Сатурнды көргісі келеді. 3.Асқар мен Қуаныш ғарышқа зымыранмен ұшып барады. 4.Олар ғаламшарларды ғарыштық телескоппен зерттейді. Қазіргі ғарышты зерттеу құралдарын белгілейді. ҚЖ: ФС тапсырмасы Топтық жұмыс 1-топ. «Суретшілер» – зымыранның суретін салады. 2-топ. «Мүсіншілер» – оны ермексаздан жасайды. 3-топ. «Оригами» – зымыранның үлкен үлгісін қағаздан жасайды. (Нұсқаулық беріп, қажетінше көмек көрсетіңіз.)
|
Өлең жолдарын хормен қайталайды Жұмбақтарды шешеді Телескоп туралы айтады Салыстыру жасайды Би билейді Жеке жұмыс жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Қосымша жұмыс жасайды Кері байланыс береді |
Оқушыларды мақтап,мадақтап отыру
Дескриптор: Жұмбақтарды шеше алды Аспан денелері туралы біледі Дескриптор: Ғарышты зерттеуге арналған құралдарды анықтады Құралдарды сипаттап айтты
Дескриптор: Саыстыру жасай алды Ғарышты зерттеудің маңызын біледі
Тамаша! Сен мықтысың! Дескриптор: Оқушылар сөйлемдерді толықтырып жазды. Берілген суреттердің ішінен қазіргі таңда ғарышты зерттейтін құрылғыларды қызыл түспен қоршады. Дескриптор: 1-топ Зымыранның суретін салды. 2-топ Ермексаздан зымыранның мүсінін жасады. 3-топ Қағаздан зымыранның үлкен үлгісін жасады «СМС» әдісі |
Суреттер Жұмбақтың шешуі болатын суреттер «BILIMland» Телескоптың суреті
Бейнебаян https://www.you tube.com/watch?v=y crvrRqKUkA
Әуен Оқушы жұмысы Оқулық Суреттер Оқушы жұмыстары Кері байланыс тақтасы |
Бейнебаян
https://www.you tube.com/watch?v=y crvrRqKUkA
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
Бөлім: |
Жер және ғарыш |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
1 сынып. |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№20 сабақ. Жер ғаламшарының көрінісі |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.4.1.1 Жердің пішінін моделі негізінде анықтау,жердің кішірейтілген үлгісімен танысу |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Жер пішінінің неге ұқсайтынын біледі, жердің кішірейтілген үлгісімен танысады |
|||||
Құндылықтар |
Сабақ құндылығы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау «Серпілген сауал» әдісі
Жаңа тақырып ФС тапсырмасы «Жер ғаламшары» бейнебаянын көріп алады. 1-тапсырма Оқушыларға ғарыштан түсірілген Жер ғаламшарының фотосуреттерін көрсетеді. Оларды талқылатады. Сұрақтар қояды: – Жазық жерде тұрып, айналаға қара. Жердің пішіні қандай деп ойлайсың? –Жер – біз тұратын ғаламшар. Ол өте үлкен. –Жердің пішіні қай денеге ұқсайды? –Жердің пішіні шар тәрізді. Глобус – Жердің кішірейтілген үлгісі. «Глобус» сөзі латын тілінде «шар» деген ұғымды білдіреді. Білгенің жөн Мына Глобус – Айдың үлгісі. Ол – Жер ғаламшарының табиғи серігі. Ай Жерді айналады. Айдың пішіні де шар тәрізді. ЕБҚ Глобустың суретін сал. Жердің пішіні туралы айт. ЕҚБ Глобустағы түстер туралы айт. Олар нені білдіреді? 2-тапсырма Дәптермен жұмыс Глобусты боя. Құрлықтарды қоңыр, жасыл,сары түстермен, теңіз бен мұхиттарды көк түспен боя. Жердің пішіні қай денеге ұқсайды? Жасыл қарындашпен қорша. Сергіту сәті « Нейрожаттығу» әдісі 3-тапсырма Зерттейік –Жердің пішіні қай денеге ұқсайды? –Шардың пішіні қандай? –Ол неге ұқсайды? –Шардың бұрыштары бар ма? –Жер мен глобустың айырмашылығы мен ұқсастығы бар ма? ҚЖ: «Тәжірибе алаңы» әдісі Өз қолымыздан Жердің пішінін жасап көрейік Доптың сыртына жер түстерін жапсырады
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Сұрақтарға жауап береді Глобуспен танысады Мәтінді оқиды Жеке жұмыс жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Қол жаттығу жасайды Зерттеу жүргізеді Глобус жасайды Кері байланыс жасайды |
Оқушыларды мақтап,мадақтап отыру
Дескриптор: Ғарыш туралы мәліметтер біледі Сұрақтраға жауап береді Дескриптор: Жердің пішіні туралы түсінігі бар Глобуспен танысып, өз ойын айтады Глобусқа сүйеніп, Жер туралы әңгімелейді. Тамаша сурет!
Жарайсың! Дескриптор: Глобусты бояйды Жердің пішініне ұқсас денелерді жасыл қарындашпен қоршайды
Дескриптор: Зерттеу жүргізеді Сұрақтарға жауап береді Дескриптор: Жердің пішінін жасайды Бірігіп жұмыс жасай алады «Менің көңіл күйім» әдісі |
Табиғат туралы суреттер Доп
Бейнебаян «Жер ғаламшары» https://www.y outube.com/watch
Оқушы жұмыстары Жұмыс дәптері Музыка Оқулық
Оқушы жұмысы Кері байланыс тақтасы |
Ресурстар:
Бейнебаян
«Жер ғаламшары»
https://www.y outube.com/watch?v=o74jJbbwDcE

